[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stand si acvariu - nelamuriri  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Si blatul, ca altfel sta pe afara si ingheata. Eu cred ce este ok, dar poate mai sunt si altii care sa-si dea cu parerea.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, si blatul, am uitat sa-l mentionez

Acum sa vad cum negociez, ca m-ai starnit cu inaltimea aia

Dar daca dublez si fiecare picior, cam cu cat ziceti ca m-as putea intinde cu dimensiunile acvariului?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am tras o fuga astazi pana in zoomania si m-am uitat de curiozitate la standurile lor pentru acvarii. Am vazut acvarii de 180 litri juwel si unul de 260 litri ce stateau pe standuri din 4 picioare din astea intregi (coala), ochiometric aceeasi grosime cu ce am eu, iar in spate doar o bucata de coala, ce nu acopera intreg spatele...doar sa zicem o coala cam cat jumatate din lungime.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Sa inteleg ca o placa de pal in spate in locul pfl-ului ar cam fi obligatorie? Mi-ar fi mai usor sa dublez picioarele, cu cate o bucata deasupra politei si una dedesubt.

intaritrea spatelui printr-o placa de pal este necesara pentru ca sa nu se balanseze pe lateral

stefanp wrote:Sertarele si acum fac figuri, cel de jos e lasat un pic insa nu cred ca e de la greutate, caci daca il ridic eu intra lejer. Cred ca siniile alea sunt aiurea, caci am vazut problema asta si pe la alte dulapuri si sertare din casa (gen mobila din dormitor). S-au lasat dupa ce a fost montata, chiar daca n-au greutati puse pe ele...

sinele acelea se numesc glisiere pentru sertare, vezi ca au un fel de reglaj pe inaltime sub forma unor gauri ovale pentru suruburi, le slabesti putin (desfaci putin suruburile ce prind glisiera de polita verticala), le ridici putin (1-2 mm) si strangi suruburile la loc, si ar trebui ca sertarul respectiv sa nu mai para lasat (cand il inchizi)

Sa mai pui alte polite verticale (picioare cum le spui tu) suplimentare si lipite de celelalte nu prea este o solutie usor de pus in practica, pentru ca ar trebui sa fie de exact aceeasi inaltime cu celelalte (ma refer aici la tolerante de ordinul zecimilor de mm), altfel, daca sunt mai scurte, nu vor lucra, nu vor sustine blatul, iar daca sunt mai inalte iar nu este bine, in plus nu prea ai cum sa le montezi corect decat daca demontezi toata piesa de mobilier (blatul de deasupra si politele laterale). Deci, renunta la ele, sunt utile doar daca le montezi perfect.

Ca sa se sustina bine, blatul de bucatarie trebuie sa vina peste foaia de pal pe care o pui in spate si sa se sustina pe ea.
Cele doua polite verticale pe care le ai deja sa stii ca sunt aproape incompresibile, nu se vor comprima sub presiunea acvariului tau, principalul risc este sa nu se dea in lateral, atunci vor apare probleme, pentru ca sa nu se intample acest lucru, palul din spate il prinzi, prin suruburi, si de aceste polite verticale (masori bine cu o ruleta si nu bagi suruburile direct, ci dai intai nista gauri subtiri cu burghiu de 2mm si nu-ti recomand sa folosesti euro-suruburi pentru ca palul este subtire de 16mm)
Inainte sa te apuci de treba vezi daca ansamblul nu este deja deformat, adica putin paralelorgram , pentru asta masori diagonalele si vezi daca sunt la fel, cu toleranta de maxim 1-2mm
Palul pe care il pui in spate sa fie taiat la circulara, in nici un caz cu pendular de mana.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc mult pentru lamuriri.
Am aproape de mine o firma care face mobila la comanda si voi apela acolo sa-mi monteze placa si le voi transmite recomandarile astea.

