[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pico 30L - Prima saramura  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa imaginile microscopice, colegii de pe un alt forum, dedicat acvaristicii marine mi-au spus ca ar fi hair algae, si ca prolifereaza din cauza luminii de spectru nepotrivit. M-au "certat" si in privinta mediilor filtrante, drept urmare am schimbat ceramica din prima canistra cu PhosEx ultra JBL. In cea de a 2-a canistra probabil va poposi Matrix de la Seachem. Intr-adevar, nu am nici un cleaner in momentul de fata, dar ma gandesc la niste melci nassarius si la paguri.

.
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Vestile bune incep sa apara. Astazi au sosit pestii, in stare excelenta si i-am pus la aclimatizat. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca nu se speriau deloc de mine, chiar daca trecusera printr-un drum de cateva ore. Au sosit in pungi individuale, iar pentru aclimatizare am folosit 2 jumatati de bidon de 5 litri. Dupa ce i-am lasat sa ajunga apa la temperatura egala cu cea din bazin, am inceput aclimatizarea cu o cana, punand cate un sfert de cana de apa din acvariu, la interval de 10-15 minute.
Nr. 1
image

Nr. 2 (putin de tot mai maricel decat precedentul)

image

Dupa aclimatizarea care a durat aproximativ o ora, am inclinat bidoanele, si i-am lasat sa inoate singuri in acvariu.

image


Pestii sunt foarte vioi, exploreaza bazinul, nu se ascund, nu se sperie, iar marea mea mirare a fost atunci cand nu am rezistat tentatiei, si cu ajutorul unei pensete, am introdus in apa deasupra lor 2 fulgi JBL Krill. Imediat cum curentii au miscat putin fulgii, acestia au tabarat pe ei, si i-au infulecat imediat. Sunt foarte bucuros ca pestii se manifesta ok si chiar am fost foarte mirat cand acestia au acceptat hrana la nici o ora de la introducerea in acvariu.

Si cum vestile bune vin la pachet, maine imi vor sosi si noile lampi.
1x Evolux 11w 10.000k
1x Evolux 11w 30.000k

Si cum cei de la reef asigura transportul gratuit la comenzi peste 100 ron, am adaugat inca o lampa 50/50.
O zi placuta tuturor.

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Misto!!! Ce fel de clowni sunt?
Pana nu introduci o trupa de melci sau corali, nu tine lumina mai mult de 3-4 ore pe zi, ca te vei umple de alge.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt ocellaris normali, dar cred ca am prins eu o linie mai deosebita . Vineri am drum prin Bucuresti si o sa iau niste melci si eventual paguri.

.
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Si cum nu totul merge perfect, au aparut primele probleme, probleme la care de altfel ma asteptam.
Pe scurt, NO3 - 50mg/l
Ce optiuni am in acest caz, in afara de schimburile masive de apa care ar destabiliza si mai tare acvariul? Sa incerc cu chimicale gen tetra nitrate minus, urmand ca pe viitor sa se dezvolte coloniile anaerobe in spartura de lava care sa aiba grija de problema ?
Recunosc ca m-am grabit cu pestii, si deci intr-un fel ma asteptam la astfel de probleme. Sa incerc sa las algele hair sa prolifereze in speranta ca ma vor scapa de NO3 ?

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

djphazer wrote:Si cum nu totul merge perfect, au aparut primele probleme, probleme la care de altfel ma asteptam.
Pe scurt, NO3 - 50mg/l
Ce optiuni am in acest caz, in afara de schimburile masive de apa care ar destabiliza si mai tare acvariul? Sa incerc cu chimicale gen tetra nitrate minus, urmand ca pe viitor sa se dezvolte coloniile anaerobe in spartura de lava care sa aiba grija de problema ?
Recunosc ca m-am grabit cu pestii, si deci intr-un fel ma asteptam la astfel de probleme. Sa incerc sa las algele hair sa prolifereze in speranta ca ma vor scapa de NO3 ?


NO3=50mg/L pare extrem de ridicat pentru un acvariu atat de nou. Eu nu inteleg cum de aveai NO3=15 acum cateva zile inainte sa introduci ceva in acvariu?!? Oare e altcineva care isi baga "manutele" in acvariul tau???
Din cate am citit eu, bacteriile anerobe nu apar decat in acvarii mature (peste 1 an vechime), si numai in adancul rocilor sau pe fundul unui strat adanc de nisip.
Algele vor reduce un pic nitratii....dar daca vrei sa-i scada la valori normale, trebuie un acvariu plin de alge -> arata urat.
Schimburile de apa sunt singura ta solutie. Daca nu schimbi mai mult de 50%, nu cred ca-i problema de destabilizare.
Intereseaza-te de medii filtrante chimice care sustin ca reduc nitratii (gen Purigen de la Seachem).

