[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
incercare ... sarata  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In Drumul Taberei vizavi de Tricodava si la pasajul Muncii la Reef.
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupla e peste Aquarium Munster dupa parerea multora. Sfatul meu este sa faci efortul si sa cumperi instalatia de osmoza. La 260 ron nu e chiar o avere... si vei avea nevoie in permanenta.

@Radu_S - treci te rog pe la rubrica "Despre noi" sa stim si noi cu cine avem onoarea .

.
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

r_o_n_i wrote:
tare... deci m-am ales cu nisip pt decorat ghivecele .. ce brad e cel mai bun din punct de vedere al compozitie minerale?
si stie cineva vreun pet-shop care vinde apa osmozata? am trecut printr-o benzinarie si ma gandeam sa cumpar apa distilata dar am vazut sticle de 2L la 5,30 lei... smilie ..pai la 100 si un pic de litri imi iau aparatul
si revin cu o intrebare la care sunt incurcat:

- ce sare sa folosesc ? Dupla sau Aquarium Muster .Aquavitro nu am gasit pe unde am cautat

@r_o_n_i nisipul este foarte bun, am si eu, au si altii.
Exixsta mai multe tipuri, in prezent se gasesc doar 3 la noi, Calcialith, Live Sand Argonite si Coral Sand (sau spartura de coral; acelasi lucru).
Apa de ozmoza cred ca gasesti la Coralis.
Mergi pe Dupla (parca au si bacterii incluse).
Bafta.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Bacterii ? In sare ? .........

.
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

djphazer wrote:Bacterii ? In sare ? .........

Nu in sare, primesti fiole din cate stiu.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

cum ziceam .. am revenit cu noutati
am primit azi lampa(proiectorul ) , vito vt377 care v-a suferi niste modificari sa fie mai rece si mai placut la vedere
am cumparat vreo 4,5 kg piatra uscata
am cumparat pompa pt recilculare Eheim Compact Plus 2000
comandat 3 pompe de valuri Resun Mini 2000l/h
cumparat nisip Aquadeco Coral Sand
cumparat ... mancare de bacterii (voiam de fapt sa cumpar bacterii ..urmeaza ) Prodibio Bioptim Marine
cumparat carbon activ sera pt sump .. pe viitor o sa schimb brand-ul
cumparat test NH3/NH4.. din hornbach... din pacate dupa 2 zile cand l-am desfacut am vazut ca era expirat din 11.2010 .. deci asta nu se pune
cumparat un mini skimmer :Resun Protein Skimmer SK - 05 .. daca face galagie optez pt prima varianta : fara skimmer

acum intrebari:
cate kg de piatra vie ar trebui sa bag in acvariu ? mi s-a sugerat intre 5 si 10 kg...
ce bec sa cumpar ? 14000k sau 20000k? am inteles ca la 10000k se dezvolta mai bine coralii si la 20000k se vad mai bine? 14000 sa fie un compromis bun?
unde gasesc sare dupla pe stoc?
multumesc ... revin
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Uita-te pe carbunele activ sa fie pt apa sarata ! Daca nu, te poti trezi cu fosfati prin apa si nu o sa stii de unde. De asemenea, skimmerul resun SK-05 e fix pix... daca vrei iti mai dau eu unul . Sare dupla poti incerca la www.magicnature.ro ... sau la reef.

.
[Email] [Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

mda... banuiam eu ca e "fix pix" cand l-am vazut real ... totusi,privind partea pozitiva, am un powerhead de 200 de litri din care fac sistem de completare al apei in cel mai rau caz ... carbunele e si pt apa sarata .. cel putin asa scrie pe el ...... sare dupla aduce la magicnature.ro pe viitor ... mi-am facut rezervare iar la reef o sa trec maine sa vad daca au .. oricum mai trebui sa bifez multe din lista mea pana il umplu cu apa
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Cantitatea de piatra vie nu trebuie neaparat masurata in kg/L, pentru ca piatra insine este de diferite feluri.
De exemplu cea din Fiji, care de obicei este mai ieftina, este mai densa si mai grea, iar de obicei vine in bolovani mari si urati. Ai avea nevoie de mai multe kg ca sa iti umpli acvariul adecvat.
Piatra din Indonezia este mai scumpa, dar mult mai usoara pentru ca este mai poroasa, mai multe gaurele, tunele, etc. Aceasta piatra poate sustine mult mai multe bacterii beneficiale, si in concluzie nu ai avea nevoie de atat de multe kg.
Dupa parerea mea un acvariu trebuie sa fie cam 1/2 pana la 2/3 din inaltime plin cu piatra, iar piatra trebuie aranjata sa fie cat mai "aerisita", adica vrei sa circule curentii de apa peste tot in jurul rocilor.
Skimmeru ala nu va face nimic altceva decat sa iti fure din frumusetea acvariului. Vezi poate il poti da inapoi si iei altceva in schimb.
La lumina nu stiu sa te ajut. Eu am un 65 watt dual power-compact 10,000k Daylight/460nm Actinic la acvariu de 65-70L si imi place la nebunie. Pentru corali moi, anemone si LPS e excelent. Pentru SPS nu cred ca face fata. Eu prefer sa schimb doar 1 tub de PC, decat 2 de T5...desi T5 cica ar trebui sa aiba viata mai lunga un pic.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2011 03:48:41


