[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
compatibil betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ma indoiesc ca nu exista un articol pe undeva, dar pe bune daca am gasit. plzzz help un link sau informatii despre ce pesti sunt compatibili cu betta
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:ma indoiesc ca nu exista un articol pe undeva, dar pe bune daca am gasit. plzzz help un link sau informatii despre ce pesti sunt compatibili cu betta
10x

Corydoras, de exemplu.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ups , vroiam alti pesti in afara de sanitari, exemplu, stiu shi eu, zebre, neoni, sau alti pesti care exista frecvent in petshopurile de prin romania si care nu sunt scumpi
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

betta pot fi compatibili mai cu orice...ei sunt agresivi doar fata de masculii din aceiasi specie. poti sa ii asociezi cu orice specie ...mai putin cele agresive..si bineinteles care nu au aceleasi cerinte...de exemplu temperatura.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mg_cmt wrote:betta pot fi compatibili mai cu orice...ei sunt agresivi doar fata de masculii din aceiasi specie. poti sa ii asociezi cu orice specie ...

No comment :paperbag: .

Tu ai vazut vreodata pesti cu ochiu' scos de cite un betta? Ai vazut vreodata un betta "dormind" in stilu' lor pe cite o frunza de Ceratopteris si smulgind efectiv ochiu' vreunui guppy care trecea si el p-acolo?

Poze: smilie ... Poze cu plante
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

betta pot fi compatibili mai cu orice...ei sunt agresivi doar fata de masculii din aceiasi specie. poti sa ii asociezi cu orice specie ...mai putin cele agresive..si bineinteles care nu au aceleasi cerinte...de exemplu temperatura.


dar de exemplu un betta cu un mascul de guppy nu prea merge, ca saracul ramane fara coada, nu? parca asa stiam eu... daca pun de exemplu un card de zebre or sa ramana si ele fara coada?
(intreb ca sa nu fac prosti )
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:betta pot fi compatibili mai cu orice...ei sunt agresivi doar fata de masculii din aceiasi specie. poti sa ii asociezi cu orice specie ...mai putin cele agresive..si bineinteles care nu au aceleasi cerinte...de exemplu temperatura.


Nu zau....ia pune un mascul de guppy - de exemplu - linga unul de betta si vezi care ramine fara coada.

Oricum, l-ai lamurit bustean. Bine ca nu i-ai zis sa ii bage cu oscari.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

marele alb, ai postat inaintea mea cu cateva secunde . Oricum mi-ai luat vorba din gura.
deci ce imi recomandati ca sa ramana respectivul acvariu relativ pacifist?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:marele alb, ai postat inaintea mea cu cateva secunde . Oricum mi-ai luat vorba din gura.
deci ce imi recomandati ca sa ramana respectivul acvariu relativ pacifist?

Daca vrei liniste si pace, atunci ia un mascul frumos de betta si 2-3 cory. Planteaza-l bine si ai scapat de belele. Acum nu ai zis si cit de mare este acvariul....
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Se pot asocia cu: Haplochromis Multicolor; Mollinesia Vellifera; Puntius Tetrazona; Trichogaster Trichopterus

galeria mea
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pentru un acvariu de 90cm lungime, 30 latime si 40 inaltime. La respectiva persoana momentan se afla un haos mare in acvariu xifo, moly, gurami, carasi, mai multe tipuri de sanitari, si cred ca cam atat. Nu stiu numarul de pesti pentru ca este foarte mare. Eu tre sa ma ocup putin de acvariu. Nu prea conteaza ce pesti or sa fie in el, atata timp cat o sa fie si vro 2 maxim3-4 masculi de betta. De astta intrebam ca sa stiu, asa in general cam ce pesti as putea sa pun impreuna cu betta.
10x
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Se pot asocia cu: Haplochromis Multicolor; Mollinesia Vellifera; Puntius Tetrazona; Trichogaster Trichopterus



ultimii doi sunt tetrazonii si guramii (asa am vazut de pe google) la primii doi, nu prea am mai vazut asa ceva (cel putzin la al doilea, nici o poza )
10x

cam astea ar fi toate speciile?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:
cam astea ar fi toate speciile?

