[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor acvariu plantat pentru betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Daca o sa am timp si chef in viitorul apropiat o sa fac in test pe trei mrdii de filtrare, ada bio rio, piatra ponce no name si siporax sa vedem care si cum sta treaba

Parerea mea este co n-o sa fie diferente prea mari
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Pai decat sa iau matrix sau ada bio rio sa nu fiu sigur ca este ce am platit mai bn iau piata ponce si stiu sigur ca e piatra ponce ) poate si alteceva din matrix,ada )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

scuze pt offtopic

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Nu am spus ca nu sunt bune, departe de mine idea, spun doar ca nu sunt materiale minune, adica ceva de genu 250ml ada sa fac? acelasi lucru cu un litru de piatra ponce.
Cred ca proportia ar fi 850...900ml vs un litru
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

asa este dar spunea colegul nostru ca el prefera sa dea un ban in plus sa ia ceva sigur tocmai asta e ca nu are cum sa fie sigur la 100% pe matrix pecand piatra ponce stii ca e sigur asa. Prin matrix,ada cn stie poti gasi procente de piatra ponce. Adica daca as gasii p.ponce in matrix mas oftica de bani asa daca e invers e mai bine )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

sonic11 wrote:Daca o sa am timp si chef in viitorul apropiat o sa fac in test pe trei mrdii de filtrare, ada bio rio, piatra ponce no name si siporax sa vedem care si cum sta treaba

Parerea mea este co n-o sa fie diferente prea mari


Salut cu drag aceasta idee, numa' sa fie un test facut calumea si in conditii absolut identice pentru fiecare.
Ma rog, daca o sa te hotarasti sa faci asa ceva, sunt sigur ca vei deschide un topic si vom dezbate problemele.

@hausere: E banu' tau, acvariu' tau, go for it!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

stefanp wrote:
sonic11 wrote:Daca o sa am timp si chef in viitorul apropiat o sa fac in test pe trei mrdii de filtrare, ada bio rio, piatra ponce no name si siporax sa vedem care si cum sta treaba

Parerea mea este co n-o sa fie diferente prea mari


Salut cu drag aceasta idee, numa' sa fie un test facut calumea si in conditii absolut identice pentru fiecare.
Ma rog, daca o sa te hotarasti sa faci asa ceva, sunt sigur ca vei deschide un topic si vom dezbate.


Nu vreau sa ma luati de gica contra dar vreau sa elucidam acest subiect tabu
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sonic11 wrote:
stefanp wrote:
sonic11 wrote:Daca o sa am timp si chef in viitorul apropiat o sa fac in test pe trei mrdii de filtrare, ada bio rio, piatra ponce no name si siporax sa vedem care si cum sta treaba

Parerea mea este co n-o sa fie diferente prea mari


Salut cu drag aceasta idee, numa' sa fie un test facut calumea si in conditii absolut identice pentru fiecare.
Ma rog, daca o sa te hotarasti sa faci asa ceva, sunt sigur ca vei deschide un topic si vom dezbate.


Nu vreau sa ma luati de gica contra dar vreau sa elucidam acest subiect tabu

Poti sa incerci sa lamuresti asta intr-un topic al TAU. Sa nu-i incarcam/poluam topicul. OK


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
AlexBB
Junior member

Joined: 04/10/2015 09:42:42
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna

Din motive personale am renuntat la ideea de acvariu acum doi ani inainte de a-l incepe.

Acum vreau sa realizez insfarsit proiectul .

Momentan am asa pe lista de cumparaturi:

Substrat: Denerelle Nuti Basis

Driftwood

Plante : -in fundal Bacopa caroliniana
- 1x anubias
- pe driftwood jawa moss
- in partea din fata dwarf sag

Pesti - 1x betta

Lumina 1x 24W

Filtrare : HOB cu burete + Matrix

Fara instalatie de co2 fara filtru extern.


Probleme


- nu gasesc filtru Aquaclear in Romania...poate imi puteti sugera un inlocuitor

- acvariul a stat 2 ani in pod, atat pe timp de vara cat si pe timp de iarna, este posibil ca siliconul, si asa prost facut(se vede in pozele de acum 2 ani) sa nu mai prezinte siguranta?



Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:
sonic11 wrote:Daca o sa am timp si chef in viitorul apropiat o sa fac in test pe trei mrdii de filtrare, ada bio rio, piatra ponce no name si siporax sa vedem care si cum sta treaba

Parerea mea este co n-o sa fie diferente prea mari


Salut cu drag aceasta idee, numa' sa fie un test facut calumea si in conditii absolut identice pentru fiecare.
Ma rog, daca o sa te hotarasti sa faci asa ceva, sunt sigur ca vei deschide un topic si vom dezbate problemele.

@hausere: E banu' tau, acvariu' tau, go for it!


Nu va mai chinuiti. este plin netul de X vs Y

Un exemplu:
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com