[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A reef reborn  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa ramai la varianta a doua, cred ca daca era sa se intample ceva pina acum se intampla.
Ai spus ca nu aveai pungi de gaze, deci nu cred ca treaba e chiar asa naspa cum a zis nenea de pe
reefcentral. Dar intr-adevar nu e indicat sa umbli la un DSB decat daca il izolezi de display. In mod
normal nici nu ai de ce umbla la un DSB. In functie de cat de mare este refugiul tau, cred ca 700-800
litri pe ora nu e asa de mult, dar e posibil ca DSB-ul sa lucreze mai bine la un debit mai mic, desi nici
la picatura nu cred ca ar fi tocmai ok.

O zi buna,
Dragos

LE Si Iulian posta in acelasi timp, cred ca nu ai de ce sa iti faci griji

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 03:20:06


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

viulian wrote:Parerea mea ? Daca nu s-a intamplat nimic pana acum, ai scapat.

Am un reactor cu nitrati (si sonda + calculatorul mV) debit la picatura, si am experimentat de 2 ori H2S ajuns in display cat timp invatam aparatul si dozarea hranirii speciale.
Si e foarte NASPA sa asisti la asa ceva. Toti melcii se ridica la suprafata, ies din substrat, fire shrimp-ul statea cocotat pe o piatra (el care sta mereu ascuns) ca sa nu mai zic pestii ca aratau intr-un hal fara de hal. Am facut schimburi mari de apa si si-au revenit ca prin minune.

Cand va mai trebui sa umbli la DSB trebuie sa deconectezi pompa care circula apa (adica sa nu ajunga apa in acvariu) si pur si simplu sa speli DSB-ul in 2-3 galeti de apa de acvariu preparata.
Ar fi suficient cred eu (dar depinde si cat DSB ai) sa elimini acel gaz din sistem. Stiu ca viermii de substrat sunt utili in a disloca gazele care se formeaza (H2S, N). Se mai recomanda si melcii cum zice si posterul de pe RC, dar trebuie multi. Omul e speriat pe buna masura, probabil ca a patit-o. Eu am scapat si se pare ca si tu

H2S e periculos si la oameni, exista detectoare specializate, la purtator - caci daca apare intens mirosul - nu-l simti - atat de puternic este.

Deci nu te stressa. Exista niste discutii pe aici (nu le mai caut acum) dar o sa le gasesc despre principiile de functionare DSB / reactor cu nistrati, zone anaerobe, "heterotrophic bacteria", etc pentru a vedea.


sunt uimit de cat de mult te-ai documentat. ai perfecta dreptate.
eu am scapat ca prin urechile acului....1) pt ca refugiul a fost foarte mic (aprox 15L) iar display-ul 200 .... 2) pt ca nu am rascolit mult 3) pt s-a intamplat exact atunci sa fac aditia de Fier ! si fierul ajuta sa scapi de belea.

Mirosul s-a dus si din refugiu.
Nu cred ca e chiar asa nociv pt oameni cel putin nu in cantitatile astea...pt ca de exemplu vara stai peste 1 ora cu namolul pe tine si puteeeeeeeeee rau.....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Oricum din ce am citit din articolul dat de cel de pe reefcentral am constatat ca e anormal (intr-un acvariu marin nu si in natura, acolo se formeaza prin stratificarea in ani de zile a nisipului peste materie organica moarta) sa se formeze namol in DSB.
Acum am elucidat misterul DSB-ului. Eu am adus nisipul viu din acvariul unui baiat care a desfiintat si desi a fost indepartata mizeria din el tot a ramas detritusul. Am adus nisipul viu si l-am pus peste cel existent al meu din refugiu si l-am lasat 2 saptamani. Toata materia moarta din nisipul lui viu a intrat in putrefactie si a facut depozite de toxine. Eu cand am rascolit am eliberat partial depozitele alea nasoale.

