[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A piece of heaven  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

mihai2000 wrote:Pentru Bio Digest, bacteriile cu care am start-up bazinul, recomandarea este de a folosi 1 fiola / 60 L apa acvariu + 1 fiola pentru filtru si atat. Doar in cazul in care baziunul nu a fost ingrijit si arata ca dupa razboi se mai foloseste..... (cand nu mai exista bacterii)
Ulterior se foloseste Bio Trace , care ajuta bacteriile sa digereze deseurile organice care se gasesc intr-un acvariu.

In concluzie o sa folosesc Bio Trace-ul (ei spun 1 fiola/200 L apa acvariu la fiecare 15 zile) saptamanal (nu o fiola si proportional cu dimensiunea acvariului)



roni MERCI MULT .... sunt un mare prost.....
Acum am ajuns acasa si ...... am BIOPTIM

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2012 19:43:20


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alta gasca-n alta traista ca sa zic asa.

Poti sa folosesti 1 fiola de Bioptim la 2 saptamani, asa vad ca e reteta data de producator
Eu nu folosesc, asa ca nu stiu ce sa iti spun.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

NO2 - 0 constant
NO3 - 50 in crestere
PO4 - 0.03 constant
PH - 7.7 - 7.5 in scadere


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa nu uiti ca ti-am promis niste polipi... din astia verzulii-pal, care sa stii ca se vad mai frumos noaptea (la lumina actinica) decat ziua ...

image

... au fost primii corali pe care mi i-a dat mosu, "asa, doar de testat apa"... s-au prins extraordinar de repede si se impuiaza rapid.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Stai linistit ca nu uit Sa trecem peste ciclare si te bat eu la cap sa-i dai.... nu scapi de mine

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Update - ziua 3
NH4 - Amoniac - 0 (zero) si in plus ..... inca o pompa de 900l nano Koralia

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2012 22:00:41


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Update: 7 zile de la Start-up

NO2 - 0
NO3 - 25
PO4 - 0.03
PH - 7.7


CUC: 2 Cerithium, 2 Nassarius, 1 Tectus si 1 Calcinus elegans

Poze pentru ca asta conteaza
image

image

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2012 19:59:11


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E cam prematura introducerea melcilor, merita macar sa faci un schimb partial de apa si sa mai reduci un pic nitratii. Dar daca le-ai facut o acomodare ca lumea e posibil sa nu tuseasca nici asa .
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nici eu n-as fi pus asa multi (dar am pus ) pentru ca fraatilor, fac o mizerie ... or curata ei apa, dar in 2 zile dupa ce fac curat in acvariu si aspir tot, numa 'c....tei' de melci gasesc peste tot. De neoprit ...

Arata bine

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Acomodarea a fost facuta la picatura timp de aproape 2 ore si sunt in bazin de Vineri seara. Ieri dimineata un Ceritium a inceput sa "deseneze" pe geam, deci in concluzie s-au cam acomodat

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Update 15 zile de la start-up

NO2 - 0.1
NO3 - 50 (crescut de la ultima masuratoare)
PO4 - 0.03
NH4 - 0.025
PH - 7.7

Poze nu am pentru ca inca nu e nimic spectaculos.
Datorita NO3-ului la 50 am inceput aditia de NO3-PO4:x - 0.9 ml la 30 de litri si sper sa inceapa sa scada.
Joi seara adaugat o fiola de BioDigest si una de Bioptim.
Astazi am adaugat o cutie (special facuta - gaurita pe toate partile) cu o mana buna de Chaeto si am facut primul schimb de apa 10litri (am inlocuit sarea cu Red Sea Coral Pro si ma astept mai incolo sa ridic PH-ul la 8.2-8.4).
Observatie la Red Sea Coral Pro - cu toate ca am lasat-o la amestecat aproape 16 ore, are inca suspensii de "ceva" in ea si este putin cam cetoasa.

In plan - schimbarea Hang On-ului cu unul mai mare Aquael FZN 1 si un sistem de completare automata a apei evaporate.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2012 22:16:04


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut.
in loc de FZN 1 iti recomand FZN2, ca e mult mai incapator si diferenta de pret nu e mare.
Ape limpezi!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

HumanFace wrote:Salut.
in loc de FZN 1 iti recomand FZN2, ca e mult mai incapator si diferenta de pret nu e mare.
Ape limpezi!


Nu e vb de pret ci de dimensiuni ! FZN 1 se incadreaza mult mai bine ca 2-ul. Pe o latura de 30cm nu-mi place cum se incadreaza 2-ul.
Le-am vazut pe amandoua si inca nu sunt 100% convins

Ms

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai parametrii arata bine. Ceva semne de alge ?

Despre HOB filters, daca nu te deranjeaza zgomotul - vazusem pe net mai multe modele care fac si skimming (gen Taam Rio Nano Skimmer). Multora le place pentru acvarii de 10g cam ca ale noastre.

Asta mare suficient - dar iti incap acolo tot ce ai nevoie sa pui ? Am ales pe varianta canistra curatata la 2 saptamani si deocamdata No3 la mie e pe la vreo 10 cu pesti cu tot il el - asta sper pana o sa-mi cumpar Purigen and Chemi-Pure (am zis mai intai sa consum tot ce am de curatat apa) macar sa-mi fac si o impresie cum stau lucrurile cu fiecare combinatie. Si de aceea mi se par cam mici totusi HOB-urile acestea ca sa tina si carbon activ, si substante si medii de filtrare (Matrix sau altele) samd.

