[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jack Dempsey - Rocio octofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Am gasit filmuletu... 14 mai iesisera puii de vreo 2 zile...
Nu reusesc sa incarc filmulet.



Acum, remarc o groapa barosana. Ionel a fost harnic. Mai vrea o runda ... de pui! Marioara s-a bagat la gropa si nus ce face pe acolo ca nu mai iese. Aha! Am dat planta din fata si e clar: m-a piscat si acu si-o trag de zor.
Sa vedem maine daca apar si ooollleee.
Daca mai scot o serie de pui i-or manaca paia din prima serie? Abia au depasit 1 cm. Ionel are o gura! bate spre 15 cm. Ramane de vazut.


by koala: Am aranjat linkul.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2016 15:47:03


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Revin la Ionel si Marioara...Ieri, au depus a doua oara. Ca si prima data Ionica si facut treaba de barbat si s-a carat in partea cealalta a acvariului lasand-o pe biata Marioara sa-si ventileze icrese si sa-si scoata puii.
Intre timp ambitia de a planta acvariul incepe sa fie satisfacuta. Au crescut un pic plantele, presupun ca a ajutat aditia de codoi si un pic de feropol.
M-am umplut de pomaceea... pacat ca nu sunt din cei galbeni...(imi plac mai mult) unul din parinti era maro cu dungi... puii l-au cam mostenit.
Supravietuitorul cory se descurca in continuare, scapand cu fuga, dar parca e mai tupeist, azi se dadea pe langa icre, evident ca si-a luat-o!
Puii ramasi de la prima depunere nu mai sunt ocrotiti, dar nici nu se iau aia batrani de ei... mananca si se fac frumosi, au depasit un cm si pare trupa compacta fara pierderi in ultimele 2 sapt. sunt vreo 20 si...
De ieri am inceput sa-i hranesc ceva mai elevat. Am trecut pe la Coralis sa-mi iau salvinii comandati si mult asteptati, m-am ales si cu mixtura de inima de vita, reteta lor... preparata (eu sunt prea lenes sa caut prin abatoare si carmangerii). Oscarii is morti dupa ea, sar in sus de bucurie, severumii se bat pe ea, asa ca au capatat si JD-ii. Am dat de proba si la puii de severumi si salvini - au mancat cu pofta si ieri si azi, pana acum par foarte fericiti.
Am mai descoperit ca se pot pune linkuri cu filmulete si-am facut si eu! Na! cu Ionel si Marioara. Scuzati calitatea sunt slabut la filmari!
Am primit permisiunea sa postez si foto cu electricii fiului meu... ce-mi par femele amandoi! Ha. Poate imi iese de-un schimb cu masculul clasic din comunitar.

si pentru ca nu stiu inca sa pun filmu aici, dau link-ul...


by koala: Am reparat linkul ala de youtube.
[Thumb - ouo-randul-2-19-iunie.jpg]

[Thumb - electrica-pt-net.jpg]

[Thumb - puii-JD.jpg]

[Thumb - ionel-la-circa-7-luni2.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2016 09:16:37


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto filmarea, imi place atmosfera din acvariu!

PS: Sa stii ca puii mari or sa atace si-or sa manance puii mici... uite ce ziceam, pe vremuri:
koala wrote:De astazi, lucrurile au revenit la "normal", ultimii pui "mici" fiind mancati de fratii lor mai mari. Am stat si am urmarit cu mare atentie ceea ce s-a intamplat in acvariu in aceste zile, iar parerea mea este ca fenomenele observate / comportamentul observat sunt similare celor din natura:

