[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu Sajica  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi ciclidari va rog sa ma ajutati cu sfaturi. In acvariul de 240L am urmatorii locuitori: 4 sajica (3B+1F), 6 multispinosa, 1 pleco de 30 cm, 1 pangasius de 25 cm (caruia ii caut alt proprietar), un ancistrus si vreo 8-9 kribensis. Acum 3 saptamani cei doi baieti mai mari de sajica (ap.13 cm, cel de-al treilea fiind cam cu 1 cm mai mic) au inceptul sa fie mai agresivi cu ceilalti pesti, sa se ia la bataie destul de serios si sa sape gauri in substrat. Bine la chestia cu sapatul ma asteptam, asta fiind specifica tuturor ciclidelor chiar daca au arat mare parte din acvariu pana la sticla incat au daramat pietroaiele pe pereti incat am crezut ca o sa gasesc acvariul spart, dar agresivitatea ma cam sperie. S-au batut destul de tare fiind constant juliti pe cap si chiar reusind sa-si smulga din solzi. Stiu ca sunt mai agresivi in perioada reproducerii dar nu ma asteptam sa fie chiar asa de rau, noroc ca am multe pesteri in acvariu unde sa se adaposteasca cei fugariti. Slava Domnului acum trei zile s-au potolit brusc. Nu se mai bat, nu mai sapa, agresivi sunt in continuare mai ales cu baiatul mai mic si fetita sajica pe care ii alearga de parca ar vrea sa-i omoare...acum stau tot timpul lipiti, parca sunt cei mai buni prieteni .
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a evita astfel de episoade in viitor. Sa-i dau pe cei doi baieti batausi de sajica? Sa dau fata de pe celalalt baiat de sajica si sa-i pastrez pe cei doi? Sa-i dau pe toti sajica si sa raman cu ceilalti? Acum o spatamana cand ma disperasera cu araturile si bataile ma gandisem chiar sa-i dau pe toti si sa iau o pereche de Jack Dempsey, Flower Horn sau niste "ciocolatii" ca ai lui Koala...dar m-am atasat destul de mult de pestiucii astia si cred ca o sa-mi fie cam greu...
Multumesc anticipat

Am atasat acum si o poza cu cei doi buni prieteni , Scuzati calitatea pozei...e un aparat imprumutat, nu ca as fi facut cine stie ce poze cu al meu...
Mda...se pare ca m-am grabit cu concluziile...sapaturile continua
[Thumb - Picture 502.jpg]

This message was edited 6 times. Last update was at 10/01/2012 00:27:14

[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Esti convins ca-s doi masculi?... din ceea ce povestesti tu acolo, mie imi miroase a comportament de imperechere... s-ar putea sa fie o pereche, "ready" pentru reproducere.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Esti convins ca-s doi masculi?... din ceea ce povestesti tu acolo, mie imi miroase a comportament de imperechere... s-ar putea sa fie o pereche, "ready" pentru reproducere.

Initial asa am crezu si eu gandindu-ma ca poate le-am gresit sexul dar sunt 99% sigur ca sunt baieti amandoi. Am cautat pe n-spe mii de forumuri si situri poze si detalii despre diferentierea sexelor. Cei doi prezinta (parerea mea) toate caracteristicile de masculi: umflatura in frunte, culorile pe inotatoare nu au deloc galben, inotatoarele superioare sunt mari, dimensiuni mari (aprox.12 cm - chiar acum i-am masurat pentru prima oara...ochiometric eu zisesem 13 . Mai adaug o poza pentru ajutor. Azi le-am observat mai bine si mai mult timp comportamentul...practic au impartit acvariul in doua iar ceilalti (cu exceptia unui pleco 30 cm) stau ingramaditi in cealalta jumatate
Koala tu ai experienta vasta in ale ciclidelor, ce crezi ca ar fi indicat sa fac?
[Thumb - Picture 504.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2012 02:24:21

[MSN]
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

Scoate unul din cei 2 masculi si cred ca se vor linisti apele. Probabil doar ce a depus femela, iar acum se bat pentru teritoriu. Comportament similar si agresiv au si nigro ai mei, masculii se cearta pentru femela, iar femela la randul ei se ciondaneste umpic si cu masculul care domina.

