[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pentru tine  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Cred ca o sa-ti iasa misto.
Ma bucur ca ai realizat ca latimea intr-un acvariu plantat este importanta.
Parca acvariul din concurs(RAC) nu era asa generos ...din cate imi aduc aminte asta a fost una din recomandarile facute atunci

1. Pietrele nu ma sparg chiar de loc.
Firesc nu vreau sa ajung iar la discutii legat despre necesitatea pentru care in concursurile de aquascaping se folosesc preponderend doua tipuri: Seiryu si Dragon ... este mai mult decat un trend dar sunt convins ca nu apucam sa schimbam mai mult de 2 replici pe tema asta...ca o sa apara cineva care o sa spuna ca: dar avem si noi aici pietre in Romania?
Realitatea este ca avem ceva material daca este cautat din timp...astea ale tale sunt colturoase, unghiuri extrem de dure si chiar si asa cioplite nu sunt exact ceea ce trebuia.
Cu toate astea s-ar putea sa ai noroc, cu un pic de depunere verde pe ele, toata imaginea se mai indulceste.

In acelas context poti sa-l vizitezi pe Dan ...ca sa beti o bere, eventual ...pentru ca nici pietrele lui nu ma dau pe spate, dar aici poate ma insel, pentru ca nu le receptionez tridimensional

2. Nici nisipul ala alb ce da "cararea" nu da o impresie prea naturala in contrastul cu substratul fertil. Apropos ce substrat este ala pentru ca nisipul il suspectez de a fi un Sansibar?
De regula nu prea se mai apreciaza ideea de a se vedea substratul fertil iar nisipul ai fi putut sa il inlocuiesti de pilda cu un Rio Sand sau Congo (ca sa fie mai aproape de maroniul respectiv al substratului) sau daca voiai o varianta mai ieftina ...Crystal Quartz Gravel de la Dennerle, cu granulatia de 1-2mm.

3 Mda si eu zic ca mergea ceva mai cu personalitate in spate pe stanga...dar cred ca e un pic prea tarziu ca sa te apuci de modificari.
Cred ca daca mi-as dori sfaturi nu as pune poze dupa ce am umplut acvariul cu apa. Pentru sfaturi zic eu ca trebuie sa puneti un pietris ordinar sa infigeti pietrele (planul mare)si pe urma sa apara discutii pe forum...mai la dreapta, mai la stanga ...schimba aia samd. Eu asa as face.

4 Nu m-as grabi sa adaug si plante rosii. Astea fac deliciul dupa parerea mea la final, asta daca nu ai in cap un Dutch Style Keep it green!

La sfarsit ca sa vezi cam ce model gandeam atunci cand ti-am facut recomandarile mele, aleg la intamplare un acvariu cu dimensiuni aproximative cu cel la care lucrezi.
Pot sa-ti mai urc repede inca fo` 20 de poze din anul asta care sa-mi sustina argumentele/recomandarile.

Asadar bafta dar mai ai de lucru!
Ai inceput frumos dar ai ceva probleme daca vrei o opinie critica.
Daca vrei una domoala, este un acvariu promitator care v-a ascunde o multime din detaliile nereusite cu ajutorul plantelor. Lasa Mama Natura sa lucreze ...si nu ma refeream la aia cu bidoanele cat casa

[Thumb - 10743701_10202124934759630_1677699008_n.jpg]


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai ca merge, da-i inainte
Poate n-ar fi rau de mutat parvula aia mai in spate.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alex wrote:Cred ca o sa-ti iasa misto.
Ma bucur ca ai realizat ca latimea intr-un acvariu plantat este importanta.
Parca acvariul din concurs(RAC) nu era asa generos ...din cate imi aduc aminte asta a fost una din recomandarile facute atunci


unul dintre asppectele de care m-am lovit -latimea - a fost remediat din constructie. al 2 lea a fost inaltimea. iar lungimea a fost dicatata de tuburi!

Alex wrote:

1. Pietrele nu ma sparg chiar de loc.
Firesc nu vreau sa ajung iar la discutii legat despre necesitatea pentru care in concursurile de aquascaping se folosesc preponderend doua tipuri: Seiryu si Dragon ... este mai mult decat un trend dar sunt convins ca nu apucam sa schimbam mai mult de 2 replici pe tema asta...ca o sa apara cineva care o sa spuna ca: dar avem si noi aici pietre in Romania?
Realitatea este ca avem ceva material daca este cautat din timp...astea ale tale sunt colturoase, unghiuri extrem de dure si chiar si asa cioplite nu sunt exact ceea ce trebuia.
Cu toate astea s-ar putea sa ai noroc, cu un pic de depunere verde pe ele, toata imaginea se mai indulceste.

