[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reactor CO2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din poza produsului si a celei de pe cutie nu vad diferenta principiala/constructiva fata de filtrul de apa

Nu am avut niciodata vreo problema cu reactorul facut din filtru de apa... Eu il am cu by-pass si este reglat debitul de apa prin filtru (pe direct robinetul este inchis cam la jumate).
Ce KH ai? Doar la un KH foarte scazut o cantitate mica de CO2 nedizolvat care poate sa ramana in filtru sa poata duce la o cadere de pH asa de drastica (poate sub 4 - 4.5) incat sa moara pestii. Eu Kh-ul il am 4 acum (si creste spre toamna la 5). pH-ul l-am tinut in mod constant 2 luni pe la 5.8 ceea ce daca te uiti este peste limitele date de tabele... Avand controler eu nu opresc noaptea CO2-ul. Si nu au avut nimic nici pestii si nici crevetii...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Lucian wrote:Din poza produsului si a celei de pe cutie nu vad diferenta principiala/constructiva fata de filtrul de apa

Nu am avut niciodata vreo problema cu reactorul facut din filtru de apa... Eu il am cu by-pass si este reglat debitul de apa prin filtru (pe direct robinetul este inchis cam la jumate).
Ce KH ai? Doar la un KH foarte scazut o cantitate mica de CO2 nedizolvat care poate sa ramana in filtru sa poata duce la o cadere de pH asa de drastica (poate sub 4 - 4.5) incat sa moara pestii. Eu Kh-ul il am 4 acum (si creste spre toamna la 5). pH-ul l-am tinut in mod constant 2 luni pe la 5.8 ceea ce daca te uiti este peste limitele date de tabele... Avand controler eu nu opresc noaptea CO2-ul. Si nu au avut nimic nici pestii si nici crevetii...


Kh 5
Diferenta este ca filtrul diy nu are palete care sa dizolve gazul, din cauza asta, trebuie reglat foarte bine debitul de co2 si debitul de apa prin filtru sa nu se acumuleze gazul.
Iar asta se face empiric, prin incercari repetate.
Mie nu mi-au murit pestii, au murit crevetii care sunt mai sensibili.
Ph-ul scazuse de la 6,7 la 5,2
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu am reglat decat sa nu se duca bule de gaz pe teava de retur o singura data anul trecut

Si in filtrul de apa se pot pune sicane (sunt diverse solutii de care am citit de la bioboluri, tevi taiate, plasa de tantari, spalator de dus :eek. Rolul lor este de a transforma curgerea laminara in curgere turbulenta pentru a sparge bulele de CO2...

Am bibilit mai mult la debitul de CO2 (dar tot anul trecut). Chiar daca am Controler debitul de CO2 trebuie adus aproape ca la fara controller => opririle controlerului sa fie cat mai rare. In acest fel in primul rand nu omori electrovalva, nu se acumuleaza gaz in reactor, nu scapa gazul in bazin (debitul mic asigura dizolvarea 100%), nu exista fluctuatii mari de pH in bazin (chiar si cu hysterezis mic tot exista aceste fluctuatii)... La mine cred ca electrovalva are 2-3 opriri pe zi

Intr-adevar, reactorul ala arata bine, este finut si ocupa mult mai putin loc
Nu cred ca de la gazul acumulat s-a intamplat acea scadere de pH. Cine mai cu rabdate cred ca iti poate calcula ca la Kh5 sa scazi pH-ul de la 6.7 (la cat s-a oprit controlerul) la 5.2 iti va trebui un volum foarte, foarte mare de CO2 gaz... Depinde si de volumul acvariului dar... Daca aveai un KH de 1-2 putea sa fie o cadere de pH dar la bufferul care exista la kH 5 nu am auzit asa ceva.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Cand sunt luminile aprinse, consumul de co2 la mine cresteee.... exponential. Electrovalva lucreaza cam 1 data pe ora.
Dupa ce se sting luminile, electrovalva cred ca lucreaza maxim 1 data pe noapte.

Apropos de lumini....cand deschidem topicul ala cu leduri ?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NightOwner wrote:Apropos de lumini....cand deschidem topicul ala cu leduri ?

