[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie osmoza  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dragos spune finut, dar permite-mi te rog sa fiu un pic mai direct: e posibil sa fie ceva in neregula cu sistemul respectiv

De ce zic asta: in carticica de prezentare de la instalatia mea spune asa (despre gH insa, nu kH):

Daca la robinet ai 33 gH -> produce gH de 1.6
Daca la robinet ai 16 gH -> produce gH de 0.8
10 gH -> 0.5 gH

Cred ca o proportie asemanatoare este si la kH (asta dupa rodajul recomandat al membranei, evident - dar asta se pare ca a fost facut).

Prin urmare .........

Pe de alta parte daca esti multumit e ok - insa presupun ca remineralizezi si atunci inerent si kH-ul iti va creste adunandu-se cu 4 de data asta ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca mie mi te adresezi, permite-mi, Iulian, sa fac cateva precizari: am schimbat membrana RO cu una noua, cartusele la fel. Dupa spalarea instalatiei, rodaj etc...KH 4 fara remineralizare.
Luat alta membrana, de aproape 3 ori mai scumpa, rezultat: KH 0, tot fara remineralizare.
De aceea am si pus acele intrebari relativ la brandul produsului. Membrana noua cu probleme era Filtec, urmatoarea e insa Nobel.
Cand fac teste de apa, scot cartusul de remineralizare si golesc in prealabil rezervorul tocmai pentru a obtine valori reale.
Si daca tot suntem la acest capitol, am sa va spun de ce folosesc sistem RO pentru consum propriu. Vinovat e...acvariul. Iata de ce: cu cativa ani in urma, vara, raceam apa din acvariu cu peturi pline cu apa inghetata. Am constatat ca apa dezghetata din sticla continea mii de fulgi cu diametrul de maxim 1 mm. Spalat sticla, umplut cu apa proaspata de la robinet, inghetat si dezghetat ulterior. Aceeasi poveste. Schimbat sticla, repetat procesul: rezultat identic. A vazut sotia. M-a intrebat cum putem rezolva. Hotararea luata: osmozor cu 4 stadii de filtrare +cartus de remineralizare.
Incarcatura apei de la robinet cu alte substante: 300 ppm. Incarcatura apei osmozate si remineralizate ulterior: 24 ppm.
Ca fapt divers, un osmozor face fata apei provenite din reteaua publica. Pentru a-l putea insa folosi la filtrarea apei din fantana proprie, este absolut necesara prefiltrarea apei. Tineti cont de faptul ca in apa de fantana concentratia de nitriti, nitrati, fosfati si pesticide este foarte mare datorita agriculturii intensive, a deversarii dejectiilor de la fermele de animale si din gospodarii si a lipsei totale de izolare a multor fose septice.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Dar un osmozor cumparat nou, poate sta in cutie nedeschis cateva luni pana la prima folosire? Fara sa afecteze membrana?
Ma gandesc ca da...


Fara nicio problema doar sta in stoc si pe la comercianti

Da Iulian si Ezatemi, e posibil ca acea membrana sa nu fie de calitate. Eu am 3 osmozoare, unul la birou si doua acasa si
toate trei scot apa cu un KH 0 si masurat cu TDS am valori de 5, 6 si 9.

Oricum Andrei, la cat de dura e apa de la voi un KH 4 e parfum

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

ezatemi wrote:Daca mie mi te adresezi [...]


Lui Andrei, caci a spus de vreo 2 ori ca are kH 4 atat el cat si prietenul care are model asemanator, si Dragos si eu tot incercam sa protestam un pic
Parca nu e in regula un kH 4. Dar stiu si eu ce apa o avea el acolo ?

E bine de stiut insa cu apa de osmosa remineralizata pentru consum uman - merita facut un topic separat pentru asta ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am gasit un Dennerle Osmose 130 , nou, nescos din cutie. Insa e cumparat din Germania, deci nu are garantie.
Pretul e 390 RON.

