[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Highway to hell - jurnal acvariu 2013-2014  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine, ce-i drept a doua poza e mai profi...si asta e un plus

Dar in niciun caz nu bag 40 de "cacaciosi" in gradinuta mea Maximum 25 de bucati

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

https://www.google.ro/search?q=Trigonostigma+espei&client=opera&hs=pgO&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=YIfAUpKACMvYygOC4IDACQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1920&bih=982 astia mi se par la fel sau exact cu
https://www.google.ro/search?q=rasbora+hengeli&client=opera&hs=TMj&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=dYfAUvXrCqeVywOe5IDoDA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1920&bih=982

Eu am 10 buc din Rasbora Hengeli cumparati de la Debrecen si eu nu sunt un expert in acvarii si le merge bine . Ii am aproape de 3 luni . Mie imi plac cum arata . Am PH cam 7.5 si la Oradea e cam dura apa
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

Espei sunt mai colorati decit hengeli,poate chiar mai colorati si decit harlequin.cei mai "de grup "pesti
pe care i-am avut.ti-i recomand fara probleme.macar sa ai gasesti si sa nu-i confunzi cu hengeli.poti cumpara
linistit 20-30,cresc maximum 3-4cm
http://www.theaquariumwiki.com/Trigonostigma_espei

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2013 23:16:33


http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Dar in niciun caz nu bag 40 de "cacaciosi" in gradinuta mea Maximum 25 de bucati

Din punct de vedere strict stiintific io votez cu primii, sint atit de mici si fac asa putina mizerie incit poti baga citi vrei fara sa ai probleme din cauza lor (citi vrei insemnind pina la 100).

Din punct de vedere al preferintelor mele votez tot cu primii, imi plac characidaele mult mai mult, da' nu trebe sa tii cont de asta, e acvariu' tau .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mie imi plac amandoua speciile...espei parca sunt ceva mai frumusel colorati ce-i drept.

Problema mea e sa ma hotarasc care s-ar potrivi mai bine in ansamblu. De asemenea nu vreau sa atraga atentia prea mult...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Cel mai simplu zic eu, e sa arunci un ochi la setup-uri facute cu ei si vezi cum "dau". ;)
Tie trebuie sa-ti placa cel mai mult. ;)

Facebook : Tranquility Aquarium
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Castigatorii sunt intr-un final ember tetra

Crescatorul e tot din Iasi, saptamana care vine ma intalnesc cu el si ii cumpar.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am ajuns in Iasi ...

Temerile mele cele mai nasoala s-au adeverit...
Stiti de cladophora? Da' nu aia care face bile misto de o cumpara lumea ci aia de arata ca matasea broastei...da, pai se intinde lejer prin tot acvariul meu, dintr-un capat in altul, nestingherita.

Io cand am plecat, ma asteptam ca ceva sa se intample tinand cont ca acvariul abia era plantat de-o saptamana, n-am reusit sa ma obisnuiesc io cu el, ce sa zic de el cu mine. Am zarit cu o seara inainte de plecare niste firicele miiici ce imi pareau cladophora, da' am zis ca n-o fi foc. I-am trantit un pic de easycarbo peste ea si am plecat linistit...ei bine, s-a razbunat.

Momentan sunt un pic intors pe dos, ma duc sa fac un schimb de apa, sa scot jeg din acvariu si sa culeg cata alga pot...mai tinem legatura.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

foarte nasol, nici nu stiu ce sa-ti recomand, eu am turnat apa oxigenata si nu a patit nimic, pana la urma am scos tot si am modificat setupul.
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am patit la fel la o lipsa de o saptamana de acasa, inexplicabil..... am presupus ca a fost oprit curentul pe termen lung ... pt ca pana la momentul acela nu aveam asa ceva in acvariu si l-am gasit verde.
Nu am gasit solutie de remediere decat cu replantare totala.
Nici pana azi nu am inteles cum s-a putut intampla asa ceva......


[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sunt absolut sigur ca daca eram langa el, nu se intampla treaba asta ...

Dar, un acvariu proaspat, plus fertilizare neurmarita, pusa asa empiric (nu prea intensa, dar tot cam dupa ureche), plus doua saptamani fara schimburi de apa si curatenie plus un pH crescut (implicit mai putin co2) deoarece a scazut nivelul apei (evaporata) iar valurirea a fost mai intensa la suprafata, au dus la ceea ce s-a intamplat ...

Si ca treaba sa fie si mai nasoala, dupa ce am aprins lumina si m-am uitat mai atent, pot completa lista de alge: GSA pe geam (asta nu ma sperie, da' o pun la lista), cladophora de care v-am vorbit, manunchiuri mari, groase si sanatoase, BBA pe cateva moate de utricularia si pe frunzele de la baza alternantherelor (toate cele 3 specii) si cateva bucatele de staghorn ...
Deci meniul e complet, pot sa-mi deschid restaurant chinezesc.

