[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boyu 550 restart  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Seachem Phosguard, dar nu ar trebui sa il fluidizezi, poti sa il pui intr-un ciorap.
Si in reactor sa pui niste carbune.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi !
Ideea e ca pentru carbune am un compartiment special construit DIY .
Am sa adaug si un ciorap cu PHOSGUARD de la seachem.
Inca algae scrubber-ul nu a inceput sa depuna alge, mai astept..... Am sa revin cu un topic dedicat la scrubber, caci e un UAS , un scrubber intern.
Partea a doua....:
Substratul este colmatat , plin de un fel de praf maro care se ridica cand il deranjez si se depune apoi iar. La exterior se vede nisipul alb , dar cand il vantur , agit, se mobilizeaza praful asta si se depune apoi iar. Ce ar trebui sa fac, caci presupun ca o parte din sursa problemelor mele se afla aici, in substrat.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asa domnu' BOK, baga mare. Din prima tura ma inscriu de pe acum la 4 clovni !
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

BOK wrote:Multumesc de sfaturi !
Ideea e ca pentru carbune am un compartiment special construit DIY .
Am sa adaug si un ciorap cu PHOSGUARD de la seachem.
Inca algae scrubber-ul nu a inceput sa depuna alge, mai astept..... Am sa revin cu un topic dedicat la scrubber, caci e un UAS , un scrubber intern.
Partea a doua....:
Substratul este colmatat , plin de un fel de praf maro care se ridica cand il deranjez si se depune apoi iar. La exterior se vede nisipul alb , dar cand il vantur , agit, se mobilizeaza praful asta si se depune apoi iar. Ce ar trebui sa fac, caci presupun ca o parte din sursa problemelor mele se afla aici, in substrat.

Aspira nisilpul....
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar trebui sa inlocuiesti nisipul... sau, cel putin, sa-l dai afara pe tot si sa-l spelic ca lumea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Eu zic ca nisipul ala e cat de cat "viu" si ai putea sa il lasi asa. Daca poti face o filtrare mecanica beton as agita substratul si as lasa sistemul sa se curete natural. Asa procedam si la bazinul vechi si la fel fac si la cel nou.
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Sa incerc sa-l agit local si sa aspir cat de cat apa din zona respectiva , adica sa-i fac o curatire mecanica cat mai des, combinat cu schimburi de apa.
Ok!
Cred ca initial am sa aspir o parte din nisip , o scot afara , o spal si fac curatirea la ce ramane in bazin.
Bun asa!
Merci!

Ce melci as putea pune de substrat , ca sa-l amestece nitel ? Dar sa nu fie prea mari, ca bazinul e mic

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2014 11:22:06

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aspira-l in felul urmator, folosind un aspirator de substrat clasic, homemade sau de cumparat.
Iei o galeata, pe marginea careia vezi cum faci si agati un pet de 2 litri taiat pe trei sferturi si gaurit in fund (pardon ). In petul ala, indesi vata de perlon. Incepi sa sifonezi, trecand apa prin vata aceea. Mare parte din mizeria aspirata ar trebui sa ramana acolo. Apoi, iei frumos galeata si torni apa in acvariu. Este posibil ca apa rezultata sa fie putin tulbure, dar nu va fi o problema.
In acest fel, poti aspira foarte mult, fara sa fi nevoit sa faci schimburi mari sau dese de apa

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2014 11:36:50


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul poate sa fie doar in galeata, sticla va fi pe post de palnie umpluta cu material filtrant.
O alta metoda cu rezultate bune este sa tragi apa cu mizerie direct intr-un butoi de plastic de muraturi (marimea o alegi in functie de spatiu, bazin si cantitatea de apa de la fiecare schimb). Dupa ce se umple il lasi la decantat cateva opre si repui in bazin apa limpezita de deasupra. Este metoda prin care chiar scapi de toate mizeriile. La fiecare tura vei pierde o parte din apa care ramane pe fundul butoiului cu mizeria decantata...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoate bah 'reaku nisipul ala si spala-l bine cu apa din acvariu, la urmatorul schimb de apa pe care-l faci.
Iti prepari 10-15 litri de apa in plus, ca sa poti completa.
Nu moare nimic din el, da-l 'reaku!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

koala wrote:Scoate bah 'reaku nisipul ala si spala-l bine cu apa din acvariu, la urmatorul schimb de apa pe care-l faci.
Iti prepari 10-15 litri de apa in plus, ca sa poti completa.
Nu moare nimic din el, da-l 'reaku!