Intr-un acvariu de aprox. 100l vrei sa bagi si 3-4 masculi de betta si o gramada de alti pesti? :o O sa iasa un razboi in toata regula. Eu zic sa te documentezi mai intii, vezi ce iti place si abia apoi pune-i in acvariu. Si tine cont ca masculii de betta nu sunt prea prietenosi intre ei.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nu dolly. Eu as vrea sa bag cel putzin 2 masculi (chiar 2 nu mai multzi, asta pentru ca sa se intalneasca si sa fie o splendoare cand ii vezi ca sa "infoaie" unu la altu) si alti pesti pe langa, asta pentru ca sa nu fie acvariul numai cu doi pesti. Sincer spun, mie nu imi plac nici guramii si nici tetrazonii (nici zebrele si mai sunt si altzi pesti) . Am pus intrebarea ca sa vad din ce pesti sa pot sa aleg ca sa mai pun ceva in acvariul ala... Sigur itzi spun ca nu vreau sa suprapopulez acvariul ci doar sa vad dintre ce pesti sa aleg.
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

ashavodaz wrote:Eu as vrea sa bag cel putzin 2 masculi (chiar 2 nu mai multzi, asta pentru ca sa se intalneasca si sa fie o splendoare cand ii vezi ca sa "infoaie" unu la altu)

Nu o sa ai niciodata intr-un acvariu doi masculi de beta!

O sa se "infoaie" unu' la altu si o sa se omoare "splendid" cand se intalnesc.
Beta splendis=pestele thailandez luptator
Oameni aia fac lupte de pesti :scrima:
Beta pot fi pesti comunitari, depinde de ce alti pesti pui si de personalitatea domnului beta. Al meu ataca si un lantisor.
Poti sa ai doua acvarii unu langa altu si ei sa se infoaie la geam sau poti sa pui o oglinda.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Kosmo wrote:
Nu o sa ai niciodata intr-un acvariu doi masculi de beta!

O sa se "infoaie" unu' la altu si o sa se omoare "splendid" cand se intalnesc.
Beta splendis=pestele thailandez luptator
Oameni aia fac lupte de pesti :scrima:


Corect.

Si mai gindeste-te la faptul ca masculul isi omoara de cele mai multe ori chiar si femela daca aceasta nu e pregatita de depunere, iar el are cuibul terminat. Asa sunt masculii din specia Anabantidae - violenti.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ups?!?!?! eu m-am documentat asa, putin de pe situl www.bettatalk.com dar se pare ca nu prea bine... Din cate am inteles intr-un acvariu mai maricel (adiq nu conserva ) fiecare betta isi stabilesc animite teritorii in care isi petrec timpul (binetelese, stabilirea se face prin bataie, iar daca cel mai tare betta are de gand sa faca o plimbare libera prin acvariu, atunci ceilaltzi or sa ii dea voie)
se pare ca nu prea sunt bun la engleza
mai am o intrebare si cu asta termin. Care e temperatura minima la betta? sau ma rog, intervalul de temperatura pentru supravietuire, si temperatura optima?
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:
mai am o intrebare si cu asta termin. Care e temperatura minima la betta? sau ma rog, intervalul de temperatura pentru supravietuire, si temperatura optima?
10x


24-25 grade.
voodoo_SS
Junior member

Joined: 29/11/2005 14:07:52
Messages: 16
Location: Bacau
IP:
Offline

@kosmo: Omule daca ii pun asa cum ai zis tu, o oglinda in acvvariu nu o sa moara pestele asta de stres??? Pt ca-l poate vedea si nu-l poate ataca?? Pun pariu ca va sta numai in pozitie de atac

Edited by betta: Vezi ca si betta sta acum in pozitie de atac! Ai mare grija la insultele ortografice!!! Asa cum anumiti bulbi de plante sunt "fortati", adica pacaliti sa infloreasca inafara sezonului, tot astfel, pentru placerea egoista poti pune pentru scurt timp o oglinda in fata unui mascul de Betta s. Dar daca bazinul e mic si neplantat ai sa te trezesti cu politia veterinara la usa, daca e suficient de mare pentru el isi va gasi o alta preocupare dupa un timp...
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Tu ai vazut vreodata pesti cu ochiu' scos de cite un betta? Ai vazut vreodata un betta "dormind" in stilu' lor pe cite o frunza de Ceratopteris si smulgind efectiv ochiu' vreunui guppy care trecea si el p-acolo?


Poate ai tu niste samurai de moda veche. Eu am un mascul de betta de 1 am, care doarme exact cum spui tu 20 de ore din 24, si caruia i se plimba pe la bot 5 pui de black molly pe care ii ignora complet.

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com