[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe Eheim  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

BogdanHojbota wrote:
ei bine la ce te ajuta daca are interfata usb si briz brizuri? la nimic
De cate ori deschizi dulapul sa te uiti la filtru sa vezi cum arata ? - rasp: rar si foarte rar.
.

Simplu si la obiect ,de multe ori ne lasam pacaliti de reclama si uitam esentialu .
[Yahoo!]
silviusilviu
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/10/2008 18:06:27
Messages: 32
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

posesor de Eheim 2224 , de aproximativ 2 ani .cumparat din hornbach cu tot cu mediile filtrante la un pret foarte bun in momentul respectiv.in momentul de fata nu am schimbat la el decat inelele ceramice, cu siporax si i-am adaugat pe retur un reactor de co 2
plusuri : silentios, robust usor de intretinut, nu curge . singurul minus este amorsarea un pic greoaie si acea mazga de pe furtune despre care mai vorbea un coleg mai sus ,dar cred ca asta nu tine de filtru.in fine sunt foarte multumit de el nu cred ca voi trece la alta marca vreodata
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am un acvariu de 84litri si as vrea sa achizitionez un filtru extern Eheim. M-am gandit la 2224, caci poate mai tarziu voi dori sa cumpar un acvariu mai mare. Acum insa nu stiu daca e prea mare pentru 84litri, spunea cineva ca debitul real ar fi undeva la 300-350l/h, daca intradevar este asa atunci este ok, nu o sa am curenti prea mari in acvariu...sau ar trebui sa adaug totusi un robinet pt reglat debitul ?

[Email] [WWW]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

De ce sa pui robinet de reglaj daca are din dotare si pe tur si pe retur
[Yahoo!]
ovidiucro
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2009 11:12:04
Messages: 46
Location: Campina PH
IP:
Offline

Debitul de 300-350 este EXACT ce-ti trebuie pentru un bazin ca al tau.
In plus, asa cum spunea si Mihai, filtrul vine cu robinete si pe tur si pe retur.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2010 19:25:36


Zambeste, maine va fi mai rau ;)
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da uite, un aspect pe care nu il stiam din cataloage nu mi-am dat seama ... si nici nu specifica undeva, sau n-am fost eu destul de atent. Va multumesc.
[Email] [WWW]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca acvariul care va beneficia de acest filtru este unul plantat, poti sa ii reduci debitul si intr-un mod absolut benefic, si anume adaugarea unui reactor extern de CO2.

.
[Email] [Yahoo!]
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

pentru un acvariu de 120 de litri cu africani pitici, ce filtru Eheim recomandati ?
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Tocmai ce mi am cumparat un Eheim clasic 2215. Acvariul meu e unul de 120 de litri, plantat, undeva cred ca la 100 net. Ce pot spune, e ca mi place, robust, misto prinderea canistrei, o singura garnitura, pompa externa, pare foarte simplu si fiabil.
Insa imi pare un pic zgomotos, ceva pareri, mai are cineva filtru asta?
nu mi place ca vine fara robineti, doar cu un furtun si un sitem in-out si spray bar.

fost cesrobis
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ai zdruncinat bine canistra sa iasa tot aerul din ea? ma gandesc ca nu ar trebui sa fie zgomotos filtrul..
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Alex.B wrote:nu mi place ca vine fara robineti, doar cu un furtun si un sitem in-out si spray bar.

Robinetii "au facut picioare" pe drum. Pachetul standard pentru acest model de la Eheim include robineti, simpli sau dubli. Mai degraba sa lipseasca galetusa din interior decat robinetii.
Apropo, daca ai acea galetusa, renunta la ea. Pierzi spatiu si te mai poti trezi si cu bypass.
Relativ la zgomot:
1. curatare rotor, locas rotor, bla bla bla. Stii la ce ma refer.
2. toarna cateva picaturi de glicerina boraxata in orificiul din rotor si pe ax.
3. daca jocul dintre ax si rotor este mai mare de 0,1 mm, nu ai ce-i face. Ma rog, trebuie sa verifici daca orificiul rotorului nu e cumva uzat si descentrat. Daca nu, fa rost de alt ax, nou.
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Filtrul este nou! Robinetii nu fac parte din set, asa scrie si pe cutie! Filtrul este nou, insa face un usor zgomot, nu cred ca e vorba de aer, ca am scuturat canistra. Poate ca asa face el....nu e foarte zgomotos insa e mai zgomotos ca fluval 104.

fost cesrobis
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Alex.B wrote:Filtrul este nou! Robinetii nu fac parte din set, asa scrie si pe cutie! Filtrul este nou, insa face un usor zgomot, nu cred ca e vorba de aer, ca am scuturat canistra. Poate ca asa face el....nu e foarte zgomotos insa e mai zgomotos ca fluval 104.

