[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe J B L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Eu tocmai mi-am luat un Crystal Profi e 901 green line , ziua e atat de silentios de zici ca nici nu functioneaza , insa noaptea se cam aude in liniste , dar eu am urechi fine ) , in orice caz nu este mai silentios decat un filtru intern . in rest nota 10
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Un filtru intern poate fi mai galagios decat unul extern, diferenta o face mediul in care se afla. Ghici ciuperca ce-i?

Poti folosi picioruse sintetice pasla/cauciuc mai mari, lipite pe fundul canistrei incat vibratiile datorate pompei sa nu se transmita in masa acvariului. Si de obicei un zgomot intr-o incinta inchisa total sau partial este amplificat de rezonanta.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
gmanea
Member

Joined: 01/03/2012 22:52:18
Messages: 220
Location: Targoviste
IP:
Offline

De doi ani folosesc un E900 (la un acvariu de 180l pe colt) pe returul caruia sunt montate un UV si un reactor CO2 DIY(filtru apa).
Debitul este foarte scazut, filtrarea mecanica fiind slaba.
Am montat momentan un filtru intern jbl de 800l/h pentru filtrare mecanica.

Doresc sa scap de filtrul intern astfel: montez o pompa aqua medic or 2500(pe care o am deja) pe returul filtrului, intre iesirea din filtru si intrarea in reactorul co2 si sa opresc pompa interna a filtrului. In ultimul sertar al jbl-ului o sa adaug un strat de perlon(acum are ceramica-siporax-burete).

Cam ce probleme pot sa apara? A mai incercat cineva?
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Sunt intr-o mica dilema, as vrea sa imi schimb filtru extern cu unul de la JBL, am tot citit de mi-au satir ochii dar tot nu ma pot hotara, e900 sau e901 sa-mi iau, vad ca ele sunt la fel diferenta o face puterea motorului, ciudat e ca debitul e acelasi, voi ce ziceti?
[Email]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Debitul scade datorita imbacsirii materialelor filtrante si depunerii de mizerie pe furtune, sistemul aquastop si in locasul rotorului. O curatare mecanica temeinica a acestor componente este necesara.
Curatarea materialelor filtrante e alta poveste.
Relativ la cealalta chestiune (JBL E900 vs. E901), as alege E901 datorita faptului ca au fost echipate cu rotoare de foarte buna calitate, spre deosebire de seria veche. In rest, componentele sunt identice.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2012 17:30:05

Kuja
Junior member

Joined: 14/10/2012 15:37:45
Messages: 16
IP:
Offline

CUMPAR URGENT AX CERAMIC ROTOR JBL E 900!!, cine ma poate ajuta ??? telefon de contact 0727346065,
cel mai bine din bucuresti

This message was edited 1 time. Last update was at 24/12/2012 22:45:14

Kuja
Junior member

Joined: 14/10/2012 15:37:45
Messages: 16
IP:
Offline

CUMPAR URGENT AX CERAMIC ROTOR JBL E 900!!, cine ma poate ajuta ??? telefon de contact 0727346065,
cel mai bine din bucuresti ( e bun si cu tot cu rotor daca aveti )

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2012 00:14:16

Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Se pare ca nu s-a nimerit prea bine momentul decat daca are cineva unul, altfel gasesti in Hornbach.
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Salutare!
Sunt pe punctul de a achizitiona un filtru JBL e900, pentru un acvariu Juwel 190L (pe colt). Va merge concomintent cu filtrul intern cu care a venit dotat acvariul.
Intrebarea este daca pot monta acest filtru fara a face mofificari la capacul acvariului. Imi poate spune cineva daca esista vreo solutie in acest sens?
Multumesc anticipat


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Acest post cred ca a fost deschis pentru a se discuta avantajele si dezavantajele filtrelor JBL ... acum nu stiu ce fel de capac are acvariul tau si nu prea inteleg la ce modificari te referi. Daca nu are in partea din spate un decupaj special facut de producator pentru filtrul extern, faci tu acest lucru.
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Am postat intrebarea aici in ideea in care se poate ca cineva care are un acvariu similar se poate sa fi folosit acest tip de filtru si sa imi spuna cum a procedat. Modificarile despre are vorbeam se refereau intr-adevar la capac.

