[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sanitar bolnavior sau nu ?  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Uhh? Fierbator de apa? Nu baga asa ceva in acvariu daca nu vrei sa gatesti in acvariu... mai bine mai iei un incalzitor sau unul mai puternic

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fierbatorul este o idee nu prea buna, asta ca sa fiu elegant. Nu ai cum sa controlezi temperatura folosind fierbatorul.
Ia-ti un incalzitor serios, eventual putin supradimensionat, gen Eheim. Incalzitoarele serioase ridica temperatura pina
la 34-36 grade in conditiile unei diferente de temperatura aer/apa nu foarte mari. Adica daca tu ai in camera 10 grade
iti trebuie un incalzitor de 3-4 ori mai mare decat normal pentru a ridica temperatura la 30 grade.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adib wrote:... nu reusesc sa ridic temperatura mai sus de 26 de grade (eu tin acvariul constant la 24) ma voi duce astazi sa cumpar un fierbator de apa sa il bag in acvariu , asa voi face treaba mai buna.

Eu am reusit sa ridic temperatura, la un acvariu de 122 L net, cu un incalzitor Resun de 75W, aseara (16.01.2012) aveam 24 grade, si l-am reglat pt. 26 de grade, dar de dimineata aveam chiar 28 de grade, cred ca nu este prea precis termostatul lui, pentru ca de functionat pare sa functioneze, adica de dimineata, cand erau 28 de grade, ledul era stins, iar, dupa cateva minute, s-a aprins
eu vroiam sa incalzesc mai treptat, max. 2 grade la 24 h, dar acuma n-am ce sa mai fac.
Adib wrote:... Cat despre tratamentul de la Sera, acesta da roade, am mai ramas doar cateva punctulete pe sanitari.
Va tin la curent cu evolutia.

Inteleg ca esti in ziua 3 de tratament.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2012 13:33:35


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adib wrote:Va tin la curent cu evolutia.

nu ne-ai mai tinut la curent ...
ca este important, mergi cu tratament si-n ziua 5 si 7?

mmdiscus wrote:Grisul sau Ichthyo este o boala usor tratabila ...
Tratamentul se face cu verde de malahit 1,5 g la 10 litri ,cresterea temperaturii si a aerarii!

esti sigur de acest dozaj?
la costapur este indicat un dozaj de 1 ml/40L apa, costapur-ul fiind un compus pe baza de verde de malachit, probabil mai diluat
adica 1,5 g/10 L apa de acvariu echivaleaza cu 6 g / 40L, adica de 6 ori mai mult decat costapur, care este doar un compus ... probabil de aici problemele cu decilcarea apei si altele asemenea

referitor la inclazitorul de la Resun, termostatul este cam dereglat, 27grade pe reglajul lui inseamna, de fapt, 29grade pe termometrul meu, eu am vrut sa ridic temperatura de la 24 la 29 treptat, in 3 zile, dar m-am trezit cu apa de 28 dupa doar 24 ore

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2012 22:01:57


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Adib
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/12/2011 11:15:22
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Hey hey am glumit cu fierbataorul doar nu o fi in Delta sa fac ciorba de pesti, am mai baga un incalzitor de la Tetra foarte bun , am reusit intr-o zi sa ridic temperatura al 30 de grade constant.
Am constatat lipsa completa a punctelor albe de pe sanitari, se pare ca efectul tratamentului si a temeperaturii ridicate a avut un efect benefic pentru rezolvarea problemelor.
Acum am sa scad temeperatura la 28 grade , si treptate cate 2 grade pana la 24 , temperatura de la care am plecat.
Dar se pare ca acuma , am lata problema , am decicalt acvariul ... nu stiu cum am reusit dar sper sa isi revina apa .

P.S. Multumesc pentru sfaturi Stefane
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Probabil din cauza medicamentelor s-a deciclat. De aceea se recomanda ca tratamentele medicamentoase sa se faca in vase separate (de carantina).

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mai lasa cateva zile temperatura mai ridicata, sa te asiguri ca au murit si chistii.
Daca s-a deciclat acvariul, niste schimburi ceva mai dese ar fi bune. Calitatea apei e primordiala cand vine vorba de boli.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adib wrote: ...Am constatat lipsa completa a punctelor albe de pe sanitari, se pare ca efectul tratamentului si a temeperaturii ridicate a avut un efect benefic pentru rezolvarea problemelor...

La mine inca n-au disparut toate punctele, de fapt nu le-am numarat bine inainte, la fiecare, ca sa pot sa-mi dau seama daca s-au redus, doar ca-mi amintesc ca pe unul din hoplo, parca se intinsesera si pe aripioara pectorala, iar acuma nu mai are nici unul pe pectorale puncte de gris, dar de disparut inca n-au disparut, sunt in a 6-a zi de tratament, in care, in zilele 1, 3 si 5 am administrat cate 3 ml de costapur
pe prospect, recomanda un tratament pentru zilele 1 si 3, iar in caz ca nu dispar, sa se prelungeasca si-n zilele 5 si 7, maine trag speranta sa dispara,

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2012 19:40:56


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com