[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquatic jungle  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mie-mi place.
Si sa stii ca-mi plac si bolovanii aia cu moss...

Cum faci pe viitor cu tabletele de substrat si filtrul?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu cum le impac. Nu-mi dau seama acum care sunt riscurile si dezavantajele - teoretic apa circula din substrat in filtru si inapoi, eventual mai scapa si in bazin, dar nu vad ce e rau in asta - tabletele se dizolva lent si oricum.. e doar aditie de macro, fie ca o fac sub forma lichida, fie ca prin metoda asta mai neortodoxa.. tot una
Sau poate nu e tot una Asa ca nu-mi ramane decat sa experimentez (am mai avut alge, nu ma sperie)

Oricum, Vimi nu m-a dezamagit niciodata si sper ca nu o va face nici de acum inainte. Plus ca o data pe saptamana il ajut si cu o aditie de Flourish, papa buna pentru plante

P.S. urasc sistemul ala anti-boti, mereu uit sa bag codul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu stiu cum le impac. Nu-mi dau seama acum care sunt riscurile si dezavantajele - teoretic apa circula din substrat in filtru si inapoi, eventual mai scapa si in bazin, dar nu vad ce e rau in asta - tabletele se dizolva lent si oricum.. e doar aditie de macro, fie ca o fac sub forma lichida, fie ca prin metoda asta mai neortodoxa.. tot una
Sau poate nu e tot una Asa ca nu-mi ramane decat sa experimentez (am mai avut alge, nu ma sperie)


Ma gandesc ca iti va scoate acele macroelemente in apa.
Daca insa corelezi cu fertilizarea din coloana apei (adica mai putina), iarasi ma gandesc ca nu ar trebui sa ai probleme.

Ma intreb totusi daca astfel nu devine inutila aditia de pastile in substrat ...

dan.pavelescu wrote:
Plus ca o data pe saptamana il ajut si cu o aditie de Flourish, papa buna pentru plante


Adica microelemente nu?

dan.pavelescu wrote:
P.S. urasc sistemul ala anti-boti, mereu uit sa bag codul


Si noi uram botii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Stefan, chiar n-am raspuns la intrebarile tale

Stii ca eu sunt sucit, nu fac teste de apa, nu calculez chestii si in plus - mi-e lene!

Totul se face la ochi, pur romaneste - mai bagi de aici, mai scoti de acolo, pana iese.

Stiu, nu sunt un model de urmat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Seachem Flourish - contine nitrati si fosfati in cantitati mici si un complex de proteine si micronutrienti: http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html.

Dan, te rog precizeza la Vimi ca este vorba de Vimi All in Red care spre deosebire de Vimi All in One are mai putini nitrati si mai mult fier (mia, mia ). Pacat ca fierul este trivalent. Daca ar fi fost bivalent (gluconat) ar fi fost un produs de referinta...
Vimi All in One - K – 27.000, N – 11.200, P – 1.000, Fe (DTPA, EDTA) – 1.000, Mg – 625, Mn (EDTA) – 187,5, B – 87,5, Zn (EDTA) – 18,75, Cu (EDTA) – 18,75, Mo – 6,25, Co – 1,875, Ni – 0,625, citric acid, vitamin C, succinic acid, preservatives etc.
Vimi All in Red - K – 23.000, N – 3.470, P – 1.000, Fe (DTPA, EDTA) – 1.800, Mg – 625, Mn (EDTA) – 375, B – 175, Zn (EDTA) – 37,5, Cu (EDTA) – 37,5, Mo – 12,5, Co – 3,75, Ni – 1,25, citric acid, vitamin C, succinic acid, preservatives, etc.
Sursa: http://www.vimi.lt/products


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

aaaaa, da, cum zice domnul, n-am argumente sa-l contrazic

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-am spus mai de mult ca mai este un produs de exceptie Aquavitro Envy din care tot asa sa stropesti ca din cadelnita acvariul. Compozitia este diferita fata de tot ce am mai vazut pe piata si in utilizare am vazut ca este foarte apreciata de plantele mele. Toate componentele sunt extrase naturale mai ales dintr-o alga Chlorella...
Ascorbic Acid (Vitamin C) 2.5 mg
Thiamine (B1) 20 µg
Riboflavin (B2) 20 µg
Niacin (B3) 120 µg
Choline (B4) 4 µg
Pantothenate (B5) 70 µg
Vitamin B 120.8 µg
Inositol 10 µg
Arginine 300 µg
Glutamate 600 µg
Lysine 300 µg
Tyrosine 190 µg
Polyunsaturated Fatty Acids 600 µg

