[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Blyxa japonica  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Stiti ce este amuzant? Ca am impreia ca bluemonk are Blyxa de la mine. Care o am de la Lofty, de muuuuult timp. Deci....Da' nu mai stiu exact, trebuie sa ne consirme sau nu bluemonk
Da, Radu, ai dreptate su submersul. Tarziu mi-am dat seama.
Ca si cu florile de altfel. N-am vazut nici o poza de B. japonica cu floarea....inflorita. Am vazut doar de augbertii


Da, 2 fire de la Marti si restul de la tine. Acum chiar nu mai stiu care sunt de la tine si care de la Marti. O vreme destul de lunga n-a avut nimic, pana cand acvariul a dat semne ca o ia la vale, respectiv niste Ludwigia arcuata a inceput sa faca gauri in frunzele vechi, Blyxa sa inceapa sa piarda frunze, Rotala Vietnam la care aveam cativa doritori s-a distrus etc, asta fara sa schimb nimic in lumina, fertilizare, CO2, hardware. Alte plante n-au aratat nimic, respectiv Glosso, Aromatica, Rotundifolia.Acum acvariul e resetat de 2 saptamani, inca nu merge la turatie maxima asa ca blyxa e sub observatie. De pierdut nu o pierd dar cand am vazut blyxa aia a lui Tom Barr mi-a venit sa ma las de meserie.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite-aici:
image

Asa arata.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Azi m-am uitat prin acvariu in cautare de pui de Blyxa ....... am gasit unu' agatat de buretele filtrului, isi infisese radacina acolo. L-am scos cu grija sa nu-l rup si m-am uitat cu lupa la el, e doar un fir de radacina din care cresc doua frunze. Nu se vede saminta din care ar fi incoltit asa cum se vede la orice planta cinstita. M-am uitat la Blyxa din acvariu, am miscat-o, m-am uitat din toate partile si n-are flori, nici boboci. Nu pare nici a fi crescuta dintr-o bucata de radacina. Habar n-am in ce fel a aparut puiu' de Blyxa. Mi-e lene sa caut pe net acuma .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2010 01:09:46


Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca am gasit si eu pui.
De fapt, s-ar parea ca de mai demult. Imi tot ieseau pe ici pe colo plantute mici mici, necunoscute si nestiind ce sunt, fiind sigur ca nu le-am pus eu acolo, le scoteam. Erau prea mici sa-mi dau seama ce sunt... acuma stiu. Tocmai ce-am vazut astazi una. O sa o las sa creasca de data asta.

@Porcu: daca ar fi sa fie din samanta, eu nu cred ca s-ar vedea. Adica presupun ca floarea produce nu una ci mai multe seminte. In cazul asta, ar fi foarte foarte mici si cred ca ar disparea foarte repede dupa ce germineaza plantuta.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2010 01:54:02


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Faraonu wrote:Azi m-am uitat prin acvariu in cautare de pui de Blyxa

gengisghen wrote:Hai ca am gasit si eu pui.

V-am pus pe jaar, v-am pus pe jaar.
Pazea ca incepe operatiunea de cautare si descoperire a puilor de Blyxa. Au fost deblocate fonduri suplimentare, au fost aduse noi echipamente si se fac sedinte speciale de pregatire. Marea actiune a inceput

Acum serios. Eu lupa nu am sa ma uit, dar se vede clar ca nu este rezultatul unei "revergorari" a vreunei radacini. Cam cat de mare ar fi o samanta? Ar mai ramane ceva dupa ce da primul fir?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Cam cat de mare ar fi o samanta? Ar mai ramane ceva dupa ce da primul fir?

Logic ar fi sa se vada ceva. Ceea ce ma ucide e ca NU vad nicaieri floare, nici macar o tentativa de floare sau ceva care sa ma faca sa cred c-ar putea fi floare .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Porcu batran wrote:Sintem deja doi care s-au trezit cu pui de Blyxa fara sa vedem flori


Daca nu ai fi asa de bolnav batran si obosit... (stai ca batran si obosit era altu'... ) ma rog de fapt uituc, ti-ai aminti ca ti-am povestit si eu asta mai demult. Deci suntem mai multi.
Renuntasem la Blyxa de buna voie. Aveam substrat de cuartz cu Florapol la baza.... Spalat, cernut sub jetu' de apa, rece ca gheata, apoi cuartul "curat" spalat si el intens. Acvariul si toata tehnica dezinfectata cu alcool deci exclus sa ramana plante vii pe undeva. Altundeva decat in cuartz.
Dupa refacerea setupului, mi-a aparut blyxa exact unde imi doream mai putin. Normal - legile lu' Murphy. Flori de Blyxa nu am avut niciodata.

