[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primele probleme  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

Masculul saracul este cuminte insa femela cumparata de curand i-a facut aripioara de jos varza.Ce trebuie sa fac?Isi va mai reveni pestele?

G3org3
[Email] [Yahoo!]
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Vroiam sa ma abtin de la comentarii pentru ca eu nu am mai avut betta de mult timp si atunci eram copil, deci nu sunt in cunostinta de cauza. Dar daca s-ar pune la mine problema asta, eu probabil as izola femela cu pricina sa vad daca mai sunt probleme in acvariul comunitar, si daca s-ar linisti treburile as duce inapoi femela la pet-shop sau as dona-o pe forum. Mare grija daca faci asa, sa nu chinui femela, adica sa ii asiguri si ei conditii cat de cat bune. Acum nu stiu...poate in alt acvariu, sau vreo maternitate pusa chiar la suprafata comunitarului. Masculul s-ar putea reface daca nu e ciugulit de alti pesti, si sa speram ca nu va contacta vreo boala sau parazit acum ca este ranit. Asta e doar parerea mea, las si pe altii mai avizati sa dea sfaturi poate mai bune...

Ape limpezi...
G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

Multumesc!Femela am izolat-o iar masculul nu este ciugulit si de altii si oricum nu inotatoarele sunt ciugulite ci "vualurile"lui

G3org3
[Email] [Yahoo!]
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Atunci bafta cu el...sper sa nu mai ai probleme nici cu el...si nici din pricina lui...

Ape limpezi...
G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

Multumsec!

G3org3
[Email] [Yahoo!]
Danutzelu1999
Member
[Avatar]

Joined: 29/01/2014 14:12:39
Messages: 128
Location: Focsani
IP:
Offline

Asteptam poze cu acvariul dupa ce pui plante si schimbi pietrisul
G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

Oke!;)

G3org3
[Email] [Yahoo!]
G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

de curand , mi-au aparut astea si nu stiu de ce si cum scap de ele .Ma puteti ajuta?
[Thumb - Picture 031.jpg]


G3org3
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

G3org3 wrote:de curand , mi-au aparut astea si nu stiu de ce si cum scap de ele .Ma puteti ajuta?

Cumpara-ti un burete din pet shop si sterge-le, sunt alge.

My nano reef



[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cred ca sunt GSA (green spot algae).
Apar de la o concentratie prea mica de fosfat in comparatie cu nitratii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

scuze de off
cel mai probabil de suprapopulare o sa se ocupe betanul asta daca nu cumva e mult prea stresat si cauta sa sara din acvariu

toti incepem asa nu am nici un drept sa te judec .....dar tine cont de sfaturile care s-au dat(stiu cat de greu e sa renunti la ideea de a avea multi pesti ,din fiecare cate un pic ) si vei vedea ca problema ta se va ameliora
spor la treaba si RABDARE
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com