[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Micro-Malawi d’Andrej  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

la mine e cam maxim 10cm grosime cu tot cu lipitura de rigoare, un home-made destul de reusit sa zicem, daca as mai incerca unul sigur as corecta minusurile pe care le am la actualul si ar iesi mult mai frumos ... prezenta unui fundal sau lipsa lui depinde mult si de locatia acvariului, poate va fi un acvariu fara fata-spate ... oricum ramane ca cel ce il face sa decida ce si cum, cum isi doreste inimioara lui sa-i arate "opera" ... pe mine unul sincer ma bate gandul sa mai fac inca un acvariu pt. chiclide dar nu prea mai am unde sa-l pun

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2010 13:04:38


Vremurile frumoase au trecut ...
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salut!

incerc sa intru si eu in vorba

sa incepem cu inceputul...inca un "african" de dimensiuni imbucuratoare , situat chiar in vecinatatea mea! hmmm...te felicit ca si pe @pomi pentru initiativa...

cred ca ai lamurit unele aspecte legate de acesta , asa ca eu ma voi rezuma doar la "problema" (disputata intens din cate vad ) a back ground ului...ce sa fie ?? 3D sau nu ? daca e 3 D , sa fie home made sau nu ?!

dupa cum stii, si eu m am lovit de aceasta dilema , la inceputurile proiectului meu de 700 litri ..lamine sa zicem ca a fost mai simplu deoarece lipsa de indemanare care ma caracterizeaza, m a pus in fata realitatii crude: - bey, esti varza , n o sa iasa nimic din manutele tale stangi si ciungi , asa ca arunca metrul cub de polistiren pe care ai dat banii degeaba , strange din fundulet si fa te luntre - punte de ia decorul acela 3d de la Aquarium Munster de n*shpe milioane ...si uite ca , in momentul de fata , sunt sarac lipit dar implinit (dpdv sufleteste, ceea ce este mult mai important) cand ma uit la monstrul cu decorul fixat (asa cum e el acum, fara apa , dar e super..trust me )

lasand gluma la o parte, in opinia mea, un decor de firma nu se compara cu unul DYI..n o sa ti iasa in veci asa, oricat te ai stradui ..

hai sa incercam facem o lista cu avantaje si dezavantaje ale celor 2 tipuri de decor ,3D de firma si DYI , selectand niste criterii pe care le consideram ca fiind mai importante>

1 - Pret>
prohibitiv la cel de firma ( de preferat sa faci un credit , sa l platesti in rate sau sa apelezi la matusa Tamara )

rezonabil pentru cel DYI (asta in cazul in care gasesti toate cele necesare la un pret acceptabil, ai aptitudini / calitati practice desavarsite, rabdare, simt estetic si mult noroc )
- in cazul acestui punct, sa zicem ca balanta inclina catre DYI - deci, Avantaj DYI..relativ

2 - Look, design , forme, culori
- cel de firma , nu are cum sa dea gres - modelele , majoritatea , respecta specificul mediului natural, formele , culorile, textura etc-

- cel DYI - transpune perceptia fiecaruia asupra mediului...deci, exista posibilitatea ca ceea ce va iesi sa fie ori un decor reusit ori un fiasco, simtul estetic si iscusinta isi lasa amprenta in cazul acesta..
in schimb se poate lauda cu infinitatea de forme pe care decorul de firma nu are de unde sa o aiba

..deci, sa zicem Egalitate...relativa

3- Calitatea materialelor folosite din perspectiva sigurantei utilizarii lor intr un acvariu ..riscam sau nu sa facem o "ciorbita de peste" sau sa i punem la "ierbar" fara voia noastra ?!
- cele de Firma - sunt Safe 100%...se folosesc amestecuri de materiale testate, stabile chimic care nu se dizolva in apa.

