[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Care este misterul reproducerii la discus ???  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mark2202 wrote:Asta cu (daca-i inmultesti tu eu ce m-ai vind) nu cred ca isi are locul pe forum.
Reproducerea discusului nu mai e demult un mister. Apa moale, curata si ....... parinti de calitate = care sa nu-si haleasca urmasii si sa secrete mucus. Altceva nu cred sa fie in plus fata de alte specii considerate banale.
Dupa parerea mea e mai multa bataie de cap sa aduci o generatie de scalari la 5 cm decit o generatie de discusi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

eu am reprodus Rubens, Da Vinci si Dali da nu aici ci in Ingusetia ca acolo se iubeste arta. va pup. terminat. de la 16 la 18 dau autografe. terminat.numai cunoscatorilor.
scuze de off topic da nu m-am putut abtine

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Nu am crescut discusi de loc, dar extrapoland de la alte ciclide, nu stiu daca s-a spus, dar in primul si in primul rand ai nevoie de o pereche compatibila. Asca consider eu ca e secretul cel mai mare legat de reproducere, valabil la majoritatea speciilor.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
White
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:40:41
Messages: 32
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da in loc de apa potabila de la chiuveta pot folosi apa plata?
Stiu ca e intrebare cam naspa da stiie cineva ce pH are apa plata si daca e buna pt discusi?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

@White: citeste forumul ca ai pus o groaza de intebari la care s-au dat raspunsuri de nenumarata ori !

Poze: smilie ... Poze cu plante
Endo_ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2004 01:14:46
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uau !!! Ce e aici !!! Am impresia ca am citit mai mult carti de vizita si CV-uri decat reproducere ...

Sa presupunem ca am o pereche, a depus, au iesit misculacii .... Ce se face d-aici inainte ?

Ce le dau sa pape, ce le cant seara etc?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Endo_ro wrote:Sa presupunem ca am o pereche, a depus, au iesit misculacii .... Ce se face d-aici inainte ?
Se asteapta sa se ridice la "zbor". Dupa ce s-au ridicat, papa mucus vreo 2 saptamini. Apoi nauplii de Artemia.

Poze: smilie ... Poze cu plante
memeics
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2004 02:27:03
Messages: 87
Location: Madrid
IP:
Offline

Ca tot s-a revenit la discusi profit sa pun o intrebare intrebareata. Dupa ce ies puii, incep sa manace mucus, totul pare ok dar imi mor puii pe capete. In prima luna raman cu ei la jumatate. Si asta mi se intampla la fiecare depunere. Ce sa fie oare ???

Sunt antialcool si antitutun dar nu ma crede ce spun
[Yahoo!] [MSN]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Am cumpärat larve negre ca sä le mai variez meniul si am hränit reproducätorii cu ele. Din prima turä de pui eclozati, dupä ce le-am dat larvele negre la pärintii lor, nu mi-a rämas nici unul. In trei zile au murit toti! Am oprit imediat hränirea cu larve negre. Tura urmätoare, dupä douä säpt-ämäni, au fost jumätate care nu si-au umplut vezica cu aer. A treia turä a fost din nou färä probleme. De obicei iau puii de la pärinti pentru cä scot de la o pereche doar atitia cit am eu nevoie pentru selectia unor exemplare mai bune decit pärintii. De curiozitate i-am läsat o datä la pärinti sä väd cum se dezvoltä si o mare parte din ei au murit de foame cu toate cä pärintii se inteleg foarte bine. Mi-am dovedit prin asta cä oricät de buni ar fi pärintii, nu vor fi in stare sä facä concurentä unei alimentatii a puilor cu nauplii de artemia intr-un volum de 2-3L de apä, volum care se cere märit o datä cu crestera puilor, si mentinut corat prin douä, trei schimburi de 70% din apä pe zi. Nu toti, dar 85-90% din puii (larvele) de discus pot inghitzi in a treia zi de la eclozare nauplii de artemia. Bineinteles cä cine nu-i hräneste in prima säptäminä zi si noapte cel putin o datä la patru ore nu va obtine rezultate maxime. In multe cazuri reusesc pärintii sä-i creascä, cu rezultate mai mult sau mai putin multumitoare. Puii pot fi hräniti si la pärinti cu nauplii dar acestia se inprästie prin bazin, mor dupä 2-4 ore si trebuie sifonati cä stricä apa. Dacä sänt pärintii mai focosi se exclude posibilitatea sifonärii pentru cä masculul nu mai tine cont de faptul cä are pereti de sticlä in jurul säu, cu urmärile firesti pentru pui, care au nevoie de liniste ca sä mänince färä intrerupere.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Nu le ajunge hrana sau mor din cauza viermilor din branchii, Dactilogirus si Girodactilus, cu care se infecteazä de la pärinti.

PS: Am postat din gresealä inainte de a termina ce aveam de scris si s-a sters al doilea post, care era finalizat, in locul primului, incomplet si plin de greseli, care face acum impresie proastä. Sorry!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com