[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la dulce la sarat  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Are si "inglish" - pt calculator este "moca"
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

In weekendul asta daca nu aveti ce face va recomand Mihai Reef TV:
http://mihaitza.dyndns.org

User: demo
Password: demo
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

merge destul de bine

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cool

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oho, ce de pesti avem ... si numa' specialitati: bicolor, hepatus, sixline, flavescens... sa iti traiasca, frumos acvariu!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Multumesc.

Nu e flavescens, e un Orangeshoulder Tang (Acanthurus olivaceous) .

Am incercat sa fie cat mai multa armonie intre ei.
Daca inainte cand hepatusu statea si el in anemona langa clovni, acum are si el tovarasi de joaca.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Imi place acvariul tau, ai virat frumos spre saramura

alexiumihai wrote:koala, pc.ciprian - anemonele sunt culese de la greci asta vara cand faceam snorkeling pe acolo, nu stiu daca se gasesc si pe la noi, mi-e greu sa ma despart de ele, sunt foarte spectaculoase cand se deschid sa prinda si ele ceva mancare.


@koala: cine nu sta la taverna toata ziua mai vede ceva si pe sub-apa in Grecia aia Cat am tras de tine sa te bag in mare, sa dai noroc la caracratitza...da` tu nimic Batman-Batman

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Un mic update.
Cam asa arata bazinul mare.
image

Cea mai nou si mai interesant eveniment este ca mi s-a divizat anemona mediteraneeana.
image

Pt SPS a trebuit sa fac un bazin de carantina 30L, nu mai vor sa mearga in cel mare.
image

image

Scuzati algele de pe geamuri (incerc sa bag cat mai putin mana prin ele, iar cu buretele merge da nu prea, tot mai bine e manual).

Multumesc.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bazinul pare ok. de ce zici ca sps nu vrea sa mearga?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Nu se mai deschid asa de mult polipii, stau inchisi, nu stiu de ce?
Schimbara s-a produs cand am schimbat satea si am inceput sa dozez NPX. Schimbarea nu a fost vizibila din prima zi, asa ca nu stiu care dintre factori a influentat asta.
Am schimbat sarea, sa vad ce se intampla in continuare.
Si am recurs la varianta cea mai simpla, sa ii mut, o sa incerc cu cate unul sa vad cum evolueaza.

Per total sunt multumit de bazin, cu toate ca sunt majoritatea moi in el, nu ma deranjeaza.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2013 19:02:57

alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Pt ca am ceva spatiu dupa acel perete de rigips ma bate gandu sa il ocup cu ceva, si anume 3 bazine:
- refugiu
- DSB
- autocompletare, mai mare decat il am acum.

Iata ce vreau sa fac:

image

Spatiul disponibil intre perete si peretele de rigips este de 50cm.
Asa ca m-am gandit la niste bazine de 45x50x35cm.

Cel de sus vreau sa il fac refugiu, sa pun un strat subtire de nisip, peste el piatra vie care este acum in sump si sa pun alge (cat mai multe feluri).
La partea de iluminare vreau sa folosec o viitoare lampa DIY cu 2x24W T5 - la acest capitol va cer ajutorul in a ma indruma catre ce tuburi mi-ar trebui, si daca trebuiesc mai multe de 2.

Bazinul v-a fi alimentat de o pompa din sump, va intra mai intai in chiller iar iesirea din el va alimenta refugiul, din refugiu apa va alimenta bazinul DSB, dupa care se intoarce inapoi in sump in camera recirculantei.

Pt DSB m-am gandit la ceva de genul:

image

Cam 15cm de nisip, din ce am mai citit ar fi bine sa pun mai multe straturi, la baza unul cu o granulatie mai mare, iau cel mai de sus unul cu o granulatie mai mica.
Pt asta m-am gandit la:
- un strat de 8cm Aquadeco Coral Sand, 1 - 2 mm
- un strat de 4cm Aquadeco Coral-Sand, 0.5 - 1 MM
- un strat de 3cm - live sand - CaribSea Aragalive Bahamas Oolite, 9 Kg

M-am gandit si la Mineral Mud, dar mi se pare putin cam piperat pretul pt cantitatea de 4.5 Kg

La baza vor sta chiller-ul si bazinul de ATO.

Va rog sa ma ajutati in a lua deciziile corecte (lumina, nisip, daca dimensiunile bazinelor sunt corespunzatoare) in ceea ce priveste viitorul proiect.

Multumesc.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, eu n-am inteles schema... ai zis 3 bazine (refugiu, DSB, autocompletare) si eu vad doar 2... unde e displayul?