Eu pun 10ml de doua ori pe saptamana la un acvariu de ~380 l net de apa, ceea ce inseamna ca un flacon de 350ml imi ajunge peste 4 luni =>15 lei/luna => cam doua pachete de tigari si cand te gandesti ca fumam doua pachete pe zi... Cate lucruri imi mai cumpar acum de acei bani


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am avut Envy, pana acum 2 saptamani. Chiar uitasem de el, am sa cumpar zilele astea


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha... Ai degustat din bunataturi, deci sti despre ce vorbeam eu


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, habar n-am ce fac zemurile alea, dar v-am urmat sfatul
In plus, am cotizat de la mine putere cu niscaiva Flourish, tot duminica, ca na.. e si plantele oameni, nu?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Noroc de voi.
Am trecut envy-ul pe lista pentru viitorul setup

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa ne dai 50 de lei, ca te-am invatat de bine

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uite'acu am scos banu', doar sa-mi spui cum vrei sa-ti trimit.
In "fertilizanti pentru gat" e bine?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Timbark de mere, multumesc

Acum, daca tot s-a limpezit apa, sa va jignesc cu niste poze.
Nu dati cu pietre, ca e crud bazinul..


image image image image

image image image image

A da, sa scuzati zoaiele de pe geam. In ciuda aparentelor, obisnuiesc sa-l tin curat-luna, dar inca ma resimt dupa reset

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si presupun ca asta ar fi trebuit sa fie primul post

N-am descris acvariul, echipamentele, etc..

Bazin 160x55x50 (Lxlxh), sticla de 10, etc.
Filtru de substrat Resun, de la vecinii decolorati.
Volcanit cat cuprinde, ajutat cu pastile Vimi.
Codoi presurizat (la cererea fanilor am facut ieri un numarator de bule ), controller JBL, reactor DIY
Filtrare: 2xEheim 2078 si 1 Sun-Sun model habar n-am, de 1400 l/h
Fertilizare: Vimi all in red, easy carbo si o data pe saptamana o doza de Flourish (curand si un supliment de Envy)
Iluminare: lampa ATI sunpower dimmable, 8x54, cu tuburi (Marian, nu te uita ) Giesemann
Standuri DIY, cu ambele maini stangi
Schimb de apa la picatura, ca-s putoare

Ceva poze cu jucariile:

image image image image

image image image image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai uitat skimmer DIY dupa o foarte buna idee da' lu' matale
Sau te pomenesti ca nu il mai folosesti?!

LE numaratoru' de bule e bestial

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2014 19:06:21


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa e, am uitat de pièce de résistance

Da, am avut o idee, nenea Dragos a pus-o in aplicare si a iesit un skimmer facut din plexiglass, actionat de 2 pompite - 1 Eheim compact 300 si 1 mini Tunze
Momentan n-am pus-o, mai am mult de bibilit la acvariu pana sa "fie gata" - dar de folosit o folosesc din plin. Faptul ca schimb perlonul la 3 zile inseamna ca functioneaza bine, nu?

Asa arata jucaria:

image


edit: pai nene Dragos, dupa ce mi-a bubuit un numarator JBL, dupa ce am experimentat chinezarii care scapau gaz, am zis ca ce pi..sicii mamii lui de numarator? Am facut unul din ceva sticla de sampon, ca la mama acasa

This message was edited 2 times. Last update was at 11/06/2014 19:13:09


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Te cred ca ai fost obosit, vad ca ai terminat de platat gazonul
Dragos cred ca trebuie sa te gandesti la o masina de cusut pentru treaba asta - toti acvaristii de plantate iti vor ridica statuie
Am uitat sa te intreb de filtrul/skimmer ca sa-l vad si eu... Stai ca-mi vine maine un BlackBerry Q10, iau taxiul si vin


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Usa e deschisa! Daca nu e, sa va luati ceva scule, o ranga..


Si un pic de spam

http://pavdan.no-ip.biz/

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2014 20:03:46


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place aparatura, imi place acvariul.
Poate-l bagi in RAC

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com