Cand ajung in Iasi voi masura si diagonalele, probabil cu o ata, ca sa fiu sigur ca prind fiecare mm.

Ansamblul ar putea fi desfacut, astfel incat sa scot placa de deasupra si sa dublez picioarele, caci mobila a fost cumparat impachetata, placi, care au fost ulterior montate in casa. Mai greu e cu aprobarea.
Oricum, cu placa din spate am rezolvat, am voie si va fi montata, acum insa m-a starnit Narcis cu inaltimea acvariului. Daca adaug 10 cm, ajung la vreo 60 si un pic de kg sticla, plus vreo 220 de apa, plus substrat, deci 300 si ceva de kg...nu cred ca incape in discutie sa pun asemenea greutate in conditiile date.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca poti desface corpul de mobila atunci cele patru intarituri verticale (dublarea peretilor verticali) nu mai
este asa o mare problema si le poti taia la dimensiunea necesara. Iar cu montarea lor nu inteleg de ce ti se
pare o problema. Cele doua polite din stanga si din dreapta presupun ca stau pe niste suporti. Doar daca nu
ai suporti pentru polite si ele sint prinse in peretii verticali o sa fie mai complicat. Altfel, daca ai suporti la
polite, este simplu, repet inca odata ce am scris mai sus, dai jos politele, pui dublurile, montezi suportii in
dubluri, tai politele dupa care le montezi la loc. Nu zic ca e foarte simplu dar nici supercomplicat nu mi se pare.
Si da, Bogdan are dreptate, placa de pal pe care o pui in spate trebuie sa o prinzi si de peretii verticali, iar
placile pe care le pui deasupra la fel. Si un acvariu 100x50x50 sau 100x60x50 e mai util.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai tocmai asta e, ca sunt prinse politele alea, nu stau pe niste suporti. Nu bag mana in foc, dar parca tin minte ca am tras de ele si nu s-au miscat (asa-i cand ai probleme cu memoria).
Oricum, verific si treaba asta la urmatoarea fuga pana la Iasi (adica week-end ul viitor).

Daca se pot scoate, atunci dublez picioarele, desi Bogdan zice ca ar trebui sa demontez placa de sus, ca sa fie politele verticale fix la fel. Daca sunt fixe, montate in ansamblu, atunci nu cred ca voi desface tot corpul si raman la dimensiunile actuale si doar cu o placa in spate. Eventual in loc de 100 lungime, il fac de 110x50x40 , diferenta la greutate e de vreo 20 si ceva de kg doar, insa trebuie sa vad si lampa actuala cat imi permite sa ii intind piciorusele.

Stiu ca poate pare ciudat cat insist sa nu modific prea mult mobila insa trebuie mentionat ca don'soara nu prea era de acord cu marirea acvariului in prima faza (caci nu e singurul din camera respectiva) si a trebuit sa o conving cu asta. Acum merg pe teren minat si imi permit cat mai putine modificari. Plus ca era alta treaba daca era nevastamea si eram in casa noastra...altfel purtam discutia; insa situatia e alta si mai intra parintii ei in discutie, e o idee mai complicat si nu vreau sa-mi fortez norocul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:... Iar cu montarea lor nu inteleg de ce ti se pare o problema. Cele doua polite din stanga si din dreapta presupun ca stau pe niste suporti. Doar daca nu
ai suporti pentru polite si ele sint prinse in peretii verticali o sa fie mai complicat. Altfel, daca ai suporti la polite, este simplu, repet inca odata ce am scris mai sus, dai jos politele, pui dublurile, montezi suportii in dubluri, tai politele dupa care le montezi la loc. Nu zic ca e foarte simplu dar nici supercomplicat nu mi se pare.
...

