[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hrana congelata  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Da, cam asa. Doar ca nu-si regleaza ele activ temperatura corporala in functie de cea a mediului, ci variaza ea insasi, pasiv, din cauza ca poikilotermele nu am mecanisme de termoreglare. De aceea stau la soare, le creste temperaura corporala, dupa care se muta la umbra, ptr a evita supra-incalzirea, si tot asa. Cu toate aceste lipsuri, poikilotermele sunt considerate a fi animalele cele mai profitabile din pct de vedere metabolic; ele nu consuma energie ptr unele mecanisme functionale la mamifere, cum e si termoreglarea, fapt ce le permite o conversie a hranei in tesut maxima, fata de homeoterme. Implicit, sunt animale care cresc continuu, aproape toata durata vietii lor (anumite grupuri, nu chiar toate).
Revenind la pesti, a baga in stomac, brusc si dintr-o data mancare congelata, este si pentru acestia exact ce ai spus vizavi de mancarea rece ptr noi...un stres in plus, nemeritat si riscant.
Si daca tot am ajuns in acest context...stiti ce beau chinezii la masa? Apa fierbinte, ceai fierbinte sau bere calda...nici vorba de bere rece sau alte raceli. Tocmai ptr a usura digestia, care, in cazul nostru, se realizeaza la 36,5 grade.
Ai descris cel mai bine modalitatea de administrare a hranei congelate !!! N-am vrut sa mai pun eu un post aici, dar decongelare, spalare (vezi mai sus, sucul din hrana, datator de biofilm), stoarcere (eliminarea lichidelor) si administrare!
Numai bine.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am priceput si cu ocazia asta am mai facut un efort si am bagat si la tartacuta.
Multam fain.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

voi cum reusiti sa spalati hrana congelata?daca ati incercat cu larve rosii va rog sa`mi spuneti si mie metoda
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai se ia bucatica de hrana congelata. Se pune intr-un recipient mititel (folosesc un pahar de plastic) si se toarna apa peste. Acel cubulet va avea bunavointa de a se topi. Usor, fara sa pierd din larve, golesc apa si pun alta, pentru a clati inca odata larvele. In sfarsit, pun si a treia apa, apoi bag o siringa si aspir larvele depuse pe fundul paharului. Apoi usor, incet si cu rabdare, dau la pesti, in asa fel incat sa nu ajunga mare lucru pe substrat.
Cam asa fac eu. Nu spun ca este metoda ideala, dar in acest fel scap de toata "zeama" rezultata in urma dezghetarii
Operatiunea nu dureaza mai mult de un minut.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2010 23:13:42


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

la mine problema este ca nu pot sa golesc apa fara sa cada si larvele pana la urma am folosit o plasa de tantari... alte idei ?
[Email] [Yahoo!]
niq
Junior member

Joined: 30/10/2010 13:56:31
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poti sa folosesti minciogul... ca banuiesc ca ar trebui sa ai, si nu e foarte complicat.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com