[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tangled Roots  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sony Xperia Z5

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sony Xperia Z5


Busted !


Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am cochetat si eu cu ideea sa vand Samsung S5-ul, sa mai pun ceva si sa iau Z5 (mai ales pentru camera aia de 23 megapixeli), dar m-a descurajat pretul (atat pretul cu care pot vinde Samsungul, cat si pretul pentru un Sony nou).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

O parte din echipa mea de curatenie.

imageAmano Shrimp - Caridina japonica

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ziua 68

image

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,
un mic update, am schimbat nisipul cu ADA Colorado Sand si lampa cu ADA Aquasky 601 (multumesc skija ) .
Am mai adaugat si cateva plantute : Bucephalandra Theia , Buce. Wavy Leaf , Buce. Mini Neadle Leaf , Buce. Green Velvet .

Asta e deocamdata : , ziua 76:

image17.06.2016 by Bogdan

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Per ansamblu imi place mult acvariul tau. Ce pot sa zic ca incurca din punctu meu de vedere , ai prea multa variatie , si la hardscape , si la plante . Dupa mine una din cele 2 componente ( plante , radacini ) trebuia sa fie mai dulce cumva, mai uniforma - se anuleaza cumva una pe alta . ..... sper ca intelegi ce as vrea sa zic ...
Ai nevoie in compozitie de o zona de odihna a ochiului .

This message was edited 2 times. Last update was at 21/06/2016 16:29:24

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Per ansamblu imi place mult acvariul tau. Ce pot sa zic ca incurca din punctu meu de vedere , ai prea multa variatie , si la hardscape , si la plante . Dupa mine una din cele 2 componente ( plante , radacini ) trebuia sa fie mai dulce cumva, mai uniforma - se anuleaza cumva una pe alta . ..... sper ca intelegi ce as vrea sa zic ...
Ai nevoie in compozitie de o zona de odihna a ochiului .


Multumesc.
Eu nu prea le am cu "dulcele" sa zic asa , imi plac chestiile mai acrisoare...cred ca am inteles ce zici tu dar in privinta radacinilor nu vreau sa fac nimic iar la plante deocamdata nu vad o alta aranjare si nici nu imi vine sa renunta la nici unele dintre ele, altele nu mai bag...poate inca 2-3 specii micute de bucephalandra, ca nu ma pot abtine mai mult ca sigur
Si iti mai spun eu o chestie , in poza e una iar in realitate se vede cu totul altfel iar pentru mine care il vad zilnic chiar ma linisteste.

Intre timp am mai facut doua mici modificari si anume , am intrerup fissidens fontanus care parca imi crea o bariera vizuala acolo si l-am eliminat pe cel de pe creanga din stanga.
image


Utopia Reef 400
My Aquariums
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place bazinul, felicitari!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc Stefan.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

M-a macinat talentul aseara astfel ca am filmat cu telefonul bazinul.
Sper sa va placa , cam asta a iesit :


Am putine probleme cu GSA dupa ce am upgradat lumina, dar reglez eu cumva din mers.


Utopia Reef 400
My Aquariums
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie-mi place mult, pentru ca e "natural" si pentru ca jocul de lumina-umbra da senzatia de profunzime (chiar daca bazinul e mic).
Ahh, si imi mai place faptul ca am vazut niste Brachygobius xanthozona... sunt niste pesti foarte draguti si prea putin apreciati. Am avut si eu, acu' vreo 15 ani, pe vremea "veiozei".


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Placut acvariu
[Email]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Mie-mi place mult, pentru ca e "natural" si pentru ca jocul de lumina-umbra da senzatia de profunzime (chiar daca bazinul e mic).
Ahh, si imi mai place faptul ca am vazut niste Brachygobius xanthozona... sunt niste pesti foarte draguti si prea putin apreciati. Am avut si eu, acu' vreo 15 ani, pe vremea "veiozei".



Multumesc maestre Koala ,
am vrut sa-l aduc cat se poate spre acest "natural" si ma bucur ca am reusit cat de cat sa fac asta cu cate cunostinte am eu. M-au inspirat acvariile lui Amano care arata atat de natural in opinia mea , un aspect obtinut de cele mai multe ori cu plante easy sau medium.
Si mie imi plac tare mult acesti Bumblebee Goby , incat îi hranesc pe fiecare in parte cu penseta la propriu! ...posibil din cauza ca sunt cam mofturosi la mancare de aceea nu sunt atat de populari si mai putin apreciati.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2016 16:18:24


Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

ocean wrote:Placut acvariu


Multumesc.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si mie mi se pare mai frumos acum , cred ca ti au mai crescut si plantele- e mult mai legat. Ai putea sa pui si poze .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote: Si mie imi plac tare mult acesti Bumblebee Goby , incat îi hranesc pe fiecare in parte cu penseta la propriu! ...posibil din cauza ca sunt cam mofturosi la mancare de aceea nu sunt atat de populari si mai putin apreciati.

Ai mei haleau larve de libelula (Chironomus)... d-alea proaspete, nu congelatura.
[Thumb - veioza_025.jpg]

[Thumb - veioza_020.jpg]

[Thumb - veioza_019.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Si mie mi se pare mai frumos acum , cred ca ti au mai crescut si plantele- e mult mai legat. Ai putea sa pui si poze .


Da au mai crescut putin plantele si cum bine ai punctat incet incet se "leaga " .
Momentan nu am un aparat foto , dar cand o sa pun mana pe unul o sa-i fac si cateva poze.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

koala wrote:
BBogdan wrote: Si mie imi plac tare mult acesti Bumblebee Goby , incat îi hranesc pe fiecare in parte cu penseta la propriu! ...posibil din cauza ca sunt cam mofturosi la mancare de aceea nu sunt atat de populari si mai putin apreciati.

Ai mei haleau larve de libelula (Chironomus)... d-alea proaspete, nu congelatura.


Vai cum am cautat si eu larve de libelula prin CJ dar nu am avut succes sa gasesc. Eu le dau viermi de pescuit rosii (pentru ca altceva nu gasesc si trebuie sa fie colorati ca altfel nu-i intereseaza) pe care-i tai frumos in bucatele mai mici si le dau cu penseta cam de doua ori pe saptamana. Suntem invatati deja cu rutina si nu dureaza mai mult de 2 minute sa fac asta. Nu prea gasesc hrana vie la Cluj , nici macar congelata.

Utopia Reef 400
My Aquariums
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

du-te la juc, au hrana vie.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com