nu vad prea bine cum sunt prinse politele orizontale, dar presupun ca sunt prinse in dopuri de lemn, caz in care nu pot fi scoase decat prin demontarea aproape totala a ansamblului
daca aceste dubluri nu au fix aceeasi inaltime cu celelalte sunt inutile, iar toleranta de taiere de la circulare (masinile de debitat pal) este mere (mai mult de cateva zecimi de mm), la atelierele de mobila (serioase) aceste polite se debiteaza una dupa alta, pe acelasi circulara si lasata pe acelasi reglaj
in plus, vor arata inestetic (poate sa le faca mai mici ca fie putin mai retrase in fata)

renunta la ele

This message was edited 1 time. Last update was at 16/08/2012 02:22:42


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ok atunci, ramane doar sa pun bucata de pal in spate si blatul sau pal dublu deasupra.

Acum ramane de discutat legat de constructia acvariului.
Credeti ca as mai putea adauga 10 cm la lungimea acvariului? As mari greutatea cu max 30 kg, sticla ramanand tot de 8. Sau ar mai fi o varianta sa mai adaug vreo 5 cm la inaltime. Greutatea va fi marita tot cam cu 30 kg, asta daca pot folosi tot sticla de 8 (inaltimea fiind 45 cm). Daca pun sticla de 10, atunci as mari greutatea cu vreo 40 kg fata de acvariul initial.

Ce ziceti? Ar fi ok pentru standul asta?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Despre rezistenta mesei evit sa emit vreo parere, nu ma pricep. Da' in legatura cu acvariu' iti sugerez sa mai adaugi cei 10 cm pe lungime, nu-ti fa probleme ca-i mai lung decit masa. La fel, nu te speria ca-i lat de 50 cm si ca masa are doar 40 cm, cei 5 cm in fiecare parte nu-s o problema. Daca socotesti ce greutate revine fisiei de 5 cm ....... o sa te linistesti. Daca tine masa poti sa-l faci cum iti doresti .
Fa-l inalt de 45 cm, e prea putin 40 ....... o sa ai de tuns prea des. 50 cm ar fi cam inalt pentru dimensiunele (lungime si latime) respective.

In rezumat: daca ar fi acvariu meu l-as face lat de 50 cm, inalt de 45 cm si lung cu cei 10 cm in plus. As face fundu' din geam de 10 mm sau dublu (8 mm + 8 mm) si nu m-as mai "obosi" sa pun pe masa un pal mai mare. Acvariu' meu cu Tropheusi (L=120 cm, l= 50 cm, h=65 cm) sta la fel, pe o masa mai mica decit el de citiva ani ....... Daca vrei sa fii linistit poti pune palul.

La dimensiunile: L=110 cm, l=50 cm si h=45 cm eu as folosi geam de 10 mm si intarituri longitudinale late de 5 cm (tot din geam de 10 mm). Ar merge si din geam de 8 mm da' nu vad de ce n-ai folosi de 10 mm.

Cred ca materialu' din care-s facute mesele Juwel e mai rezistent decit cel folosit la mobilieru' tau.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc faraone pentru raspuns. Acum sa-ti raspund si eu

Inainte de toate, am dat de curiozitate un mail la reef sa intreb de standul juwel pentru acvariul lor 240 (banuiesc ca 240 litri). Practic eu dupa cum am vazut cum e construit, 4 placi verticale si una mica in spate. Grosimea mi-au confirmat-o cei de la reef ca e de 16 mm (nu 18), deci ca la mine. Intr-adevar dupa cum zici tu, am mai intalnit ideea ca acel pal ar fi tratat altfel. I-am intrebat si asta, astept un raspuns. Macar asa de curiozitate. Diferenta insa ramane ca masa de la juwel are toate cele 4 picioare sub acvariu.

Referitor la partea suspendata, nu cred ca am sa-l pun cu 5 cm in fata si 5 cm in spate suspendati, ci cu 10 cm in partea din spate. Si asta din motiv estetic...cred ca ar arata nu prea bine acvariul iesit din linia mobilierului (sper ca ma fac inteles).