Presupunearea mea e mult mai simpla si daca ne gandim la la lama lui Occam are toate sansele sa fie adevarata: Stiti cum creste Blyxa, nu? Planta principala, cu forma aia de bradutz, creste ce creste dupa care incep sa dea din ea puisori.
Puisorii astia chiar si dupa ce cresc sunt destul de usor de rupt de pe planta mama. Cel mai adesea se si rup singuri din cauza curentilor de apa, dar raman agatati in boschetul imens care devine planta si in radacinile adventive. De altfel asemenea pui ies si SUB nivelul substratului, depinde cat de adanc ai infipt planta in substrat. Presupun ca daca se rup cand inca sunt in faza aia incipienta de muguri, au toate sansele sa migreze unde vrea muschiu' lor, sa stagneze un timp si sa inceapa sa innebuneasca cand gasesc conditii prielnice.

In alta ordine de idei, o bucatica foarte mica dintr-o planta, poate regenera in conditii bune planta mama. In natura se intampla adesea chestia asta. Se intampla si in acvariu (topirea plantelor) dar multi nu stiu sa o interpreteze si asteapta blocati sa se topeasca toata planta. In natura tulpina incepe sa se topeasca atunci cand conditiile locale devin neprielnice, pentru a permite unei parti a plantei sa migreze dusa de curenti, in speranta ca va intalni zone in care conditiile sunt mai bune si se va putea dezvolta acolo.


Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2010 13:43:14

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Daca nu ai fi asa de bolnav batran si obosit... (stai ca batran si obosit era altu'... ) ma rog de fapt uituc, ti-ai aminti ca ti-am povestit si eu asta mai demult.
Crede-ma ca nu-mi amintesc nimic , esti sigur ca mi-ai povestit mie asta? Imi amintesc ce tricou, pantaloni si incaltaminte aveai sau cite beri ai baut la Manowar ....... da' ca mi-ai povestit de Blyxa ....... no way .


Val wrote:Puisorii astia chiar si dupa ce cresc sunt destul de usor de rupt de pe planta mama. Cel mai adesea se si rup singuri din cauza curentilor de apa, dar raman agatati in boschetul imens care devine planta si in radacinile adventive. De altfel asemenea pui ies si SUB nivelul substratului, depinde cat de adanc ai infipt planta in substrat. Presupun ca daca se rup cand inca sunt in faza aia incipienta de muguri, au toate sansele sa migreze unde vrea muschiu' lor, sa stagneze un timp si sa inceapa sa innebuneasca cand gasesc conditii prielnice.

Asta pare singura explicatie rationala. Desi mi-e greu sa cred c-au stat in punga mea 2-3 luni ....... se pare ca asa e.

Poze: smilie ... Poze cu plante
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Are cineva o poza cu blyxa cu pui? Nu stiu cum arata un pui de blyxa, am asa ceva in acvariul meu , au crescut destul de mari tufele dar nu am vazut pui, as fi vrut sa o inmultesc.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai... daca vrei sa o inmultesti, pur si simplu desparti lastarii de pe planta mare.
Daca a crescut bine si i-au priit conditiile, sigur s-a ramificat de la baza. O iei, tai frumos ramificatiile si replantezi. O sa se prinda, o sa creasca si fiecare planta astfel obtinuta o sa dea la randul ei lastari, o sa se ramifice si indeseasca.

Aici era vorba de pui de Blyxa aparuti... din neant.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2010 16:46:30


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

mersi gengiskhan, am urmarit tot topicul asta de cand l-a deschis alber, numai ca ma mira ca la ei apar din neant iar la mine nu da niciun "pui", de aceea vroiam sa vad cum arata unul, poate eu am si nu stiu, dar din ce spui tu se pare ca nu am.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce ti-am spus eu acolo nu tine de subiectul topicului.
Adica: inmultirea la Blyxa nu se face prin acesti pui despre care vorbim aici, in topicul asta, ci se face asa cum ti-am spus, prin "impartirea" unei plante mari in mai multe mici.

Inca o data: daca la tine merge ok, creste, are o culoare sanatoasa si totul e ok, nu ai cum sa nu o poti inmulti asa cum ti-am spus!

