[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri setup acvariu 300l brut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Pai am deciclat filtrul ,dupa pasti cand am venit acasa se implinise 2 sapt de cand nu schimbasesm apa ,asa ca gasisem acvariul oarecum ok ,alge pe geam la greu si pe plante ,asta din cauza luminii ca inainte de pasti am luat niste tuburi si le-am programat sa functioneze cam mult , de la 2 tuburi de 45 w am mai pus 4 dar cu timp mai mic de functionare totusi a fost mult.Am sters geamurile am curatat furtunele,am curatat filtrul,si am schimbat 50 % din apa toate = deciclare ,de aceea nu am mai schimbat apa plus ca din apa albicioasa s-a facut verde si am tinut in intuneric 4 zile acvariul ,acum trebuie sa fac un schimb de apa de 30 % cum dealtfel faceam si inainte de pasti,si sa stii ca am totusi problema ca nu am unde sa decantez 80 de litri de apa ,poate am sa cumpar un butoi.Unde gasesc oare carbune pt filtrele de apa de la reteaua de alimentare ,eu am filtru dar are doar o sita pentu impuritati.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2010 23:33:50


Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

fiarevechi wrote:Pai am deciclat filtrul

Asta insemna ca trebuiesc schimburi mici si dese. Zilnic daca se putea.
fiarevechi wrote:Am sters geamurile am curatat furtunele,am curatat filtrul,si am schimbat 50 % din apa toate = deciclare

Nu neaparat. Doar daca ai acea curatare a filtrului nu a fost facuta cum trebuie, sau a durat prea mult. Chiar, de unde stii ca s-a deciclat?
fiarevechi wrote:Unde gasesc oare carbune pt filtrele de apa de la reteaua de alimentare

Vezi la Practiker, Brico, chestii d'astea. Romstal. Trebuie sa fie prin Cluj

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Cand se face apa albicioasa nu inseamna deciclare? Am facut teste la apa si am ph 6,4, kh 3,gh4,no3 10,no2 0.Bag co2 bomba cu drojdie +gelatina 1 bula pe sec. reactor taifun.Intrebare: temperatura ajunge cate odata si la 28 de grade ,26,5 27 grate majoritatea timpului nu este mare pt neoni,sumi,pleco ,aimonieri ,corydoras.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
fiarevechi
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/03/2010 00:36:53
Messages: 25
Location: cluj napoca
IP:
Offline

Uitasem sumi si crevetii red sherry merg impreuna ,pentru ca eu aveam 2 sumi si cativa red sherry maturi nu erau probleme am mai luat 9 sumi si 5 red sherry si 2 amano ,amano su ok dar in prima zi am vazut un sumi cu un micut red in gura nu putea sa il inghita l-am fugarit prin acvariu si l-a scuipat dar pana acum am zarit doar 2 red in acvariu ma intred ceilalti stau ascunsi sau au fost o mancare delicioasa ,cei 5 red de ii luasem erau cam mici dar ceilalti de ii aveam erau maturi si totusi nu ii mai zaresc prin bazin.

Nu toate abisurile sunt la fel de adânci; unele nu au decât adâncimea necesara pentru a te înghiti daca aluneci în ele.
LEONARDO DA VINCI
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com