- cele DYI - 2 mari dezavantaje : materialele necesare(ciment , rasini epoxidice, coloranti etc) nu ti ofera garantia ca in timp nu ti vor afecta pestii, chiar daca sunt catalogate ca fiind Netoxice, nefiind testate special pe vietuitoarele acvatice..

deci..Avantaj cele de firma.

exemplific aici un proiect african de cativa metri cubi intr o vila a unui frantuz..grandios , amazing..no comment ..un fel de piscina cu 3 pereti de beton si geam pe fata , in jurul careia s a construit casa ..totul facut de manutele omenesti..materiale folosite: beton, materiale de etanseizare pt piscine, decor din ciment..problemele au aparut dupa ceva timp de la inaugurare, cand, aparent fara motiv , au aparut primele pierderi de efective..care au fost puse pe seama acestor materiale folosite in proiect..oops..pacat de Dzeu...

4 - Utilitate, eficienta
- un decor de firma, cu forme pronuntate impreuna cu o pompa de recirculare , este folosit pentru crearea unui sistem auxiliar de filtrare , interioara , de mare capacitate daca ne gandim la cantitatea cu 2 cifre de material filtrant care poate fi bagata in spatele unuia ca cel pe care l am( nu ma pricep la matematici dar pe o lungime de 2 metri , o inaltime de 60 cm si o grosime 20 cm in medie, faceti socoteala si cred ca cifrele vor bate 3 canistre mari puse in serie , la capitolul material filtrant...)..ca sa nu mai spun ca intervalele de vizita la "service" a acestei "canistre interioare" sunt de ordinul anilor , adica, altfel spus , odata bine si cu cap aranjate, materialele filtrante vor deveni un filtru biologic in primul rand, si mecanic , in subsidiar, foarte eficient la care nu va trebui sa umbli asa cum o faci in cazul unei canistre externe, colmatarea putand sa apara dupa ani de functionare..in cazul africanilor, filtrarea este esentiala ..sunt pesti de dimensiuni considerabile, activi care papa mult si fac kk si mai mult

- cele DYI , din cate am observat , sunt gandite, in marea majoritate, pentru a fi lipite de spatele acvariului cu silicon fara a se lasa loc intre geam si decor, sacrificandu se astfel calitatea apei , echilibrul acvariului pe termen lung si implicit bunastarea locatarilor , numai pentru a mai castiga cativa litri sau centimetri ..so..

in acest caz , chiar daca multi dintre voi nu vor fi de acord , eu vad un Avantaj substantial al decorului 3D de firma sau al celui DYI(cu conditia sa fie conceput similar, cu filtrare interioara) .

ma opresc aici..poate mai completati voi lista ...sunt sigur ca mai sunt o gramada de argumente pro sau contra decorului de un anumit tip..

asa cum am precizat si in topicul meu, intr o prima faza nici nu visam sa achizitionez un decor de firma, fiind calat sa incerc sa fac pe meseriasul si sa mai scutesc astfel niste banuti..intr un moment de luciditate maxima, am realizat ca , cel putin in cazul meu, singura optiune viabila este si cea mai costisitoare ..asa ca am actionat in consecinta...

nici eu nu s de acord cu sacrificarea spatiului prin folosirea unui 3D, dar daca ai posibilitatea sa impaci ambele optiuni, chiar cu riscul unor suferinte in ambele buzunare , atunci fa ti un acvariu indeajuns de lat incat sa incapa lejer si un decor cu forme apetisante care sa ti asigure pe langa o filtrare auxiliara de exceptie, si un look pe masura asteptarilor..cam asta i logica mea...

decorul exterior cu autocolant negru sau bolovanos* nu l am luat in discutie pentru ca este solutia cea mai la indemana , care nu pune probleme deosebite din pdv financiar sau al montajului* , dar nici nu aduce vreun beneficiu notabil pentru cei din interiorul acvariului.

p.s. astazi, in ziua de gratie 15 ale lui ianuarie, am primit o vizita "oficiala" la nivel inalt, in care a fost prezentata si "capodopera inca in lucru cu tot cu decor" ..rezultatele si concluziile le asteptam cu infrigurare, mai ales ca "oficialul" in cauza, este(sau era ) un "contestatar "infrigurat al decorului 3D de firma pe considerentul ca 'papa' mult si pretios spatiu am o presimtire ca o oarecare schimbare de orizont s a produs in "viziunea" celui in cauza ..cel putin asa mi as dori sa fie ...

concluzia mea este: 1000 de cuvinte nu fac cat o simpla "atingere"...optica ti o poti schimba foarte usor ..niciodata nu spune NU

bafta! ..

