[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Indraznesc si eu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum csallai78.
Iti doresc mult succes cu proiectul pe care l-ai inceput.
Daca iti plac ciclidele, ai putea sa te orientezi catre niste ciclide pitice africane.
Se ingrijesc destul de usor si se preteaza la dimineiunea acvariului pe care il ai.
Ciclidele africane obisnuite cresc cam mari si s-ar putea sa stea inghesuite intr-un acvariu de 120 litri.
Multa bafta !


Festina lente !
csallai78
Junior member

Joined: 23/11/2013 12:56:10
Messages: 11
Location: Belgrad, Serbia
IP:
Offline

Buna si multumesc de urare.

Exact la ciclide africane mai mici ma gandeam si eu.

Singurele doua aspecte care ma determina sa nu fiu convins inca 100% de ciclide sunt urmatoarele:
1. nu le plac acvariile plantate. Iar mie imi plac plantele si as vrea sa am si plante in acvariu
2. Am inteles ca coiclide pot sa tin DOAR cu ciclide... nu se prea impaca cu alte specii .. si eu as fi vrut diversitate in culor si forma....

Am vazut ceva tabel de compatibilitate unde am vazut ca ar mai fi vre-o 2-3 specii cu care eventual pot convietui... O sa verific care si vad.

Salutari
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ciclidele "pitice" (atat cele africane, cat si cele sud-americane) pot fi crescute in acvarii plantate.
Ciclidele sud-americane "pitice" pot fi tinute impreunca cu alte specii de pesti, eventual intr-un acvariu tip biotop (dar sunt ceva mai greu de intretinut).
Mult succes

Festina lente !
csallai78
Junior member

Joined: 23/11/2013 12:56:10
Messages: 11
Location: Belgrad, Serbia
IP:
Offline

O sa ziceti ca am innebunit. Asa arata acum acvariul meu. Am adaugat un butuc si vre-o 12 plante. De ce o sa ziceti ca am innebunit? Pentru ca vreau sa bag ciclide in el Apa e imca tulbure-laptoasa deoarece inca nu are decat 3 zile de ciclare. Sper sa se limpezeasca cat mai repede. Am adaugat carbon lichid pentru plante (easycarbo de la easy-life) si filter medium tot de la easy life pentru colonizare si accelerarea ciclarii. Probabil ca ciclidele mele se vor certa serios cu plantele. Sper insa ca nu cu toate si vor fi supravietuitoare. (oricum paNa la ciclide mai e mult asa ca daca ma indragostesc prea tare de plante poate ma razgandesc in privinta ciclidelor)

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2013 03:32:56

csallai78
Junior member

Joined: 23/11/2013 12:56:10
Messages: 11
Location: Belgrad, Serbia
IP:
Offline

Aici si poza.
[Thumb - image.jpg]

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu te grabi sa pui pesti in acvariu.
Chiar daca ai adaugat Easy Life Fluid Filter Medium mai asteapta macar doua saptamani inainte de a introduce pestii (nu te baza numai pe efectele substantelor cu efecte miraculoase si lasa si natura sa-si urmeze cursul in ritmul ei). Pentru a grabi ciclarea, poti sa pui si 3-4 melci Pomaceea.
Sa auzim numai de bine ...

Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com