"..."
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dino66 wrote:Scoate unul din cei 2 masculi si cred ca se vor linisti apele. Probabil doar ce a depus femela, iar acum se bat pentru teritoriu. Comportament similar si agresiv au si nigro ai mei, masculii se cearta pentru femela, iar femela la randul ei se ciondaneste umpic si cu masculul care domina.

Salut dino66. Din cate am citit comportamentul nigro este asemanator cu cel al sajica asa ca orice sfat venit de un posesor de nigro e binevenit. Ok dar daca scot pe unul din cei doi batausi atunci nu o sa se ia la bataie cu al treilea mascul, cel putin mai mic si pasnic, avand in vedere ca inca ar avea concurenta pentru fata? Femela nu a depus ci se ascunde pe sub pietre de mania celor doi impreuna cu masculul mai mic. Din cate am vazut baiatul mai mic nu este agresiv ci dimpotriva, el si cu fata sunt alergati mai mereu de cei doi batausi. Multumesc pentru sfaturi
[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mod teoretic, femela elimina in apa niste feromoni atunci cand se "maturizeaza" icrele in ea ... masculii simt ca "momentul e propice" si incep sa o curteze asiduu.

- asa se explica "demolarile" si caratul nisipului...
- asa se explica agresivitatea crescuta fata de ceilalti pesti din acvariu...

Ceea ce nu se incadreaza in tiparul normal este comportamentul "de cuplu" al celor 2 "masculi" mari... de aceea eu zic ca aia s-ar putea sa fie de fapt o pereche (si nu doi masculi):

- ar fi trebuit ca "femela" cea mica sa fie intre ei... jucandu-se cu ei, lasandu-se fugarita de ambii "masculi".
- faptul ca si ea se ascunde, precum si faptul ca este tratata la fel ca ceilalti pesti, pe mine ma duce cu gandul ca cei 2 "masculi" au exclus-o din planurile lor de imperechere.


Daca ai posibilitatea sa separi pestii, incearca sa separi doar cei 2 masculi mari... lasa-i singuri, vezi ce fac!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

Tocmai de asta ti`am spus de nigro ai mei, poate se aseamana si la comportament. La mine femela tinde sa fie singura care are grija de pui, si de aceea se mai impune in fata masculilor. Doar cei doi masculi mai mari si mai impunatori se cearta (ba intre ei, ba cu femela), ceilalti masculi mai mici, cum ai si tu, nu isi exprima interesul de a domina..
Si eu am 2 masculi mai mari care se cearta mereu pentru "titlu", nu cred ca vor termina certurile, decat daca unu din ei cedeaza teritoriul, dar sunt prea orgoliosi , sau daca nu or mai avea femela

"..."
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dino66 wrote:Tocmai de asta ti`am spus de nigro ai mei, poate se aseamana si la comportament. La mine femela tinde sa fie singura care are grija de pui, si de aceea se mai impune in fata masculilor. Doar cei doi masculi mai mari si mai impunatori se cearta (ba intre ei, ba cu femela), ceilalti masculi mai mici, cum ai si tu, nu isi exprima interesul de a domina..
Si eu am 2 masculi mai mari care se cearta mereu pentru "titlu", nu cred ca vor termina certurile, decat daca unu din ei cedeaza teritoriul, dar sunt prea orgoliosi , sau daca nu or mai avea femela