In acelas context poti sa-l vizitezi pe Dan ...ca sa beti o bere, eventual ...
pentru ca nici pietrele lui nu ma dau pe spate, dar aici poate ma insel, pentru ca nu le receptionez tridimensional



e perfect adevarat ca Seiryu sau Dragon ar fi "dat" mult mai bine, sunt cumva produse "dedicate" aquascapingului in trendul actual.
dar la fel de adevarat e ca maine, sau peste 6 luni/1 an, sa apara un alt trend cu pietre .. rotunde sa zicem. eu zic ca e o moda, care imi place, dar care se poate schimba curand

sunt convins ca s-ar gasi multe pietre in ro, dar necesita mult mult timp de cautat - iar cu timpu' stau cam prost.
astea pe care le am acum au fost o nimereala - pur si simplu mi-au sarit in portbagaj
plecasem dupa radacini si am venit si cu pietrele astea

Alex wrote:
Nici nisipul ala alb ce da "cararea" nu da o impresie prea naturala in contrastul cu substratul fertil. Apropos ce substrat este ala pentru ca nisipul il suspectez de a fi un Sansibar?
De regula nu prea se mai apreciaza ideea de a se vedea substratul fertil iar nisipul ai fi putut sa il inlocuiesti de pilda cu un Rio Sand sau Congo (ca sa fie mai aproape de maroniul respectiv al substratului) sau daca voiai o varianta mai ieftina ...Crystal Quartz Gravel de la Dennerle, cu granulatia de 1-2mm.


albul e sansibar intradevar, iar cel negru maro e red been sand - nu va exista decat foarte putin contrast alb-negru, pentru ca peste negru va fi verde ;)
si poate, pentru a mai "inmuia" efectul sansibarului, as mai adauga multe fragmente de piatra in sansibar... vom vedea cum arata

Alex wrote:.
Cred ca daca mi-as dori sfaturi nu as pune poze dupa ce am umplut acvariul cu apa. Pentru sfaturi zic eu ca trebuie sa puneti un pietris ordinar sa infigeti pietrele (planul mare)si pe urma sa apara discutii pe forum...mai la dreapta, mai la stanga ...schimba aia samd. Eu asa as face.


a stat o vreme fara apa- doar hardscape ul, timp in care le-am tot intors, rasucit, cioplit, scos, adaugat ... intradevar nu am postat aici pentru sfaturi despre cum sa fie sau sa nu fie - l-am facut cam dupa mintea mea incercand sa respect reguli de compozitie si alte asemenea ... "prejudecati" (zic "prejudecati" in spiritul ultimelor bazine castigatoare de pe la niste concursuri: unde au iesit in evidenta simetrii, compozitii ciudate etc!)

Alex wrote: Nu m-as grabi sa adaug si plante rosii. Astea fac deliciul dupa parerea mea la final, asta daca nu ai in cap un Dutch Style Keep it green!


nici nu ma grabesc, nici nu o sa fie rosu in bazin. de la bun inceput am stabilit ca va fi exclusiv verde si multe plante de gazon & moss - deci varietati de verde

Alex wrote:
Asadar bafta dar mai ai de lucru!
Ai inceput frumos dar ai ceva probleme daca vrei o opinie critica.
Daca vrei una domoala, este un acvariu promitator care v-a ascunde o multime din detaliile nereusite cu ajutorul plantelor. Lasa Mama Natura sa lucreze ...si nu ma refeream la aia cu bidoanele cat casa


multumesc frumos! apreciez opiniile critice - le consider chiar corecte, coerente si pertinente
sper, si voi incerca sa iasa astfel incat plantele sa ascunda imperfectiunile si sublinize detaliile placute ochilui


stefanp wrote:Hai ca merge, da-i inainte
Poate n-ar fi rau de mutat parvula aia mai in spate.



voi mai adauga in spate iar din tunsoare model "pierdut" voi incerca o subliniere a adancimii )))

deocamdata nici nu am plantat tot ... dar usor usor, cel putin la ce am plantat se vede "miscare"



L.E. proportia Lungime/latime este cea de la dennerle scaper's tank ;)

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2014 15:38:00

Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

hadul wrote:
e perfect adevarat ca Seiryu sau Dragon ar fi "dat" mult mai bine, sunt cumva produse "dedicate" aquascapingului in trendul actual.
dar la fel de adevarat e ca maine, sau peste 6 luni/1 an, sa apara un alt trend cu pietre ..


Nature Aquarium World: How You Can Make A Most Beautiful Aquarium, editia cred...1994. pg 162 " Seiryu stones"
Pun pariu ca sunt folosite de cu mult timp inainte dar... cand au trecut mai bine de 10 ani nu mai putem vorbi exact de un trend

hadul wrote:multumesc frumos! apreciez opiniile critice - le consider chiar corecte, coerente si pertinente

Sper... pentru ca in sensul asta au fost facute...



SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alex wrote:

Nature Aquarium World: How You Can Make A Most Beautiful Aquarium, editia cred...1994. pg 162 " Seiryu stones"
Pun pariu ca sunt folosite de cu mult timp inainte dar... cand au trecut mai bine de 10 ani nu mai putem vorbi exact de un trend





o sa verific editia ... si pagina!!

spun trend, pentru ca de exemplu acum 3-4 ani se folosea lava rock in mod frecvent (sau mai frecvent decat Seiryu)
dar mi e clar si am spus-o:
asa cum redmoore e lemn de utilizat in acvarii, asa si seiryu sau dragon stone - sunt deja patente dedicate acvaristicii

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2014 15:51:42

Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

hadul wrote:
spun trend, pentru ca de exemplu acum 3-4 ani se folosea lava rock


Mie imi place si acum...de altfel de curand a aparut un acvariu in jurnal cel a lui Dogibeer facut cu lava...absolut superb.
Dupa ani de zile din toate acvariile pe care le-am vazut/arbitrat in viata mea acvariul meu preferat ramane unul facut in lava rock

Ok! Spor!

