[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput - 240 litri  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Am cumparat recent un Acanthurus lineatus (joi l-am bagat in bazin).



Problema este ca nu mananca. I-am dat congelate, si pe baza de alge/spirulina (de la TMC), nu se atinge de ele. De granulele de la NLS, pe care le dau la ceilalti, la fel, nu se atinge.

Frecvent ciuguleste alge de pe geamul din spate, pe care nu l-am curatat de jumatate de an si e plin de alge - se poate vedea in video.

Ceva sfaturi?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- E un tang, asa ca pune botul la verdeata... incearca-l cu alge uscate (Nori).
- Tine cont ca poate nu s-a obisnuit cu bazinul cel nou. E bine ca ciuguleste peretele din spate, inseamna ca e activ si se hraneste.
- Stii ca se face ciortanel, nu-i asa?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Am comandat azi niste alge uscate (Alge naturale Red Seaweed si Sera Marin Gourmet Nori), asta am gasit la repezeala.
Este activ, se vede si in video, dar e cam slabanog, mi-e frica sa nu lesine...
Citeam ca nu ar refuza nici alt fel de hrana, dar cum ai zis si tu, poate nu e obisnuit cu bazinul...

'Ciortanel'?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ciortanel, adica se face maricel

Ia alge de la MegaImage, d-alea folosite la sushi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Ma gandeam eu ca te referi la marime, dar nu eram sigur

Daca as avea MegaImage, as trece sa iau, dar nu exista asa ceva in nordul intunecat

Cum se numesc? Sau cum arata, poate gasesc in magazinele de aici...
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, sunt ca niste foi uscate, maroniu-verzulii, de marimea unei coli A4.
Se folosesc la impachetare, in bucataria asiatica... se pune orez, peste, plm si se fac "rulourile" alea = sushi.
Ai vreun restaurant chinezesc pe-acolo?


"Nordul intunecat" zici?
Sa paziti bine zidul ala, ca sa nu vina Ceilalti!


Later edit: Baga "alge Nori" pe Google si vezi ce gasesti... poate-s si unii mai aproape de tine, vreun supermarket mai rasarit.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2016 15:50:29


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Daca le bag cu tot cu orez are ceva?

Deci e ok si ce am zis ca am luat mai sus, Sera Marin Gourmet Nori.

Asta sa-mi ajunga pe 2 saptamani, ca plec in concediu joi, si nu stiu daca apuc sa caut pana atunci, dar ma ocup de asta cand vin.

Este un restaurant chinezesc... O sa intreb la ei.
Cica ar fi si in Kauf "în zona de produse congelate, lâng? ketchup, mu?tar ?i m?sline".

Si astea cred ca trebuie prinse de sticla cumva, ca daca le dau drumul in bazin, adios, nu cred ca le mai gaseste.
[Email] [Yahoo!]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

koala wrote:

"Nordul intunecat" zici?
Sa paziti bine zidul ala, ca sa nu vina Ceilalti!




HHHAHHAHAHAHAHAHH
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pyu wrote:Deci e ok si ce am zis ca am luat mai sus, Sera Marin Gourmet Nori...

Si astea cred ca trebuie prinse de sticla cumva, ca daca le dau drumul in bazin, adios, nu cred ca le mai gaseste.

Da, sunt acelasi lucru... numai ca, daca le iei de la supermarket, costa la juma' de pret.
Evident ca trebuie prinse, intr-un carlig de plastic / sub un magnet de geam, etc.

Uite cum mancau pestii mei, alge d-alea "de MegaImage"... am mai tot postat linkul.



@melcu: Nu rade bah, ca winter is coming!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

koala wrote:@melcu: Nu rade bah, ca winter is coming!


Maine 36 de grade ! Ce iarna zici ?
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

koala wrote:
pyu wrote:Deci e ok si ce am zis ca am luat mai sus, Sera Marin Gourmet Nori...

