[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
30cm Pico-Cube (7g)  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nush , le mai lasam cateva zile si vedem , fac niste poze maine mai detaliate sau cel putin incerc si le si ating si ....nush , mai vedem

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

Daca este Aiptasia,,,,,,,,chiar usor nu vei scapa de ea,dar ai de unde primi cateva ponturi .Eu sincer nu stiu daca se poate eradica in totalitate vreodata,dar oricum eu fiind dedicat total treburilor dulci ,nu te pot ajuta prea mult.
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@Reefer aiptasia nu sunt. Asta e clar. Pot fi brontozauri, pisici persane, sau holsuruburi de 14... orice ... dar nu aiptasia. Bag mana in foc pana la glezne . Dupa cum am spus, aiptasia face parte din Scl. Hexacoralia, alaturi de actinii, deditei de mare... etc, si au tentacule netede... NU prezinta pinule. Voi incerca sa gasesc niste determinatoare pe la facultate sa imi intaresc afirmatia si sa vin cu o identificare la nivel de specie, sau cel putin la nivel de gen. Avand in vedere ca stam prost cu documentatia la capitolul coelenterate, slabe sanse sa fac din asta o promisiune, dar totusi voi incerca.

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

eh luati de aici poze calitative ...daca nici astea nu sunt bune.....

image image image image image

image image image image image


btw...aia sunt zooanthusi sau mi se pare mie? siiii daca sunt cum fac sa ii pastrez adica sa reziste perioadei de ciclare ?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:eh luati de aici poze calitative ...daca nici astea nu sunt bune.....

image image image image image

image image image image image


btw...aia sunt zooanthusi sau mi se pare mie? siiii daca sunt cum fac sa ii pastrez adica sa reziste perioadei de ciclare ?

Eu nu vad pozele, doar X

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

are mizeria aia de imageshack probleme , da click pe x si te va redirectiona

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:are mizeria aia de imageshack probleme , da click pe x si te va redirectiona

Le-am vazut, ala rosu e un vierme penat si in ultima poza par a fi majano.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Nu iti cheltui banii pe un protein skimmer la un acvariu asa micut. Toate skimmerele nano sunt niste jucarii, niciunul din ele fiind cu adevarat eficient...adica nu vor scoate multa mizerie.
Daca faci schimburi de apa in mod regulat, vei avea apa curata chiar si fara skimmer.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2011 19:20:49


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@ozi eu zic ca in maxim un an de zile, daca va evolua pico asta, al nostru ciprian o pune de unul mai mare... bag mana in foc pana la genunchi .

Astazi deabia l-am convins sa lase pietrele locului... sa nu le mai intoarca pe toate partile sa vada ce e viu pe ele .

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2011 21:57:17


.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

djphazer wrote:@ozi eu zic ca in maxim un an de zile, daca va evolua pico asta, al nostru ciprian o pune de unul mai mare... bag mana in foc pana la genunchi .

Astazi deabia l-am convins sa lase pietrele locului... sa nu le mai intoarca pe toate partile sa vada ce e viu pe ele .


Piei drace .... numai tu esti de vina, numai tu m-ai imbolnavit ......
si da iti dau dreptate deja ma gandesc cum ar da asta mare marin


acum ca sa trecem inapoi la povestea mea

Si pentru ca ieri raul a fost pe la mine ....Dupa cum zice si el, am mai rotit unpic pietrele si a iesit cam asa:
image
(si abea ma abtin sa nu le mai intorc sa vad ce mai creste si pe unde )
Si daca tot mi-am luat Carbomec si Silicat-ex am vrut sa scot cateva bucatele dintr-o piatra mai mare pt a suplimenta cantitatea de piatra vie din filtru , ei bine erau ceva bucatele care se miscau pe o piatra m-am chinuit unpic sa le scot , si surpriza, era defapt o gaura in piatra cu capace pe aman2 partile. O mica casa a unui crab care a sfarsit in ea. Deci am eliminat o sursa in putrefactie Langa vila respectivaaaa ce credeti ca am gasit , un crab mai mic . Adica ....cam asa ceva:
image

image

image

In prima faza l-am lasat la locul lui dupa ce i-am tras cateva poze, dar in timp ce eu ma jucam cu pietrele in bazin raul cauta in ghidul identificarii ceva cunoscut , si pe google in acelasi timp. Se pare ca nu ar fi "reef-safe" asa ca am decis sa il pun o perioada la pastrare pana primesc ceva sfaturi de la cei mai batrani.

