[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou 360L (160x45x50) custom made - astept orice sugestie!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

pe partea de fertilizarea te-au cam pacalit.
nu vad deponnitul, care era de baza si in schimb au bagat substart care pt asta se foloseste (deci tzeapa) la fel si restul de tablete, deoarece se poate si fara ele.
fertilizarea completa de la dennerle ar fi substrat fertilizant deponnit mix + a1 daily (sau S7) + e15 +v30 + plantagold 7.
practic tu de astea ai nevoie.
Apoi combinatia manado plus pietris de hornbach este iar fara rost.
De fapt acum uitandu-ma pe lista, vad ca este un fel de gluma, ca sa vanda din ce au ei prin magazin, sa bagi pietre de aerare plus perdea de aer(ori una ori alta, nu amandoua) la un acvariu plantat cu co2, este de fapt o gluma proasta.
Filtrul de fund, eu iar nu ii vad rostul, la fel si incalzitorului de substrat fara un controler adecvat.
Ce ma mira totusi este ca dupa ce ca au bagat tot ce le-a trecut prin cap, nu au avut bunul simt sa bage si o electrovalva pt sistemul de co2, ca sa nu mai zis de ph controller.
Sfatul meu, este, sa iei de la ei numai ce ai nevoie, fara prostiile aferente.

La bani care te duce toata distractia de la acvamx poti face ceva foarte profesional.

Daca vrei sa faci un acvariu high tech corespunzator sumei de bani pe care vrei sa o bagi ai nevoie de urmatoarele:
Acvariu + stand, lumina capac cu neoane T5 sau lampa cu HQI, substrat fertilizant plus fertilizare macro si micro, incalzitor, filtrare (eu as merge pe 2 eheimuri mai mici decat acel fluval) sau mai bine un eheim 2080, instalatie co2 (butelie, reductor, furtun, valva de sens, reactor extern, electrovalva, ph controller), incalzitor de substrat cu controller de temperatura (asta totusi este optional), chiller (optional daca este cald in camera respectiva), priza programabila, etc.

Bafta!

Dennerle addiction..
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

Parere buna,la capitolul "pachet",e bine sa iti comanzi totul la un loc la pachet dar si pre?ul sa fie pe masura,adica de acolo mai poti negocia linistit 10-12%,nu te lasa! Cu lista de altfel nu sunt multumit,adica nu il inteleg,Tuburi trebuie sa bagi minim 7-8 de 54w,dar nu inteleg de ce nu pui Tuburi 1500mmde 80w,de fapt depinde ce vrei sa faci pentru ca vad si tub marin?!La incalziror ai nevoie de 10m!si mai multi wati.La substrat un pic de demnerle,mai mult manado,si peste pietris???manado ar trebui sa fie "finalul". Altfel se va amesteca cu pietris,sau nu mai pui deloc,si pui dennerle,sau aquabasis strat puternic de 4cm si cuart.la co2 toate-s scumpe,si oricum la 5-600l nu merge cu difuzor.Aer si phosEx ultra la ce iti vinde,daca e plantat cu co2?si ai 2standuri???transportul e ok.Mare atentie:astea-s doar observatii,pereri,experiente PERSONALE,faci ce si cum doresti
Ps.vad ca au mai scris si al?ii pana sa scriu si eu...eu am 2180nu e deajuns la lungimea aia si e prea zgomotos ia-ti 2 mai mici

This message was edited 1 time. Last update was at 30/04/2011 01:04:57


bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salutare tuturor,

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris, pentru ca, dupa cum probabil stiti, un acvariu nou presupune destul de mult timp petrecut pe langa el. Totusi, dupa 3 saptamani de la primirea acvariului, pot spune acum ca am ajuns la un aranjament de care noi sa fim multumiti si copii nostri sa fie foarte incantati. Mai jos am pus si cateva imagini. Am separat pestii, asa cum am fost sfatuit de voi, dar dupa mai multe incercari am ales sa ii pun pe cei pasnici in acvariul mare si pe cei agitati si nervosi in cel mic de 100L.