Daca il fac de dimensiunile ce le spui matale, m-as duce aproximativ la o masa de 310 - 330 kg. Ma apuca un pic tremuriciul

Referitor la intaritoare, acestea se pun sub taietura sticlei? Sau imediat la nivel cu linia de taietura? Parca am vazut ambele variante. De asemenea intariturile trebuie facute cat lungimea acvariului, adica sa fie lipite la capete si de peretii laterali, sau mai scurte? Daca ar fi lipite si de peretii laterali, capul meu imi zice ca ar fi mai utile, insa lucrul asta nu pot sa il fac pentru intaritura de pe peretele din spate, caci la capete intra furtunele filtrelor.

O alta problema ar fi urmatoarea si o scriu tot aici daca am apucat sa deschid topic. Lumina. Actualmente am o lampa 2x39W, la care vroiam sa adaug inca una de 2x54W in conditiile in care acvariul il faceam cu dimensiunile initiale. Daca il modific conform ultimelor dimensiuni apar doua chestiuni:

a. creste volumul de apa, ceea ce m-ar indrepta spre 2 lampi 2x54W sau una 4x54W , in functie de cum pot aprinde neoanele.
b. lampa de 2x39W sunt aproape sigur ca nu are dimensiunile de 110 lungime. Verific cand ajung duminica in Iasi, dar sunt aproape sigur. Si oricum, daca sa spunem ca picioarele ajung la 110, neoanele sunt mai scurte si as avea lateralele umbrite in partea lumina de lampa cu pricina. Asta ma duce la aceeasi rezolvare de mai sus, 4 neoane de 54 W.

Zic bine?

Ca fapt divers, am convins-o pe don'soara sa inlocuim corpul de mobila cu un altul. Acum trebuie ca ea sa discute problema cu maica'sa, "capo di tutti capi". Nu-mi fac sperante prea mari, totusi tineti-mi pumnii

LE: Mi-a raspuns dl. George de la Reef. A spus ca e pal melaminat, ca si cel de comert, nu e tratat in vreun mod special (ma refer la standul juwel).

This message was edited 3 times. Last update was at 23/08/2012 16:25:40


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Referitor la intaritoare, acestea se pun sub taietura sticlei? Sau imediat la nivel cu linia de taietura? Parca am vazut ambele variante. De asemenea intariturile trebuie facute cat lungimea acvariului, adica sa fie lipite la capete si de peretii laterali, sau mai scurte? Daca ar fi lipite si de peretii laterali, capul meu imi zice ca ar fi mai utile, insa lucrul asta nu pot sa il fac pentru intaritura de pe peretele din spate, caci la capete intra furtunele filtrelor.

Poti sa le pui la nivel cu taietura sai cu 1-2-3-4 cm mai jos, e totuna. Nu trebuie sa fie lipite de peretii laterali, n-are rost, stau foarte bine oricum.
Important e sa nu fie exact la limita, adica sa nu intre fortat ca apar tensiuni periculoase. Eu prefer sa las 7-8 cm liberi in fiecare parte.


stefanp wrote:O alta problema ar fi urmatoarea si o scriu tot aici daca am apucat sa deschid topic. Lumina. Actualmente am o lampa 2x39W, la care vroiam sa adaug inca una de 2x54W in conditiile in care acvariul il faceam cu dimensiunile initiale.

La lumina nu m-am gindit. Nu stiu daca o sa poti folosi 2 lampi cu cite doua tuburi, cred ca impreuna-s mai late decit acvariu' .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc.

M-am hotarat la dimensiunile 100x50x45 . Nu il fac de 110 lungime pentru ca ar trebuie sa iau alta lampa si e un efort (inclusiv financiar) mai mare si nu stiu daca are rost. Daca o convinge don'soara pe maica'sa si pot schimba corpul de mobila, atunci voi face unul de dimensiuni mai mari.

