[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recif mixt 360 litri  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
pufiman
Junior member

Joined: 09/01/2009 12:06:23
Messages: 81
Location: Cluj
IP:
Offline

Eu am 2 sincronizate de vreo 3 luni si ruleaza fara probleme
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mersi de info! Ma gandesc serios sa iau si eu doua.
Broxlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 18:10:46
Messages: 79
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Frumos bazin!

Pompele tin cam 2-3 ani la max - depinde si de noroc, oricum ar fi este mai ieftin decat concurenta si daca ai scimba la un an jumate.
[Yahoo!]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Clar! Nu am de gand oricum sa iau pompe scumpe ca nu le vad rostul. Ceva mediu mi se pare de bun simt la banii astia.
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poate ar trebuii sa incep un topic nou gen "ce sa nu faci cand te apuci de un acvariu marin". Nu de alta dar se spune ca e mai bine sa inveti din greselile altora!
1. Nu produce apa de osmoza in camera unde ai acvariul daca ai parchet in acea camera!!! Chiar daca juri ca nu adormi inainte sa fie plin recipientul!
Se face ca am o gaura in peretele dintre baie si camera unde am acvariul pe unde am adus furtunul pentru apa de la sistemul de osmoza, direct in acvariul pentru completare. Chiar daca am incercat sa fiu atent, am adormit de cateva ori! Ce sa faci daca de acvariu te ocupi seara tarziu dupa job! Nu parchetul umflat putin ar fi fost marea problema ci faptul ca sub parchet am polistiren extrudat de 2 cm si parchetul vechi. Ceea ce ma duce la a doua greseala!
2. Fa un soclu stabil si durabil pentru acvariu, sau mai bine spus pentru corpul acvariului.
Eu nu am avut rabdare si timp sa fac asta desii am stiut ca ar putea sa nu reziste parchetul, mai ales daca il uzi de cateva ori si il slabesti! Bine, nu m-am gandit niciodata ca o sa inund camera de zi!

Si iata ca pana la urma sunt fortat sa fac lucrurile asa cum ar fi trebuit facute! Din pacate acum e de 100 de ori mai mult deranj decat atunci cand amenajam tot apartamentul!

Ieea e ca acum cateva zile un picior de la corp a trecut prin parchet. Minune e ca nu a cedat de tot parchetul ca altfel tot acvariu ar fi fost pe podea. Imediat am sunat mobilizare generala si am reusit sa mutam acvariul. Golit de jumatate, demontat orice greutate suplimentara, inclusiv sump-ul, am tras acvariul din zona afectata. Un mic truc aici! Daca pui sub fiecare picior cate o bucata de pefeleu, acela subtire care se foloseste la inchis partea din spate a dulapurilor, aluneca ca uns tot corpul. Noi l-am tras cu chingi pentru securizat marfa. A fost chiar usor.

In momentul de fata sunt inca in santier. Am scos tot parchetul din bucata unde era acvariul, pana la placa de beton, si am turnat un soclu de beton peste care am pus gresie mai groasa. Dupa asta schimb numai bine si parchetul vechi. Pe viitor daca D-ne fereste se mai intampla ceva asemanator o sa pot schimba parchetul fara sa mai mut acvariul.
Si cateva poze:
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Te-ai distrat ceva observ.

Spor cu noul set-up.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hihi, de aia fac eu apa numa'-n baie ... pentru ca MEREU se intampla cate ceva si tre' sa iau mopul la intrebari

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da... Acum am invatat minte! Asteapta prietenii sa "ud"noua lucrare cand e totul gata! O sa intre in camera ca la bagajul de cala, cu maxim 100 ml. Asta e... bem doar shoturi!

Azi trebuie sa vina si corpul nou de acvariu. Facut sa tina un elefant si ceva mai bine gandit ca spatiu interior. Asta de fabrica nu era ce trebuie ca dimensiuni interioare pentru skimmer si alte nebunii.

Si dupa ce il pun la loc urmeaza cireasa de pe tort, la propriu. Noua lampa DIY LED. Domnilor, pentru mine a venit deja Craciunul !!!
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da, intr-adevar, distractie maxima, oricum bine ca nu a fost mai rau.
Sa stii ca si daca faci apa de osmoza in baie e posibil sa ai surprize si sa o aduni cu mopu' de pe hol, mai ales daca nu pui recipientul de colectat in cada si il pui langa usa, si bineintes te ia somnu'
[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Da, intr-adevar, distractie maxima, oricum bine ca nu a fost mai rau.
Sa stii ca si daca faci apa de osmoza in baie e posibil sa ai surprize si sa o aduni cu mopu' de pe hol, mai ales daca nu pui recipientul de colectat in cada si il pui langa usa, si bineintes te ia somnu'


Nu-mi spune, ca am aparat de osmoza de vreo 3 saptamani si am spalat in baie de atunci de 10000000000000 de ori mai mult decat in ultimii 6 ani de cand stau acolo... Ma tot ia la intrebari nevasta de ce spal iarasi pe jos in baie, ca numai cat a facut ea curat?! Ce sa-i spun, ca nu luceste destul gresia?!?!?!
[Email] [Yahoo!]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Noroc la mine e ca am gresia din baie pusa deja in panta si daca da peste curge direct la sifon. Deci poate sa curga o noapte intreaga!
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut@laurentiu. Vad ca te-ai apucat de treaba, nu gluma. Nu il mai muti in bucatarie?

Am avut ocazia sa ma cunosc cu Laurentiu, om de treba si de carcter. Am cumparat de la el o butelie si un reactor Co2 Dennerle Quantum . Pe langa astea a mai deschis si punga cu cadouri si am primit si doua testere Co2, unul de sticla, numai bun la nano. Bazinul lui ma pune pa ganduri sa trec la marin
Vrem sa vedem lampa, lampa, lampa.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Alin, ma bucur daca ti-au fost de folos si ma bucur ca te-am cunoscut in persoana. Am reusit sa alunec acvariul destul de usor deci am scapat de caratul lui in alta camera.
Cat despre lampa... si eu sunt la fel de nerabdator sa o vad. Maine seara sper sa fie deja deasupra acvariului. Revin cu poze dupa ce termin de aranjat totul prin casa.
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Gata cu nebunia! Suntem la ultimele detalii!
[Thumb - image.jpg]

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mesterind de zor la 3 dimineata ca sa terminam noul corp pentru acvariu. Cu bunul meu prieten Dani si mana lui dreapta.
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si o poza cu Dani!
[Thumb - image.jpg]

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si acum mult asteptata lampa!
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2014 00:26:05

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

.
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Oare de ce apar pozele dublate?
[Thumb - image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2014 00:31:29

Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

O sa pun si un filmulet zilele astea sa vedeti cum se prezinta lumina. Cel putin eu pot sa spun ca m-am indragostit pentru prima oara de acvariu acum dupa ce am trecut pe LED. Este atat de viu si dinamic totul!

Pot sa incep acum sa il ticsesc de hard uri!

Multumesc pentru asta lui Shubi care a facut o treaba de nota 10!
[Thumb - image.jpg]

 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com