[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ii bag la depus  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

Am o pereche de betta si mam gindit sa incerc sai reproduc si eu ...
Femela a stat toata saptamina separat de mascul macar nici nu sau vazut ,, au fost hraniti ff.bine cu tubii ,larve,fulgi si cu fix
Acuma am amenajat acvariu de reproducere ...acvariu de vro 8-10,temperatura este de vro27-29grade, cu plante de suprafata (ricia,niste nuferi daia micuti ) si alte plante valisneria spiralis unde sa se ascunda femela din calea mascului exitat la greu ...
Acuma am de gind sa bag femela ca sa se acomodeze cu acvariu ca am auzit ca ea se acomodeaza mai greu la noile conditii si maine sau poimaine vreau sa bag si masculu ....
Sper sa faca cuib si sa nu mi-o omoare pe femela cum a facut si prima data

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

RICCIA...

altceva nu mai spun ...
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

razvan wrote:RICCIA...

altceva nu mai spun ...

ce nu este buna ???? :o

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

1. Intotdeauna bagi masculul inainte. Si ii lasi femela separat intr-un borcan sau un alt recipient in asa fel incat el sa o poata vedea. Dupa ce el incepe sa isi faca cuibul, atunci bagi si femela. In teorie, daca el e asa de excitat cum spui ar trebui sa isi faca cuibul in cateva ore sau peste noapte.
2. Temperatura de 29 de grade mi se pare un pic cam mare. 26-27 grade ar fi suficiente.
3. Plante de suprafata buna sunt Ceratopteris, asta pentru ca pe radacinile lor se formeaza infuzori necesari pentru puii eclozati.
4. Nu are ce cauta valisneria acolo (daca ai pus valisneria sa inteleg ca ai si substrat acolo?). Acvariul trebuie sa fie steril, fara nisip si cu ceva plante de suprafata. De asemenea coloana de apa sa fie cam de 10 cm inaltime.
5. In valisneria nu stiu cum ar putea sa se ascunda femela. Mai bine ii pui un tub de plastic de medicamente, gaurit la ambele capete. Dupa depunere, masculul o sa inceapa sa o bata si ea o sa se ascunda acolo. Atunci e momentul sa o scoti si sa lasi masculul sa isi faca treaba.
6. Ca filtru este suficient un burete bolborositor (dar sa fie ciclat).
7. Vezi ca dupa depunere o sa trebuiasca sa tii lumina aprinsa si noaptea pentru ca masculul sa vada icrele si puii si sa aibe grija de ei.

Sper ca iti e de ajutor ce am scris. Bafta.

Acvariul meu
[Email]
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

aha deci din cite am inteles eu masculu il pun acuma in acvariu si maine femela
temperatura este buna este de 27 sii ...
plante am si ceratopteris da am uitat sa o zic
o.k o sa scot si valisneria care era legata cu plumb ca sa stea si acvariu este sterit nu are substrat
si o sa bag sii un burete ptr filtrare care il foloseam eu mai de mult
o sa le fac in asa fel incit sa aiba si o sursa de lumina ptr a vedea icrele
Si multumesc ptr informati sunt binevenite

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pune masculul acum si fa in asa fel incat sa vada femela, dar sa nu poata ajunge la ea. O sa inceapa sa isi faca cuib foarte repede.
Orice intrebare e binevenita.

Acvariul meu
[Email]
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

mie mie ca daca bag masculu primu se simte el stapin pe acvariu si cind bag femela sa o bata ca el este sefu acolo
Dar fac asa cum zici sa vad ce iese ca doar din greseli invata omu :-)

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Oricum el este seful. Dar daca are cuibul facut e mai putin probabil sa bata femela. Doar daac ea nu ii raspunde avansurilor. Poti sa faci si in felul urmator, daca ai zis ca a mai omorat una: pune un geam de sticla despartitor in acvariul respectiv. intr-o parte baga masculul si intr-o parte femela. Masculul o sa fac cuib si o sa se infoaie la femela. In momentul cand femela o sa faca niste dungi verticale pe corp, asta inseamna ca e gata sa depuna si poti sa scoti geamul si sa ii lasi sa-si faca treaba. Dupa ce a terminat de depus sa scoti femela ca sa nu o omoare.