Solutia mea: scot apa din refugiu, scot tot nisipul..... il spal foaaaarte bine si reintroduc doar 2-3 cm nisip in refugiu si peste piatra vie si macro alga si gata.....nu mai fac nici un DSB ca e prea periculos.

Mai jos explica foarte bine fenomenul....

"The aquarium had a bed of 1-2 inches of fine oolitic aragonite sand and contained wild Florida live rock (not aquacultured) placed in the tank when it was started. As I dug through the sand, I found no black areas, and detected no unpleasant odors. None of the rock had any apparent grey or black discoloration. All rocks were a uniform tan color on areas not exposed to light. The sand was put into a bucket and remained in the garage for two weeks. When I then dumped the sand out behind the garage, it was grey and it stank to high heaven. Clearly the processes leading to hydrogen sulfide formation were not taking place in the sand bed in the tank, but that same sand quickly became anoxic when removed from the aquarium.

As an experiment, I also took some samples from one of my refugia. This refugium had about six inches of fine oolitic aragonite sand on its bottom, and has live rock and macroalgae above that. It has been in place for several years. I took samples by pressing glass test tubes into the sand, removing cores of sand that were 1-4 inches long. None showed any signs of discoloration or odor. I then set one of these cores aside. To a second core sample I added some flake food on the top of the core while still in the tube, then added another core on top of it in the same test tube. This tube was also set aside.

After two weeks I examined them. I expected more discoloration in the tube containing the flake food, as it provides a lot of organic material to decompose, but that really didn't seem to be the case, at least over the two weeks involved. There was discoloration around some of the flakes, but mostly the flakes seem unchanged with just a few of them being discolored and with other scattered black spots throughout the sample (Figure 5). Even the unaltered core smelled bad and had black discoloration in distinct areas (Figure 6). Apparently, plenty of organic material is already in these sands to drive anoxia IF they are removed from the system so that oxygen cannot get to them."

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 03:26:55


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DSB nu este atat de periculos pe cat pare la prima vedere. Sigur ca nu trebuie sa umbli la el,
sau daca o faci sa o faci cu refugiul izolat de display si sump. Poti sa il speli si sa refaci DSB-ul.
Intr-adevar trebuia sa faci acest lucru atunci cand ai luat nisipul de la prietenul tau. Daca ai filtrare
suficienta nu ai neaparat nevoie de DSB.

O noapte placuta (sper ca nu te apuci acum sa scoti nisipul )
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 03:36:36


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@elven:


Stai frate linistit, ai scapat cu fata curata!


- problemele legate de acumularile de hidrogen sulfurat (H2S) se datoreaza descompunerilor de materie organica intr-un mediu anaerob.
- pe romaneste, daca iei "nisip viu" si il ingropi intr-un strat adanc si gros (DSB), atunci e clar ca toata materia aia vie va muri din cauza lipsei de oxigen... toate mortaciunile se vor descompune incet-incet si rezultatul va fi o acumulare de H2S. E simplu si usor de inteles!
- daca vrei DSB, atunci trebuie sa ai grija ca nisipul din care-l "construiesti" sa fie curat si spalat... astfel incat sa dai posibilitatea bacteriilor anaerobe (responsabile de ciclul nitrificare-denitrificare) sa se dezvolte corespunzator.
- practic vorbind, un DSB nu este altceva decat corespondentul la scara mai mare al un reactor cu Matrix/Denitrate, alimentat la picatura.
- debitul de apa care deserveste DSB-ul trebuie sa fie redus, astfel incat mediul acela (din adancimea stratului de nisip) sa fie sarac in oxigen... de aceea se folosesc debite de 100-200 litri/ora la alimentarea zonelor cu DSB.