- Populatia acvariului este aceeasi, ca si acum 4 luni (atunci cand a fost depusa prima ponta "reusita"): 4 ancistrusi, 2 SAE, 3 corydoras... ma rog, erau mai multi cory pe vremea aceea
- Atunci, parintii au fost in stare sa-si apere cu succes puii de atacul strainilor, si i-au crescut fara probleme.
- Acum, in afara pestilor mai sus mentionati, traiesc in acvariu si circa 20-25 pui mari.
- Adultii au avut, acum, acelasi comportament violent fata de locatarii de alta nationalitate (ancistrusi, cory, SAE)
- In schimb, puii "batrani" au facut ce-au vrut, si nu am vazut ca adultii sa ii atace, sau sa ii alunge de pe langa cardul "proaspat".
- Adultii nu si-au dat silinta sa apere "progenitura" noua de atacurile puilor "batrani", ca atare acestia din urma s-au hranit, fara nici o jena, cu fratii lor mai mici. Cu toate astea, adultii "luau foc instantaneu" atunci cand prin fata cardului de pui mici se nimerea vreun ancistrus, sau vreun coryodras.


In urma celor observate in acvariul meu, trag urmatoarele concluzii legate de comportamentul in natura al acestor cichlidae:

- Puii traiesc pe langa parinti multa vreme, cel putin pana cand incep sa se maturizeze dpdv sexual.
- In acest timp, parintii ii accepta si ii protejeaza, chiar daca intre timp mai depun icre si mai scot si alte generatii de pui.
- Parintii "nu fac deosebire" intre diferitele generatii de pui, astfel ca se aplica cu succes regula "pestele mare il inghite pe cel mic".
- Probabil ca doar maturitatea sexuala determina exemplarele tinere sa paraseasca "zona sigura" in care au crescut si ii face sa plece in cautarea "perechii ideale" .
- Probabil ca parintii isi alunga progeniturile abia atunci cand impulsurile sexuala ale acestora din urma devin "stresante" si "vizibile".

Uite si filmul respectiv:


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Multam. Koala.
Se verifica observatiile maestre. Mi s-a intamplat deja cu o pereche de Aequidens pulcher - pe care i-am donat lu taica-meu.
Nu aveam idee ce vor face JD-ii.
Ceva s-a intamplat asta noapte ori a iesit a doua serie de pui ori au halit oole... evident, nu adultii au comis-o (femela era foarte grijulie cu "ponta"!) ci puiutii aia draguti de 1 cm si un pic.
Deci da. E clar aia mici mai au cateva luni de bantuit prin acvariu fara nici o grija. Natura si-a spus cuvantul!
Voi continua acest jurnal in speranta ca acesti pesti superbi, atat prin colorit, cat si prin comportament vor starni si altora interesul.
Sunt de fapt foarte timizi! se sperie repede de orice apare brusc la geamul lor. Prinsul unui exemplar in acvariu este un cosmar - fug de mananca pamantul, nu pot da un exemplu de peste mai sperios ca astia (poate Densonii)
Culorile am sesizat ca difera usor chiar in aceeasi generatie, vom vedea si la puii mei. Parca si desenul este oarecum diferit de la un exemplar la altul, functie si de conditiile din acvariu, precum amprentele. Din 7 crescuti nu am avut 2 identici (3 masculi si 4 femele).
Acum am perechea cu acvariu dedicat + un mascul in comunitar si 3 femele in alt acvariu (1 clasica si 2 electrice) (ma tenteaza o a doua pereche : mascul clasic cu femela electrica, poate reusesc sa obtin si pui electrici nu ca mor dupa ei, ci doar asa, de amorul artei).
Masculul sta aproape tot timpul in partea mediana a coloanei de apa si patruleaza lejer prin fata geamului uitandu-se tot timpul dupa mine. (Il am langa biroul de lucru unde stau cam toata ziua).
De mancare le-am dat pana acum fulgi pentru pui si granule de la tetra. De cand adun rame pentru oscari le pica si lor 1-2. De cateva zile le-am dat mixtura de inima de vita tot de la oscari, insa dupa 3 zile s-au cam plictisit de ea si se uita cam stramb am schimbat meniul, incerc sa alternez cat se poate. Nu-s ce sa le fac saptamana viitoare ca plec in Delta dupa stiuci si bibani... sper sa reziste 5-6 zile nehaliti, au acvariu plin de pomacea mici poate s-or da la ei sa-i mai imputineze.

