[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

paradoxx wrote:..am si filtre interne si un extern cu 7l canistra ..

Ce marca e externul? Spatios ...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

E spatios,dar cu unele probleme in timp din cate am inteles. E vba despre "VAPOREANU" AQUA PRO 1200 luat de pe nevertebrate.

SPecificatii:


TIP : AQUA PRO 1200
Debit: 1200 l/h
Cosuri Filtrare: 3
Capacitate: 7.29 l
Dimensiuni (Lxlxh): 16x16x36 cm


Cel de 2200 are 19 litri compartiment de filtrare....ITI DAI SEAMA AICEA'?

This message was edited 4 times. Last update was at 24/06/2015 08:53:33


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu prea imi dau seama.
Pentru ca faceam o comparatie cu controversatul SunSun, cel de 1400l/h. Dimensiuni(L/l/h): 258/258/430 mm. Adica e mult mai voluminos decat ce ai tu si nu poti sa bagi in el mai mult de 6 litri de material filtrant. Restul e apa. Cum ai bagat tu 7 litri in al tau, fiind considerabil mai mic?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nuuuu,nuuuu.7 litri e volumul total APA

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Imi retrag aprecierile. NU e spatios. E mai mic si mai scump decat SunSun.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Fir-ar,si eu care ma bucuram

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

MINI news: apa se mentine cristal;
melcii au inceput sa se deplaseze normal pe toata suprafata geamului,pe si prin substrat,par a se hrani mereu,deci totul decurge conform planului;
se pare ca filtrul ocean free super hang on 2,nu face deloc circuitul apei in acvariu,nu creeaza decat valurire.Nu stiu daca e din cauza ca am umplut canistra de filtrare cu bureti,carbon si acele "bile"hexagonale de ceramica sticloasa,si si-a pierdut din "sucking"sau pur si simplu asta ii este rolul.in zilele ce vor urma,voi achizitiona inca un MINI filtru,ceva care sa valureasca apa de la nivelul de mijloc al apei,caci din cauza filtrului cascada,toti cacateii melcilor sunt pe substrat,ca niste ancore pe fundul oceanului...Nu au curent,nu se dezintegreaza,nu dispar,nu se misca.E bine ca cicleaza apa,dar nu pot lasa acvariul asa,trebuie un curent de apa creat imediat.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/06/2015 19:01:24


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

baga o poza si tu ca sunt curios

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

acum sunt la munca,si oricum,pana nu iau floaty ala de la tine,nu prea e frumos de aratat

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

as vrea si eu la munca sa stau pe net )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stiu ce zici,si eu mi-am dorit munca de birou,din pacate nu e deloc ceea ce pare.e doar noroc chior

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Paradoxx!

Cum este acvariul acesta? Din poze nu prea imi dau seama.
l-am vazut si eu la cei de la Aquarium Prest. 145 lei bucata.
Ce ma dezamageste este faptul ca are silicon transparent. Vroiam negru. Dar sa zicem ca s-ar putea trece peste acest aspect.
De mult ma bate gandul sa-l cumpar ca sa sa-l inlocuiesc pe cel de 45 litri brut si sa mut totul in el...asta pt ca ma gandesc si la hoplo. Azi dimineata l-am masurat ( era langa geam ) si are cam 11 cm. Nici asta de 81 litri nu e prea mare, dar oricum este mai mare fata de ce am eu.

Problema este ca va trebui sa-i fac si suport. Si nu asta ar fi problema, ci lipsa banilor. Numai acvariu si suportul cred ca m-ar duce cam la 5oo Ron.

Altul mai mare nu vreau pt ca ar presupune inlocuirea unei parti din tehnica pe care o am acum si ma gandesc mai mult la lampa, a carei lungime este de maxim 60 cm. ( 2 T5 X 24W ). In rest, filtrul extern cred ca ii va face fata -eheim ecco pro 130 ( pt acvarii intre 60 -130 litri ), plus ca mai am un hang on, pt filtrare mecanica, ocean free hang on - us 1 cu surface skimmer.

Te rog pune niste poze mai edificatoare, mai ales ca spui ca apa este acum perfecta.
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