Am tras o fuga astazi pana in Iasi si am trecut pe la domnul cu lipitul (care mi-a mai lipit unul mai mititel toamna trecuta) si am ramas placut surprins sa ma sfatuiasca la fel cum a zis si Porcu' (pe care-l stim o autoritate in domeniu )...adica sticla de 10, intarituri longitudinale. Pretul cu silicon, sticla, manopera mi l-a aproximat pe la 350-360 RON, zic eu un pret bun tinand cont ca pe acvarii.biz pretul e de 470. Am incercat de curiozitate si la acvariidevis.ro, insa dupa ce le-am comunicat dimensiunile nu mi-au mai raspuns, desi a trecut o saptamana...seriozitate nu gluma.

Acum intervine alta intrebare. Ziceam initial ca vreau sa cumpar dow corning, insa domnul asta mi-a zis ca el foloseste bison si ca e destul de bun asa ca n-are rost sa cumpar alt silicon si imi garanteaza ca nu voi avea problema din punctul asta de vedere.
Voi ce spuneti?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Foloseste dow corning, uita de bison.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu sint de aceeasi parere, foloseste Dow Corning.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Ziceam initial ca vreau sa cumpar dow corning, insa domnul asta mi-a zis ca el foloseste bison si ca e destul de bun asa ca n-are rost sa cumpar alt silicon si imi garanteaza ca nu voi avea problema din punctul asta de vedere.

Acvariu e mic, merge si cu Bison. Da' Dow Corning e negru si arata mai bine , eu zic sa-l folosesti.

Cu Bison am avut recent niste probleme, am nimerit doua tuburi "defecte", siliconu' nu se intarea corect ....... a doua zi siliconu' era ca plastelina, ar fi trebuit sa fie tare, ca un cauciuc ....... ceea ce n-am mai patit in ultimii 10-15 ani. Nu era expirat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din pacate mi-a spus ca nu lipeste cu silicon negru, pentru ca nu poate vedea daca raman bule in interiorul siliconului dupa lipitura si nu vrea sa riste.
As fi preferat si eu tot negru, dar...asta e. Dow corning are insa si transparent din cate am vazut pe pepika. Cate tuburi de 310 ml mi-ar trebui?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ciudata treaba cu bulele din siliconu' negru ....... nu-i problema daca apar citeva bule .......

stefanp wrote:Cate tuburi de 310 ml mi-ar trebui?

Cam jumatate de tub ajunge, poate un pic mai mult daca-l foloseste fara zgircenie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ok. Atunci Dow Corning ramane...am sa mai vorbesc cu dumnealui, poate poate negru. El a motivat ca prefera sa fie 100% sigur si sa nu aiba nicio bula, chiar daca a zis ca si tine, ca daca mai sunt bule mici si nu multe, n-ar fi o problema.

Vedem.

Va multumesc tuturor pentru sfat.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dupa cum ma asteptam, mama don'soare, "capo di tutti capi" nu e de acord cu schimbatul mobilei...si eu care chiar speram si incepeam sa ma gandesc la niste dimensiuni
Asta-i viata, mergem inainte.

Inca ma gandesc la dimensiunile pe care le-a zis Porcu', cu 110 lungime. Ar fi vreo 30 kg in plus fata de lungimea de 100 (un total de vreo 320-330 kg)...Mai analizez problema si trebuie sa iau o decizie pana la mijlocul lui septembrie, caci atunci dau avansul pentru acvariu si pornim treaba.

Nu stiu exact cum sa fac cu lumina in cazul in care merg pe lungimea mai mare. Ar veni 247 litri de apa brut. Cred ca un 200 net. O lampa de 4x54W e cam mult, iar una de 4x39W e cam putin...
Varianta ce ziceam eu cu o lampa 2x54W si una 2x39W ar fi fost mai ok si cred ca intre si pe latime doua lampi. Problema cu 39W e ca lampa nu e destul de lunga si nici neoanele...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2012 15:16:32


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com