P.S. Superba perechea temporalis! I-ati reprodus si pastia!


This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2016 23:09:11


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- pestii rezista fara mancare si cate 2-3 saptamani... verificat de mine, anii trecuti.
- varianta "electric" e mai sensibila, mai "nazuroasa"... puii cresc greu si mor repede.
- daca faci o pereche combinata, atunci doar o mica parte din pui vor mosteni genele "electrice".
- daca vrei sa pastrezi din ei, iti recomand sa-i separi si sa-i cresti separat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acelasi compotrament descris de Koala, l-am observat si eu la C. Sajica.
Parintii au grije de toti puii (si mici si mari) iar pui mari ii manaca pe cei mici intr-o veselie.
Oricum, parintii de C. Sajica au o grije nemaipomenita de progeniturile lor.

Festina lente !
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

koala wrote:- pestii rezista fara mancare si cate 2-3 saptamani... verificat de mine, anii trecuti.
- varianta "electric" e mai sensibila, mai "nazuroasa"... puii cresc greu si mor repede.
- daca faci o pereche combinata, atunci doar o mica parte din pui vor mosteni genele "electrice".
- daca vrei sa pastrezi din ei, iti recomand sa-i separi si sa-i cresti separat.


Cele 2 femele electrice pe care le are de fapt fiul meu... au crescut intr-adevar foarte putin. In 4-5 luni cca. 1 cm cu mancare buna, filtrare buna si schimburi de apa ca la carte. Pana acum, la EBJD fata de clasici mi s-a parut ca ritmul de crestere este la jumatate, cel mult... De ceva vreme incepem sa ne intrebam daca nu cumva sunt pitice!
Crescatorul de la care i-am luat mi-a spus ca ai mei au gene electrice, adica BGJD, teoretic am sanse mai mari de a obtine electrici, daca o fi sa fie...
Am notat. Vom vedea pe parcurs, deocamdata electricele sunt prea mici. Ne bucuram de perechea clasica.

Despre haleala, stiu ceva-ceva de anul trecut (am plecat 2 saptamani) Oscarul n-a suferit... aveam ofamilie de nigrofasciatum albino pe langa el... Au scapat parintii si inca vreo 4 pui... Mai erau si cativa africani care s-au imputinat si aia..
Acum sa vedem ce vor face ceilalti: severumii, JD-i, GT si puii de salvinii si puii de severum ... Merde! m-am intins cam tare 3 acvarii + 1 cu puii... Am un singur hranitor si o sa-l pun la pui. Daca zice maestru ca vreo 2 saptamani se descurca, plec mai linistit... Merci.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2016 13:12:48


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Severus wrote:Acelasi compotrament descris de Koala, l-am observat si eu la C. Sajica.
Parintii au grije de toti puii (si mici si mari) iar pui mari ii manaca pe cei mici intr-o veselie.
Oricum, parintii de C. Sajica au o grije nemaipomenita de progeniturile lor.


Da. E clar. M-am lamurit. Comportament tipic ciclidelor americane.

Asa off topic, as intreba si eu ce ma framanta de vreo saptamana.
Am primit pe comanda (sa zic de unde?! firma cunoscuta pe net de la Cluj. na.) asteptand rabdator cateva luni severum red spotted.
Am primit 3 buc. - 3-4 cm. Atasez si o poza - doua... mi se par cam galbeni... Astia nu ar trebui sa fi de mici mai portocalii un pic?! Sunt oare red spotted? Am un mascul adult care arata ca ai dumneavoastra...
[Thumb - severum-red-spot-fara-bl.jpg]

[Thumb - severum-red-spot-fara-bl1.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Severumii mei erau mai portocalii cand i-am primit.
2. Am o cunostiinta care are niste Severumi ca ai tai (cu ceva mai mult portocaliu) si ii vinde drept Golden severum.

