[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nano 45l  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

tara are nevoie de oameni ca ciprian01.

Acvariul meu
[Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

ciprian01 wrote:Cu scuzele de rigoare si apreciind faptul ca ceilalti colegi poate se abtin....!

Este infiorator de urat! Nu cred ca poate cineva sa iti spuna sa pastrezi ceva de acolo! Eventual pestii...?!
Arunca-l, da-l, scapa de el!
Ce ai tu acolo nu are nicio legatura cu felul in care trebuie sa arate un acvariu marin. Pare o imagine ,,decupata,, dintr-un film de graoaza!

Nu te supara!


smilie Cipriane cu tot respectul, cand vei avea un marin (sau te vei tine de el) vei afla si tu ce se intampla cand muti un acvariu, si anume apar alge pe pietre, geam etc.
Si poza e nasoala, in realitate arata chiar bine, dar din pacate aparatul meu foto (samsung es10) nu face poze de calitate, eu nu ma supar, ai rabdare in cateva luni o sa zici: "ce bine arata" ...

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok!
Imi cer scuze daca tu zici ca este putin altfel...!
[Email]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

yonutz lasa lumea sa vorbeasca...
cipriane tu crezi ca un bazin marin e ceva banal si se baga in el orice?daca omu nu are corali,anemone,pietre vii si alte minunatii nu inseamna ca nu e un inceput.numai aparatura costa enorm la un marin,sa nu mai zic de ce am enumerat mai sus
bilti,tara are nevoie de oameni cu bun simt si respect...nu de exemple de ipocrizie..

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2010 20:07:19

ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poate ai drepate...!
[Email]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

acuma pun si eu o intrebare...daca omu are 2 pietricele vii si restul din'' Vama'',cat timp le ia vamaioatelor sa devina vii...chiar ma intereseaza aspectul asta...am sa va spun alta data

.....
[Email] aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

oameni buni si fara atacuri la persoana.
yonutzzz_92, ideea este urmatoarea: pietrele pe care le-ai folosit tu in acel bazin, ar fi mers de minune intr-un african. De ce? Pentru ca de acolo sunt. In acvariul tau, s-ar fi potrivit mult mai bine niste pietre foarte poroase, cu forme neregulate. Deoarece piatra aia ar fi putut sa "invie" la un moment dat. Atunci ar fi avut ce oferi microfaunei care isi cauta adapost in asemenea pietre. Plus ca pietrele aspre, neslefuite si cu forme ciudate se portivesc mai bine intr-un marin.
beez-cred ca nu ipocrit ai vrut sa scrii

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
danyalexa
Junior member

Joined: 23/04/2009 22:50:35
Messages: 35
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cata suparare....
Parerea mea este ca acel bazin este bun pentru a invata.Clar nu se poate face 'performanta',dar ca sa tii 2 pesti , sa inveti sa faci teste, sa te bucuri de o cipercuta maronie, cred ca e ok.In plus, cred ca se vrea un bazin la care costurile de amenajare si intretinere sa tinda spre zero.Clar ca acele pietre nu sunt propice acvariului marin, chiar daca provin de pe malul marii negre.Nici lumina nu e cea potrivita, dar nici pozele nu par sa prezinte realitatea.Oricum decat sa pui 2 clovni si 3 corali de plastic, e mai bine asa.
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

intrebarea mea e nevinovata...si da am si eu in tanganyikanu' meu vamaioate ....cateva...ideea e ca sunt curios cat timp le-ar lua sa devina parte integrala din'' decorul filtrant'' si daca merita miscarea asta...adica pui o parte cu pietre vii si trei parti alte pietre....?

.....
[Email] aim icon
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Alte pietre nu am gasit atunci ...
Asa este Dany, nu am vrut sa investesc, a fost doar sa-mi fac mana, nu mai investesc in asta, ma gandesc sa raman doar cu 2 bazine de apa dulce (2 nanouri) si sa-mi fac un bazin de 140-200l de apa sarata care sa fie fish only pe care sa-l fac cu maxim 800lei ...

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

is calm alber...nu ipocrit,ipocrizie ,mai exact mascarada .
succes pe viitor ionut,si daca poti tine si acvariul asta si tragei o redecorare
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Chiar nu inteleg de ce va aprindeti oameni buni
Gusturile nu se discuta, clar !!
@yonutzzz_92 - nu cred ca vei reusi cu doar 800 ron sa faci un fish-only de 200L . Numai sticla, suportul ...te duce cel putin jumatate din buget...sa nu mai zic de altele...
[Yahoo!]
danyalexa
Junior member

Joined: 23/04/2009 22:50:35
Messages: 35
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poti sa faci fish only si cu 800 ron,DAR, trebuie sa faci multe compromisuri si nu ar arata niciodata ca un acvariu exemplu.Gandeste-te doar skimmerul cat costa la bazinul de 200L.Daca vrei sa-l tii din schimburi de apa, nu stiu ce sa zic, dar la cat costa sarea, nu prea merita.In plus, decorul ar trebui sa fie cat de cat mai apropiat cu cel din natura.Adevarat ca sunt si bazine fara decor, doar cu pesti, destul de frumoase,dar...macar sistemul de filtrare trebuie asigurat.
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

O sa merg pe sarea de la AquaMedic, punga de 4 kg (costa 36lei), schimburi de 20litri la 2-3 saptamani, un schimmer DIY, lumina (o aleg dupa dimensiunea acvariului final) voi merge pe 6500k (m-am interesat si am afalt ca, coralii cresc mai repede sub 6500k, doar ca toti polipii vor fii verzi si maro), piatra ma gandesc la coral rock (8 lei la reef, cred ca e pe kg) sau piatre pentru ciclide, substratul nisip de scoici, valuri o sunsun de 5000l/h.
Ma gandesc la 2 acvarii:
80x40x50 Lxlxh sticla de 8mm
sau
100x40x40 Lxlxh sticla de 6mm (copie dupa cel din hornbach).
sau daca gasesec o firma de geamuri prin zona (la preturi bune) il fac 100x40x50 Lxlxh sticla 8mm.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

scubu wrote:intrebarea mea e nevinovata...si da am si eu in tanganyikanu' meu vamaioate ....cateva...ideea e ca sunt curios cat timp le-ar lua sa devina parte integrala din'' decorul filtrant'' si daca merita miscarea asta...adica pui o parte cu pietre vii si trei parti alte pietre....?