Sunt curios daca ai putea sa faci un film dupa ce il instalezi sa imi fac o impresie de zgomot si daca nu cer prea mult si niste poze ca sa vad cam ce cantitati incap in el

Later edit: Cum aici am citit prima data de no3po4-x am tot citit pe net sa-mi fac o impresie dar pe forumuri se discuta ca e obligatoriu un skimmer daca folosesti asa ceva. O sa mergi fara ?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/05/2012 00:24:52


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
maly
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2010 00:13:25
Messages: 95
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am fzn2 si pot spune ca este foarte silentios!
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

viulian wrote: Ceva semne de alge ?


Nu am avut nici o alga dar nu am avut nici lumina si nici nu am sa pun inca 2-3 saptamani

viulian wrote: Cum aici am citit prima data de no3po4-x am tot citit pe net sa-mi fac o impresie dar pe forumuri se discuta ca e obligatoriu un skimmer daca folosesti asa ceva. O sa mergi fara ?


Nu am skimmer si nici nu intentionez sa pun unul. Dupa ce scad NO3-ul la sub 25 o sa intrerup dozarea sa vedem ce se va intampla. Dupa ce ian HOB-ul mai mare saptamana asta o sa pun Matrix/Antifosf si niste carbune +piatra vie in filtru si fac si film sa vedem cat de silentios este Momentan actualul nu ma deranjeaza....

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Pai parametrii arata bine. Ceva semne de alge ?



Iulian, nu-i de bine sa ai nitrati 50 nici intr-un acvariu cu apa dulce populat cu cory . Intr-un marin valoarea aia este pur si simplu enorma. Iar reducerea ei folosind aditia de no3po4-x nu mi se pare o solutie buna pe termen lung.

Eu am incheiat ciclarea cu un schimb de apa de 50% si ulterior nu mi-au mai crescut niciodata nitratii peste 10, in conditiile in care, intr-un bazin de 130l, am 2 clowni maricei, o anemona MARE, una mai micuta, doi creveti si peste 40 de melci de diverse soiuri (7 nassarius, 9 nerite, 15 cerithium, 8 tectus fenestratum, 2 astrea, 2 lunella corunata). E drept ca am si circa 15 kile de piatra vie (introdusa proaspata, de la mama ei) plus vreo 4 litri de siporax care au fost de fata si pe durata ciclarii

As recomanda reducerea valorii NO3 prin schimburi de apa si interventia cu aditii doar daca se mai constata o crestere ulterioara.
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Adrian_ wrote: As recomanda reducerea valorii NO3 prin schimburi de apa si interventia cu aditii doar daca se mai constata o crestere ulterioara.


Adrian, care este ciclicitatea recomandata pentru a face schimburi de apa. Multi nu recomanda ca in perioada ciclarii se se efectueze schimburi si de aceea intreb.


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@Adrian - zic si eu, or fi uriasi pentru un acvariu care se considera ciclat - dar Mihai inca e in ciclare ... e drept ca te poti stradui sa-i tii mici de la bun inceput dar mai greu.

@Mihai - despre ciclare eu am citit ca schimbul de apa ajuta abia dupa ce NO2 incepe sa scada - altfel tu de fapt scoti de acolo hrana bacteriilor care convertesc No2 in No3 si incetinesti finalul ciclarii. De asemenea, ziceai ca apa e tulbure ... E tulbure si la mine si folosesc aceiasi sare Dennerle.
Tot ce am schimbat a fost ca n-am mai folosit burete la filtru. Adica la inceput am pus un filtru clasic de acvariu (250L/h sau ceva in genul, din acela elementar) cu tot cu burete (nu-l mai folosisem de mult la acv. plantate si il spalasem atunci cu clor samd) asa ca dupa vreo luna am zis sa-l folosesc pe post de powerhead. Si apa se limpezea imediat.
Acum am zis sa nu-l mai folosesc pe ala asa mare, am gasit unu mai mic din care am scos buretele, si .... apa ramane tulbure (adica vad fundul galetii foarte bine, dar parca are un aspect laptos un pic). Asa ca nu stiu cum e mai bine, cu sau fara burete, dar ultimile 2 schimburi le-am facut asa si n-am sesizat probleme.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oameni buni, recititi mai atent ce am scris:

Adrian_ wrote:
Iulian, nu-i de bine sa ai nitrati 50 nici intr-un acvariu cu apa dulce populat cu cory . Intr-un marin valoarea aia este pur si simplu enorma. Iar reducerea ei folosind aditia de no3po4-x nu mi se pare o solutie buna pe termen lung.

Eu am incheiat ciclarea cu un schimb de apa de 50% si ulterior nu mi-au mai crescut niciodata nitratii peste 10, in conditiile in care, intr-un bazin de 130l, am 2 clowni maricei, o anemona MARE, una mai micuta, doi creveti si peste 40 de melci de diverse soiuri (7 nassarius, 9 nerite, 15 cerithium, 8 tectus fenestratum, 2 astrea, 2 lunella corunata). E drept ca am si circa 15 kile de piatra vie (introdusa proaspata, de la mama ei) plus vreo 4 litri de siporax care au fost de fata si pe durata ciclarii

As recomanda reducerea valorii NO3 prin schimburi de apa si interventia cu aditii doar daca se mai constata o crestere ulterioara.


Ideea este urmatoarea: intai se asteapta incheierea ciclarii (TIMP IN CARE NU SE BAGA VIETATI) si BIA APOI se reduce NO3 prin schimburi de apa. Nu prin aditii de no3po4-x facute in timpul ciclarii.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com