- nu ma pricep la lumini, asa ca o sa tac din gura ,
- eu te-as sfatui ca bazinele "de sus" sa fie gaurite pe fund, astfel incat tevile de scurgere (sorburile) sa fie drepte (fara coturi).
- as face 2 gauri pe fundul acvariului... adica, sa am 2 sorburi: normal + rezerva.
- ala "normal" are lungimea egala cu coloana de apa pe care o vrei tu... ala "de rezerva" e mai inalt cu 1-2 cm, si preia problema in caz ca se infunda "normalul".

Inconvenientul il vad la partea de "zgomot"... probabil ca apa o sa galgaie pe scurgerile alea, nu stiu ce sa zic.



PS: Pe reefcentral.com e un tip care a facut ceva asemanator, niste bazine "in cascada"... daca gasesc linkul, ti-l scriu aici.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salut,
Cel de autocompletare, chiller-ul nu le-am mai desenat, ele vor fi jos de tot.
Am desenat decat pe cele care ma intereseaza acum.
Display-ul este cel functional, astea sunt in completarea lui, pentru partea de filtrare naturala.

Cat despre fitinguri si tevi, vreau sa fie cat mai silentios, fara "galgait" (ocazional se doarme in sufragerie), nu stiu daca varianta cu teava verticala va fi silentioasa.
Binenteles ca am pus 2 tevi - una asa de backup.
Tevile si fitingurile cred ca vor fi de 1" (mai accesibile la partea scurgere http://www.romstal.ro/kit-rezervor-apa-niplu-garnituri-piulita-p19399), pomapa va fi folosita la 400-700 l/h, asa ca nu va fi o problema cu scurgerea (numai sa nu se blocheze).

Multumesc pt feedback.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E ok ce vrei sa faci, o sa iti aduca un plus de filtrare. Dar eu ma mai gandesc la o varianta,
mai ales ca ai spatiu, in loc de DSB eu as face un Algae turf scrubber. Daca te intereseaza detalii
spune-mi.
La partea de scurgere, ideea lui Koala e buna, cu tevile verticale, dar, ca sa nu ai zgomot trebuie
sa folosesti un Maggie Muffler:

http://www.shop-meeresaquaristik.de/product_info.php?products_id=11342

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Si un update cu ceva poze

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As merge pe mana lui Dragos, vis-a-vis de "Algae turf scrubber"...

- te scuteste de orice grija cu nutrientii, si nici nu-i trebuie 6 luni ca sa se "matureze".
- ideea e infiorator de simpla... o plasa pe care o spala apa + lumina = alge care cresc de capul lor si "mananca" tot ce e in plus.
- saptamanal trebuie curatata, si asta e tot!


* Parca te-am mai intrebat de anemonele alea mici, din coltul stanga-jos... nu s-au impuiat?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

koala - "* Parca te-am mai intrebat de anemonele alea mici, din coltul stanga-jos... nu s-au impuiat? "
Nu s-au inmultit, in scvariu, dar poate sa inmultesc in urmatoarea saptamana - prin Grecia.
Poate se mai inmultesc si ceva viermi penati, tot pe acolo .

Daca este cineva interesat de anemone mediteraneene - cele flusturatice - sa posteze.
Va anunt cand ma intorc ce "bunatati"(pentru si de bagat in acvariu, sa nu se inteleaga gresit ) am luat de pe acolo.

Am cochetat cu algae scrubber, m-am documentat mai demult despre ele. Principiu este simplu, trebuie decat la inceput sa faci un calcul mai amanuntit la partea de pompa apa si partea de iluminat, in rest mentenanta la saptamana si cam atat.

edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:
La partea de scurgere, ideea lui Koala e buna, cu tevile verticale, dar, ca sa nu ai zgomot trebuie
sa folosesti un Maggie Muffler:

http://www.shop-meeresaquaristik.de/product_info.php?products_id=11342

O zi buna,
Dragos

Daca vrei am eu un maggie mufller,care poate fi folosit pe 32 cat si pe 40.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Un update, sistemul s-a marit cu 2 bazine: unul de 98L care il voi folosi pt refugiu si unul de 84L in care sa stea piatra vie.

image
image
image

image
image
image

Bazinul de sus este alimentat de pompa chiller-ului, din el se scurge in cel de la mijloc, dupa care ajunge in sump.

Urmeaza un upgrade la skimmer.

Daca cineva are alge de donat, va sunt recunoscator.

Multumesc.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com