Ludwigia inclinata arata trist tare, tufa de altfel s-a si subtiat fata de cum am lasat-o. Ludwigia senegalensis a mai ramas un singur fir (din doua), care n-arata nici el prea grozav. Restul plantelor sunt ok (exceptand bba ul de pe alternanthere), Rotala walichii chiar arata foarte bine, in mod ciudat, ei i-a priit toata smecheria asta...e frumoasa, rosie.


Si am ramas prost cand am vazut cat JEG este prin pietris. Cand trec cu mana peste el se ridica ceva de speriat si habar n-am de unde mama masi, ca doar in acvariu nu am decat niste melci.



Intre timp am sters geamurile, am facut un schimb bun de apa, am scos niste detritus odata cu apa; am curatat cladophora cat am putut, am rupt niste frunze afectate de BBA si am bagat un filtru intern cu burete fin si perlon + agitat substratul la suprafata ca sa ridic mizeria si sa aspire filtrul.
De la distanta acvariul arata ok, de aproape insa se mai vad fire de cladophora prinse de roci si utricularia, se mai vede BBA.
Am trantit si o supradoza de easycarbo.

Trebuie sa ma gandesc cum procedez in continuare cu fertilizarea.

Maine revin si cu poze de inainte si dupa, acum sunt rupt si fara chef.



LE: Am facut si niste teste, de reper, inainte de schimbul de apa

NH4 = 0
NO2 = 0.05 (prea mare...pun pe seama lipsei de curatenie .. oricum iau un flacon de filterstart, sa mai imping bacteriile)
NO3 = intre 1 si 5 ppm
PO4 = spre 0 ppm
Fierul am uitat sa-l testez.


LE2: Il citez pe Tom Barr

You'll never beat Cladophora with blackouts or nutrients.


Din ce in ce mai bine ...

This message was edited 2 times. Last update was at 05/01/2014 23:57:39


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Naspa... Perioada de inceput a unui acvariu este cea mai delicata si trebuie sa stai cu ochii pe bazin ca pe butelie. Ce fertilizant ai pus?
Esti sigur ca este cladophora? Este aspra la pipait? Mai mult ca sigur ai adus-o cu plantele... Intr-adevar la Cladophora nu prea tin algicidele obisnuite din comert, am auzit parca mai de mult pe cineva care a incercat si cu Protalon si nu a scapat.
Ajuta niste mancatori de alge Amano shrimp si pana faci rost poti sa incerci o cura de CO2 la maximul admisibil si EL Carbo sau Seachem Excel de patru ori doza in jet direct peste locurile de unde ai cules cele mai multe.
In rest ca la orice astfel de poveste: se scot cu mana algele (sunt aspre, tari si se se pot scoate usor) curatenie, schimburi de apa si iluminat si fosfat mai putin - nu intuneric total, eu aplic principiul ca algele trebuie sa aiba o competitie serioasa in plante. Poti sa scoti din plante si sa le speli in baie de otet (3 parti otet la 10 parti apa), dupa care le replantezi.
Am gasit si un link salvat de mult de tot cu un studiu asupra dihaniei. Stiu ga spuneau ca au avut rezultate bune cu niste algicide dar la vremea aia nu am gasit in comert... https://archive.org/details/CLADOPHORAINVEST00NEIL15961.ome


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lucian wrote:Esti sigur ca este cladophora?

Exact asta ma gindeam si io sa intreb inainte de a citi postu' tau .
Asemanarea cu matasea broastei si viteza invaziei face ca imaginatia mea superdezvoltata sa calatoreasca nestingherita spre tarimul magic al Spirogyrei .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:Naspa... Perioada de inceput a unui acvariu este cea mai delicata si trebuie sa stai cu ochii pe bazin ca pe butelie. Ce fertilizant ai pus?


Stiu Lucian, dar n-am avut ce sa fac, a trebuit sa plec, ca deh, Craciun familie, una alta...nu puteam sa raman singur cuc in Iasi...
Ca fertilizare am pus Ferropol, aproape de doza recomandata (adica o idee mai putin) si macro de la Easy Life ca' sa mor daca imi aduc aminte cantitatile (v-am mai zis ca am probleme cu capu') ... ceva in genul 6 sau 7 ml de potasiu zilnic, cred ca 4 sau 5 ml de fosfat/zi si pentru ca il tinusem deja la ciclat pe intuneric 3 saptamani plus una ce o avea de la plantare am zis sa pun si un pic de nitrat (pt ca n-am vietati inafara de melci)...da' chiar nu mai stiu cat, ceva la modu l1-2 ml pe zi.