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

S-a vorbit despre: decor 3D DIY, decor 3D de firma, sau pur si simplu folie neagra-albastra ptr mai mult loc de inot ... Eu unul nu am avut bani ptr decor 3D si nici skill-urile necesare ptr unul DIY din polistiren... asa ca, am procedat "altfel". Asta e varianta mea: Autocolant pe geanul din spate sau (cum am facut eu) 2 tuburi de spray vopsea neagra, apoi,multe pietroaie, vreo cateva foarte mari la baza, apoi pe masura ce urci cu ele spre suprafata din ce in ce mai mici. Daca vrei poti sa bagi si o buturuga printre pietroaie.
Avantaje:Materiale ieftine (autocolant si pietre), usor de realizat, usor de demontat in caz ca te plictisesti de el, sau vrei sa rearanjezi pietrele, prezinta si avantaje practice pe langa cele estetice: este atat un background cat si o retea imensa de galerii, pesteri si ascunzatori ptr pesi (pestii intra printr-un capat si ies pe cealata parte) astfel sunt suficiente teritorii ptr. toti masculii, nu se lasa cu batai, iar puii sau masculii subdominanti pot scapa prin labirintul de pietroaie mai usor de masculii dominanti. Cu un decor 3D din ciment, sau de firma, locul care l-ar fi ocupat ar fi fost mort, doar in cazul in care ai decor 3D de firma, care gazduieste in spatele lui, materiale filtrante.
Dezavantaje: Foarte dificil de scos pestii, eu ridic capacul de la acvariu si este ca si cum as avea acvariul gol ... si am ~ 50 de pesti, dintre care 33 sunt adulti. Pur si simplu dispar toti, se ascund de nu li se mai vad nici cozile ) Asta e singurul dezavantaj pe care l-am intalnit... trebuie sa scot pietroaele ca sa scot pestii ... sau sa pun capcane, in rest sunt foarte multumit.
Poze:
image

image

image

image

Don't force it ... Get a larger hammer.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Frumos aranjate pietrele. Imi place mult.
Dar nu exista riscul unei "prabusiri"? Din cate am inteles, pietrele nu sunt fixate cu nimic. Nu stiu, un peste mai neatent , o cearta sau pur si simplu o toana a vreunuia care vrea sa redecoreze?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

foarte frumos mihai, totusi la o prima vedere stabilitatea e un mare minus la ceea ce ai facut acolo ... un cutremur de intensitate mica ar face ravagii - eu aici merg pe principiu daca e sa fie macar vreo 8 grade, adica decat o zgaltaiala si sa am acvariile sparte mai bine o zgaltaiala serioasa sa ma duc si eu odata cu ele ... revenind, cand l-am facut pe al meu m-am gandit si la varianta cu decor facut din pietre (ceva asemanator are fratimiu intr-un acvariu de vreo 100l, dar cu pietre de munte), totusi pana la urma am facut un home-made ... singura parere de rau e ca n-am avut mai mult timp la dispozitie si rabdare ... sigur ar fi iesit ceva mai frumos ... oricum milionul meu cheltuit pe materiale face toti "banii" fata de un 10-15 milioane pentru unul de firma ... totusi, daca aveam de unde alegeam solutia costisitoare ...