Si astea cred ca trebuie prinse de sticla cumva, ca daca le dau drumul in bazin, adios, nu cred ca le mai gaseste.

Da, sunt acelasi lucru... numai ca, daca le iei de la supermarket, costa la juma' de pret.
Evident ca trebuie prinse, intr-un carlig de plastic / sub un magnet de geam, etc.

Uite cum mancau pestii mei, alge d-alea "de MegaImage"... am mai tot postat linkul.



@melcu: Nu rade bah, ca winter is coming!


Ce frumosi sunt "rechinii"
Le place sushi-le

Shaorma nu ai incercat?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcu wrote:
koala wrote:@melcu: Nu rade bah, ca winter is coming!


Maine 36 de grade ! Ce iarna zici ?



image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Acanthurus lineatus tot nu papa nimic... E foarte slab, nu se atinge nici de algele Nori pe care i le dau, nici de granule, nici de congelatele cu verdeata.
Ma tem ca se va stinge in scurt timp, au ramas pielea si oasele din el..
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ca masura de prevedere pe viitor sa-ti arate gazda daca si ce mananca, atunci macar stii ca nu-l iei defect
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pacat...sa inteleg ca are undeva la 20 de zile de cand nu mananca nu?
De unde l-ai luat, manca, sau l-ai luat direct cand a fost importat si nu a mai stat prin alte bazine?
[Email]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

De cand a venit doar ciuguleste de pe geamul din spate.
Zilele trecute era piele si os, abia innota.
L-am luat de pe nevertebrate. Cine stie ce e cu el...
Are aproape 20 de zile... Am incercat cateva tipuri de alge, granule, alge congelate, nu stiu ce larve congelate, nimic, nu se atinge de nimic.
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Dupa cum ma asteptam, a murit.
Cred ca a murit, pentru ca nu-l vad... Am cautat printre pietre, nu gasesc cadavrul, nu stiu unde e, si nici nu pot sa scot totul din bazin sa vad pe unde o fi.
Sunt total dezamagit, le-am scris celor de la nevertebrate, si s-au oferit sa-mi dea un peste cu o reducere de 35%.

As alege dintre:
Naso vlamingi - 150 lei
Unicornfish alungit Naso lopezi - 221 lei
Centropyge bicolor - 184 lei
Naso lituratus - 192 ron
Melon Butterflyfish (Chaetodon trifasciatus) - 190 ron

La asta se aplica reducerea de 35%. Oare care din astia au sanse mai mari de supravietuire?

[Email] [Yahoo!]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Inainte sa te apuci sa alegi pestele citeste despre fiecare.

Vezi cum se intelege cu ceilalti... ce mananca tip de comportament cum ii place bazinul ce dimensiuni ajunge sa aiba si tot asa...

Poate prin eliminare o sa ajungi la concluzia ca niciunul nu este potrivit sau poate doar 1 singur
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Oricare e bun...eu as merge pe Naso Lituratus. Problema e alta. Tu trebuie in primul rand sa te asiguri ca de acolo de unde il iei mananca. Trebuie sa ceri celor de la nevertebrate o dovada ca pestele mananca inainte sa il trimita la tine, ceea ce e mai greu la ei pentru ca ei nu tin pestii la ei. Ii comanda si dupa ce le ajunge il trimit direct la tine. Eu ti-as recomanda ca pentru cativa zeci de lei in plus sa iei pestele de la un comerciant axat, orientat pe importuri si vanzari de vietuitoare marine. Ca sa nu fac reclma pot sa iti spun ca sunt cativa, uita-te la sectiunea magazune/site uri online si gasesti acolo...
[Email]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Acanthurus lineatus e un peste foarte dificil. Peste tot pe unde l-am vazut in general au fost existat probleme de alimentatie cu el. In general a murit dupa introducere.
Mergi pe Naso....e ceva mai rezistent....dar si ala e hit or miss uneori. Dar 80% o sa fie ok.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com