Ei bine surprizele din bazinul meu nu se opresc aici ....una dintre cele mai frumoase surprize se afla aici:
image

image

Iar cele care inca nu reusim sa le identificam observ ca au inceput sa creasca :
image

Pe langa acestea pe lateralul din stanga am mai vazut 2 care ar semana cat de cat cu aiptasia, DAR numarul tentaculelor este de 6, din toate pozele care am vazut pe google are multe tentacule si de diferite marimi, eh asta e cu nr fix . si "retractabile" Mai degrama mojano. Deocamdata nu ma ingrijorez f tare .... (la inceputurile mele in apa dulce facusem ghem de cladophora - alga aia rea - ca sa o fac bila sa o cresc desi sunt specii total diferite )
image
image
Si ca sa fie treaba "buna", avem si un mic "cobai" :
image
Bine cobaii sunt 2, mai e unpic de GSP care doar fff putin a inceput sa se deschida .

Teste azi am zis sa nu mai fac ca nu are rost, voi mai face maine sau poimaine .

Acum am o intrebare ....am ca moonlight lumina de la solar-duo boy , lumina care e formata din 2 leduri dar acestea sunt centrale . Am auzit ca ar fi bune ca sa pun in evidenta coralii cele UV, intrebarea mea nu influentez in vre-un fel in naspa? daca nu influentez, maine ma duc sa schimb ledurile astea cu unele UV, SAU sa imi iau leduri albastre cu deschidere mai mare de 90grade , DAR aici mai am o nedumerire ....ledurile de moonlight, din lampa ...in general ledurile care pun in evidenta coloritul coralilor ...acele culori superbe , sunt albastre simple sau altceva?


ps. Un sfat asupra crabului? Eventual il pot tine acolo, da`..... cu ce il hranesc?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2011 00:00:08


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Fain ca ai tot felu de "hitchhikers" pe pietre...si in acelasi timp pacat ca unii sunt nedoriti.
Din cate am citit eu crabii sunt in general reef-safe daca au clestii rotunjiti, iar cei cu clestii ascutiti pot manca corali, ataca nevertebrate, etc. Al tau pare ca ii are cam ascutit, deci eu as recomanda sa te scapi de el cumva...cred ca mananca orice.
Am avut si eu un crab la inceput, pentru vre-o 2 luni si nu s-a atins de corali...dar pana la urma mi-a fost teama ca poate intr-o buna zii va halii ceva nou si l-am dus la petshop Al meu arata similar la forma, dar era inchis la culoare si ochii foarte rosii
image
Eu am folosit LEDuri normale albastre si sunt super ca moonlight...acuma nu stiu, poate cele mai intense sau cu unghi mai ridicat sunt mai misto.

PS: probabil deja aveai asta in minte, dar mai ai nevoie de un bolovan in partea dreapta ca sa arate fain!!!

This message was edited 2 times. Last update was at 04/02/2011 03:33:35


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@ozi Din cate am citit cam toti crabii sunt non-reef safe pentru simplul fapt ca sunt omnivori. Astia cu ochii rosii, carora le-am uitat denumirea stiintifica (popular red eye devil crab) ar fi si cam toxici... Prea multe informatii nu exista... si nimeni nu prea se oboseste sa explice de ce sunt unii reef-safe si altii nu... Unii ciupesc din corali, altii gauresc piatra si cu timpul se poate prabusi... altii pot ciupi pestii mai somnorosi noaptea... Oricum, nimic concret. Ce-i drept e ca si "emerald crab" care toata lumea ii cumpara ca mancatori de alge, cu timpul se dovedesc a fi non-reef safe.

