[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Thassos Grecia 2017  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Dar am si eu o intrebare 2timpi, 2smokes sau cum te-o mai chema...ce parere ai de acvaristica marina in general, nu ar trebui interzisa? Pentru ca pana la urma toate vietuitoarele de prin bazinele astea ale nostre si ale altora ca noi de prin alte tari sunt pescuite/culese/adunate tot din natura.
Cu asta cum ramane?
Hmmm...eu zic sa ii impuscam pe toti astia de pescuiesc toate astea...

PS: as vrea si eu din Grecia daca poate aduce cineva un arici de mare.
Merci!


Pai speciile comercializate pentru industria acvaristica sunt pe lista IUCN ca fiind least concern.
Singura justificare pentru a tine pesti si corali in acvariu in loc sa-i las in ocean e ca vreau sa am o bucatica de ocean in casa si ma doar fix in cur de ocean ca oricum nu traiesc la ocean langa reciful de corali. In plus, dupa tendinta actuala, in curand doar in acvariile noastre vor mai fi vizibile multe din aceste specii.

Planeta noastra sufera de o boala grea si probabil doar un razboi nuclear generalizat o mai poate salva de boala pe care o reprezinta omenirea.

Acum legat de ce a zis 2strokes, grecii au traditie inca din antichitate la sex anal, asa ca nu m-ar mira.
Daca sunt si ei ca noi insa, nu cred ca le pasa de bogatiile pe care le au in mare.
Oricum, aveti grija la condus si sa va intoarceti cu animalutele in stare buna.
Caracatita, pe bune?!?

2smokes, tu nu aveai planuri sa recoltezi meduzele tot din natura? Sau le iei de la shop?
De ce ti se pare ca recoltatul manual turistic (zic eu, sustenabil) este mai daunator decat recoltatul comercial cu permis, plase si dragat?
Blue fin tuna, ia zi, stii cum este pescuit in Marea Mediterana de catre pescarii spanioli, italieni si greci? Cu permis.

Parerea mea e ca moral e gresit, atat sa tii un acvariu de recif, cat si sa colectezi animale din natura, atat timp cat nu esti dedicat sa le oferi conditii decente si o speranta de viata similara cu cea din natura.

La ultima incursiune pe coasta de sud a Angliei, am nimerit o locatie buna pentru rock-pooling.
La un km mai in sud, imediat dupa trecere cu bacul, este plaja de gay, acolo poti face si rock-pooling, si sex anal in one go.
Eu am ales plaja de familisti, am prins impreuna cu Noemi, pozat, dat drumul la sfarsitul zilei inainte sa ne intorcem acasa.
In trecut am adus de la mare anemone, meduze de alea faine (Ctenophora), pesti (puiet de sea bass), hermiti etc.
Acum stiu ca nu se merita, intrucat 1. nu sunt la fel de frumoase ca cele tropicale si 2. nu supravietuiesc la fel de bine in conditii tropicale.
Oricum, cea mai stupida faza a fost sa iau soparle de pe malul Marii Negre si sa le aduc in UK, ca apoi sa aflu ca specia respectiva traieste doar pe acea plaja si la niste dune de nisip intr-o rezervatie din Galati. Probabil ca sunt specie protejata si am incalcat legea.

[Thumb - 20170527_183348.jpg]

[Thumb - 20170527_183052.jpg]

[Thumb - 20170527_183304.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Numai infractori pe aici....
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

ciprian wrote: Numai infractori pe aici....


Ai grija sa nu-ti vaza careva avatarul, ca te trezesti ca mergi cracanat.

Pentru baietii care se duc in Grecia: aveti grija ca pe langa blenny cu muscatura ca de vipera, exista si vipere.
Care se pare ca nu omoara pe nimeni dintr-o singura muscatura. Probabil ca-s mai blande decat blenny.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2017 17:44:26


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

I-auzi bre',....nici poze nu mai ai voie sa aduci din Grecia...
O sa sun la Protectia Actiniilor, sa stii...
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

um02122 wrote:
CatalinBarbu wrote:Dar am si eu o intrebare 2timpi, 2smokes sau cum te-o mai chema...ce parere ai de acvaristica marina in general, nu ar trebui interzisa? Pentru ca pana la urma toate vietuitoarele de prin bazinele astea ale nostre si ale altora ca noi de prin alte tari sunt pescuite/culese/adunate tot din natura.
Cu asta cum ramane?
Hmmm...eu zic sa ii impuscam pe toti astia de pescuiesc toate astea...

PS: as vrea si eu din Grecia daca poate aduce cineva un arici de mare.
Merci!


