[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul se dezlipeste  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci, o sa tin cont de oferta. Deocamdata vreau sa vad ca lemnul ala nu se mai ridica la suprafata.
Daca nu reusesc sa-l scufund, probabil o sa ma intorc la una din bucatile de mopan (a se vedea in primele 2 poze). N-as vrea, ca alea ingalbenesc rau apa.

Daca reusesc sa pun buturuga (nu ma intrebati cum se cheama ca nu stiu...nu le am cu latina), atunci mopanele le dau pe o suma minima (au fost vreo 150ron cand le-am luat).

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2013 13:02:41

[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am uitat acum, ca e cam cald in apa...cum pot s-o racesc daca n-am inca ventilatoare? Daca bag o sticla cu apa de la frigider intr-un colt e ok?
Sunt 28 spre 29 de grade.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

probabil asta este o temperatura pe care o au marea majoritate in acvariu acum. Dupa mine bagarea unei sticle de apa rece sau chiar inghetata in acvariu nu este o solutie. Vei avea fluctuatii nedorite de temperatura. Mai bine lasi asa, si plantele si pestii se acomodeaza cu temperatura dacat sa le facu dusuri scotiene

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si apropo de lemnele pe care vrei sa le bagi in acvariu si de cum arata acvariul tau acum, ia citeste tu aici cate ceva http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=www.aquascapist.com/aquascaping/using-the-golden-ratio-in-aquascaping/

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2013 14:27:25


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, stiu si de regula "sfanta treime" de la photo.
Dar fiind un acvariu mic, e mai greu sa o aplic...decat daca scot jumate din ce-am bagat ca si plante.
Sa vad dupa ciclare si dupa ce pun creanga ce fac.
Am pus si-o priza programabila pentru lumina: 07:00-12-00 si 18-00 - 23:00. Sper sa fie suficient.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2013 14:23:08

[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Acvariul nu e mic. Totul e sa echilibrezi ce pui in el. Eu parca vad ca il locul lui pui un 160l. I-ar sta mult mai bine acolo

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Optic, da, e clar mai bun unul de 160l acolo. S-ar potrivi perfect. Nu stiu insa, daca mai adaug si substratul si decorurile daca imi rezista comoda. N-a fost facuta pentru asa ceva, sta pe picioruse de plastic reglabile pe inaltime (dotare care mi-a dat posibilitatea sa reglez perfect planeitatea pentru actualul) si nici intarituri metalice nu are.

Dar...cine stie ce ne rezerva viitorul.

Acum ca deja nu mai sunt nou, am o saptamana de cand va tot bat la cap, poate cineva sa-mi schimbe titlul topicului in...de ex... "My new hobby.." si sa mi-l mute cu totul la Despre NOI?

Prietena e deja nefericita ca de o saptamana nu mai am ochi decat pentru acvariu. CUm ma trezesc, nu mai beau cafeaua, nu ma mai spal...primul lucru ma duc la el si incep sa numar pestii si frunzele sa vad daca e la fel.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa-ti deschizi un topic nou la Despre noi si acolo faci un rezumat ... despre tine, pasiunea si tot ce are legatura cu ea...
Daca vrei putem sa schimbam numele acestui topic, dar cred ca el ar trebui abandonat si daca mai intampini probleme sau vrei sfaturi sa deschizi un topic nou pentru fiecare (asa istoric va deveni un topic lung, fara cap si coada din care nimeni nu va avea de invatat pentru ca se va sari de la una la alta).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Sall Adryan.

Acum am dat si eu de topic. Spuneai ca-ti curge, si ca l-ai verificat cu nivela (bolobocul), si ca e drept?
Scz, dar eu al vad stramb...

Se vede diferenta dintre nivelul apei si Capac (e mai mare distanta in dreapta, deci comoda ta e lasata in jos in partea dreapta) :

[Thumb - jtWiPHn[1].jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 11/11/2013 18:56:08


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
alnegu
Junior member

Joined: 15/10/2011 09:10:59
Messages: 42
Location: bucuresti
IP:
Offline

DanX wrote: Sall Adryan.

Acum am dat si eu de topic. Spuneai ca-ti curge, si ca l-ai verificat cu nivela (bolobocul), si ca e drept?
Scz, dar eu al vad stramb...

Se vede diferenta dintre nivelul apei si Capac (e mai mare distanta in dreapta, deci comoda ta e lasata in jos in partea dreapta) :



Capacul nu este pus bine, in partea dreapta este in aer.
Ce este sub acvariu, dunga aia neagra de la baza, nu cumva l-ai pus pe rama de plastic care trebuia fixata in partea superioara a acvariului?
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

alnegu wrote:
Capacul nu este pus bine, in partea dreapta este in aer.
Ce este sub acvariu, dunga aia neagra de la baza, nu cumva l-ai pus pe rama de plastic care trebuia fixata in partea superioara a acvariului?


Cred ca ai dreptate... Acum m-am uitat si eu la al meu (tot Eheim) si rama aia e in partea de sus (capacul se fixeaza pe ea).

image

LE2: Vad ca topicul e din august ... Cred ca s-a rezolvat deja...

LLE: Hai ca ma fac de ras... Asa e la mine, doar ca pe cutie rama aia e jos... Deci la urmatorul setup o sa il pun si eu cum trebuie...

This message was edited 3 times. Last update was at 11/11/2013 22:51:47


Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi colegi, la indicatiile Adminilor, am deschis de mult un alt topic la Despre Noi.
Aici, a ramas asa din august, intr-adevar. Capacul nu era pus bine, de aceea parea ca e stramb, iar rama de plastic se pune dedesubt, nu deasupra.
De atunci, acvariul e bine merci, refacut, reciclat (nici nu fusese vreodata pana sa va cunosc pe voi) plantat si populat.
Dar merci de interes si va astept cu sugestii si reclamatii pe celalalt topic. Inca nu am identificat plata aia cu verde si rosu si nu stiu ce-i cu punctele negre de pe cryptocoryne.
Am inceput sa folosesc regulat, adica in fiecare zi, cate 1ml de EasyCarbo. Cel mai bine le merge la anubii, care dau frunze noi intr-una. Cred ca aia mare va trebui s-o separ cat de curand ca deja ocupa jumatate de acvariu.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com