[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aqua Rebell  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Aceasta firma produce de cativa ani fertilizanti micro si macro ..
Si micro si macro separat.
Au si citeva articole interesante.
http://www.aqua-rebell.de/
Daca ,cineva a folosit ne poate impartasi si noua ,calitatea produselor.

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am folosit eu. Micro si macro NPK. Mi se pare o apa de ploaie. Flacoanele au venit cu capac si in pungulita aveam pompita. Am desfacut capacul si insurabat pompa. Toate bune si frumoase, dar obisnuit sa agit solutiile inainte de folosire, am observat ca imi curge solutia pe mana. Am incercat si cealalta pompa. Exact la fel. Inchiderea nu este ermetica. In caz ca scuturi sau rastorni recipientul, va curge sigur. Aceasta observatie nu are legatura cu calitatea continutului, dar la o saptamana dupa ce am inceput sa folosesc plantele au inceput sa prezinte carente. Macro NPK este un pps pro diluat. In ce priveste micro, plantele au prezentat carenta de fier desi foloseam doza dubla recomandata. Lumina folosita a fost de 1W/litru. De doua ori am folosit, la doua setup-uri diferite si de doua ori am fost dezamagit. Eu unul nu recomand. De altfel, toata firma aquasabi.de este de fapt un singur nemtisor numit Tobias Coring. E de treaba, dar el face de toate: comezni, livrari, fertilizanti, etc
Pentru cei care vor sa studieze de mai aproape eticheta de la micro, am atasat fotografiile.

image

image

image

image
[Thumb - Aqua-rebell-2.jpg]

Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da... faza este ca acest Tobias ...ne stim de prin diverse forumuri ,inclusiv flowgrow .de
Ma rugat cu ceva timp in urma sa folosesc si eu solutiile de la aquarebell si sa le promovez.
Nu i-am dat nici un raspuns, pina acuma ,este ceva timp.
Asa ca am so las"moarta in cucuruz" (papusoi)

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Intre timp, am gasit si ambalajul de la NPK. Pot Pune poze, la cerere.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com