Ce ziceti?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Prin De online, am vazut preturi de 70 euro nou fara transport deci pe la 310 Ron. Acum depinde de tine...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca membrana si filtrele sint sigilate e ok pretul, nu te mai complici cu transport, comanda si altele.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Iulian: Si in cazul asta in care fac comanda din "strainezia" (De, banuiesc ca vine de la deuchland? ) primesc o garantie?
Si daca da, inseamna ca in caz de probleme trebuie sa il trimit tocmai in strainezia pentru reparatii?

70 euro cu tot cu tva? Transportul cat ar insemna?


@Dragos: Din ce mi-a spus, nici nu e scos din cutie. Deci teoretic toate componentele ar trebui sa fie foarte ok. Vanzatorul e Robert Marcas, e inregistrat aici pe forum, din ce am mai vazut eu, pare un om serios. Mi-a spus ca in caz de probleme ma poate ajuta sa il trimit in garantie in Germania.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2012 15:36:09


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tocmai ce am vorbit cu Robert mai devreme, mi-a trimit un PM si nu stiu daca il mai vinde ...
Mai verifica odata cu el. Daca il vinde poti sa il iei fara probleme.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Astept sa vad.
Va tin la curent.

LE: M-am hotarat pana la urma sa o cumpar.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/04/2012 11:34:14


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cocolino
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2011 00:57:49
Messages: 120
Location: Bucuresti, Romania
IP:
Offline

Am si eu un osmozor Aquili, il folosesc de aproximativ 10 luni, nu am schimbat nici un cartus la el si inca functioneaza, mentionez ca inainte de osmozor am montat 2 cartuse filtrante, unul de 1 micron iar al doilea este ceramic ce retine totul pana la o dimensiune de 0,3 microni. Apa are gh 0, kh 0, apa pe care o filtreaza are o duritate gh 36.
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@stefan, nu stiu ce sa zic - cred ca e mai bine sa iei de la Robert daca o mai are de vanzare, ca sa nu te mai incurci cu transport si chestii - decat poate daca mai gasesti cativa dornici si sa comanzi mai multe produse odata.

Despre garantie, probabil ca e greu - sa astepti sa ajunga, sa o schimbe, sa iti trimita inapoi... asa ca sper sa nu ai nevoie, nu pare a fi ceva care s-ar putea strica usor - pare serioasa. Doar ca nu stiu daca se potrivesc membranele samd, si daca o sa ai nevoie peste un an sa-ti schimbi sau sa iei alta, sa nu fii nevoit atunci sa astepti. Cam asta ar fi dezavantajul.

Cred ca Mosu ar trebui sa se intereseze sa fie distribuitor Dennerle sau ceva, chit ca n-o vinde foarte mult, dar mie mi se par produse de calitate si daca esti multumit, sanse mai mici sa te schimbi pe altceva.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai pe cea a lui Robert o cumpar
Din ce am inteles nu prea are ce sa se strice. Doar consumabilele care trebuiesc schimbate la un moment dat, dar am inteles ca se gasesc si la noi.
Si mi-a zis ca daca voi avea probleme, pot sa i-o trimit lui si el o trimite in Germania la magazinul de unde a cumparat-o. Si pare un om de incredere.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

A ajuns astazi instalatia
Ma asteptam sa fie o magaoaie mai mare, dar e finuta asa, nu ocupa mult loc

De-acum o las sa stea cuminte pana la toamna.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Colours of Africa
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2010 22:52:39
Messages: 238
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sa o stapanesti sanatos si sa pui poze dupa ce o montezi!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multzam
Poze la toamna, cand voi face resetup-ul in acvariu pentru creveti.
Oricum, nu cred ca o voi monta definitiv undeva, doar cand am nevoie de apa o tin in baie, in rest ascunsa pe undeva, caci din pacate spatiul e cam restrans...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com