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

am revenit... cu o problema
am zis ca ar fi bine sa fac ceva teste cu apa inainte sa-l umplu cu apa sarata , sa testez pompa si circuitul apei ... deci problema mea e asta : in acvariu am dat 2 gauri de 32mm si am bagat 2 coturi de instalari cu filet si garnitura .. m-am gandit ca apa sa urce pe unu si sa coboare pe celalalt .. din pacate , cu pompa data la minim apa urca mai repede decat cobora, chiar daca cotul de scurgere se continua cu o teava d'aia gri de instalatii de 32mm diametru .. deci am mai taiat niste furtune am pus alt furtun la pompa si l-am agatat de marginea acvariului , lasand cele 2 gauri pt scurgere ... totusi apa urca prea repede ; am dat pompa la minim si in cele din urma nivelul apei s-a stabilizat si se mentine la 2 cm de marginea acvariului ..pana acum toate bune
acum urmeaza partea nasoala : scurgerile alea 2 , una din teava gri de 32 si una din furtun de 25 fac o MAREE galagie ... e ca si cum as avea 2 canale fara capac in casa + cineva care trage apa la wc; zgomotul se aude din camera alaturata cu usa inchisa ..cum fac sa elimin zgomotul asta? ( mentionez ca gaurile sunt date cam la 1 cm de buza superioara si nivelul apei este pe undeva pe la jumatatea lor)
[Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

r_o_n_i wrote:am revenit... cu o problema
am zis ca ar fi bine sa fac ceva teste cu apa inainte sa-l umplu cu apa sarata , sa testez pompa si circuitul apei ... deci problema mea e asta : in acvariu am dat 2 gauri de 32mm si am bagat 2 coturi de instalari cu filet si garnitura .. m-am gandit ca apa sa urce pe unu si sa coboare pe celalalt .. din pacate , cu pompa data la minim apa urca mai repede decat cobora, chiar daca cotul de scurgere se continua cu o teava d'aia gri de instalatii de 32mm diametru .. deci am mai taiat niste furtune am pus alt furtun la pompa si l-am agatat de marginea acvariului , lasand cele 2 gauri pt scurgere ... totusi apa urca prea repede ; am dat pompa la minim si in cele din urma nivelul apei s-a stabilizat si se mentine la 2 cm de marginea acvariului ..pana acum toate bune
acum urmeaza partea nasoala : scurgerile alea 2 , una din teava gri de 32 si una din furtun de 25 fac o MAREE galagie ... e ca si cum as avea 2 canale fara capac in casa + cineva care trage apa la wc; zgomotul se aude din camera alaturata cu usa inchisa ..cum fac sa elimin zgomotul asta? ( mentionez ca gaurile sunt date cam la 1 cm de buza superioara si nivelul apei este pe undeva pe la jumatatea lor)


Gaura de retur trebuia sa fie mai mica (de 25mm), owerfloul este galagios, sunt cateva moduri de al face suportabil ... gaurile unde sunt?
Daca pompa nu iti permite sa reglezi debitul, monteaza un robinet.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2011 12:24:02


Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

De-asta nu sunt eu fan al overflow-urilor in peretele din spate, ci in cele cu tub vertical prin fundul acvariului, pentru ca la cele din urma, se pot gasi multe solutii pentru limitarea zgomotului. Pentru ce ai tu, pot sa iti recomand doar un burete grosier (in genul celor care se gasesc prin filtrele interne) pentru a nu limita si debitul, dar cu conditia sa il spel (preferabil inlocuiesti) periodic. Altfel, daca ramane mult timp acolo, va aduna mizerie si se va transforma in fabrica de nitrati. Poti sa incerci sa il tranformi in overflow vertical, prin adaugarea unui cot indreptat in sus, dar tine cont ca asta iti va ridica nivelul de apa in display.

.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com