Relativ la faza cu robinetii: golani, sincer.
Zgomotul: jocul prea mare intre ax si rotor, banuiesc. Incearca sa inlocuiesti axul. Cauta un strungar priceput, ca sa-ti faca unul nou din inox, lustruit oglinda.
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Neonus wrote:pentru un acvariu de 120 de litri cu africani pitici, ce filtru Eheim recomandati ?

Nu exista o ¨reteta¨standard de diomensionare a filtrului extern, depinde de o multime de factori (ce specii, numar de indivizi, cand si cat faci schimburile de apa, daca acvariul e plantat, cantitatea de mancare, ce medii de filtrare folosesti). Dar in general pot sa iti fac doua recomandari:
- nu te baza numai pe filtrul extern, chiar daca e un pic inestetic ar fi bine sa bagi si un filtru intern (sau macar o pompa de recirculare care sa impiedice acumularea mizeriilor in anumite zone).
- poti sa consideri un debit al filtrelor de 8-10 ori volumul acvariului
Eu de exmplu la acvariul de 300 l cu africani (mbune+kruibensis) am mai multe filtre:
- un 2075 cu burete pe intrare, 1.5 l spartura de lava si 4.5 l substrat pro (filtrul cica are 1250 l /h)
- un eheim aquaball 180 ( max 650 l/h)
- un filtru intern Resun (gen cutie, nu stiu exact modelul, plin cu 6 l de eheim mech pro si cu un debit maxim de 550 l/h )
- un filtru intern Boyu de 300 l/h
Recunosc faptul ca filtrarea e un puic supradimensionata, cred ca voi renunta la unul din filtrele interne (probabil la Boyu).
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Un filtru bun este filtrul ce nu curge, se colmateaza greu, si are spatiu mareeeee pentru materialele filtrante

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2011 15:36:10


fost cesrobis
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

ezatemi wrote:
Alex.B wrote:Filtrul este nou! Robinetii nu fac parte din set, asa scrie si pe cutie! Filtrul este nou, insa face un usor zgomot, nu cred ca e vorba de aer, ca am scuturat canistra. Poate ca asa face el....nu e foarte zgomotos insa e mai zgomotos ca fluval 104.

Relativ la faza cu robinetii: golani, sincer.
Zgomotul: jocul prea mare intre ax si rotor, banuiesc. Incearca sa inlocuiesti axul. Cauta un strungar priceput, ca sa-ti faca unul nou din inox, lustruit oglinda.


Dupa mai mult timp, vad ca e silentios, poate era inca in faza de rodaj, si acum cu un pic de biofilm treaba merge ca unsa

fost cesrobis
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eheim 2224 in folosinta de 3 ani la 126 litri brut

fata de ce s-a spus pana acum, eu am avut mici probleme cu garniturile de etansare din interior (alea 2 care se ataseaza la sertarele cu materiale filtrante) in sensul ca dupa aprox 1.5 -2 ani au cam obosit, s-au facut tari si sunt ceva mai greu de montat/ demontat

in rest, brici.



ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Humbert wrote:eheim 2224
in rest, brici.

Debitul bun, canistra foarte mica, executat cu multa ingrijire.
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Fericit posesor al unui filtru Enheim professional II, inca nu este in functiune dar a fost testat la magazin, e super ok

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De 2 zile sunt un posesor al unui eheim profesional 2224.
Extrem de silentios, la modul ca daca nu stai cu urechea la 10 cm de el, nu il auzi. Furtunele par de calitate si se muleaza super pe tevi. A trebuit sa il tai cu cutitul ca sa il scot de pe o teava. Nu curge.
In rest, deocamdata sunt la inceput cu el, dar cred ca ne vom intelege bine.
Recomand!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com