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2010 10:25:24


Vremurile frumoase au trecut ...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

p.s. astazi, in ziua de gratie 15 ale lui ianuarie, am primit o vizita "oficiala" la nivel inalt, in care a fost prezentata si "capodopera inca in lucru cu tot cu decor" ..rezultatele si concluziile le asteptam cu infrigurare, mai ales ca "oficialul" in cauza, este(sau era ) un "contestatar "infrigurat al decorului 3D de firma pe considerentul ca 'papa' mult si pretios spatiu am o presimtire ca o oarecare schimbare de orizont s a produs in "viziunea" celui in cauza ..cel putin asa mi as dori sa fie ...

Intrucat eu am fost vizitatorul "la nivel inalt", vin cu o reconsiderare ...Andrei, ai bani pentru acel decor??? BUN!!! Ia-l tata, ca merita! E bestial; al lui Cristi, gata montat, este sublim....deci, intr-un procent de 50% acum sunt si eu in cautarea linkului de la Aquarium Munster, sa vad daca au numa de 170.
Nu-ti spun sa te programezi pentru o vizita pe Dr Taberei, ca atunci decizia ar fi foarte clara...

Off-topic: acvariul lui malawi_crys, chiar in stadiul in care este arata superb, e promitator pana la cer si inapoi...io numa cu "botosii" nu-s impacat (nah, ca nu m-am putut abtine), dar e bine ca ciclidarii-s impartiti...mbunisti, haplocromisti, tropheisti, etc.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

minnardy wrote:
Intrucat eu am fost vizitatorul "la nivel inalt", vin cu o reconsiderare ...Andrei, ai bani pentru acel decor??? BUN!!! Ia-l tata, ca merita! E bestial; al lui Cristi, gata montat, este sublim....deci, intr-un procent de 50% acum sunt si eu in cautarea linkului de la Aquarium Munster, sa vad daca au numa de 170.
Nu-ti spun sa te programezi pentru o vizita pe Dr Taberei, ca atunci decizia ar fi foarte clara...

Off-topic: acvariul lui malawi_crys, chiar in stadiul in care este arata superb, e promitator pana la cer si inapoi...io numa cu "botosii" nu-s impacat (nah, ca nu m-am putut abtine), dar e bine ca ciclidarii-s impartiti...mbunisti, haplocromisti, tropheisti, etc.



deci, am simtit-o eu bine...schimbarea de "viziune"(nu va ganditi la altceva domnilor ) si ma bucura mult acest fapt. multumiri pentru aprecieri!

asta i link ul http://www.aquarium-munster.com/index.php?con_cat=148&con_lang=2

dupa cum se vede dimensiunile sunt standard...se potrivesc fara prea mari ajustari la acvariile de 150 sau 200 cm ...pt unul de 170 cm lungime, trebuie ori sa cumperi varianta de 150 si sa completezi intr un colt cu o bucata de decor de la o alta firma (vezi Hobby sau juwel) cu forme si texturi similare sau sa tai din cel de 200 cm , bucata respectiva.

ca sa i luminam si pe cei de fata , trebuie sa venim cu o explicatie> "botosii" este termenul folosit pentru monstruletii de Fossorochromis rostratus ..dar poate fi extins ca si acceptiune pentru toate Haplocrominele mai "ciudatele" pe care mi le doresc in acel acvariu ..in aceasta privinta , cu toate ca am incercat sa i le prezint intr o aura dulce , nu am reusit sa i schimb parerea despre dansele ..nu mi ramane decat sa "" sacrific" un acvariu pentru un grup de Tropheusi ca sa l pot multumi cu adevarat pe domn Calin si , in consecinta, sa ma bucur de vizite mai dese din partea dumnealui

daca interventia mea poate fi considerata off - topic, imi cer scuze .