Voi deschide un topic separat pe acest subiect.

Multumesc


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Revenind totusi la intrebarea ta, nu cred ca este asa complicat incat sa nu il poti adapta pentru un filtru extern. Altfel decat un decupaj in partea din spate nu stiu ce ai putea face.
Daca chiar nu stii ce sa faci deschide un topic separat dar posesorii de estfel de acvarii nu sunt prea multi, asa ca ar fi mai bine daca ai pune si o poza cu partea din spate al capacului.
Kuja
Junior member

Joined: 14/10/2012 15:37:45
Messages: 16
IP:
Offline

O intrebare :

Se potriveste un rotor de jbl 1500 la un jbl e900?
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Kuja wrote:O intrebare :

Se potriveste un rotor de jbl 1500 la un jbl e900?

Nu.
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ezatemi wrote:Debitul scade datorita imbacsirii materialelor filtrante si depunerii de mizerie pe furtune, sistemul aquastop si in locasul rotorului. O curatare mecanica temeinica a acestor componente este necesara.
Curatarea materialelor filtrante e alta poveste.
Relativ la cealalta chestiune (JBL E900 vs. E901), as alege E901 datorita faptului ca au fost echipate cu rotoare de foarte buna calitate, spre deosebire de seria veche. In rest, componentele sunt identice.


oarecum asa e, modelul e901 greenline are rotoare de foarte buna calitae dar si cu consum electric mai mic,
iar mediile de filtrare sunr schimbate fata de modelul e900, in sensul ca, cele 2 sertare de sus, contin:
- bureti la modelul e900
- micromec (bile ceramice) pentru filtrare biologica, la modelulul e901 greenline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
andrei_dum
Member

Joined: 01/02/2006 22:46:58
Messages: 123
Location: craiova
IP:
Offline

ezatemi wrote:Debitul scade datorita imbacsirii materialelor filtrante si depunerii de mizerie pe furtune, sistemul aquastop si in locasul rotorului. O curatare mecanica temeinica a acestor componente este necesara.
Curatarea materialelor filtrante e alta poveste.
Relativ la cealalta chestiune (JBL E900 vs. E901), as alege E901 datorita faptului ca au fost echipate cu rotoare de foarte buna calitate, spre deosebire de seria veche. In rest, componentele sunt identice.


te inseli amarnic.

Am un acv de 390l brut f bine plantat. Mi.am cumparat Jbl 1501 greenline. nu am teatat la inceput adevaratul volum de filtrare.Nefiind multumit am cronometrat . Rezultatul dezastru 480 l / ora. Medii filtrante ceramica.2 sertare micromec si sus la bureti putina vata perlon.

Zis si facut. Hai ca mai cumpar un filtru. Nu avea rost sa iau tot 1501. Am ales Jbl 901.

De data asta am testat de nou filtrul. Surpriza si la acesta. Producatorul spune 900 l/ ora. Falllllssss

Am filmat si voi pune filmele.

Fara absolut nici un sertar de nou = 450 L / ora

Cu medii de filtrare unde teapa 2 sertare micromec lipsa numai bureti rezultatul a fost identic cu buretii si un sertar de ceramica.

Este clar au redus consumul de electricitate miscorand puterea motorului.

Voi face o noua masuratoare pestr vreo luna.

In cateva zile voi pune filmuletul pe youtube pt. a va convinge si voi

vreau sa le trimit si lor in germanica filmuletele ca sa vedem ce explicatie ne dau pt. bataia asta de joc.

