[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor - metode noi pentru efectuarea schimburilor de apa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

salut scarabell. Bine ai revenit printre cei in viata. Deocamdata eu doar ma abonez la subiectul asta pentruca imi place sa fiu pus la punct cu noutatile. Asa ca urmaresc in tacere...

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Metoda lu` Koala e cea mai comoda , si eu faceam la fel doar fara filtrele acelea , iar apa rece o amestecam cu cea calda deoarece era aceiasi apa doar incalzita de centrala , acum procedez la fel la africani si nu au nici-o problema pot schimba si 90 % fara sa ii afecteze , la discusi mi-am simplificat putin treaba si anume ca am bagat intr-un colt in baia care nu este folosita un butoi de 220 litri in care fac apa de osmoza , scot apa tot cu furtunul ii dau drumul intr-un butoi afara pentru ca totul se recicleaza , adica se foloseste la udat gradina , si dupa dau drumul frumos la pompa din butoi si imi umplu acvariul la discusi. Daca vrei sa iti simplifici si mai mult treaba o insalatie de schimb automat al apei te poate ajuta si mai mult si nu e cine stie ce inginerie sa o realizezi , mai complicat e sa maschezi tevile daca e distanta mare de la bazin la evacuarea apei.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
StrumfSef
Junior member

Joined: 17/04/2011 00:58:25
Messages: 42
Location: Bucuresti, Dna Ghica
IP:
Offline

Poi nu am deloc distanta mare nici de la alimentare nici pana la scurgere, pentru ca acolo unde e acvariul acum a fost inainte o masina de spalat, deci instalatia este deja trasa, nu prea am ce sa ascund . Problema la mine e ca nu am unde sa tin un butoi cu apa la statut, nici bani de instalatie de osmaoza nu am, am un acvriu de 300l cu discusi, si vreau sa relizez o instalatie care sa schimbe apa singura in acvariu. Momentan schimb cam 30-40% din apa o data pe sapt folosind apa direct de la robinet ( stiu ca nu e indicat dar nu am spatiu de loc in casa), si de asta ma gandeam ca acest filtru realizat de Koala este exact ce-mi trebuie.
Io am mai cautat pe net si cred ca rezervele alea de carbun activ tip bloc sunt mai bune decat carbunele granular care se pune in filtre, am gasit de la 30 lei pana la 80 lei in functie de marime si firma, cele mai scumpe fiind rezervele pentru aquator care au si ceva argint pe langa carbune ca sa omoare anumite bacterii, dar nu cred ca e cazu la mine.
Recipientele am vazut ca se gasesc nu sunt o raritate, cred ca o sa le iau din acelasi loc cu carbunele ca sa se potriveasca la dimensiuni, problema mai ramane bumbacu acela de 0,5 microni. Precizez ca tot ce am cautat pana acum am cautat pe net de acasa, nu imi place sa merg si sa alerg in tot orasu, dar bumbac nu am gasit pe net, deci daca stie cineva de unde pot sa iau, un magazin ceva, as fi recunoscator. Multumesc!

PS: Si bineinteles astept pareri despre ce vreau eu sa fac adik aceasta instalatie improvizata (adika doua furtune intra in acvariu unul de la alimentarea cu apa care are acest filtru pe el si unul care duce direct la scurgere ; ambele cu robinete pe ele, si amorsez furtunul de evacoare pentru ca nu am cum sa dau acum gauri in avariu, si incarc sa reglez din robineti acelasi debit la intrare si la iesire), daca aveti alte ideii mai bune astept pareri, daca nu voi posta poze atunci cand instalatia e gata, sa speram ca va merge.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2012 15:40:28

Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

@StrumfSef: Eu zic ca e mai bine sa scoti apa si pe urma pui la loc ce ai scos. Sincronul asta pe care-l planuiesti nu-mi miroase a bine deloc.