Ca sa vorbim in ppm:

- potasiu de la easy life: 10 ml la 100 de litri adauga 4 ppm, la cei 200 si un pic de litri ai mei inseamna ca adaugam un pic sub 2 ppm de potasiu pe zi
- fosfor: 10 ml la 500 litri apa creste cu 0.1 ppm, deci io adaugam cam 0.1 ppm de fosfor pe zi
- nitrati: tot 10 ml la 500 litri de apa, deci adaugam sub 0.1 ppm pe zi ... plus ceva potasiu ce vine din solutia asta

Rezultatele testelor in apa inainte de schimbul facut ieri le-am pus mai sus.



Lucian wrote:
Esti sigur ca este cladophora? Este aspra la pipait? Mai mult ca sigur ai adus-o cu plantele...


Asa am citit si eu despre cladophora, da' nu stiu de unde sa o fi adus, ca nu am vazut-o pe plante cand am pus-o...bine nici nu m-am uitat atent trebuie sa recunosc. Iar plante am adus din 4 locuri ...
Prima data am vazut cateva firicele incurcate pe un varf de Ludwigia brevipes. Am luat motul de fire si l-am aruncat. Pe urma am vazut cateva firicele prinse in utricularia.
E posibil sa fi fost ceva pe roci? Erau uscate, luate dintr-un depozit. Doar le-am clatit cu dusul, nu le-am frecat cu ceva ...

Si pe urma am plecat de-acasa ...

Alga nu e aspra. E chiar fina si moale. Am presupus a fi cladophora dupa ce am vazut imagini pe gugles. Anul trecut am avut spyrogira (sau asa am presupus eu ) dar era diferita fata de ce am acum...avea alta textura si nu era prinsa de decor. Asta s-a prins si de pietre, parca si de geam era prinsa. Si in plus, s-a potrivit la descriere cum ca aduna detritus... Oricum, am poze si le atasez mai jos.

Lucian wrote:
Intr-adevar la Cladophora nu prea tin algicidele obisnuite din comert, am auzit parca mai de mult pe cineva care a incercat si cu Protalon si nu a scapat.




Lucian wrote:
Ajuta niste mancatori de alge Amano shrimp si pana faci rost poti sa incerci o cura de CO2 la maximul admisibil si EL Carbo sau Seachem Excel de patru ori doza in jet direct peste locurile de unde ai cules cele mai multe.


M-am interesat de amano de saptamana trecuta, o premonitie cred Crescatorul de la care cumparam din Iasi, nu are din pacate si nici SAE.
Am sa postez la cumparari.
Easycarbo am supradozat deja, in doza de 5 ori peste recomandat, in tot bazinul. CO2 ce inseamna maxim admisibil? Momentan nu am alte vietati inafara de melci...pH-ul este la 6.8, kh-ul parca 7 dgh.
Nu prea am cum local pentru ca e cam peste tot Adica nu mai sunt moate mari, alea le-am cules, dar sunt fire care se mai intind, se agata printre plante sau stau prin utricularia...sau pe roci...adica peste tot...

Lucian wrote:
In rest ca la orice astfel de poveste: se scot cu mana algele (sunt aspre, tari si se se pot scoate usor) curatenie, schimburi de apa si iluminat si fosfat mai putin - nu intuneric total, eu aplic principiul ca algele trebuie sa aiba o competitie serioasa in plante.


Am scos cu mana grosul. Au ramas astea mici, greu de prins...da' ce sa fac, am sa-l bibilesc intr-una si sa scot cat pot de mult.
Lumina merge 7 ore pe zi, doua ture (una de trei si una de patru), doua neoane de 54W la vreo 220 litri de apa cred (aquaflora ambele).

Nu stiu cum sa procedez insa cu fertilizantul. Fosfatul ai vazut ca e pe zero la test ... si asa era si cand am plecat din Iasi ...

Si io sunt de acord ca trebuie sa competitioneze plantele cu algele...ma sperie cand citesc insa ca astea (la fel si spyrogira) prefera aceleasi conditii cu buruienile ...

Lucian wrote:
Poti sa scoti din plante si sa le speli in baie de otet (3 parti otet la 10 parti apa), dupa care le replantezi.


Din pacate exista doua parti proaste...

1. Daca fac asta, sunt aproape sigur ca pierd ludwigia inclinata si senegalensis ... sunt blegi binisor.
2. Si cea mai problematica...incep sesiunea si incep sa fiu full de examene...ceea ce inseamna ca n-am timp sa scot toate plantele, sa le spal, sa replantez; sa scot rocile, sa le curat si sa le pun iar...