Acvariul meu : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24583.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu filtrele, dar stiu foarte bine principiul pompelor si alte produse asemanatoare (Hagen, Eheim, etc.): nu scrie pe undeva ca acel debit este debitul maxim al pompei (acest debit maxim se da la inaltimea coloanei de apa zero)? Nu mai da si o inaltime maxima de pompare? Ei bine, la inaltimea maxima de pompare debitul scade aproape de zero (de asta este maxim pentru ca peste nu mai poate ridica apa ). Intre cele doua inaltimi debitul pompei variaza dupa o curba pe care unii propducatori o si publica.
Cum ai masurat debitul?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sunt si eu foarte nemultumit de JBL e901

am cumparat acum 3 saptamani unul nou - prima impresie: este zgomotos - nu din cauza aerului din filtru, pur si simplu se aude apa, rotorul etc, fata de eheim-ul 2224 pe care il am de 5 ani este de vreo 10 ori mai zgomotos

sa zicem ca asta nu ar fi o problema, ca il bag in dulap si gata

problema mare este, ca si la altii, faptul ca dupa 2 saptamani a scazut debitul considerabil, nu am masurat dar aproximez ca a scazut cu cel putin 70%.

sigur, ma asteptam sa scada debitul dupa un timp, la orice filtru scade, dar nu dupa atat de putin timp si nu cu atat de mult.

nu am facut masuratori, dar in primele 2 saptamani aveam curenti puternici in acvariu si ma bucuram, ca vreau sa folosesc acest filtru + eheim 2224 la un acvariu de 300 litri (acum lucreaza ambele la 120 litri)

insa dupa 2 saptamani pur si simplu nu se mai simte curentul de la JBL.

la eheim umblu cam de 2 ori pe an si are debit constant de multi ani. daca la JBL trebuie sa curat la fiecare 2 saptamani, mai bine il arunc pe geam.

asta in conditiile in care, repet, functioneaza impreuna cu eheim 2224 la un acvariu de 120 de litri fara mare mizerie, deci acum am suprafiltrare evidenta, asa ca nu vad cum se puteau colmata mediile filtrante in asa scurt timp.

foarte proasta alegere am facut

This message was edited 2 times. Last update was at 11/04/2013 08:28:50




ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

andrei_dum wrote:
te inseli amarnic.

Am un acv de 390l brut f bine plantat. Mi.am cumparat Jbl 1501 greenline. nu am teatat la inceput adevaratul volum de filtrare.Nefiind multumit am cronometrat . Rezultatul dezastru 480 l / ora. Medii filtrante ceramica.2 sertare micromec si sus la bureti putina vata perlon.

Este clar au redus consumul de electricitate miscorand puterea motorului.



1. TOTI producatorii/comerciantii de filtre pentru acvaristica mint. Eheim ocupa un loc fruntas in aceasta breasla. De pilda, Eheim 2026, 2028, 2226, 2228 au acelasi consum notat pe eticheta produsului (20 w cele produse in urma cu 3-4 ani sau 25 W cele noi), bobina are fix aceleasi dimensiuni, rotorul este exact acelasi. Ce difera insa la descrieri, tot de pe eticheta: debitul. La 2026 avem declarati 950 l/ora, la 2028 avem 1.050 l/ora la consum de 25 W. Cum se poate? Ca doar avem aceeasi bobina si acelasi rotor.
Toata treaba e din scripte. Au vazut ca alti producatori au supralicitat si atunci au procedat si ei la fel. Eu am adus filtre Eheim 2026 si 2226 pe care scria 20 W (nu 25 W cat declara acum producatorul) si debit 950 l/ora. Astea scoase pe piata recent (ma refer tot la modelele de mai sus) consuma chipurile 25 W si scot tot 950 l/ora. La fel cu modelele 2028 si 2228.
Inca un lucru: m-am apucat si am masurat consumul: 20 W la toate modelele prezentate de mine, indiferent de anul fabricatiei.
In ceea ce ma priveste, consider ca pe vremuri Eheim isi respecta blazonul si fabrica lor din Germania. In ultima vreme insa, datorita concurentei acerbe, au fost nevoiti sa reduca din costuri, fapt reflectat in calitatea produsului finit (de pilda la seriile Eco, Professional 2 si 3). Restul (descrieri, debit, consum etc.) tin doar de marketing.