@mihai86, la inceputurile mele in ale africanilor, acvariile mele aratau cam ca al tau, poate mai "incarcate"..era o provocare sa pozitionez in echilibrul stancile si sa arate totodata si frumos, ori de cate ori eram nevoit sa fac curat..
uite o poza din acele vremuri >
image

pe langa dezavantajele acestui tip de aranjament pe care le ai enumerat, eu am mai simtit pe pielea mea inca unul...am pierdut o frumusete de mascul de Dimidiochromis compressiceps , peste 15 cm care , probabil in urmarirea vreunei "prazi" sau a femelei , a ramas blocat in minunata constructie stancoasa..l am descoperit prea tarziu , din pacate....acest fapt m a determinat sa renunt la marea majoritatea a bolovanilor, pastrand doar cativa ..


This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2010 16:00:50


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

@ alber: nu exista riscul prabusirii
@ Maniax: pietrele alea stau asa de 2 ani ... si am avut cateva "zgaltzaieli" (cutremure de intensitate mica) nu s-a intamplat nimic ... sunt foarte stabile, de exeplu cand fac schimburile de apa, cand adaug apa bag capatul furtunului intre pietre sa stea in timp ce eu ma duc sa dau drumu la robinet si dau drumu la maxim la apa, nu se intampla absolut nimic, cat despre un cutremur serios de 8 grade ... sa zicem ca ultima grija va fi acvariul. Daca nu ma credeti va poftesc cu cea mai mare placere sa-l vedeti si sa trageti de pietre
Ok ... acvariul meu este un "low budget", este primul meu african: sticla de 10, manopera, siliconu, intaritoarele, vopsitu, capacele, instalatia electrica si neoanele m-au costat 1000 de lei, adica cat un fundal 3D de firma. Nu sunt ipocrit sa zic ca background-urile de firma sunt naspa (mai ales cele care se pot umple cu material filtrant - un mare avantaj ptr acvariile cu africani, care necesita filtrare supradimensionata). eu am mers pe varianta asta in lipsa de fonduri, e posibil si cum zice malawi_crys sa ramana bocat vre-un peste ... desi pana acum nu am avut nici o pierdere in randul adultilor, bine eu am si specii care nu cresc asa de mari. Ok, ca sa inchei (ca am poluat destu postu' omului), eu am vrut doar sa adaug si varianta mea ... sa fie clar: nu sunt impotriva fundalului 3D de FIRMA si eu la ranul meu am salivat la greu la ele ... dar stiti voi cum e cu banii ... in schimb am retineri in legatura cu fundalurile 3D DIY din polistiren si ciment si diferite substante, potential nocive, desi pe ele scrie ca nu afecteaza, pot sa apara surprize.

On topic: http://www.aquariumhabitats.com/
http://www.backtonature.se/english/rock.html

Don't force it ... Get a larger hammer.
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sa am bani la greu si tot nu as da banii pe un decor 3d facut de firmele mentionate de voi, nu merita.
Eu nu am facut vreun decor niciodata pana l-am facut pe al meu, m-a costa foarte putin si am avut niste aventuri cu el, plus ca e lucru facut de tine .
Asa arata decorul meu facut de mine, un incepator:
image
Si ii dau dreptate lui minnardy ca se reduce volumul de apa din acvariu daca pui un astfel de decor 3d.
Eu am avantajul ca al meu e mare si am facut decorul cat am putut de subtire sa nu reduc volumul de apa prea mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2010 22:16:36

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pietrele alea de jos, de pe nisip, sunt "din alt film" si nu se pupa cu decorul ... schimba-le !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Acvariu e fara apa si pe jos nu e nisip, e numai sticla goala, pietrele sunt puse aiurea, numai sa nu ma incurce prin casa.
treidetrei
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2010 15:18:59
Messages: 35
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Pfoai; mi-a luat ceva timp sa va citesc argumentele pro si contra... interesanta dezbaterea
M-am decis: nu voi cheltui 1600 pe geva pe care mai apoi va trebui sa-l tai, dupa care va trebui sa fac o improvizatie pentru partile laterale... no good (numai geamul din fata va fi vizibil); asa ca voi face un back din plasa+spuma poliuretanica, de grosime variabila pana la 15 cm max pe spate, iar pe laterale de max 5cm; am sa adaug ceva foto cand ma voi apuca de el.
Momentan treaba stagneaza pentru ca mesterul fierar nu poate sa sudeze ca cica "imi ingheata mana pe fier" si pe altcineva nu cunosc. Ar mai fi si varianta mai rapida si mai ieftina din popi de lemn de 100x100mm (treaba este calculata si tine fara probleme chiar si cu dimensiuni mai mici).

