[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

RIP!
A murit in sfarsit si ultimul anubias (din trei), dupa o lunga agonie. Cred ca sunt singura la care nici macar anubiasul nu supravietuieste.

Codul captcha pentru postul asta este "vrz2". Adica sunt de doua ori varza?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Faye wrote:RIP!
A murit in sfarsit si ultimul anubias (din trei), dupa o lunga agonie. Cred ca sunt singura la care nici macar anubiasul nu supravietuieste.

Codul captcha pentru postul asta este "vrz2". Adica sunt de doua ori varza?


Stai linistita, eu l-am omorat cu mana mea... am dat cu apa oxigenata pe frunze si s-au topit. Daca rizomul este intact ii dau alte frunze in 2-3 saptamani.

Mama prostilor e mereu gravida!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

L-am aruncat inainte sa apuc sa citesc reply-ul tau. Oricum nu avea sens sa-l mai chinui, se vedea ca ii merge din prost in foarte prost.
O sa ma rezum la natura gata moarta, careia nu am ce rau sa-i mai fac.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Frumuseii astia se gasesc si pe la noi?

image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Lipseste la apel un cory mic.
Nu l-am mai vazut de vreo 3 zile. Nu pare sa mai fie in bazin, nici viu, nici mort. Nici pe podea nu se vede, desi acvariul are capac m-am gandit ca era posibil sa fi sarit intr-unul din rarele momente cand capacul este ridicat.
Ma oftic!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
irukandji
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2012 18:13:23
Messages: 87
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:Frumuseii astia se gasesc si pe la noi?

image


Arata ca un fel de oua de pasti deformate... Interesanti, oricum... Sunt rude cu familia Neritina?

capac_acvaru@yahoo.com

Noi, Mihai Viteazu, Domn al Tarii Romanesti...
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Sunt chiar neritine. Sunt atat de multe varietati, unii mai frumosi ca altii.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Faye wrote:Lipseste la apel un cory mic.


S-a facut saptamana si cory mic tot nu a aparut, nici viu, nici mort. L-am cautat peste tot, am mutat toate pietrele, cioatele, pesterile de la locul lor, nici urma de mititel. Astazi desfac si filtrul extern, tot aveam de gand sa schimb materialul filtrant. Poate a ajuns cumva acolo, cand am scos buretele de pe sorb ca sa-l spal.

Este totusi posibil sa-l fi mancat ceva incat sa nu ramana nici macar scheletul? In bazin mai sunt carasi, nu suficient de mari sa-l inghita cu totul, ancistrusi, cory si 3 pomacea, nici aia foarte mari.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Faye wrote:
Faye wrote:Lipseste la apel un cory mic.


S-a facut saptamana si cory mic tot nu a aparut, nici viu, nici mort. L-am cautat peste tot, am mutat toate pietrele, cioatele, pesterile de la locul lor, nici urma de mititel. Astazi desfac si filtrul extern, tot aveam de gand sa schimb materialul filtrant. Poate a ajuns cumva acolo, cand am scos buretele de pe sorb ca sa-l spal.

Este totusi posibil sa-l fi mancat ceva incat sa nu ramana nici macar scheletul? In bazin mai sunt carasi, nu suficient de mari sa-l inghita cu totul, ancistrusi, cory si 3 pomacea, nici aia foarte mari.


Cory au un schelet extraordinar de dur. Am gasit scheletul unuia in bazin, nu-ti spun ca era identic cu unul viu. Dar asta la 1-2 zile dupa ce l-am dat disparut. Daca il tii cu carasii, atunci nu mai e nevoie sa-ti spun ca porcusorii se mai infrupta din cand in cand si din fauna acvariului.

Mama prostilor e mereu gravida!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Se fac 4 luni de la start. Borcanul arata cam la fel, efectivul aproape complet, mai putin cory cel disparut fara urma. M-am apucat sa schimb doar materialele filtrante, cate un sertar pe luna.
image

Cativa locuitori noi si frumosi foc!
image

Si altii nu chiar asa de noi, dar la fel de frumosi(in opinia mea).
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumoase poze, frumos acvariu

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

sfinte satan,ce frumos e super voalatu acela,incredibil.si cum ti-a disparut tie cory-ul,asa imi dispar mie neonii...din 6 intr-o luna mai am 1.si mie mi-a disparut un cory,si dupa 4 luni am schimbat substratul,si am gasit in galeata in care am aruncat substratul vechi,am gasit 2-3 oscioare de la cory.le-am recunoscut imediat.nu stiu ce se intampla cu pestii astia,scalari si nici carasi sau ceva de ciupit nu aveam pe-atunci in acvariu cand "s-a ingropat"cory-ul

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc frumos, Stefan.

@Paradoxx Nu stiu unde putea sa dispara cory. Eu aspir temeinic substratul, o data la 3 zile, carasii ma obliga sa muncesc peste program. Daca ar fi fost in substrat l-ar fi ridicat aspiratorul cu siguranta. Sugera opincarul mai sus ca e posibil sa fie in stomacul unuia din carasi, dar eu refuz sa dau vina pe ei. Bine ca n-au disparut si ceilalti...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu cred ca ar fi in burta in vreunui caras,cory nu se lasa atat de repede inghititi,oricat ar fi de bolnavi.si plus ca nu cred ca coryul tau era pui,incat sa aibe cu succes loc in gura carasilor.Si totusi,uite ca nu sunt nici ai mei nici al tau...amuzant oricum intr-un mod frustrant,pentru ca am stat in chirie odata cu un acvariu de 25 si dadeam vina pe proprietaraa care era si vecina de usa ca a intrat si mi-a luat din pesti in zilele alea dispareau si o femela de guppy si un mascul.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Eu nu am gasit un cory o luna intr-un nano de 25l )). Aveam doar 3 paleatus in tot nano-ul si m-am enervat si l-am deplantat tot si cand l-am gasit si pe ala care credeam ca lipseste nu avea nici pe dracu.
In alta ordine de idei, cred ca ai niste pietre calcaroase pe acolo care in timp afecteaza ph-ul apei.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cele albe? Cred ca doar par calcaroase. Am pus detartrant pe ele si n-am obtinut nicio reactie.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Poti face un test rapid. Scoate una si toarna otet pe ea, daca sfaraie, e calcaroasa.

0771 496 835 Lucian
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Daca ai pus detrant si nu au avut nici o reactie cred ca e ok atunci . Prea pareau albe si calcaroase din poze ..
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Am vazut asemanatoare in praktiker, si erau pietre de marmura. Alea sunt calcaroase. Nu zic ca si astea sunt, dar nu strica un test.

0771 496 835 Lucian
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Kazaku, tocmai am spus mai sus ca sunt testate pietrele. Le-am testat inainte sa le bag in apa pe fiecare in parte cu detartrant, care e o idee mai sigur decat otetul. Nu sunt calcaroase, desi sunt albe.
Faye wrote:Cele albe? Cred ca doar par calcaroase. Am pus detartrant pe ele si n-am obtinut nicio reactie.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com