LE Poti sa vezi poze cu Severumi mei cand erau mici (4 - 6 cm ?) la topicul meu cu Red Spotted Severum. Mi se pare ca diferenta de culoare este destul de mare.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/06/2016 13:57:42


Festina lente !
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Severus wrote:1. Severumii mei erau mai portocalii cand i-am primit.
2. Am o cunostiinta care are niste Severumi ca ai tai (cu ceva mai mult portocaliu) si ii vinde drept Golden severum.

LE Poti sa vezi poze cu Severumi mei cand erau mici (4 - 6 cm ?) la topicul meu cu Red Spotted Severum. Mi se pare ca diferenta de culoare este destul de mare.


Multumesc frumos! I-am vazut pe ai dumneavoastra ... Asa mi se parea si mie, insa neavand experienta cu ei nu eram convins.
Este evident ca am fost fraierit! Sa mai zic si cat am dat pe ei?!...
Daca stiti pe cineva candva cumva care are/aduce 3-4 pui va raman profund indatorat... Eu intr-un an atat am reusit sa capata! Spalacitii aia...
Ape limpezi!

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si Severumii tai sunt frumosi.
Sa asteptam un pic sa vedem cum evolueaza dupa ce mai cresc.

PS Daca gasesc Red Spotted o sa plasez informatia pe forum.


Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Din cate stiu eu, pestii sunt adusi "la comanda" - asta insemnand ca magazinul nu are marfa pe stoc si iti vinde doar ceea ce primeste. Probabil ca e vorba de colegii de la nevertebrate.ro.
- Daca furnizorul lor "a zis ca pestii aia sunt red spotted", atunci asta primesti si tu... magazinul nu are nici o vina, deoarece este un simplu intermediar.
- Nu am de ce sa le iau apararea, ca nu castig nimic, dar adevarul este ca ei nu au niciun control asupra marfii pe care o primesc/o vand.
- Stiu ca sunt oameni seriosi, asa ca poate ar fi util sa le dai un mail si sa le spui care e temerea ta (ca ai primit severumi galbeni, in loc de red spotted)... vezi ce zic.


PS: Ma uit la ei in oferta si nu vad Severum Red Spotted... au doar Severum Gold (adica, ce ai tu). Oricum, vorbeste si cu ei si lamureste problema.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

koala wrote:- Din cate stiu eu, pestii sunt adusi "la comanda" - asta insemnand ca magazinul nu are marfa pe stoc si iti vinde doar ceea ce primeste. Probabil ca e vorba de colegii de la nevertebrate.ro.
- Daca furnizorul lor "a zis ca pestii aia sunt red spotted", atunci asta primesti si tu... magazinul nu are nici o vina, deoarece este un simplu intermediar.
- Nu am de ce sa le iau apararea, ca nu castig nimic, dar adevarul este ca ei nu au niciun control asupra marfii pe care o primesc/o vand.
- Stiu ca sunt oameni seriosi, asa ca poate ar fi util sa le dai un mail si sa le spui care e temerea ta (ca ai primit severumi galbeni, in loc de red spotted)... vezi ce zic.


PS: Ma uit la ei in oferta si nu vad Severum Red Spotted... au doar Severum Gold (adica, ce ai tu). Oricum, vorbeste si cu ei si lamureste problema.


Exact asta mi-au raspuns... ca asta au primit pe codul ala... de red spoted severum. Pe site nu mai sunt, au delistat dupa sesizarea mea. Asta am primit ca raspuns. N-am ce face ma multumesc cu el si caut in continuare red spotted severum!

P.S. Tot ce am mai comandat de la ei a fost OK, ambalare, expeditie etc...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2016 16:02:43


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan-iulian wrote:Exact asta mi-au raspuns... ca asta au primit pe codul ala... de red spoted severum. Pe site nu mai sunt, au delistat dupa sesizarea mea. Asta am primit ca raspuns. N-am ce face ma multumesc cu el si caut in continuare red spotted severum!

P.S. Tot ce am mai comandat de la ei a fost OK, ambalare, expeditie etc...

