[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shallow Reef DIY  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Acele flanse nu cred ca le vei putea folosi, gandestete ca de ele trebuie sa lipesti 2 tevi, interior overflow si exterior. Daca interiorul acelor conectori se potrivesc cu dimensiunea exterioare a tevii atunci ai noroc, daca nu atunci sunt inutilizabile.
Foloseste flanse speciale, un exemplu este : http://aqua-life.ro/pvc

De ce nu comanzi geamurile deja gaurite?
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Acele flanse nu cred ca le vei putea folosi, gandestete ca de ele trebuie sa lipesti 2 tevi, interior overflow si exterior. Daca interiorul acelor conectori se potrivesc cu dimensiunea exterioare a tevii atunci ai noroc, daca nu atunci sunt inutilizabile.
Foloseste flanse speciale, un exemplu este : http://aqua-life.ro/pvc

De ce nu comanzi geamurile deja gaurite?



Flansele erau doar pentru curia interioara si cea exterioara nu sunt conectate cu nicio teava dar bine ca mi-ai aratat flansele respective pana acum nu gasesam la noi asa ceva, gaseisem in londra ceva aquamedic cam la acelas pret


fara indoiala o sa folosesc link-ul


Multumesc
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

salut,

saptamana asta teoretic trebuie sa ajunga sticla la mine asa ca trec la achizitionarea celor necesar si la intrebarile care ma framanta.

vreau sa cumpar 4x menghina de colt http://www.alprod.ro/scule/prese-lemn/toptools/presa-colt-pentru-lemn-75x75mm.html
- ce parere aveti de astea

si vreau sa va intreb daca sticla trebuie lipita intr-un loc ventilat, aerisit, cald, rece,.....


Multumesc
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

raspunsul este Da (sunt bune) si Da (ar fi bine intr-un loc pe care sa-l poti aerisi bine - temperatura in functie de silicon au niste limite tehnologice si in general cu cat este mai rece creste vascozitatea si este greu de lucrat)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multam
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salutare,

un mic update,
a venit sticla (a dracu de grea nu ma asteptam) am cumparat mengine de colt si flanse de 1 1/2 are gaura interioara de 38 mm si exterior 47 mm
vreau sa cumpar silicon si nu ma pot hotara negru sau transparent asa ca intreb pe cei care au avut ambele variante ce da mai bine negru sau transparent


si inca ceva ma poate ajuta cineva cu o carota diamantata pentru gauri in stiocla ? cred ca imi trebuie una 48 - 50 mm


Multumesc
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Am preferat intotdeauna siliconul transparent

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Am preferat intotdeauna siliconul transparent


ai incercat si negru ?
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

troponel wrote:
Am preferat intotdeauna siliconul transparent


ai incercat si negru ?

Am avut si negru si transparent, dar transparent-ul il prefer cel mai mult......
Deci eu zic sa il lipesti cu transparent!

My nano reef



[Email]
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

hmmm 2 - 0
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

troponel wrote:
Am preferat intotdeauna siliconul transparent


ai incercat si negru ?


Da, primul acvariu marin a venit cu silicon negru ... si mereu am avut senzatia ca verticalele alea faceau acvariul mai artificial
Dar fiecare cu gusturile lui

Spor

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu am avut transparnet pana acum si nu stiu care e diferenta

am sa cumpar transparent 2 tuburi sper sa ajunga
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

ce sa faci cu distantierele de 2mm? Mie imi pare foarte mult 2mm de silicon intre sticle

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

salut,

am fost la Daniel (pepika) si am cumparat 2 tuburi de silicon, el mi-a spus ca distanta recomandata de producator e de 1 mm si ca el nici nu pune distantiere aplica silicon si lipeste direct prin presare

acum inca ezit sa ma apuc de treaba pentru ca trebuie sa dau gaurile pt overflow si nu am inca uria din plexiglass din interior, am toate bucatile necesare dar trbuie sa gasesc o metoda sa fac dintii cat mai bine si sa slefuiesc margiile sa le pot lipii cat mai bine. am gasit acrifix cu proprietati de umplere cu 40 - sau 45 de ron nu mai stiu exat la 100 am gasit pe cineva sa imi faca cutia din plexi de 5mm negru si imi cere 50 si ceva de euro si imi pare cam mult pt ceva ce cred ca pot face si eu cu mult ai putini bani

totusi am nevoie de o recomandare cum sa fac dintii 5 cu 5 mm sau 3 cu 3 mm, vreau sa modific putin in loc de 14 cm sa fie doar de 12 si latimea in loc de 4 cm sa fie de 3. la lungime ma mai gandesc planul era de 30 cm dar parca e cam mut la totalul de 70 al acvariului nu stiu ce sa fac

o sa incerc sa tai plexi cu diferite chestii sa vad ce iese flex, soricel, si poate incropesc o freza la o bormasina ceva poate e mai bine... testez variantele daca aveti sugestii pls....



in rest am cam tot ce imi trebuie sa ma apuc de lipit

-sticla dar fara gauri (ma costa cam 10 lei gaura la obor)
- 2 x tuburi de silicon transparent
-pistol de silicon
-flanse care au costat cat garniturile )) 18 lei flansa x2 si la fiecare am luat cate 4 garnituri sa fie o garnitura 4 lei )
-mengine de colt 4 buc la 9 lei bucata
-plexi pt cutiile de overflow in si out dar nu stun lipite
-am cumparat niste magneti sa ii var in partea detasabila

a da imi mai trebuie ceva pe care sa il lipesc probabil o placa de ........ offf ce lapsus am...........chestii daia extrudata pt izolatii pe care sa o pot atunca dupa imi vine sa zic polietilaa dar parca nu e tocmai termenul potrivit si imi e lene sa caut pe google


asa ca astept sugestii cu privire la orice aspect
-constructie cutie plexi
-lipire stica
-gaurire

a da si cate garnituri sa folosesc la flanse eu am zis ca poate trebuie sa fie : buza flanzei/garnitura/perete plexi intern/garnitura/geam/garnitura/perete plexi out/garnitura/piulifa flansa e ok asa sau sa pun garnituri doar langa sticla ?


cred ca am pus sufiiente intrebari

multumesc pt raspunsuri

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut,

Va rog sa va dati cu parerea.
Am comandat o pompa Sicce Syncra 3.0 care a venit cu invelisul ceramic al magnetului da la rotoc cu cateva crapaturi, postez nite poze sa vedeti despre ce e vorba

image
image
image
image

vreau sa stiu daca e ok sa o folosesc asa si daca nu cumva in contact cu apa sarata sa am surprize nedorite ?


Multumesc
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

RETUR direct ! asa am patit eu la o pompa aqua medic....cu timpul se umfla si bubuie rotoru si se blocheaza !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ok multumesc
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

salut,

maine ma duc sa returnez pompa sicce syncra 3.0... nu au reusit sa gaseasca un rotor sa il mi-l schimbe


aveti cumva sugestii de o pompa fiabila si foarte silentioasa?


Multumesc
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

mergi pe eheim....nu se compara !
compact este cea care merge doar imersata in apa
si mai este si eheim universal care din cate stiu merge si pe uscat.

gandeste-te ca cei de la NASA folosesc in anumite experimente de-ale lor pompe eheim.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu am auzit cum merg, eu o sa am acvariul in camera in care dorm si trebuie sa fie silentioasa asta e criteriul principal
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com