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Surprizele observ ca nu se opresc aici azi dim cand m-am trezit ....ma uit la reef, si cand ce sa vad ...pe buza de la hangon ....o "piatra" . Cand ma uit mai bine ...un melc

image

image

image

image

image

O identificare? Este safe pt bazin? Exista melci "non reef-safe" ?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2011 15:41:35


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline


Pana una alta a mai aparut ciudatenie la mine in bazin intr`o piatra care e gaurita toata, are numai scorburi. Intr-un final dupa ce m-am chinuit si dupa ce am rupt o bucata din piatra am reusit sa o scot intreaga. Nu ma pricep, dar prefer sa am un bazin in care sa stiu cat de cat ce se intampla, Eu am vrut sa o scot intreaga dar din pacate s-a rupt destul de usor.
Imediat cum am terminat operatiunea l-am sunat pe colegul Raul care mi-a zis ca din ce i-am descris eu ar fi un nereis. Din poze, nereisu pare sa fie mai mic ...eh la mine ciudatenia asta e luuuuuuuunga rau. Cam asa arata:
image image image image

image image image image
Deocamdata si ea sta intr`o cutie. Partea rupta am observat ca s-a innegrit, iar partea care a ramas inca se misca.

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

M-ai zapacit de tot, ce-i la tine acolo, colectie de melci si carcalaci?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:M-ai zapacit de tot, ce-i la tine acolo, colectie de melci si carcalaci?

asta din urma e scarboasa rau , nici mie nu prea mi`a placut

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Ma bag si eu un pic, poate te ajuta imaginile astea:
http://4.bp.blogspot.com/_SjVi-OWqHzs/S7I-HI6jfXI/AAAAAAAAFCk/Lp49WebtwIM/s1600/Nereis_brandti2sDLC2005.jpg
http://www.marinespeciespugetsound.com/Nereid%20bandit.htm
Ambele sunt pentru Nereis brandti.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Remove & kill tot ce vezi ca seamana... nu o sa ai de unde sa bagi suficienti corali incat sa-l saturi .

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ha cred ca l-am identificat pà melc: Mexican Turbo Snail
si cica:
"Prefers cooler temperatures in the reef aquarium. This species gets fairly big and is known to bulldoze live rock and coral, it is however and excellent algae grazer."

iar din alta sursa:
"The Mexican turbo snail is an efficient little helper in the aquarium since it eats algae and decaying organic matter (detritus) and help sifting and aerating the substrate. You can read more about its feeding requirements further down in this article.
The Mexican turbo snail is reef-safe and peaceful towards other animals in the aquarium, including members of its own species. Avoid housing it with aggressive marine invertebrates.
.......
The herbivore Mexican turbo snail feeds on algae, including hair algae, cyanobacteria and diatoms, and is therefore a popular addition to marine aquariums with algae problems since it will devour algae types shunned by many other algae-eaters.
The Mexican turbo snail will remove algae from various surfaces, including live rock, corals and aquarium glass. It will also sift through the substrate, which is beneficial since it helps to keep the substrate aerated. "


So ... ii dau drumu?

LAAATER LAAAATER edit:
eh si cine credeti ca la 1dimineata facea teste .....
iaca ce avem noi aici:
no2 > 1
no3 15-30
po4 0

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2011 02:12:30


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:M-ai zapacit de tot, ce-i la tine acolo, colectie de melci si carcalaci?

mai ia inca unu nenea alber:

de juma de ora stau cu raul si ne-au luat mancarimile pe aman2 cand i-am povestit ca mai am o bazdaganie de vierme sau ce beeeeep o fi ....iata`i capatzana. Asta intradevar pare a fi ceva krekenworm :

image

Si daca ma intrebati cum de l`am gasit la ora asta asa normala.... pai am vazut in moonlight nist ebule de oxigen dce plutesc in voie, lucru care mi-a dat de banuit ca in bazin se intampla ceva dubios, ca ceva misca pe acolo de s-au ridicat bulele respective ....eh si ia ciprian al vostru o lanterna cu leduri si se apuca sa inspecteze, si cand incolo ce sa vezi ...ditamai tentaculele iesite dintr`o "vizuina". Maine il "hackeresc" si pe asta ....

Ia de aici National Geografic intr`un pico-reef .



ps. daca am inceput sa zic ca ne-au luat mancarimile are rost sa mentionez ca urasc tot ce are mai mult de 4 picioare? ca imi da o stare de imi vine sa rup pielea de pe mine?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2011 04:45:35


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com