[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum se numeste planta?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:sa inteleg ca daca ai covor pe substrat, iese din discutie aspirarea, nu?
De regula in acvariile cu plante covor cam lipsesc pestii sau sint foarte putini => depuneri nesemnificative.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:

Pai pun o alta intrebare in acest caz. Eu trebuie sa aspir substratul destul de constiincios pentru ca altfel se aduna in el multe materii organice (excremente si franturi de frunze de la plante) si descompunandu-se ma cam chinuie algele pentru ca nu am destule plante.

Care e dimensiunea acvariului si citi pesti ai? Stiu ca ai povestit despre asta, dar...a fost cu mult timp in urma... Daca sunt atitea materii organice, inseamna ca si numarul pestilor e maricel. Cit despre sanitari, nu-ti fa griji, ca nu ramin ei nemincati.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:Am vazut ca mai multi zic sa pun pietrele una langa alta. De ce nu se pot pune departe una de alta?

Ba se pot pune si departe una de alta, dar se urmareste un efect vizual aici.
Jawa Moss (JM) creste ca o peruca numai in jurul punctului (suprafetei) de ancorare. Nu se prinde de pietris sau de nisip.
Daca pui pietrele cu JM prea departate, o sa obtii in acvariu niste bile "pletoase", indiferent cat de mare o sa creasca acel JM.
Daca pui pietrele lipite una de alta, JM tinde sa se amestece cu firele de pe pietrele tangente pe masura ce creste si, in timp, o sa formeze o aparenta de covor continuu.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Oho, am primit multe raspunsuri

@Dolly: pai inseamna ca nu stiu cum sa aspir. Uite cum fac eu: eu bag capul acelui clopot in nisip si pe urma il scot, lasand acel nisip care a intrat in clopot sa pice pe fund, iar resturile mai usoare sunt luate de curentul de apa. Daca nu "infig" clopotul in nisip nu iau decat supeficial materiile dintre pietre si ma invadeaza algele. Am patit-o. Ei, daca o sa fie covor, atunci cand infig clopotul in pietris voi sectiona plantele. Daca nu o fac, raman cu mizerii. Sau exista alta metoda?

Am un acvariu de 180l (cam 160 utili) (100x45x40). In el am 12 cardinali, 5 ramirezi, 2 siamese algae eaters, 4 cory si un crevete (glass cred). Sunt prea multi crezi?

@MA: Aha, inteleg. Deci sa-mi scot ideea asta din cap nu?

@Dalles: Deci motivul e mai mult estetic. Credeam ca e ceva care afecteaza evolutia plantei.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:
pai inseamna ca nu stiu cum sa aspir. Uite cum fac eu: eu bag capul acelui clopot in nisip si pe urma il scot, lasand acel nisip care a intrat in clopot sa pice pe fund, iar resturile mai usoare sunt luate de curentul de apa. Daca nu "infig" clopotul in nisip nu iau decat supeficial materiile dintre pietre si ma invadeaza algele. Am patit-o. Ei, daca o sa fie covor, atunci cand infig clopotul in pietris voi sectiona plantele. Daca nu o fac, raman cu mizerii. Sau exista alta metoda?

Pai renunta la clopot! Ia un furtunas nici prea gros, nici prea subtire, pe care poti sa-l strecori printre plante, fara sa le deranjezi. O sa aspiri si ceva nisip, dar acesta se poate pune la loc in bazin. Mie cel putin metoda asta mi se pare mult mai simpla. Si eu nu as renunta la java moss. Chiar daca nu pui pietrele una linga alta, un smoc de verdeata din loc in loc poate arata chiar bine. Sau poti sa le pui una linga alta in prim planul acvariului si sa formeze doar acolo un covor.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Ok, mersi mult de sfaturi tuturor. Am un pietroi mare care l-am scos recent din acvariu, si cred ca o sa il imbrac in jm. Toata chestia e sa gasesc jm pe aici. Din pacate fenomenul acvaristic nu e asa de mare pe aici, asa ca am de cautat.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:Am un acvariu de 180l (cam 160 utili) (100x45x40). In el am 12 cardinali, 5 ramirezi, 2 siamese algae eaters, 4 cory si un crevete (glass cred). Sunt prea multi crezi?

@MA: Aha, inteleg. Deci sa-mi scot ideea asta din cap nu?
Nu-ti scoate ideea din cap . Pune-o in aplicare. Pestii aia nu sint asa multi. Daca sint adulti le vei da mincare putina si nu se vor aglomera depunerile in muschi. Poate cory o sa deranjeze muschiu' pina se prinde, da' totusi merita incercat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Mersi MA, dupa cum am zis, voi incerca. Poate va voi mai deranja cu intrebari cand fac rost de jm

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:Ei, daca o sa fie covor, atunci cand infig clopotul in pietris voi sectiona plantele. Daca nu o fac, raman cu mizerii. Sau exista alta metoda?....


Cred ca dai prea multa mancare la pesti... la populatia ta de pesti nu ar trebui sa cada nimic pe fundul acvariului ...
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu cade absolut nimic. Asta stiu sigur, pentru ca am mare grija. Cred sunt bucatele de plante in descompunere... sau inca nu e complet ciclat.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com