Per total acvariul este ok, nu sunt defecte mari de fabricatie si aspectul total este placut. Culoarea si forma mobilierului se incadreaza in sufrageria noastra si trebuie sa multumim Acvamaxului din Iasi pentru timpul acordat alegerii culorii si formei, mai ales pentru ca au fost 3 variante in timpul negocierilor.

Pe final am avut o experienta cam neplacuta cu dl Gabriel Zaharia, deoarece la negociere am fost de acord sa nu ne acorde niciun discount dar sa ne faca instalarea completa si punerea in functiune pe data de 8 mai 2011 (data aleasa de dansul). Pe 8 mai, dansul a ajuns la noi pe la ora 20.00 si a plecat la ora 00.50, dupa ce timp de o ora l-am ajutat sa isi rezolve pana de la masina lui. Nu si-a respectat promisiunea de a face instalarea:
1. a montat intr-o graba imensa corpurile (care nu au ABS la usi pe toate laturile) fara sa monteze si usile
2. a asezat acvariul dupa ce a facut nivelarea mesei de 190cmx55cm cu o bula de 5cm lungime. Fiind foarte in graba l-am lasat sa isi faca treaba, dar acum am diferenta de 4-5mm de nivel pe lungimea acvariului, lucru care se putea foarte usor corecta initial.
3. Tot din graba a lovit capacul la montaj in doua locuri, rupand colantul, dupa care mi-a spus ca il pot repara eu usor.
4. In partea din spate a montat un supraplin care a avut nivelul sub capac, pentru care a trebuit sa tai cu flexul decorul si sa ma chinui sa fac un sistem de golire adecvat (partea aceasta m-a costat 5 inundatii care au stricat definitiv corpul)
5. Nu a mai montat deloc sistemul de racire din spate, asa cum negociasem
6. Lipirea acvariului in fata este la linie, dar in spate dreapta am 2mm iesit in afara coltul de sus
7. Predarea instalatiilor s-a facut de la 23.40 pana la 23.50 cu tot inventarul pe care il aveti mai sus

In niciun moment nu si-a cerut macar scuze pentru toate aceste lucruri... La final mi-a lasat o piesa amarata de decor, pe care am crezut initial ca o primesc ca o mica scuza din partea lui, dar acum trebuie sa o platesc. Eu personal nu as mai lucra niciodata cu un astfel de om, desi multe din sfaturile lui au fost bune si per total a iesit rezonabil de bine. Ma simt inselat! Poate pentru altii, daca puneti in scris conditiile, de la inceput, aveti alte rezultate.

Deci, dupa multa munca din partea noastra si costuri ascunse din plin, a iesit bine (dar corpul de mobila ramane deteriorat iremediabil). Iata si pozele... Singurul lucru pe care il regret este faptul ca nu am ales sticla UltraClear si am ales geam float normal... Acum ca am vazut ce inseamna o sticla de 10mm de calitate, imi dau seama ca un UltraClear ar fi fost cu mult mai potrivit (claritate si refractie mai bune).

Am mai adaugat fata de lista de mai sus si o lampa cu UV de 36W si un incalzitor EHEIM care este complet inutil (datorita neoanelor si incalzitorului de substrat) si alimentarea prin osmoza inversa. Mult mai complicat s-a dovedit a fi evacuarea apei, din cauza acelei greseli de design si a lipsei noastre de experienta in lucru cu apa la presiuni mici (este incredibil cum o mica bula de aer poate infunda o teava inclinata!!!, apa nu curge la vale asa ca in teorie, ii mai trebuie si putina presiune).