Undeva in jurul a 3 ani
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

LaBocaDellaVerita wrote:
scubu wrote:intrebarea mea e nevinovata...si da am si eu in tanganyikanu' meu vamaioate ....cateva...ideea e ca sunt curios cat timp le-ar lua sa devina parte integrala din'' decorul filtrant'' si daca merita miscarea asta...adica pui o parte cu pietre vii si trei parti alte pietre....?

Undeva in jurul a 3 ani


N-as baga mana-n foc ca dupa 3 ani ai roca vie......
[Yahoo!]
danyalexa
Junior member

Joined: 23/04/2009 22:50:35
Messages: 35
Location: Bucuresti
IP:
Offline

deoarece acele pietre nu sunt poroase, mai degraba semana cu marmura, nu vor ajunge prea curand pietre vii.In cel mai bun caz se vor acoperi de coralina si alte vietati, dar nu vor gazdui bacterii denitrificatoare, cum o fac rocile poroase.Pentru c ao piatra sa fie eficienta, trebuie sa fie cat mai poroasa si usoara.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ciprian01 mie nu-mi place atitudinea ta fata de acvariul marin al unui pustan de abia jumatate din varsta ta. smilie
desigur atunci cand esti adult, lucrezi si saptamanal (sau la 2 saptamani) iti vine leusteanu greu in buzunar, iti permiti sa-ti faci un acvariu de toata frumusetea.
dar cand esti un pustan de liceu care probabil depinde de banii de buzunar de la parinti...este mai greu nenica
yonutzzz_92 nu lasa criticismul altora sa te afecteze prea tare. desi acvariul tau nu arata ca majoritatea marinelor, macar tu ai cheltuit numai o mica fractiune din cat au tocat altii si cel mai important e ca iti formezi experianta.
desi din cate stiu eu plantele cresc cel mai bine la 6500K, pe cand coralii o duc mai bine la culori 10000K-14000K.
iar cu rociile alea eu as recomanda sa le spargi cu un ciocan, fiecare in 2-3 bucati, si sa fie mai neregulate...ca acuma arata prea identice si uniforme...ca niste carti intr-o biblioteca.
dupa ce le spargi si le usuci, ai putea sa le lipesti cu silicon si sa constuiesti o structura mai interesanta pe care o poti pune apoi in acvariu (desigur dupa minim 24h).

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buuun, deci toata lumea a aflat ca rocile alea sunt impropirii pentru un acvariu marin, si ca ar putea foarte simplu sa fie schimbate cu niste piatra moarta (coralifera) numai ca propretarul nu are chef / dispozitie sau banii sa o faca.

Legat de lumina sunt mai multe 'scoli' si 'curente', dar in cazul de fatza nu stiu de ce dracu' ne punem problema luminii la un bazin planuit sa fie realizat cu 800 ron, caci probabil numai corali mai putin pretentiosi or sa reziste, deci stiind asta, nu ne prea mai intereseaza spectrul foarte tare
[Email] [WWW]
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mosu wrote:Buuun, deci toata lumea a aflat ca rocile alea sunt impropirii pentru un acvariu marin, si ca ar putea foarte simplu sa fie schimbate cu niste piatra moarta (coralifera) numai ca propretarul nu are chef / dispozitie sau banii sa o faca.


Nu s-a vrut si nu a fost un atac la persoana in niciun caz! Daca s-a interpretat asa imi cer scuze! Ideea a fost ca de multe ori ne purtam cu manusi in situatii care ar trebui criticate nu pentru a se supara posesorul unui acvariu ci pentru a incerca sa modifice, atat cat se poate, unele aspecte ale acestuia.
Este adevarat ca un incepator care si-a cumparat un acvariu sau tocmai s-a trezit cu un cadou, de multe ori face foarte multe gresesli. Dar sunt indreptabile dupa o perioada scurta de timp. Restul, partile ,,de finete,, se invata prin practica, este adevarat.

Exista (si ) aici, pe forum, un user ,,bun prieten,,! Conflictele (multe) intre mine si el sunt...aproape permanente oriunde! DAR intr-o discutie,, in alta parte, critica purtarea cu manusi fata de multi posesori de acvarii si pesti carora nu li se spune direct faptul ca ceea ce au prin acvarii sfideaza ,,uratul,,! Trebuie sa recunosc ca avea dreptate!

Raman la ideea ca atunci cand exista o critica asupra unui aspect negativ acesta poate fi indreptat intr-un timp mult mai scurt si cu mult mai putine costuri decat atunci cand cel vizat trebuie sa ,,se prinda ,, singur!

Repet inca odata faptul ca nu s-a vrut a fi un atac la persoana!

Este adevarat ca intretinerea si utilarea unui acvariu marin costa destul! Dar exista si posibilitatea, mai ales pt un acvariu mic, sa se primeasca anumite lucruri fara un cost mare sau char sub forma de donatie. De exemplu: piatra vie, anumiti pesti.
Sunt convins ca exista multe persoane pt care nu este un capat de tara daca ar dona 1Kg piatra vie!
[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com