Oamenii nu-s niste tepari ieftini, aparuti ieri pe internet.
Daca au "delistat" varianta red spotted, dupa sesizarea ta, inseamna ca si ei au ajuns la aceeasi concluzie... si anume, ca furnizorul a gresit comanda si-a trimis altceva. Nu e o tragedie, nu e un capat de tara... lucruri din astea se mai intampla.
Sper ca ti-ai recuperat diferenta de bani.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Severus wrote:Si Severumii tai sunt frumosi.
Sa asteptam un pic sa vedem cum evolueaza dupa ce mai cresc.

PS Daca gasesc Red Spotted o sa plasez informatia pe forum.



Multam. Am sa-i cresc si pe astia mici si galbeni... chiar daca mai am inca 3 pe la 10-15 cm... vedem ce iese ar putea fi interesanti. Am vazut niste poze pe la americani unde erau numiti golden red spot severum... asteptam si vedem.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

koala wrote:
dan-iulian wrote:Exact asta mi-au raspuns... ca asta au primit pe codul ala... de red spoted severum. Pe site nu mai sunt, au delistat dupa sesizarea mea. Asta am primit ca raspuns. N-am ce face ma multumesc cu el si caut in continuare red spotted severum!

P.S. Tot ce am mai comandat de la ei a fost OK, ambalare, expeditie etc...

Oamenii nu-s niste tepari ieftini, aparuti ieri pe internet.
Daca au "delistat" varianta red spotted, dupa sesizarea ta, inseamna ca si ei au ajuns la aceeasi concluzie... si anume, ca furnizorul a gresit comanda si-a trimis altceva. Nu e o tragedie, nu e un capat de tara... lucruri din astea se mai intampla.
Sper ca ti-ai recuperat diferenta de bani.


Maestre nu de bani m-am ofuscat... ci asa, ca-mi doream tare mult si ca aia mici de nu le ia mama inghetata ca are rosu in gat, ma plangeam si io. N-am mai cerut nimic... io nu vreu bani io vreu severumi

P.S. oricum din 3 distribuitori intrebati au fost singurii care mi-au adus ceva... acvaristica merge inainte!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2016 16:17:16


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fara sa le fac antireclama dar la ultimul import si eu am avut niste pesti comandati la ei si au venit alt cod, o marime mai mica.
I-am luat asa dar am avut emotii cand i-am varat in bazin. Pana la urma nu am pierdut niciunul.
Probabil ar trebui sa aiba o discutie cu furnizorii, cam multe erori.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

E... n-am mai dat demult pe aici. Am fost plecat vreo 2 saptamani. Asa cum spunea Koala, mai sus, pestanii s-au descurcat fara dadaca. Nici o pierdere... poate in greutate putin.
Albastreii au capatat insa o spaima ceva... nu ma mai inteleg cu ei. Sunt extrem de speriosi. A trecut o saptamana si Ionel ma evita stand ascuns. Nici cu haleala nu am reusit sa-l conving, iese insfaca si fuge de rupe.
Astia chiar au memorie scurta. Mama lor. Zici ca am acvariul gol. Adica fara adulti ca puii sunt prosti si se hlizesc tot timpul la geam.
Incerc o redecorare, au crescut plantele si sunt prea multe locuri de ascuns.
Puii au stagnat in crestere, au ajuns la aproape 2 cm si nu sesizez pierderi.


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

JD si mai ales EBJD sunt destul de speriosi. Baga ceva Neoni sau cativa Nigro (doar masculi sau doar femele) mai degraba, sa detensioneze situatia. Astia au nevoie sa vada alti pesti care inoata voiosi sa prinda curaj, altfel o sa ai episoade din astea destul de frecvent.
[WWW]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Dan P wrote:JD si mai ales EBJD sunt destul de speriosi. Baga ceva Neoni sau cativa Nigro (doar masculi sau doar femele) mai degraba, sa detensioneze situatia. Astia au nevoie sa vada alti pesti care inoata voiosi sa prinda curaj, altfel o sa ai episoade din astea destul de frecvent.


Nea Dane, neoni? . Am niste blue acara pui de 3-4 cm la indemana nu stiam cui sa-i dau
Multam. Incercam.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com