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Ar mai fi solutia sa investesc in adaosuri bacteriene (desigur, cu niste schimburi zdravene de apa pentru cateva zile). Cel putin asa am fost sfatuit pe un alt forum. Mi s-au recomandat Special blend si NiteOut II de la Seachem. Acum, solutia prezentata de tine funtioneaza mai rapid, dar pe termen lung nu e asa benefica precum aditiile bacteriene de calitate. In locul meu, care din solutii ai alege-o ? Sunt prins intre cele 2, si nici cu banii nu stau deloc bine, mai ales ca ar trebui sa ma gandesc si la niste melci si paguri, ca nici problema algelor nu e de ignorat.

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Eu personal nu sunt prea convins de solutiile cu bacterii. Din ce-am citit pe net, majoritatea sunt niste prostii pentru a mai stoarce niste bani de pe spinarile noastre, iar singurele care sunt mai de incredere ar fi acelea care trebuie tinute in frigider si sunt de unica folosinta. Eu in locul tau ar face niste schimburi de apa, vreo 2-3 de cate 10-15 litri fiecare ar trebui sa-ti aduca NO3 sub control.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Si un filmulet cu indivizii la prima tura de bazin (lumina nu mai e cea din filmulet, acum am o medie cam de 23.000k <11w 30.000k, 11w 30.000k+10.000k>).


http://www.youtube.com/watch?v=RxYBDDvht0Q

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2010 14:29:05


.
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos! Imi place mult. Din pacate nu ma pricep la detaliile "sarate" ale problemei, dar estetic mi se pare frumusel foc.

Si daca se poate si o intrebare: pestiucii astia de apa sarata, au ceva dram de inteligenta in ei, se manifesta in vreun fel? Ca peste tot pe unde m-am uitat la acvarii marine (si recunosc, nu am stat prea mult) mi s-au parut cam prostuti. Poate o fi de vina si faptul ca sunt curenti mari, si tot timpul se chinuie sa-si tina echilibrul, dar parca nu focusau privitorul. Parca lipsea interactiunea.

Inca odata, bravo! Imi place foarte mult. O sa urmaresc cu interes topicul.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai iti fac un rezumat, din care sa tragi tu concluziile.

I-am eliberat in bazin, si la jumatate de ora, ma lipeam de geam, se lipeau si ei . Ma rugam sa se ascunda si ei printre pietre si corali ca mi se parea amuzant, dar ei nu, ma duceam in stanga, ei dupa mine, si tot asa. Un prieten are un Acanthurus lineatus, care tine mine chipurile oamenilor. L-am hranit din mana, si tot timpul cand merg la el, in partea de acvariu unde ma asez, vine si el. Am mai fost cu 2 prieteni care nu l-au hranit, si ei puteau sa si sara in acvariu ca nu venea la ei. Concluziile cred ca le tragi tu .

L.E. Stilul de inot este caracterizat de mediul in care traiesc, si anume plin de curenti. Uite aici un filmulet cu ei cand le faceam aclimatizarea, si aveau acelasi stil de inot desi e lesne de inteles ca in bidoane nu aveau pic de curenti.

http://www.youtube.com/user/deejayphazer?feature=mhum#p/a/u/1/nDqEWmMB8vo

This message was edited 2 times. Last update was at 15/12/2010 18:55:43


.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

bobesku wrote:Foarte frumos! Imi place mult. Din pacate nu ma pricep la detaliile "sarate" ale problemei, dar estetic mi se pare frumusel foc.

Si daca se poate si o intrebare: pestiucii astia de apa sarata, au ceva dram de inteligenta in ei, se manifesta in vreun fel? Ca peste tot pe unde m-am uitat la acvarii marine (si recunosc, nu am stat prea mult) mi s-au parut cam prostuti. Poate o fi de vina si faptul ca sunt curenti mari, si tot timpul se chinuie sa-si tina echilibrul, dar parca nu focusau privitorul. Parca lipsea interactiunea.

Inca odata, bravo! Imi place foarte mult. O sa urmaresc cu interes topicul.


Eu as estima pestii marini ca fiind de aceasi "inteligenta" ca si cichlidele, deci superior majoritatii pestiilor de apa dulce (vivipari, tetra, carasi, etc) care nu prea dau dovada de un IQ ridicat
Clowni par prostuti pentu ca acela esti stilul lor de inot. In natura ei nu inoata in largul apei, deoarece nu parasesc anemona care-i gazduieste.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2010 22:59:30


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ei astea sunt vesti bune. Asta imi da ideea ca poate peste ceva timp o sa-mi fac si eu o ciorbica sarata
Dar nu prea curand. Mai am multe de invatat si am in plan un proiect Malawi ca la carte.