Iluminarea este suficient de puternica pentru plantele noastre care cresc cativa cm pe zi si manaca CO2 din plin. Vitaminele si ingrasamintele Denerle isi spun si ele cuvantul. Pestii sunt foarte bucurosi, mai putin Hoplo caruia nu ii place prea mult lumina si sta mai mult pitit dupa decor, dar iese cand se sting neoanele).

Acum si pozele:
[Thumb - 2011.05.jpg]

[Thumb - 2011.051.jpg]

[Thumb - 2011.05.31 - Acvariul mare, finalizat instalare 0031.jpg]

robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si inca cateva poze:
[Thumb - 2011.05.31 - Acvariul mare, finalizat instalare 0010.jpg]

[Thumb - 2011.05.31 - Acvariul mare, finalizat instalare 0020.jpg]

[Thumb - 2011.05.31 - Acvariul mare, finalizat instalare 0042.jpg]

robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Detalii:
[Thumb - 2011.05.31 - Acvariul mare, finalizat instalare 0035.jpg]

[Thumb - 2011.05.31 - Acvariul mare, finalizat instalare 0015.jpg]

LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Ai pus un strat de pietris, Manado si iar pietris?
Nu comentez experienta cu firma in cauza.
[Email] [Yahoo!]
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pentru ca suntem la inceput si trebuie sa ne documentam am intocmit o carte a acvariului, grupata pe familii, cu informatii de oriunde am gasit. Este foarte utila tiparita, chiar langa acvariu. Baiatul (4 ani) a invatat numele stiintifice la aproape toti pestii din acvariu, mai ales la cei care ii plac (Coridoras)

Puna aici varianta PDF si daca cineva doreste ii trimit si documentul in care am lucrat (sunt deja facute formatarile si se poate adapta la acvariul fiecaruia).

Am constat cu stupoare ca ce scrie la Hornbach pe factura nu corespunde cu realitatea. Am crezut o luna de zile ca am un Coridoras Paleatus cand de fapt, aveam Coridoras Aeneus. La melci ei folosesc Ampullaria Australis, Gigas cand de fapt aceste denumiri nu mai sunt acceptate oficial (noi avem Pomacea Bridgesi si Pomacea maculata).

Asta probabil pentru ca in generala la ora de sport statea si invatam la zoologie in loc sa joc fotbal... si am ajuns ... contabil
 Filename Agenda acvariu v3.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1339 Kbytes
 Downloaded:  34700 time(s)

robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

LUPmic wrote:Ai pus un strat de pietris, Manado si iar pietris?
Nu comentez experienta cu firma in cauza.


Da, la sfatul lor. Sunt de acord cu ei pentru ca Manado se ridica foarte usor de pe fund, desi ar trebui sa fie stratul final... Personal imi place mult mai mult cum arata pietrisul decat Manado. Cert este ca plantelor le merge foarte bine, au un ritm de crestere incredibil. Ce vedeti in poze au crescut cam in 10 zile de la 5-10cm lungime totala si ofilite!

Pietrisul de pe fund are pana intr-un cm grosime si este deasupra filtrului de fund. In poza se vede mai gros ca in fata nu mai e filtrul de fund.

Nu cred ca e cea mai buna solutie... Cel putin sunt destul de sigur ca incalzitorul de fund ar fi trebuit sa fie reglat electronic. Asa merge ca nebunul si incalzeste mereu...

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2011 13:17:52

robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si pe partea de CO2, reglarea electronica este clar o solutie obligatorie. Stau in fiecare zi sa ma uit pe tester si sa mai umblu la robinet... Nu prea e ok. cat de curand o sa iau un calculator JBL de la Hornbach.

Imi place totusi difuzorul de la Denerle, pus in locul sorbului. E discret si functioneaza foarte bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2011 13:25:38

donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Robert eu la banii care i ai dat tu pe acvariu cred ca asteptam montajul in preg cu micrometrul . polobocul in mana . Nu vreau sa te intristez dar pe banii mei atatia cat ai dat nu nu as fi acceptat niciodata vreo abatere .
Oricum sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com