Acvariul meu
[Email]
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

Gata am bagat masculu in acvariu si femela este intrun borcan linga acvariu in asa fel incit masculu sa vada femela .......acvariu lam acoperit cu un geam ptr a se pastra temperetura constanta si la suprafata

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

daca femela nu are dungile verticale pe corp atunci nu este gata de depus. Daca o bagi cu masculul si acele dungi verticale nu apar atunci e mai bine s-o scoti repede pentru ca masculul va deveni foarte violent. Si ridica temperatura la 29 de grade cum ai facut prima data. Cam asta e temperatura la care trebuie sa se intample imperecherea la betta. Acvariul este acoperit, foarte bine. Nu pune filtru/burete nici aerator. Curentul de apa/aer o sa distruga cuibul pe care-l face masculul.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

29 de grade e prea mult. Si nu cred ca un burete bolborositor face curent incat sa ii strice cuibul masculului. Eu asa am procedat si sunt cativa de pe forum care au deja adulti din generatia mea de pui. Fiecare cu parerea si experienta lui uite aici.
Bafta.

Acvariul meu
[Email]
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

O.k multumesc pentru sfaturi si o sa va mai tin la curent cu ce se intimpla

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

hehhehehehe deabia am venit si eu de la tara si cum am intrat pe usa mam dus direct la acvariu sa vad ce fac bettanii si cind dau sa ma uit am observat un cuib f . interesant la suprafata apei
Acum vine si intrebarea ce fac sa bag femela acuma ca sa depuna si sa stau cu ochii pe ea sau sa o bag maine ???

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rochi wrote:
Acum vine si intrebarea ce fac sa bag femela acuma ca sa depuna si sa stau cu ochii pe ea sau sa o bag maine ???


Mai bine o bagi mai pe seara, eventual dupa ce stingi lumina. Si asta numai daca are dungile verticale accentuate si e si ea pragatita de depus.
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

cred ca o bag mai pe seara ,,nu are prea multe dungi pe ea are vro 2-3 si pe tubul care ies icrele este scos in afara asa cum era la ascari lu` koala :-)
Si daca o bag in seara asta cit o las ??? o las pina maine dimineata cind ma trezesc sau mai o urmaresc din cind in cind ???

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rochi wrote:
Si daca o bag in seara asta cit o las ??? o las pina maine dimineata cind ma trezesc sau mai o urmaresc din cind in cind ???

In seara asta nu cred ca o sa se intimple nimic. :-) Poti sa-i lasi miine impreuna si sa-i urmaresti "din umbra". Dar iti mai trebuie o ascunzatoare pentru femela - ceva gen ghiveci spart - unde sa se refugieze de furia mascului daca ea nu poate depune acum.
Bafta! :-)
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

eeeeeee atunci mai am rabdare pina maine si cind ma intorc de la cafenea o bag si o urmaresc "din umbra" ca nu se stie ce se petrece peste noapte :-)

Off Topic: ma bag la vinatoare de melci spiralati ca vad ca au iesit pe peretii acvariului ca maine nu cred ca mai vad nici unu

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rochi wrote: eeeeeee atunci mai am rabdare pina maine si cind ma intorc de la cafenea o bag si o urmaresc "din umbra" ca nu se stie ce se petrece peste noapte :-)

Merge si asa, dar sa stii ca nu e nevoie sa stai dupa ei. Stiu ei mai bine ce au de facut. Spectacolul este insa deosebit.

Rochi wrote: Off Topic: ma bag la vinatoare de melci spiralati ca vad ca au iesit pe peretii acvariului ca maine nu cred ca mai vad nici unu


Hai ca abia ii astept! :-)
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

azi cind mam intors de la cafenea si am bagat femela de betta in acelasi acvariu cu masculu .... ei bine sau alergat eu putin asa dupa care femela a gasit ascunzatori pe acolo si sa ascuns
Iar eu mam culcat ca imi era somn ............iar cind ma trezesc ma uit in acvariu aproape ca femela nu mai are coada iar cuibu este relativ distrus .....acum eu am scos femela cu gindu ca daca o mai las o omoara de tot si am puso in alt vas lipit de acvariu unde este masculu
Acuma sper ca peste noapte sa masculu sa faca din nou cuibu iar maine dimineata sa bag femela

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

ce parere aveti ??? am procedat bine ???

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com