@scarabell : era o vorba mai demult care zicea ca nu e schimb ca schimbul la picatura

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
StrumfSef
Junior member

Joined: 17/04/2011 00:58:25
Messages: 42
Location: Bucuresti, Dna Ghica
IP:
Offline

Poi de ce .... mie mi se pare ca daca o gandesc sa schimbe cam la 3-4 zile toata apa din acvariu e foarte eficienta si in plus treaba are loc foarte lent deci pesti aproape ca nu vor simtii nimik.

Sau poate chiar si mai des, in timp cred ca o sa-mi dau seama cat de des (adik ce debit sa reglez). Nu ma intelege gresit, dar daca ceva ti se pare aiurea argumenteaza ca sa inteleg si eu ceva adik sa o concep in asa fel incat sa fie cat mai eficienta. O astfel de instalatie mie mi se pare vitala mai ales la acvarii foarte mari gen 500l, 700l poate chiar si mai mari, adik eu ca orice acvarist am inceput de la un acvariu de 70l, si am ajuns dupa mai putin de doi ani la unul de 300l care il am si acum, daca as avea spatiu as face unul mai mare, deci chiar vreau sa imi pun la punct o metoda de schimb automat al apei care sa imi fie si pe viitor folositoare, la un acvariu mai mare atunci cand o sa-mi permita spatiul.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2012 03:42:20

scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana la urma am cumparat adaptorul JBL http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2454/jbl-aqua-in-out-water-change. Am facut rost de furtun si de un adaptor metalic pentru chiuveta pentru a setul JBL are filetul pe esterior iar teava de la chiuveta pe interior. Aseara am facut primul schimb de apa cu ajutorul instalatiei . Insa cred ca am o problema pe undeva si nu ma prind pe unde...cand incerc sa scot apa si dau drumul la chiuveta pentru a crea acel vacuum care sa traga apa nu se intampla nimic...nici macar un strop de apa nu iese pe furtun. Am dat drumul si la apa calda pantru a avea mai multa forta de tragere si tot nimic. Am scos furtunul din adaptor si am folosit vechea metoda (am trag cu gura ) si a mers imediat si foarte usor. Am cuplat din nou furtunul la adaptor si nimic...Am desfacut adaptorul si totul pare ok. Am adaugat apa in acvariu foarte usor cu ajutorul adaptorului dar problema e la scos apa...si tocmai pentru asta il cumparasem ca de adaugat puteam sa rezolv problema si fara adaptor.
Pe situl JBL zice asa:
Water current creates suction which siphons off water from aquarium.
Siphons with water jet pump even if the aquarium is positioned lower than the washbasin.
After siphoning off, simply switch pump to “Fill”“.

A mai folosit cineva acest adaptor? Am gresit cu ceva?
[MSN]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu mai trage apa cu gura, te rog frumos )
cine stie ce minuni sunt prin acvariul ala, eu de ex daca am o rana cat de mica la mana evit sa bag mana in acvariu

este suficient pur si simplu sa bagi apa in furtun (de la chiuveta) ca sa iasa tot aerul din el si gata, dupa aia apa curge singura din acvariu datorita principiului vaselor comunicante



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exagerati ...

Nu trebuie sa tragi pana ti se umple gura cu melci ... e de ajuns ca apa sa treaca peste buza acvariului, ca apoi sa curga "la vale" prin furtun.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Exagerati ...

Nu trebuie sa tragi pana ti se umple gura cu melci ... e de ajuns ca apa sa treaca peste buza acvariului, ca apoi sa curga "la vale" prin furtun.