Parerea mea sincera este ca un DSB isi va face cu prisosinta datoria numai daca este "generos in dimensiuni" (raportat la suprafata/volumul acvariului). Altfel, pierzi timpul aiurea si ocupi spatiul degeaba in sump. Mai bine iti faci 1-2 reactoare cu Denitrate/Matrix si aia e.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 09:32:27


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

da koala ai perfecta dreptate deaia il voi desfiinta

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Andy,
Imi place mult noul acvariu si imi pare rau sa citesc ce ti s-a intamplat.
Observ ca ai primit sfaturi bine documentate si pertinente asa ca nu am ce sa adaug.
Intamplator am citit despre cateva accidente similare si din cauza carora oamenii au cam renuntat la dsb.

Daca il desfiintezi in zona respectiva poti pune un reactor cu matrix. Neaparat reactor inchis ca sa poata lucra anaerob daca asta iti doresti.

O zi buna
Gabriel
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu tocmai am adaugat zilele trecute IN DISPLAY doi saci de nisip viu peste cel existent, FARA sa curat nisipul vechi (de lene!). Practic am ascuns gunoiul sub pres, stiu! Avand in vedere ca nu am adaugat totusi mai mult de 3 cm in inaltime (si am pus numai in partea din fata, unde mi s-a parut mie ca e nevoie) si ca am doua stelute sand-shifting si vreo 10 nassariusi, sper ca nu voi avea probleme.. Prin geam se vad mici bule formate in substrat insa sper sa nu fie o problema prea mare... voi ce ziceti?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 16:11:43

[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Tavi: Nu este nici o problema, poti sa stai fara grija!


- stratul tau de nisip nu este atat de gros/adanc incat sa ai acolo un DSB adevarat (DSB= deep sand bed).
- oxigenarea se va produce la un nivel satisfacator, in toata masa nisipului... in fond, la tine e vorba doar de 4-6 cm, adica exact grosimea unui strat normal, in orice acvariu,
- un DSB "functional" are 15-20 cm adancime... nu e cazul sa iti faci probleme.


PS1: Nici melcii "tip" nassarius si nici stelutele "de nisip" nu s-ar afunda oricum mai mult de 6-8 cm in nisip... straturile de nisip din profunzimea unui DSB raman "neumblate", indiferent de animalutele care populeaza mediul respectiv. Insa, in cazul tau nu se pune problema de asa ceva. So, relax & enjoy!

PS2: Fraierul ala de chelmon a inceput sa puna botul pe mancare?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

DSB avem in refugiu dar ma gandeam ca o problemutza poate fi si la display chiar daca nu e el deep-deep. Merci pt "insights" ;)

Fraierul imi pune nervii la incercare si ii mai dau inca 7.. ba nu uite ii mai dau zece zile, hai pana la sfarsitul saptamanii viitoare si daca nu se hotaraste sa isi vada de treaba il dau spre adoptie contra cost binenteles .
[WWW] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

va cer sfatul in legatura cu reefscape-ul .....astept pareri...
image image image image image

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2012 16:26:42


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Important e sa iti placa tie si sa fie functional. Ai suficienti curenti incat sa nu se adune detritus in si sub cele
doua structuri din centru stanga si dreapta? Am vazut ca in stanga spate ai o pompa, poate a fi bine sa mai pui
una si in dreapta spate. Altfel arata bine, cand o sa mai creasca coralii o sa fie mai de efect.
Eu am mers pe varianta coloane cu spatiu intre ele, dar acvariul meu este mult mai mare.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene Andi, doua observatii (desigur, subiective si foarte personale):

1. Rockscape-ul pare prea uniform (pe inaltime)... de la stanga, la dreapta, mi se pare ca ai cam aceeasi "linie a orizontului"... eu as fi construit ceva mai abrupt, intr-o parte.
2. Mi se pare ca ai cam prea mult nisip acolo... nu e nici "de un DSB" , asa ca nu prea ii gasesc justificarea (estetic vorbind).