2. Relativ la filtrele JBL, a existat candva o serie de buna calitate (CristalProfi 125, 250, 500). In cartea tehnica a acelor modele este mentionata cu lux de amanunte situatia descrisa mai sus de catre @Lucian.
Seria E700, 900 si 1.500 a fost un dezastru in ceea ce priveste rotoarele. Au primit de la producator un lot de proasta calitate. Lagarul in care intra axul este format din doua parti care...au diametrul interior diferit. De aici apare un joc si acel zgomot acuzat de multi utilizatori.
Seria ulterioara (Greenline) are rotoare de buna calitate, insa eu nu cred in mitul consumului mai redus de energie fata de generatia anterioara. Consider ca iar e vorba de marketing. Cine sta sa verifice consumul unui E1.500 comparativ cu E1.501?
JBL a proiectat un filtru cu anumite specificatii si a lansat comanda la producatori in China, care producatori au scazut din cheltuieli cat au putut si de unde au putut: plastic mai subtire, rotor slab calitativ, bobina mica. Insa pe ansamblu produsul este unul reusit. Mie imi place mai ales sistemul aquastop de foarte buna calitate, mult mai bine gandit si realizat decat sistemul similar de la Eheim 2026-2028 sau profi 3.

Chestiunea nemultumirii dumitale la capitolul debit nu ai cum o rezolva. Ca 1.500 l/ora sunt o minciuna stiam de mult timp. 480 l/ora reprezinta debitul real in conditii de utilizare normale.
Ma intreb insa daca ati mai fi achizitionat acest filtru in cazul in care producatorul ar fi fost cinstit si ar fi specificat pe eticheta datele corecte...Eu unul nu cred. Repet: totul tine de marketing si de pretentiile noastre. Un macaronar imi spunea candva ca atunci cand vrea sa cumpere ceva doreste...the cheapest and the best. Ori asta nu se poate.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

ezatemi wrote:the cheapest and the best. Ori asta nu se poate.


True true ...


Revenind la JBL, eu am un greenline e701, care implineste un an in mai. L-am folosit anul trecut din mai pana prin octombrie la un acvariu de 124 litri brut in paralel cu un eheim 2224. Nu i-am curatat furtunele si nici nu am curatat filtrul pana in octombrie cand l-am pus la noul setup.

Din octombrie si pana acum, i-am curatat o singura data furtunele, acum o luna cred (fara sa curat filtrul). Il folosesc la un bazin de 270 litri brut, in paralel cu acelasi filtru eheim. JBL ul il folosesc si pentru circulatia apei in acvariu fiind pus spray barul pe lungimea acvariului. (120 cm) Clapeta debitului e putin sub jumatate cand sunt furtunele curate si putin peste jumatate dupa ce se mai colmateaza...si imi misca plantele din celalalt capat al acvariului. Cu alte cuvinte, are un debit din punctul meu de vedere foarte bun.
Filtrul e echipat cu materialul filtrant original, dar are si o fasie de perlon in plus si un mic burete pe sorb.

Parerea mea e ca isi merita banii.

Un lucru pe care l-am observat in timp, la ambele filtre externe, debitul scade datorita COLMATARII FURTUNELOR.
Tin minte cand am cumparat prima canistra, eheimul, ca m-am speriat foarte tare cand tot asa, dupa 2 saptamani debitul s-a dus jos grav de tot. Am spalat filtrul, dara fara furtune, caci mi se parea ca n-are cum afecta putina mizerie care o vedeam eu pe furtune. Problema a persistat...pana cand am curatat furtunele si dupa ce am scos un dop maaare de jeg, debitul a revenit ca nou.
Iar alta observatie a fost ca furtunele in timp se colmateaza din ce in ce mai greu. Daca la inceput le spalam la 2 saptamani, am ajuns sa le tin si doua-trei luni, chiar mai mult fara sa le curat.


Un alt lucru care mi se pare bine punctat de catre ezatemi, e inaltimea acvariului fata de filtru. Filtrele mele sunt imediat sub acvariu. Mi se pare normal ca odata cu inaltimea, sa scada debitul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com