Va dati seama ca nu am tras decat foarte putin, cat sa treaca peste buza acvariului (vorba lui Koala), nu am baut apa din acvariu. O sa incep sa beau din acvariu doar dupa ce invat pestii sa inoate in bere . Pana la acvariu sunt vreo 6 metri asa ca dureaza ceva pana ajunge apa prin furtun in baie.
Mai intai am introdus putina apa in acvariu, ca sa se umple furtunul cu apa (bazandu-ma pe principiul vaselor comunicante) si apoi am incercat operatiunea inversa insa tot nu a mers. O sa mai desfac adaptorul din nou...poate o fi ceva in neregula acolo, vreun plastic spart sau lipsa
Urmeaza sa cumpar doua filtre de apa precum cele ale lui Koala: unul cu carbune activ si celalalt cu bumbac. La ce interval schimbi cartusele Koala? Mai ales pe cel cu carbune activ ca pe instructiunile de folosire scrie ca se inlocuieste la 3 luni dar presupun ca in conditiile unei utilizari frecvente (de cateva ori pe zi) nu si in cazul utilizarii mai rare, odata pe saptamana...

This message was edited 2 times. Last update was at 27/06/2012 14:33:03

[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa fiu cinstit, le-am schimbat doar o singura data... utilizare la 3-4 saptamani, cam 2-300 litri apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stie cineva pe unde putem gasi filtre din acestea pt apa prin Bucuresti?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La orice magazin care comercializeaza articole de instalatii, teava, robineti, coturi, etc. ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am nimic de spus dar, ma abonez si eu la acest topic - e foarte interesant
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Salutare,

Mi se pare ca ati irosit banii pe sistemul de la JBL degeaba. Se poate cu maxim in aceeasi bani realiza un sistem care sa va permita si tratarea apei inainte de introducere.

Va descriu in cele ce urmeaza, sistemul realizat de mine:

Am folosit adaptorul gardena pentru baterie de baie. Se monteaza perlatorul lor de care se prinde adaptorul pentru cupla rapida, de gradina.

Acest adaptor e 30-39Lei in Hornbach Militari.

Am cumparat set furtun de gradina 7,5m ce continea si doua cuple rapide. 15-20Lei

Am mai cumparat 2 pubele de 50L din Auchan. Erau 50Lei bucata (la promotie).

Am realizat un cap pentru golirea acvariului dintr-un aspirator de substrat din ala de plastic ce se gaseste in orice pet-shop pentru basica din cauciuc ce-mi permite initierea sifonului.
Acest cap are un U din plastic, basica si un robinet. Il leg la furtun tot prin cupla rapida.

Pubela o tin langa acvariu si in ea am o pompa EHEIM 1000+ care-mi ridica apa in acvariu. Pompa costa pana in 100Lei si e foarte eficienta.

Ca sa schimb, montez la furtun capul de golire, inchid robinetul, pompez putin ca sa scot aerul si dau drumul la robinet.

Plinul il fac cu apa de la robinet in pubela, tratez apa, pun fertilizantii si dau drumul la pompa.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Suna bine, niste poze ar face toti banii.
[ICQ]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu stiu cati bani face dar am facut un clip video cu descrierea sistemului.

Il gasiti aici:





by koala: am editat eu linkul, astfel incat sa se vada clipul direct in post.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2012 08:08:27

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo Daniel, folositor clipul pentru toti care au nevoie de un sistem de schimb de apa simplu si
eficient. Multumim pentru videoclip!

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Multumim frumos, este excat ceea ce trebuie sa vedem, mai ales ca schimbul de apa devine o corvoada cand cantitatea este mare. Nu se mai poarta de vreo peste 20 ani, insa te-as pune la panoul de onoare, la "ASA DA"
[ICQ]
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am reusit sa cumpar si eu un filtru de apa duplex, doar ca pe filtrul cu sita foarte fina scrie 60 microni. Ar trebui sa mai adaug bumbac in interior sau e de ajuns, tindand cont ca mai are un filtru cu carbune activ?
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

daniel12 wrote:
Pubela o tin langa acvariu si in ea am o pompa EHEIM 1000+ care-mi ridica apa in acvariu. Pompa costa pana in 100Lei si e foarte eficienta.


Multumesc pentru clarificari si film Daniel!

O intrebare. Pompa aia Eheim ar fi in stare sa pompeze apa din pubela inapoi in acvariu dar printr-un furtun de vreo 8-9m? Oare varianta 600 (mai mica) a aceleiasi pompe ar fi in stare de chestia asta?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com