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Alex wrote:
Dupa ani de zile din toate acvariile pe care le-am vazut/arbitrat in viata mea acvariul meu preferat ramane unul facut in lava rock


Fac un mic off-topic
E cel al lui Harald Schneider de acum cativa ani la AGA?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2014 16:11:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alex wrote:
hadul wrote:
spun trend, pentru ca de exemplu acum 3-4 ani se folosea lava rock


Mie imi place si acum...de altfel de curand a aparut un acvariu in jurnal cel a lui Dogibeer facut cu lava...absolut superb.
Dupa ani de zile din toate acvariile pe care le-am vazut/arbitrat in viata mea acvariul meu preferat ramane unul facut in lava rock

Ok! Spor!



stiu jurnalul lui Atilla, l-am urmarit de la bun inceput!
cat despre lava rock impachetata cu hc, am avut si eu mari satisfactii - a se vedea "unul nou"

image
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:
Referitor la aranjament, precum am mai discutat, piatra mare din dreapta (aia inalta), parca ma deranjeaza un pic...nu stiu exact de ce, nu stiu daca in timp ma va mai deranja, dar deocamdata parca ma supara un pic


Vesnica problema cu piatra mare din dreapta?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catalin_ wrote:

Vesnica problema cu piatra mare din dreapta?


vesnica?

de ce asa vesnica?

intre timp am si "executat-o"
scos, cioplit, ascutit, bagat!

proportiile s-au pastrat la fel si compozitia
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

stefanp wrote:E cel al lui Harald Schneider de acum cativa ani la AGA?
Da

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

hadul wrote:
catalin_ wrote:

Vesnica problema cu piatra mare din dreapta?


vesnica?

de ce asa vesnica?

intre timp am si "executat-o"
scos, cioplit, ascutit, bagat!

proportiile s-au pastrat la fel si compozitia



Se refera la mine.
Si in acvariul lui tot cu un bolovan din dreapta aveam o problema


Alex wrote:Da


Acvariul ala revolutionar de'a dreptul.
Din mai multe puncte de vedere

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

exceptional postul #21 scris de Alex .... cred ca toti ne-am dori un astfel de sfat (recomandare, critica, apreciere ... etc) la setupurile in lucru, din partea cuiva care are experienta si a vazut ceva acvarii de concurs si cunoaste bine regulile de punctaj

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Leon wrote:exceptional postul #21 scris de Alex .... cred ca toti ne-am dori un astfel de sfat (recomandare, critica, apreciere ... etc) la setupurile in lucru, din partea cuiva care are experienta si a vazut ceva acvarii de concurs si cunoaste bine regulile de punctaj


Multumesc pentru aprecieri...esti printre putinii. De regula postarile mele deranjaza sau jignesc .
Scriu lung, prolix si greu de inteles

stefan wrote:Acvariul ala revolutionar de'a dreptul.
Din mai multe puncte de vedere
Asa l-am prezentat si l-am gandit si eu tot timpul!
Am scris de-a lungul vremurilor de cateva ori despre el...nu are sens sa-i poluam si noi topicul lui hadul

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2014 22:33:48


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

update pozici

image

image

image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Succes, sa treci usor peste perioada de inceput

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Succes, sa treci usor peste perioada de inceput



multumesc Stefane!

trecem! usurel si cu rabdare, probleme mari nu au aparut - adica mai nimic!
e drept ca merg usurel cu lumina, usurel cu fertilizarea

ieri m-am jucat putin cu "lampa" - am lasat-o putin mai jos

merg pe un program de lumina de 4 ore si cresc progressiv:

tuburile 1 si 4 de la 18 - 22 (2*24W giesseman midday + aquaflora)
tuburile 2 si 3 de la 19 - 21 (2*24W osram 865 + osram 830 - deocamdata! vor fi inlocuite tot de giesseman)

asa arata "lampa":
image

asa arata spectrele:
image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2014 18:58:01

Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

work in progress

image

image



desigur, am editat la greu!

abia acum incepem sa boost- am
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da-i mancare, e in crestere

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Laurentiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2014 10:45:03
Messages: 84
IP:
Offline

Hadul,
Mi se pare partea spate a ambelor parti goala...eu acolo as gandi o plantare,ceva ce sa umple golul ala.
Marsilea Hirsuta eu nu o vad ok in setup-ul tau...nu se potriveste deloc dupa parerea mea,era de ajuns HC si parvula ca si gazon desi eu as fi ales utricularia.


Cu ocazia asta iti urez "La multi ani cu tot ce iti doresti " si success ...asteptam mult de la setup-ul asta,sa stii !
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com