frate,sincer si eu am vrut cu silicon negru,tot cautam butonul de select silicon )Dar asta e doar un moft modern,odata ce a venit acvariul acesta,mi-am dat seama ca arata la fel de super si cu transparent,geamul fiind cristal,imbinarile nici nu se vad.Ce ma nemultumeste pe mine,este faptul ca nu pot sa ridic apa pana sus in buza limitei superioare a acvariului,datorita intariturilor.Adica pot,dar zic sa fie totul sigur 100%,deoarece cand il umplu pana aproape de ilipituri,distanta de 1-2 mm,geamurile fata/spate fac o curbura mica,as putea spune infima,iar gandul de a mi se frange/crapa/sparge sticla ma framanta uneori,dar apoi imi amintesc ca lipiturile nu sunt facute degeaba,acvariul e facut cu cap,de aceea mai sunt inca nu stiu cate zeci de bucati pe stoc,si imi amintesc ca eu de fel sunt mai sperios cand vine vba de acvarii,mai degraba FOARTE agitat.Neavand capac,stiind ca vin pestii,totusi ma multumesc si cu apa pana in intarituri.Suport nu ii trebuie,sunt SIGUR ca ai un birou/masa/dormeza pe care sa il rezemi.acvariul gol este destul de usor,l-am carat/spalat/montat singur.Este destul de robust,latimea facandu-l usor de montat chiar langa monitor daca ai pc.Eu asa l-am pus.Pretul ce l-am vazut la asemenea acvariu mi-adat BLOWN pe motiv ca asemenea configuratii depasesc 350 ron cu usurinta in magazine,iar manufactured by vecinu',nu e sticla cristal.Ca filtrare externa da,cred ca ii va face fata,MAI ALES daca vei avea si un intern/cascada.Acel cascada nr1 ce il ai tu,ii va face doar valurire de suprafata,eu avand super hang on nr 2 tot de la ocean free,mi-am dat seama ca,la acvariile ce depasesc 30cm,nu mai creeaza curentul acela in acvariu,ci doar valurire,deci automat iti trebuie si un intern,sau extern cu ceva debit la out,cat sa miste si nivelul de mijloc/fund al apei,altfel patesti ca mine: pana si rahateii de melci raman pe fund neatinsi )))
Facui niste poze,urmeaza sa le urc,sticla e nestearsa,insa facui sa iti dai seama cam cum ar veni,intariturile,si etc.
O sa iti vina foarte frumos ambalat,as putea spune profesional,l-am verificat imediat ce mi l-au adus,nu prezenta nicio zgarietura,totul bine si frumos.Am comandat de la aquarium prest si saci de 1kg de substrat cuartosnegru,mi s-a parut super pretul.8lei/kg.am luat 5 kg,mi-a intrat in acvariu cu aprox 500gr mai mult decat era nevoie O sa urc pozele imediat ce ajung acasa,ca trebuie sa plec urgent intr-un loc.Revin

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2015 12:25:44


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam de raspusnsul prompt.

Astept pozele.

Culmea este ca ce ai enumerat tu ca suport prin casa, este deja ocupat de 2 acvarii. Ala comunitar 45 l si unul al puilor de guppy - 25 l. Plus ca pe birou la calculator este acvariul carantina cu cei 3 cory, care nu ar face fata la unul de 81 litri.

Deci trebuie si suport, asa ca sa fie frumos.

Mai cam speriat cu curbura geamurilor, desi la inaltimea de 45 cm, ma gandisem si eu ca ar putea exista aceasta posibilitate. Dar tot asa am gandit si eu....exista totusi intarituri. Sicla este cam subtire ..5mm, ar fost mult bine daca era de 8mm.

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asa am si eu.120 pe un mobilier,si cel de 25 dedicat puilor de ancistrus.ia-l pe cel de 81 si il bagi in camera .Sticla ar fi fost buna si de 6 macar,dar asta e.sa sti ca e lipit SUPER profesional,la milimetru,nicio bucatica de silicon de la imbinari nu depaseste linia.Deci asta ma convinge ca acvariul e facut cu cap,nu numai cu maini.Asigura-te ca nu ramane niciun mobilier de prost gust/vechi/degeaba prin casa,de care te poti dispensa si ocupa spatiul degeaba.SI astfel poate faci loc si de cel de 81 ..ORICUM la cel de 40 o sa renunti,pe viitor il faci sump,deci spatiul necesar va fi pt o maternitate si cel de 80

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

IN poza a4a vezi geamul putin curbat
[Thumb - Photo0029.jpg]

[Thumb - Photo0030.jpg]

[Thumb - Photo0027.jpg]

[Thumb - Photo0026.jpg]

[Thumb - Photo0025.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2015 16:57:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

partea a2a
[Thumb - Photo0031.jpg]

[Thumb - Photo0033.jpg]

[Thumb - Photo0032.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pozele sunt facute in graba cu telefonul,deci contrastul de culori intre substrat,geam si aspectul in sine fara fundal,nu este deloc pus in ambienta curata,pozele iesind blur sau par "murdare".Insa o idee iti poti face.Aparatul foto il am la sotie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

ma faceti sa mi-l comand si eu ))

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca ti-l comanzi,cer bani alora de pe site pt reclama
Fac reclama nu numai la acvariu cat si la substrat Deci merit si eu ceva.Doar suntem romani,nu ?
Edit: Sa lasi nisipu' rosu obiect ambiental principal.Ori in cel actual,ori in cel ce vine,cel de 81

This message was edited 2 times. Last update was at 29/06/2015 17:32:41


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com