Pai speciile comercializate pentru industria acvaristica sunt pe lista IUCN ca fiind least concern.
Singura justificare pentru a tine pesti si corali in acvariu in loc sa-i las in ocean e ca vreau sa am o bucatica de ocean in casa si ma doar fix in cur de ocean ca oricum nu traiesc la ocean langa reciful de corali. In plus, dupa tendinta actuala, in curand doar in acvariile noastre vor mai fi vizibile multe din aceste specii.

Planeta noastra sufera de o boala grea si probabil doar un razboi nuclear generalizat o mai poate salva de boala pe care o reprezinta omenirea.

Acum legat de ce a zis 2strokes, grecii au traditie inca din antichitate la sex anal, asa ca nu m-ar mira.
Daca sunt si ei ca noi insa, nu cred ca le pasa de bogatiile pe care le au in mare.
Oricum, aveti grija la condus si sa va intoarceti cu animalutele in stare buna.
Caracatita, pe bune?!?

2smokes, tu nu aveai planuri sa recoltezi meduzele tot din natura? Sau le iei de la shop?
De ce ti se pare ca recoltatul manual turistic (zic eu, sustenabil) este mai daunator decat recoltatul comercial cu permis, plase si dragat?
Blue fin tuna, ia zi, stii cum este pescuit in Marea Mediterana de catre pescarii spanioli, italieni si greci? Cu permis.

Parerea mea e ca moral e gresit, atat sa tii un acvariu de recif, cat si sa colectezi animale din natura, atat timp cat nu esti dedicat sa le oferi conditii decente si o speranta de viata similara cu cea din natura.

La ultima incursiune pe coasta de sud a Angliei, am nimerit o locatie buna pentru rock-pooling.
La un km mai in sud, imediat dupa trecere cu bacul, este plaja de gay, acolo poti face si rock-pooling, si sex anal in one go.
Eu am ales plaja de familisti, am prins impreuna cu Noemi, pozat, dat drumul la sfarsitul zilei inainte sa ne intorcem acasa.
In trecut am adus de la mare anemone, meduze de alea faine (Ctenophora), pesti (puiet de sea bass), hermiti etc.
Acum stiu ca nu se merita, intrucat 1. nu sunt la fel de frumoase ca cele tropicale si 2. nu supravietuiesc la fel de bine in conditii tropicale.
Oricum, cea mai stupida faza a fost sa iau soparle de pe malul Marii Negre si sa le aduc in UK, ca apoi sa aflu ca specia respectiva traieste doar pe acea plaja si la niste dune de nisip intr-o rezervatie din Galati. Probabil ca sunt specie protejata si am incalcat legea.

Si eu am facut o greseala cum ai facut tu cu soparlele,cand eram copil ,am impuscat in cap un huhurez de noapte(huhurezul mare -avea anvergura
aripilor peste un metru,masurata cu masa-aveam o masa cu lungimea de un metru) ,pasare pe cale de disparitie la noi care mai are vre- o 2 cuiburi in padurea Letea ramase la noi de la ultima glaciatiune,pasare disparuta
din tari ca Franta si Austria .Aveam doar 12 ani,eram prost pe atunci si nebun da chiar si la varsta aia mi-am dat seama ce greseala am facut si mi- a parut rau.Cat despre coralii pe care ii cumparam de la magazin,aia au pasaport CITES si nu sunt specii amenintate sau rare iar hobby-ul asta ar trebui sa te invete sa respecti si sa protejezi natura .

This message was edited 2 times. Last update was at 11/06/2017 23:09:51

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Dar am si eu o intrebare 2timpi, 2smokes sau cum te-o mai chema...ce parere ai de acvaristica marina in general, nu ar trebui interzisa? Pentru ca pana la urma toate vietuitoarele de prin bazinele astea ale nostre si ale altora ca noi de prin alte tari sunt pescuite/culese/adunate tot din natura.
Cu asta cum ramane?
Hmmm...eu zic sa ii impuscam pe toti astia de pescuiesc toate astea...