La inceputul postului am intrebat ceva despre sterilizatoare UV; este bun ce am ales?
Orice alta informatie legata de acestea, ca de exemplu debit in functie de W, sau mai simplu care sunt criteriile de alegere, precum si timp de functionare in h/zi ar fi foarte bine venite.

Multumesc mult
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

treidetrei wrote:Ar mai fi si varianta mai rapida si mai ieftina din popi de lemn de 100x100mm (treaba este calculata si tine fara probleme chiar si cu dimensiuni mai mici).

Ai grija cu "popii". Daca lemnul nu este bine uscat, acei popi au tendinta de a se rasuci. Asa ca...

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
treidetrei
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2010 15:18:59
Messages: 35
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

alber
la o lungime intre punctele de prindere de 55cm nu prea imi fac probleme cu deformatia din uscare; am vorbit cu colegii ingineri care se pricep mai bine decat mine la lemn;
exista si varianta de grinda din lemn uscata si rinduita (fara aschii) adica o calitate mai buna decat cele folosite in constructii
oricum o sa vad ce gasesc la magazine
[Email]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

nu-ti bate capul cu popi din lemn, teava rectangulara e sfanta.

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Andrei, daca inca nu te-ai hotarat asupra backgroundului si nu l-ai cumparat, pun alaturat un link de dat cu tesla in zonele masculine ultrasensibile !!!
http://unimati.biz/group.asp?group=178
Studiaza oferta RockZolid mai ales, da' te poti uita si la Aquaterra ori BTN.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
treidetrei
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2010 15:18:59
Messages: 35
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

hmmm, daneza asta nu am inteles-o nicidata

ce sa zic...tulburator; cand vezi d-astea ti se zdruncina din temelie orice tentativa de DIY....
1DKK=0.55RON...bunicele preturile
[Email]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

treidetrei wrote:hmmm, daneza asta nu am inteles-o nicidata

ce sa zic...tulburator; cand vezi d-astea ti se zdruncina din temelie orice tentativa de DIY....



..tocmai de asta spuneam mai sus ..niciodata sa nu spui NU..sunt unii foarte siguri pe ei dar se caiesc amarnic la proba contrarie sunt 100% sigur ca daca vei vedea un decor de firma montat, il vei pipai , ti se va schimba perceptia radical si nu ti va ma trebui altceva...iti vorbesc din experienta proprie...

ps m am imbolnavit si eu , inaintea ta ..decorurile sunt norvegiene - Rockzolid..link ul este al unei firme daneze care comercializeaza mai multe brand uri printre care si BTN, Aquaterra...dar parca astea norvegiene sunt cele mai cele..no comment..sunt deja terminat

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

cris totusi la unul home made ramane satisfactia ca e facut de manutele tale chiar daca la aspect nu se compara cu cele de firma ... cine stie poate la un moment dat ne vizitam reciproc sa vad si eu unul de firma iar tu unul facut cu manutele proprii ca deh stam si destul de aproape ...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2010 00:23:18


Vremurile frumoase au trecut ...
treidetrei
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2010 15:18:59
Messages: 35
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

mda...
oricum ar fi sa fie, si numai asa din curiozitate, tot am sa incerc unul DIY,; am incredere in mine
desi totusi acum, dupa ce am vazut, sunt in balanta 50-50%; inainte eram cam 78-80% pentru home made.... pretul lor in general contrabalanseaza negativ...mai vedem.

si in alta ordine de idei, ziceti-mi si mie treaba pe care am intrebat-o mai sus, legata de filtrele UV.
multam.
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com