In rest, e aerisit si bine luminat... bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

kirucd wrote:Important e sa iti placa tie si sa fie functional. Ai suficienti curenti incat sa nu se adune detritus in si sub cele
doua structuri din centru stanga si dreapta? Am vazut ca in stanga spate ai o pompa, poate a fi bine sa mai pui
una si in dreapta spate. Altfel arata bine, cand o sa mai creasca coralii o sa fie mai de efect.
Eu am mers pe varianta coloane cu spatiu intre ele, dar acvariul meu este mult mai mare.

O zi buna,
Dragos


dorinta mea ar fi fost ca sa unesc columna din dreapta cu restul scape-ului printr-o punte cu gsp precum a ta....insa .... e foarte greu sa faci un scape cand ai deja coralii prinsi pe pietre si nu poti sa te intinzi dupa bunul plac pt ca fie ii umbresti pe unii fie ii acoperi pe altii


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Coloana din dreapta atrage privirea.
Ceva trebuie modificat.
Mi se pare cumva ca se repeta un sablon de la stanga la dreapta iar coloana din dreapta e cumva "scapata" acolo.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabriel wrote:Coloana din dreapta atrage privirea.
Ceva trebuie modificat.
Mi se pare cumva ca se repeta un sablon de la stanga la dreapta iar coloana din dreapta e cumva "scapata" acolo.


ceva clar trebuie sa fac.... in orice caz vreau sa pastrez columna si s-o integrez cumva....simt nevoia sa ma ridic cu pietrele pentru ca scape-ul meu e prea low level... dar sa vedem ce oi face maine. Azi Costi a fost amabil si mi-a dat si mie niste reefbond care ma va ajuta in constructie .....
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, nici mie nu-mi place coloana din dreapta.

1. Ca nu o sa creasca nimic pe ea asa vertical (sunt si eu posesor de "coloana" dar din fericire la mine e gaunoasa si am varat un torch coral care se intinde asa din ea).
2. Ca in colt acolo langa ea o sa apara cyano - e un loc cu circulatie redusa de apa. Si la mine tot intr-un colt aparea, unde se "anulau" cei 2 curenti de apa.

Cred ca s-ar putea muta in coltul de sganta spate, si ar da o perspectiva mai puternica (daca se poate pune acolo bineinteles).

In rest si mie imi place ca ai loc de corali "lenesi" (asa-i numesc pe cei care trebuie sa stea pe nisip la "soare").

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Da....deci pentru moment nu ma mai ating de acvariu....am apa albicioasa desi nu am particule in suspensie...mancare nu prea dau...ca am acolo niste 3 pesti mici de tot .... skimmerul scoate ca un tren (ca niciodata de altfel...inainte imi scotea ceai verde acum scoate ceai negru si spuma in sfarsit ajunge pana la baza cupei...inainte era spuma doar sus).

Ori s-a deciclat un pic ori e din cauza ca am deranjat pe acolo lucrurile + ca am bagat niste piatra uscata...nu stiu ce sa zic. Totusi tind sa cred ca e din cauza prafului facut de toate modificarile ca daca era deciclat deja coralii nu se mai deschideau la mine totul pare in ordine in privinta vietatilor.

Ce-o fi o fi....dar momentan il las asa ca deja am exagerat cu mutarile/schimbarile ...i-am innebunit

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

si asta se poate sa ii fi innebunit , daca imi aduc aminte am patit si eu o data asa ceva la asta mare, si s`a limpezit in vreo 2 zile, rabdare si tutun bre, parca nu stii ca asta e la saramuri nu ii mai inebuni atat

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana una alta construiesc poduri si arcade din piatra din bucatile ramase dupa spargerea bolovanilor....sper sa va placa
initial folosesc superglue in punctele de imbinare iar la final adaug cateva puncte de rezistenta cu reefbond

rezultatul:
image

Uploaded with ImageShack.us

personal mi - superglue mi se pare mult mai rezistent decat reefbond pe suprafete mici. folosesc cel mai ieftin superglue de 0.50 bani (cyanoacrilate 100%)
apoi clatesc foarte bine piatra lipita cu super glue.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2012 13:22:16


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com