Din pacate nu am gasit executant Cu cine am vorbit ori m-a refuzat ori nu am mai primit niciun raspuns.

Am observat cu bucurie ca dupa ce am inceput topicul despre lumina led au explodat proiectele cu lampi cu led-uri. Inceputul a fost furtunos dar am observat ca la finalizare se desumfla majoritatea - alimentarea si comanda led-urilor, racirea radiatoarelor, inchiderea lampii si alte amanunte de sfarsit au ridicat mari probleme... Multi au crezut la inceput ca problema mare este sa cumperi leduri si sa le insiri pe un radiator - asta este doar cam 20% din proiect


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca deschideti topicul, postez si eu - am gasit un site unde vand kit-uri de LEDuri gata de asamblat - cu tot cu controllere pe care le poti comanda in PWM (adica sa nu te mai chinui sa faci tu cu Mosfeti si alte nebunii - controllerele respective ale lor se numesc LDD). De pe http://rapidled.com ... caut sa vad daca exista ceva asemanator in Europa. Trebuie cel putin un LDD din acela pentru fiecare canal de culoare dorita (si se poate opta si pentru ce culori vrei ledurile).

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2014 22:31:34


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Daca deschideti topicul, postez si eu - am gasit un site unde vand kit-uri de LEDuri gata de asamblat - cu tot cu controllere pe care le poti comanda in PWM (adica sa nu te mai chinui sa faci tu cu Mosfeti si alte nebunii - controllerele respective ale lor se numesc LDD). De pe http://rapidled.com ... caut sa vad daca exista ceva asemanator in Europa. Trebuie cel putin un LDD din acela pentru fiecare canal de culoare dorita (si se poate opta si pentru ce culori vrei ledurile).

Iulian nu ai citit topicul asta http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27602.page
Si de la ce vand ei ca si kit-uri pana sa ajunga o lampa mai sunt o gramada de lucruri mici care-ti mananca rinichii Cand cumperi un kit iti spui asta am luat asta am, daca ti-o faci tu sau o dai la altcineva sa o faca incep pretentiile si complicatiile. Nu e locul aici sa dezbatem - ne intalnim pe topicul meu


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Daca deschideti topicul, postez si eu - am gasit un site unde vand kit-uri de LEDuri gata de asamblat - cu tot cu controllere pe care le poti comanda in PWM (adica sa nu te mai chinui sa faci tu cu Mosfeti si alte nebunii - controllerele respective ale lor se numesc LDD). De pe http://rapidled.com ... caut sa vad daca exista ceva asemanator in Europa. Trebuie cel putin un LDD din acela pentru fiecare canal de culoare dorita (si se poate opta si pentru ce culori vrei ledurile).


tu chiar nu ai citit topicul lui Lucian?!

LDD-urile sint drivere, nu controllere, ele trebuie "controlate" PWM cu un controller.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Asta a fost si intentia mea initiala, sa cumpar niste led-baruri de la Ai Sol pe care sa le integrez in capac
dar am inteles de la Dragos ca spectrul este potrivit doar pentru marine.
Apoi a venit Lucisan cu ideea de diy, insa pt un proiect de genul asta trebuie in afara de cunostinte,bani si pricepere foarte mult timp.

Sunt dispus sa incerc modulele alea pe banii mei insa nu stiu ce spectru de culori imi trebuie , ce intensite ,ce putere etc....
Sunt zero la capitolul leduri.

Cu neoanele a fost usor ...
Intreb pe forum .. Care sunt cele mai bune .. Mi se raspunde giesemann si d'alea am luat ca un profan ce sunt.
Cu ledurile e muult mai complicata treaba
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NightOwner wrote:Cu ledurile e muult mai complicata treaba

Este complicata si scumpa sau foarte scumpa
Este complicata si scumpa daca faci in regim propriu si mult mai scumpa daca o cumperi gata facuta
Eu nu am timp sa fac o lampa dar de sfaturi mai gasim timp Cel mai bine deschide un topic pe tema asta...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com