[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
100x60x45 Tropica scape / garden  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

djphazer wrote:Fa un macro cu eustralisul sa vada lumea despre ce e vorba ca din poza de ansamblu nu se intelege. Stii doar ca si eu ti l-am admirat... Toata ziua numa la saramura esti... si saracul eustralis de o poza nu are si el parte...

Pai la cat a neglijat firu ala, cred ca e mai batran ca anumiti faraoni de prin zona

Frumosi triscusii domnu, iar la acvariu mai astept doar gazonu de Hc.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Nenea Alber uitasem sa mentionez ca denumirea de "triscusi" am facut-o trademark. De azi inainte, va trebui sa folosesti : "Triscusi™" si asta doar cu acordul proprietarului marcii .

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

rapid pe scurt o poza cam cum arata el acum si cu discusii la pascut, mai multe detalii in poza vor urma, dar vreau intai sa ii dau o forma
[Thumb - IMG_1431.JPG]


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

Frumos,frumos,Frumos.referitor la r.cherry am pus unu de proba,cu ancistrusi si cory,pt a ajuta ciclarea,red cherry-ul meu se simtea bine,chiar m-am mirat ca naparleste saptamanal si creste,dupa o luna si ceva am adus 3 discusi maricei,de peste 10cm,crevetele la fel se simtea bine,iar dupa inca o luna am adus inca vreo 6 discusi de data ásta mici.
In doua zile n-am mai vazut "survivor"-ul meu
Asa ca...

bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da' gazonu ala de cuba cand e gata?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nu ma grabesc cu el, ma bucur ca ii merge, e primu setup in care chiar o duce bine hc`u
mai apare mizeria aia de alga, ii mai dau cu apa oxigenata, si tot asa, ne distram, nu stiu daca o sa il fac pana in fata, as prefera sa las unpic de zona in fata cu nisip curat ca sa pice mancarea sa nu pice direct pe gazon
dar om vedea, nu stii ca mereu le schimb

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Ei bine, cred ca o parte dintre voi se mai intreaba (sau cel putin sper ca se intreaba cineva) ce mai face plantatu meu ....ei bine ...plantatu meu mai are putin si da pe afara ....de plante .... Bazinu, desi saracu sufera de o nebagare in seama de nu-i adevarat din lipsa timpului alocat lui datorita lucrarilor si din cauza pico-reefului, acesta merge singurel de nu-i adevarat. Planta filamentoasa n`am scapat de ea, dar ne`am imprietenit. Ea a spus ca nu se mai pune pe frunzele plantelor si eu am zis ca o las in pace, doar o aspir cand se face ghemotoace. Asa ca inca este omniprezenta in bazin, dar nu exagerat de deranjant, decat cand nu scot smocurile. Discusii, bine mersii baga in ei ca porcii dimineata la pranz si seara, si chiar si intre daca s-ar putea. Gazonul de hc spre incantarea mea merge si el de nu-i adevarat. Temperatura in bazin oscileaza intre 25-28 grade pentru ca bazinuy merge fara incalzitor iar toata caldura este degajata de t5-urile din lampa .... Fertilizarea dimineata 10ml de Tropica plant nutrition + si 5ml de micro luati de la colegul marian. Teste...habar nu am, cine mai are timp, daca eu nu mai am timp sa fac schimburile saptamanale (mint nu va ganditi ca sunt chiar atat de ocupat, dar mi`e relativ greu sa fac cca 100L de osmoza pt ca nu am unde sa ii depozitez) si atunci am redus schimburile la cca 10-20% pe sapt , asa cat sa aspir smocurile de alge )
Cam asta ar fi povestioara, va pun o poza de ansamblu mare ....iar restu mici cu porcii din bazin

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

De mentionat ca sunt dungati/stresati pentru ca doar ce am aspirat smocurile de alge ca doar nu era sa ma fac de ras asa tare nu?

Atentie, cu riscul de a ma repeta, acest acvariu nu are intentia de a DEMONSTRA ca puii de discusi se pot tine in plantat, FARA probleme, au fost sa zicem aclimatizati usor usor la o remperatura joasa pe perioada a mai multor luni, hrana nu le-a lipisit niciodata, si a fost din belsug, iar schimburile de apa la fel, Se observa o crestere foarte lenta fata de unii care ar fi fost crescuti in steril. Nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce sa tina pui in plantat mai ales daca nu au o supraveghere intensa asupra lor si o ingrijire la fel. Ai mei sunt blanzi si stau la interval pentru ca mai toata ziua eu sunt langa bazin si sunt obisnuiti cu miscare pe langa acvariu.
[Thumb - IMG_5081_IJFR.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2011 23:00:13


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ce frumos ar fi daca l-ai tunde putin in spate .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Ce frumos ar fi daca l-ai tunde putin in spate .......