`Tu-l in aripa de nisip! Asa o sa fac!
O sa aplic metoda "koala" ca abordare directa de prima abordare la o cantitate mai mare de nisip.
Si apoi metoda cu vata o sa o tin de mentenanta a la long, cate putin la doua zile .
Multumiri baietilor de ajutor!
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

BOK nu fa pe plac tuturor. Pierzi prea mult timp... . Ai pretios timpul sa stii...

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2014 12:54:09

BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Pai nu o sa pot sa scot tot nisipul , ci doar o parte o sa o scot , cea mai accesibila . Iar ce ramane o sa iau la bani marunti.
Nici prea mare haos nu pot sa fac , caci clownii depun si nu vreau sa-i deranjez. Sper sa mai apuc sa scot ceva pui .
Dar ce melci de substrat e bine de agaugat ? Ceva mai mici si harnici care sa intoarca bine nisipul ?
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Baga cu incredere 6-8 nassarius.
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Am facut ieri un test de fosfati de la Sera.
Au iesit nedetectabili! Prima oara de cand am acvariul nu am fosfati.
Datorita muncii crancene depusa de vreo doua luni incoa.... Si a sfaturilor colegilor! Multam!
Apoi am fost la Cora si la Zoomania din incinta , am gasit de la FLUVAL un GFO care se numeste PHOSPHATE REDUCER LAB SERIES la un pret accesibil de 125 lei borcanul.
L-am cumparat si am pus doza recomandata la volumul meu de apa intr-un ciorap . Sper sa fie ok, caci in definitiv este tot un oxid feric . Are cineva experienta cu acest produs ? Pe net nu prea gasesc review-uri.....
Inca am liber un reactor.... Iar carbunele activ are sertarul lui dedicat , facut de mine DIY ! Ceva idei ce-as putea pune acolo ?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Seachem Phosguard costa 175 cutia de 2 litri si este un antiphos de calitate pe baza de
oxizi de aluminiu. Cred ca iesi mai bine cu Phosguard. In plus de asta mediile bazate pe
oxid de fier trebuie fluidizate pentru a face treaba bine, pe cand cele pe baza de oxizi de
aluminiu nu trebuie fluidizate, e mai simplu sa folosesti un ciorap decat un reactor.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu nu am folosit absorbant de fosfati pe baza de aluminiu dar in urma experientelor neplacute pe care le-am avut cu absorbatii pe baza de oxid feric nu as mai folosi asa ceva
ci pe cei pe baza de aluminiu.

In ceea ce priveste nisipul - cea mai indicata ar fi schimbarea totala in 3 sau 4 reprize dar daca nu vrei sa-l schimbi spalatul este cel mai convenabil.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2014 14:27:32


To live you must learn to die
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

kirucd wrote:Seachem Phosguard costa 175 cutia de 2 litri si este un antiphos de calitate pe baza de
oxizi de aluminiu. Cred ca iesi mai bine cu Phosguard. In plus de asta mediile bazate pe
oxid de fier trebuie fluidizate pentru a face treaba bine, pe cand cele pe baza de oxizi de
aluminiu nu trebuie fluidizate, e mai simplu sa folosesti un ciorap decat un reactor.

O zi buna,
Dragos

Eu il folosesc de mai bine de un an si de atunci nu am probleme cu po4 iar daca nu ai nevoie de 2 litri il gasesti si la ambalaj de 100 gr si e in jur de 36 de lei
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Azi s-au intamplat cateva chestii placute :
Mi-au venit ledurile!
Am preluat ideea de la Koala si am comandat leduri albe si albastre. Doar ca cela albe le-am comandat mai puternice, se numesc 5630 iar cele albastre sunt 5050.
Am sa le pun pe circuite separate , ca sa nu faca insolatie coralii.

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De unde le-ai comandat? Eu caut culoarea violet, si nu gasesc nimic sa imi convina...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com