[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Montare Balamale  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poza cu deschiderea
[Thumb - CAM00384.jpg]


Ionut Dumitrascu
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Ionut.
E frumoasa rama e decupata cu colturile rotunjite, mai greu de facut singur acasa, dar am prins ideea.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Girospiro
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2014 15:55:06
Messages: 54
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu as mai face prostia care am facuto cand am gandit acvariu meu de 350. Si eu m.am lovit de aceeasi problema.
Daca te.ai uitat atent la mine coltu din dreapta al suportului este exact cu cativa cm mai in spate.
In stanga de ce nu am facut asa?. Pentru ca usa va fi prinsa de palu despartitor. Iti dai tu seama mai bine din poze.
Daca totusi vrei varianta asta, si sa iti astupe geamurile. Eu te sfatuiesc sa lasi usile pana la jumatatea cornierului de sus si cealalta jumatate sa o folosesti pentru a prinde o fasie de pal lata de cati cm vrei tu ca sa iti acopere din acvariu. Sper ca intelegi la ce ma refer.
Daca nu, imi zici si iti fac o schita cand ajung acasa.

Varianta cea mai simpla si comoda:
Faci standu normal si prinzi doar foaia de pal de deasupra.
Faci o masca din pal (lateralele si fata cu usile) si aceasta o impingi pe langa stand.
Astefl scapi de toate problemele. Cum sunt mastile de la ghiuveta daca le sti.
Mie imi pare rau ca nu am facut asa.

Cam asta ar fi. Daca ai nelamuriri, te astept cu intrebarile.
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

M am cam hotarat cum sa l fac. O sa fie la interior ca al lui Humbert, adica voi monta picioarele din fata la o distanta de 7 cm de colturi.
Il voi imbraca in pal, adica deasupra si dedesubt coala de pal si usile normale ca la dulap, fara rama, sa intre sub placa de deasupra. Placa de deasupra va fi cu 0,5 cm mai mare decat acvariul, ptr rama.
Voi face o rama in partea de jos a bazinului ca sa acopere polistirenul si cam 2 cm din substrat , din komatex, acelasi pe care îl voi folosi si la capac.
Nu mai fac varianta urcata pe sticla acvariului.
Sper ca am explicat bine, oricum voi reveni cu poze.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca merita sa faci perelele mai inalt in asa fel incat sa acopere 1-2cm din acvariu (acopera lipitra acvariului si putin nisip), iar apoi in spatiul ramas liber bagi silicon (sau adeziv tip silicon) la culoarea standului(lemnului). In poza mea de sus se vede o margine de silicon maro, aceasta lipitura opreste patrunderea apei printre sticla acvariului si pal.

Atasez o poza cam cum vad eu dulapul ( partea de pal ) - poza este a unei masti de chiuveta- nu am mai stat sa desenez
[Thumb - prod-alcar-bucatarii-masca-chiuveta-1-500x500.jpg]


Ionut Dumitrascu
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Da Ionut stiu despre ce vorbesti, am mai vazut ca se pune si keder ptr usa la culoare, prins sau nu cu silicon.
Ma sfatuiesc si cu mesterul luni, acum ca am mai multe solutii îmi e mult mai usor.
Multumesc tuturor ptr sfaturi..

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com