Din pacate nu am cum sa-i separ in alt acvariu...mai am 2 acvarii dar sunt prea mici (maxim.65L) si oricum mi-ar termina toti locatarii in 2 minute din acel acvariu...din pacate la mine e putin diferit fata de voi...asa cum ziceam fata si baiatul mai mic de sajica sunt cei mai alergati si, asa cum zice si Koala, se pare ca batausii ai exclus din planurile lor fata, cel putin temporar. De vreo doua zile fata e mai tot timpul impreuna cu baiatul cel mic dar nu-mi dau seama daca s-a infiripat ceva intre ei sau doar incearca sa scape impreuna de baiate. Nu stiu... ma gandesc sa mai astept putin si, in cazul in care nu se potolesc batausii, sa-i dau. Sau sa tin masculul alfa si sa-i dau pe ceilalti doi...HELP!
[MSN]
Peskaroosh
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 18:10:34
Messages: 35
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Daca vrei pui de sajica este clar ca va trebui sa pastrezi doar un mascul si o femela . Daca nu vrei pui , si dupa cate observ tu tii foarte mult la cei doi masculi impunatori , trebuie sa scoti femela din acvariu . Eu am un acvariu numai cu femele ( 5 nigro , 1 salvini si 1 sajica ), atmosfera nu e foarte pasnica dar asa sunt ciclidele . Daca te hotarasti sa dai femela , o cumpar eu .
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aseara am facut curat in acvariu si am asezat nisipul si pietrele la locul lor...azi dimineata batausii redecorasera totul de parca nu facusem nimic...
Koala ai dreptate (cine stie cunoaste dom'ne ), fata de sajica aseara avea aproape toate semnele de "imperechere" inchiderea culorii inclusiv a ochilor si colorarea intr-un galben aprins a inotatoarelor, mai putin partea de flirtat cu baietii. Deci e clar: dragostea pluteste in acvariu iar cei doi masculi mari incearca prin sapaturi si agresivitate sa se impuna si sa se aleaga. Inca nu inteleg de ce fata nu sta in preajma lor ci sta ascunsa
Deci, daca am inteles bine situatia, cred ca intrebarile sunt urmatoarele: cati masculi sa dau ca sa se linisteasca apele si pe care din masculi sa-i dau? sa-l pastrez pe cel mare (masculul alfa), sau pe unul din ceilalti doi (celalalt bataus putin mai mic sau baiatul cel mai mic si fricos).
Daca ma insel va rog sa ma corectati
[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Logic ar fi sa pastrezi cel mai aratos mascul si femela, atat.

Dupa depunere, perechea de sajica o sa iti terorireze si restul pestilor din acvariu

Biotop Malawi || Biotop Amazon
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Logic ar fi sa pastrezi cel mai aratos mascul si femela, atat.

Dupa depunere, perechea de sajica o sa iti terorireze si restul pestilor din acvariu

Ok, am inteles. O sa pastrez baiatul cel mare si fata si o sa-i dau pe ceilalti doi baieti. Va multumesc mult pentru sfaturi
Ape limpezi si pesti sanatosi!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2012 16:32:23

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:
pomi wrote:Logic ar fi sa pastrezi cel mai aratos mascul si femela, atat.

Dupa depunere, perechea de sajica o sa iti terorireze si restul pestilor din acvariu

Ok, am inteles. O sa pastrez baiatul cel mare si fata si o sa-i dau pe ceilalti doi baieti. Va multumesc mult pentru sfaturi
Ape limpezi si pesti sanatosi!

S-au cuplat! Baiatul cel mare este castigatorul. Acum sunt lamurit 100%
[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:
S-au cuplat! Baiatul cel mare este castigatorul. Acum sunt lamurit 100%


Si inchei acest topic cu happy end: azi dimineata noua pereche a depus
[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:Si inchei acest topic cu happy end: azi dimineata noua pereche a depus

Bah, nu merge asa! ... tre' sa ne-arati poze, sa comentezi depunerea... sa ne tii la curent cu evolutia pontei... treburi d-astea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
scarabell wrote:Si inchei acest topic cu happy end: azi dimineata noua pereche a depus

Bah, nu merge asa! ... tre' sa ne-arati poze, sa comentezi depunerea... sa ne tii la curent cu evolutia pontei... treburi d-astea.

Koala, promit ca asa o sa fac. Am incercat sa fac poze dar locul in care au depus este greu de "prins" o poza cat de cat lizibila. Trebuie sa trec si pe la rubrica de sfaturi pentru "pozarii" incepatori. O sa mai incerc si diseara si sa deschis un jurnal cu perechea de sajica si copiii. Sper sa iasa pui pentru ca e prima ponta a acestei perechi (de abia formata), sper ca masculul sa stie ce trebuie sa faca
[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Deci am avut dreptate ...

Clar trebuie sa ne servesti poze cu puii si evolutia lor.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com