La momentul actual am ciclide africane (cred ca stiti ca-s destepte ). Apoi am un betta care este mascota living-ului, super simpatic si asta. Cand am intrat la Reef chitit sa iau un betan, asta a fost printe primii care m-au focusat si am interactionat. Apoi, si guramii ma studiaza cand trec prin camera si pe langa fenomenul Pavlov, mai interactionam o leaca. Tetrazonele sunt idiotzeii casei, deh, trebuie si d-astia

Revenind, deci ma bucura sa aud ca au acel dram de inteligenta.
Intrebarea mea ar fi, ca sa nu fiu off-topic total (scuze), la un astfel de nano marin, iti permiti sa uiti de el cateva zile, in cazul unui concediu, drumetii etc? Sau e pa si la revedere?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Eu il pot lasa pe al meu cam 3-4 zile, dupa care trebuie adaugata apa dulce pentru a completa ce s-a evaporat si pt a aduce salinitatea la nivelul potrivit. Acvariul e de 70L open-top.
Daca avea capac atunci as fi putut castiga o saptamana probabil, numai ca in cazul acela ar fi trebuit curatata sticla luminii mult mai des (probabil saptamanal).
Eu am fost plecat in vacanta in cuba o saptamana, si intr-o tabara la facultate de 2 saptamani, dar am avut pe cineva sa-mi hraneasca pestii si sa adauge apa dulce.
Cu un hranitor automat, si o pompa de apa ca ASTA bagata intr-o priza cu timmer ca sa pompeze sa zicem 5min/zi, atunci poti pleca linistit pana la 2 saptamani.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2010 23:24:33


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@ozi eu mai degraba as spune o pompa ca cea prezentata de tine, la un senzor simplu de nivel. Mult mai de incredere decat timerul. Astfel, variatiile de salinitate tind spre 0. Bine ar fi sa avem si pe aici pompe de genul asta la asemenea preturi. Eu intentionez sa ma mut in Australia dupa terminarea facultatii (Biologie). Sa vezi acolo reefing .

.
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In functie de zone, sa vezi acolo restrictii la utilizarea apei
Citeam deunazi cum se chinuia un australian cu vreo 2 acvarii mari de 700 de litri, unul cu ciclide africane si altul cu astronotusi. Si spunea ca apa pe care o scoate din acvariu o foloseste la plantele din gradina, si se mai plangea si ca nu-si permite sa-si spele masina prea des. Udatul cu furtunul este un lux. Nu am retinut zona ce-i drept.
DAr ce vroiam sa spun este ca oriude te-ai duce sunt si parti bune si proaste. Important este tonusul cu care le abordezi. Mult success!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2010 01:52:58


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Normal ca nu poate fi totul perfect, dar oricum nu se compara cu Romania. Si daca stam sa o luam asa, un osmozor fara pompa booster nu invarte apometrul .

Si ca sa revenim putin si on topic, astazi am pus Tetra Nitrate Minus, care in mod surprinzator, nu au scazut NO3 instantaneu, semn ca e ceva mai mult biologic decat chimic (producatorul spune ca e strict biologic). Se prezinta ca niste granule mici albe, suspendate intr-un lichid vascos si transparent. Aditia acestui produs se face saptamanal, 2,5ml/10l de apa, iar particulele care se depun pe si in substrat vor absoarbe/consuma/transforma NO3. Momentan testele nu arata vreo schimbare, dar daca in 2-3 zile NO3 incepe sa scada, din partea mea jos palaria pentru "zeama". Sa vedem ce o fi. Pestii sunt vioi, concureaza intre ei si se reped la mancare, si dorm impreuna in coltul dreapta-spate al acvariului in partea de sus (si se muta si mai jos pe timpul noptii). Vineri isi vor face aparitia niste melci si as vrea sa-mi spuna colegul @ozi ce sa iau. In stoc exista urmatoarele specii : Cypatium sp. , Nerita maxima, Trochus pyramis. De asemenea, voi avea in vizor si un pagur. Stocul dispune de speciile Composcia retusa, si diverse varietati de Carcinus sp. Recomandari ? Multumesc anticipat.

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Wooow, nu imi sunt familiari melcii insirati de tine, in afara de Nerita care sunt melci misto, dar eu credeam ca sunt numai de apa dulce si brackish
Oricum cauta si tu pe net si vezi care sunt mai eficienti. Din cate stiu eu foarte buni mancatori de alge sunt Astrea, Nassarius si Mexican Turbo

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Trochus = turbo, varietate mai mica, iar cei de apa dulce si salmastra sunt Neritina, nu Nerita. Nassarius as fi vrut in mod special, dar nu sunt pe stoc. In ceea ce privesc pagurii, ce sa aleg si cat ?

.
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi a fost imbogatita fauna, cu 2 melci, un crevete Lysmata amboinensis, si un arici de mare (momentan neidentificat). Poze maine.

.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com