waaa, cred ca e primu post al faraonului pe jurnalu asta ma simt onorat
Cat despre tunsoare la marcandra si la cealalta rotala urmeaza un trimming, caci partea de jos arata destul de urat, si apoi tunsoare normala. Cred ca diseara/maine/poimaine sa vedem cum ma eliberez

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:cred ca e primu post al faraonului pe jurnalu asta ma simt onorat

Nu incerca sa schimbi sensu' discutiei si pune-te pe tuns .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Hai Cipriane cu poza aia dupa tunsoare, ca tare curios sunt .
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Ei bine un reply destul de tarziu dar am tot fost prins cu munca apoi plecat ....nebunie vara asta. Din cauza ca am fost foarte prins de multe ori nu aveam timp sa tund bazinu, asa ca se intampla ca discusii mei sa ramana sa inoate pe o suprafata miiica mica , noroc ca`s subtirei
Asa ca am recurs la o masura destul de drastica zic eu, si anume sa renunt la aproape toate plantele stem si sa raman cu blyxe ...asa ca acum in bazin mai am doar blyxe unpicr de marcandra 1 fir de prosepinaca fissidens HC si din toata tarlaua de eriocauloni mai am unu singur .
Lucrurile decurg destul de bine, pestii mancaciosi, au ramas doar 10 pt ca unu l`am gasit crapat fara nici un motiv. Baga in ei tot timpu, sunt extrem de lenesi sa imi alerge crevetii ...dar si cand prind cate unu iese cu scantei
Dupa zicala vorba multa saracia omului iaca cam asa arata bazinu si locatarii acus :

image

image image image image image
image image image image image image

P.S. Inca ma mai bat cu filamentoasa dar tind sa cred ca e de la prea multa lumina

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Hai ca arata foarte bine, mai ales discusei au inceput sa prinda culori. Cred ca asta e un setup pentru " puturosi " adica cel mai bine li se preteaza lor , ca si eu am la fel ) blyxa si parvula, si nu mai am niciun stres cu tunsul plantelor , bibilitul lor , e chiar perfect. Oricum e super bazin, mie mereu mi-a placut si mai ales ca se vede foarte frumos live.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2011 00:18:49


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

E o adevarata placere sa iti clatesti ochii in asemenea acvarii. Toata stima!!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

un setup pe masura frumusetii discusilor care domnesc in acest acvariu.
Faine poze...sa ne mai incanti ochii cu asemenea poze...

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2011 01:23:03

gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnu' Ciprian, ai revenit cu poze!
Frumos s-au indesit treburile acolo la tine. Mai tunde gazonul ala ca sa arate perfect...

Ia spune, n-ai niciun San Merah pe-acolo? Parca unul din parinti era, nu?
A, am uitat sa te intreb cat de mari sunt discusii?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2011 14:22:10


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Hopa, a inviat Cipri!!! Frumos, frumos, dar trebuie sa-l vad live neaparat!

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Albert
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2011 18:42:34
Messages: 36
Location: Pitesti
IP:
Offline

Foarte frumos aranjamentul si discusii arata si ei la fel de bine, felicitari!

Cocalar hunter
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Multam de aprecieri, ei inca nu sunt foarte multumit de cum arata ...vedem pe parcurs ce va urma

gengiskhan wrote:Domnu' Ciprian, ai revenit cu poze!
Frumos s-au indesit treburile acolo la tine. Mai tunde gazonul ala ca sa arate perfect...

Ia spune, n-ai niciun San Merah pe-acolo? Parca unul din parinti era, nu?
A, am uitat sa te intreb cat de mari sunt discusii?


Gazonu nu prea am cum sa il tund....cre ca tre sa il replantez ca a inceput sa se ridice...tind sa cred ca e de la mizeria ce s-a adunat sub el
San merah cred ca sunt toti aia maro , Unu singur din ei este cel cu mult albastru ....cat despre marime , sunt micuti ca nu bag f multa mancare in bazin , micuti insemnand sub 10cm

bitanu wrote:Hopa, a inviat Cipri!!! Frumos, frumos, dar trebuie sa-l vad live neaparat!


Stii doar ca la mine oricine este mai mult decat binevenit, da-mi de veste cand vrei sa vii ca sa fiu p`acasa

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Frumos peisajul!

Spune-mi cati cm au triscusii, cu ce ii hranesti si cum te impaci cu hranirea vs gazon.

Nu intra hrana in gazon si nu pot ajunge la ea?
Vad ca ai tau stau in camp deschis. Ai mei ii tin momentan in steril ca-s mici ( 3-6 cm) insa sunt foarte fricosi?
Am inceput sa ii hranesc cu mixtura si o tin in mana la suprafata apei ca sa se obisnuiasca cu lumea.

old Consigliere
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com