[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu: Iwagumi 2.0  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

interesant, felicitari , abia astept sa vad continuarea

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costelino
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2012 18:06:54
Messages: 12
IP:
Offline

multumesc pt raspuns, astept si eu niste ada, 9l pt un acvariu de73,5/31,5 sa-i fac un strat de cca 4cm!
[Email] [MSN]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

costelino wrote:multumesc pt raspuns, astept si eu niste ada, 9l pt un acvariu de73,5/31,5 sa-i fac un strat de cca 4cm!


Ah, am inteles, te interesai ca sa stii cum am facut.

Substratul pare ciclat. Am testat apa si azotitii par a fi pe 0 (folosesc test banda momentan, deci poate nu e prea precis; in a doua saptamana inca se citeau valori pentru azotiti, dar acum nimic). Valori destul de mari pentru azotati, dar Utricularia pare sa fie ok.

Am observat ca unele petice nu aveau contact perfect cu solul, dedesubt formandu-se un gol de aer (intre substrat si lateralul radacinutelor), iar acestea au inceput sa prinda un pic de mucegai. Nimic serios. Am tasat mai bine pamantul in jurul lor si am aerisit bine incinta acvariului.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
costelino
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2012 18:06:54
Messages: 12
IP:
Offline

cum se mai prezinta acvariul?
[Email] [MSN]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

costelino wrote:cum se mai prezinta acvariul?

La o luna de la plantare: iarba creste in continuare. Incet, dar creste. Unele varfuri mai vechi au inceput sa se ingalbeneasca/innegreasca, dar cele noi par sanatoase.

De maine sunt plecat de acasa, sper sa fie ok pana duminica. Daca va fi ok... duminica aduc potopul ;)

image[/URL]
image[/URL]
image[/URL]
image[/URL]


costelino
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2012 18:06:54
Messages: 12
IP:
Offline

chiar e frumos
[Email] [MSN]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si veni potopul (luni 24.03).

image





Iar azi, la 6 saptamani de la plantare, arata asa:

image

image

This message was edited 3 times. Last update was at 29/03/2014 00:37:19


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte fain inca vreo 3-4 saptamani si va ajunge la maturitate

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Foarte fain acest verde proaspat si curat...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Arata foarte fain! Felicitari!

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
costelino
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2012 18:06:54
Messages: 12
IP:
Offline

din cate poturi sau cate poturi ai plantat acolo? ;)
[Email] [MSN]
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

4 poturi Costelino. A scris in primul post
costelino
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2012 18:06:54
Messages: 12
IP:
Offline

mersi pt raspuns romica, doar am citit intreaga postare dar mintea imi zboara aiurea ))))
[Email] [MSN]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am indepartat Hemianthus-ul de pe piatra. Desi incepuse sa se prinda si se ancorase bine in piatra, iar acum crestea si perla frumos, nu imi placea faptul ca zona respectiva incepuse sa fie colonizata de alge. Am rezolvat curatand temeinic stanca. Si piatra goala e mai aproape de viziunea mea initiala a setup-ului Voi posta poze cand s-o mai limpezi balta.

Intre timp imi da bataie de cap pelicula de biofilm care se tot formeaza, dar banuiesc ca e trecatoare, acvariul fiind la inceput...


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Mi-ar placea sa aud ca poti scapa de biofilm fara surface skimmer, lucru pe care, eu nu am reusit sa-l fac. Textura rocilor este frumoasa, aranjamentul este superb, iar culoarea ug-ului este splendida!
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cosmin_ruz wrote:Mi-ar placea sa aud ca poti scapa de biofilm fara surface skimmer, lucru pe care, eu nu am reusit sa-l fac. Textura rocilor este frumoasa, aranjamentul este superb, iar culoarea ug-ului este splendida!


Pot sa spun ca e chiar util efectul de vortex pe care il au Lily Pipes, atunci cand apa e la cativa centimetri deasupra. Din cauza diferentelor de presiune dintre partea superioara si cea inferioara a "palniei" se formeaza un vartej care absoarbe apa de la suprafata si o trimite cu viteza pe sub apa, iar impreuna cu ea si diverse resturi/particule plutitoare. Biofilmul nu prea e absorbit, dar am observat ca daca absoarbe un pic de aer, bulele respective vor fi trase sub apa, revin la suprafata, apoi sunt reabsorbite si tot asa, rezultand un pic de spuma care afecteaza biofilmul

Inca sper ca in viitor sa dispara...


Scuze pentru poza cu telefonul

image

This message was edited 5 times. Last update was at 31/03/2014 10:06:50


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Misto poza
Dar spuma care se aduna nu cred ca va afecta biofilmul ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Misto poza
Dar spuma care se aduna nu cred ca va afecta biofilmul ...


Din ce observ ii intrerupe continuitatea, deci in loc de o pelicula continua este impartit in mici zone, ceea ce, zic eu, e mai ok pentru schimbul de gaze.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

catalin_ wrote:in loc de o pelicula continua este impartit in mici zone, ceea ce, zic eu, e mai ok pentru schimbul de gaze.


Asta asa e.
Dar cred ca lucrul asta e datorat lily pipe-ului care trage de la suprafata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

cosmin_ruz wrote:Mi-ar placea sa aud ca poti scapa de biofilm fara surface skimmer, lucru pe care, eu nu am reusit sa-l fac.


Mie mi-a disparut singur dupa o luna de la startul setup-ului la toate acvariile pe care le-am avut.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com