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pentru cei care au citit topicul si inmultesc Blyxa doar pe cale naturala , atasez o poza cu puii aparuti din...neant . Nu sunt toti, dar sunt cei mai vizibili si mai usor de pozat. Se afla la o distanta de cca 2-3 de geamul din fata al acvariului.
Cel din stanga are o varsta de vreo 2 saptamani. Adica e Praslea.
popey wrote:dar din ce spui tu se pare ca nu am.

Nu trebuie sa fii suparat. Acesti pui care apar la noi, pot deveni o problema la un moment dat. S-ar putea sa fim napaditi si infestati cu Blyxa, sa nu mai scapam de ea.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:atasez o poza cu puii aparuti din...neant .

Io cred ca vroiai sa ne arati ce Pogostemon coolt ai ....... puii de Blyxa fiind pretextu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact la asta m-am gandit si eu!

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

La un moment dat parca plangeai ca nu-ti merg Pogostemonii, sau nu retin eu bine
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Faraonu wrote:
alber wrote:atasez o poza cu puii aparuti din...neant .

Io cred ca vroiai sa ne arati ce Pogostemon coolt ai ....... puii de Blyxa fiind pretextu' .

gengiskhan wrote:Exact la asta m-am gandit si eu!

Ete ca o sa modific poza si o sa-l rog pa Mosu sa schimbe linku, sa nu va mai luati voi da Pogostemonii mei. Ete, domne ce sunt ei doi pe aceeasi frecventa si se iau de flora omului
LUP-nu-tocmai-mic wrote:La un moment dat parca plangeai ca nu-ti merg Pogostemonii, sau nu retin eu bine

Aha, rezonezi si tu cu cei de mai sus, ai?
Tii bine minte. Am avut o serie de Pogostemoni pe care nu i-am putut adapta. Or fi fost crescuti emers si submers n-au vrut sa mearga. Sau or fi foat "defecti". Cei de acum merg de minune, fara probleme.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu cred ca Pogostemonii initiali erau toti in regula. Doar experienta stapanului s-a schimbat pe neobservatelea...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Val wrote:Eu cred ca Pogostemonii initiali erau toti in regula. Doar experienta stapanului s-a schimbat pe neobservatelea...


Oare? Asa o fi, ca nu mai tiu minte. Dar parca intre cele doua serii nu am facut modifiari in acvariu. De curiozitate o sa caut in posturi.
Aoleu, nu mai caut ca sunt multe rau

This message was edited 2 times. Last update was at 01/04/2010 21:19:43


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Permiteti sa intervin. Urmaresc topicul de mult timp si in baza catorva observatii personale am ajuns la un rezultat. Chiar daca nu se deschid bobocii de blyxa sub apa, apare cumva o fertilizare acolo care duce la formarea de seminte. Dar semintele nu se formeaza in bobocel ci la baza tijei unde se prinde de stolon. Sunt vreo 2 cm de tija mai grosuta, in jur de 3 mm, un fel de pulpa mai moale care contine semintele. Am gasit in medie cam 12 seminte. Sunt brun roscate, forma ovala alungita cu striatii de la un capat la celalalt, nu depasesc 0,8 mm lungime si posibil maxim 0,4 mm diametru. La o analiza sub microscop interiorul este si mai mic decat coaja semintei, verde galbui, aproape ca o samanta de mac, dar extrem de mic.
Am gasit multe tije plutind cu partea unde sunt semintele, umflata de apa, formand o masa gelatinoasa in care se mai tineau cateva seminte. Am avut cativa pui aparuti in mijlocul gazonului de cuba, departe de planta matura dar i-am scos si nu am mai reusit sa ii plantez la loc. Oricum blyxa creste destul de bine si am renuntat la ideea de ai mai recupera.
Dupa cateva cautari pe internet si cu minimul de cunostinte am dedus ca fiind o planta exclusiv acvatica trebuie sa isi formeze un mecanism de supravietuire astfel incat in urma unor inundatii, evident planta nu va mai avea tijele deasupra apei poate sa faca seminte fara sa fie deschis bobocul. Si dupa cum s-a precizat la refolosirea unui substrat dupa mai mult timp au aparut plante noi, de unde se poate deduce in continuare mecanismul de supravietuire.
Semintele noi iesite plutesc. Intrebarea ramane cum ajung ele in substrat. Posibil sa aiba nevoie sa se inmoaie ca sa piarda din flotabilitate sau sunt mancate de pesti si nefiind digerate ajung odata cu dejectiile in substrat.

Imi pare rau ca nu am prins momentul imediat infloririi. Cum floarea nu tine mult timp deja incepuse sa ofileasca.

image

Si poza necomprimata.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com