As vrea sa incerc sa joc treaba din nutrienti, lumina, easy carbo, poate ceva mancatori de alge, cules manual...macar sa o tin sub control. Si daca va fi neaparata nevoie, pe la mijlocul lui februarie termin tarasenia la scoala si am timp mai mult ...

Lucian wrote:
Am gasit si un link salvat de mult de tot cu un studiu asupra dihaniei. Stiu ga spuneau ca au avut rezultate bune cu niste algicide dar la vremea aia nu am gasit in comert... https://archive.org/details/CLADOPHORAINVEST00NEIL15961.ome


Mersi ! Am sa-l iau la puricat.

Porcu wrote:
Exact asta ma gindeam si io sa intreb inainte de a citi postu' tau .
Asemanarea cu matasea broastei si viteza invaziei face ca imaginatia mea superdezvoltata sa calatoreasca nestingherita spre tarimul magic al Spirogyrei .


Magic si in acelasi timp scarbos
Si asta e o alga nesimtita, de nu stie ca omu' vine, da' mai si pleaca (in cazul asta omu' = alga)


Si acu' atasez pozele...pregatiti-va moral sa nu aveti socul ce l-am avut io...
Nu-s cele mai grozave poze, da' numa' de fotografiat nu aveam chef aseara.

image

image

image

image

image

image

image

Cam asta e smecheria in mare...diseara revin cu o poza si cu bazinul dupa curatenie.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 12:32:34


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pentru ca am ceva experienta cu matasea broastei iti dau urmatoru' sfat: stinge lumina si acopera acvariu ce ceva perfect opac 2-3 zile. Oricit de putina lumina patrunde iti va da peste cap planu'. Alga se va desprinde de peste tot si se va aduna in diverse locuri de unde vei putea s-o colectezi prin sifonare. Nu va muri da' o vei puta culege in proportie de peste 95%. Apoi vei incepe adevarata lupta cu ceea ce ramine.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 13:27:15


Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bun, asta pot face

Pan' la urma e cladophora sau spyrogira ? Macar sa stiu pe cin' sa injur
Cred ca am sa cumpar si niste apa oxigenata


Si stii ce ma mai scoate din minti? JEGUL ce sta pe pietris si se ridica atunci cand trec cu mana...cred ca am sa mai fac un schimb de apa. Chestia e ca nici nu pot aspira cu aspiratorul de substrat, pentru ca se ridica moatele de utricularia. Da' probabil am sa le scot, aspir bine si pe urma replantez utricularia...si de data asta in bucatele mai mici.


LE: Ai vazut ce faina e walichii?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 13:31:20


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu este cladophora. Mai intru diseara ca acum nu am timp...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ok, cand ai timp.
Io sunt aici, alga cu siguranta e aici si nu se grabeste sa plece

Si eu ca romanu', macar sa rad daca altceva nu pot. Trebuia la un moment dat sa trec si prin asa ceva nu?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

De Rotala wallichii ce sa zic, se pare ca-i place mai mult in lipsa ta ....... d-ale acvaristicii.

stefanp wrote:Si stii ce ma mai scoate din minti? JEGUL ce sta pe pietris si se ridica atunci cand trec cu mana...cred ca am sa mai fac un schimb de apa. Chestia e ca nici nu pot aspira cu aspiratorul de substrat, pentru ca se ridica moatele de utricularia. Da' probabil am sa le scot, aspir bine si pe urma replantez utricularia...si de data asta in bucatele mai mici.

Incearca sa nu tratezi acvariu ca pe o sala de operatii , nu trebuie sa fie chiar asa de curat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:De Rotala wallichii ce sa zic, se pare ca-i place mai mult in lipsa ta ....... d-ale acvaristicii.


Da, ce sa zic, plantele in mare au mers bine. Doar cele doua ludwigii s-au cam suparat si rotala rotundifolia red iarasi n-arata bine.
Stii ce-i misto? Ca hydropiperul a avansat binisor in timpul asta, dar am sa fac un post in celalalt topic, ca sa nu amestec oalele.

Porcu wrote:
Incearca sa nu tratezi acvariu ca pe o sala de operatii , nu trebuie sa fie chiar asa de curat.



E posibil sa mi se fi pus mie pata acum mai tare, dar totusi mi se pare prea mult. Am sa fac un mic filmulet sa va arat cum e treaba. Daca ma uit de aproape, in unele zone se vede pe pietris detritus, cu ochiul liber.
Si mai e o chestie, mai am niste zone moarte (ma refer la circulatia apei), datorita bolovanilor. Trebuie sa ma gandesc cum rezolv problema.

Chestia asta e insa cu doua taisuri (ma refer la curentii de apa). Initial alga aparuse in partea dreapta, si cred ca vinovata de raspandirea ei prin tot bazinul e tocmai pompa de valuri cu care ma mandresc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com