PS: as vrea si eu din Grecia daca poate aduce cineva un arici de mare.
Merci!
Da cumpara-ti bai nene un arici de la Peti sau de la alt magazin,legal,din surse de incredere.Ce ,asa de sarac esti ca nu-ti poti permite sa cumperi un arici si tre sa-l iei de la scafandrii culegatori mai ieftin? Vezi ca poate iti face un discount la magazin sau daca tii in mod neaparat si ai probleme cu iesitul afara ,poti sa te duci personal pana in Grecia sa il pescuiesti.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Bai nene ia vezi-ti tu lungu nasului si nu te mai baga unde nu iti fierbe oala. N-ai tu treaba de ce imi permit si ce nu imi permit eu. Vezi-ti de treaba ta si lasa lumea in pace . Naturistu' din franzela s-a gasit sa salveze lumea. Tantalaule !!!
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Bai nene ia vezi-ti tu lungu nasului si nu te mai baga unde nu iti fierbe oala. N-ai tu treaba de ce imi permit si ce nu imi permit eu. Vezi-ti de treaba ta si lasa lumea in pace . Naturistu' din franzela s-a gasit sa salveze lumea. Tantalaule !!!
Bai nervosule,vezi ca tu te-ai bagat in seama cu mine fara sa te fi invitat cineva la discutie.Pentru cultura ta generala de acvarist ,afla ca iti trebuie permis CITES pentru a vinde animalele alea din acvariu,nici atata lucru nu stiai.In rest ,mai departe nu dau ca nu dau in femei.Spor la gaureala
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baieti, relaxati-va!
Nu e cazul sa luati foc, dintr-o simpla discutie... fiecare si-a spus parerea. Gata. Merci!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

by koala: Va rog sa va calmati.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 07:13:53

[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

by koala: Va rog sa va calmati.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 07:14:04

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Fara sa am vre-un interes de la acvariu.ro (vreau sa cumpar un magnet de pe site,da ma descurc eu si fara) fie el comercial sau de orice alta natura si din proprie initiativa nefiind pus de vre-un admin,prieten etc,imi retrag cuvintele fata de CatalinBarbu ,mai ales de la ultima replica dura.Nu are rost sa ne facem de ras in halu asta pe forum,mai ales ca suntem o mana de oameni cu pasiunea asta;Dar ca sa lamuresc lucrurile,tot nu e moral sa cumperi un arici de la ,,baieti,, pentru ca ,chiar daca un arici,un crevete,o caracatita se pot pescui legal si nu sunt pe cale de disparitie,cine se duce sa le prinda(ma refer la scafandrul acvarist) o sa caute sa ia acasa lucruri cat mai diverse despre care ,multe,nici el nu stie ce vietuitoare sunt alea ,daca sunt sau nu specii amenintate,daca o sa traiasca in acvariu samd.Ariciul ala vine la pachet cu mai multe ,stele,bureti,melci si alte vietuitoare care sunt moarte pana sa ajunga acasa.Acuma ,daca e vre-un nene care vrea in mod expres sa tina vietuitoare de mediterana in acvariu si mai ales daca le prinde chiar el,nu vad prea mult rau in treaba asta ,dar sa organizezi cete de scufundatori care sa vina cu roaba de melci,stele ,arici samd din Grecia, e un lucru rau facut iresponsabil.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Bine ca s-au linistit apele
Nu tin partea lui Catalin, da din cate stiu eu, omul asta chiar cumpara animalele din bazin de la Peti, nu le aduce din Grecia, cum tot asa sunt sigur ca nu o sa aiba niciodata animale din Mediterana in bazin.

By Koala.......jos cenzura

by koala: Nu e nici o cenzura, da' se apucasera sa-si ia familiile la mataranga. A fost prea de tot.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 10:31:03

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Stiu ca cumpara de la Peti ,da tocmai el s-a gasit sa-mi dea replica, practic fara motiv probabil doar sa vada de ce sunt in stare sau daca ma baneaza din nou .Uite ca mi-am cerut si scuze,te asteptai la asta?.Toti baietii astia scafandrii,ditamai zdrahonii probabil ,nu au comentat,semn ca probabil au inteles ceva din ce am vrut sa zic, si se gaseste mireasa forumului sa ma atace, si inca cum
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

...si eu care credeam ca asta e forum de acvaristica, nu nunta......amu care e mireasa??????
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

V-am rugat sa va temperati si parea ca s-a inteles rugamintea mea.
2timpi wrote:... imi retrag cuvintele fata de CatalinBarbu ,mai ales de la ultima replica dura....


Peste numa' douaj' de minute:
2timpi wrote:...si se gaseste mireasa forumului sa ma atace, si inca cum


Plm, de ce a trebuit sa incepi din nou? Imi pare rau, da' chiar nu ne trebuie asa ceva... BAN.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 10:30:07


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline



Ban la ban cu bucurie. Asa se imbogateste omul, punand ban peste ban, nu cumparand animale din Mediterana.
Mie mi-e mila de situatie, dar chiar nu cred ca-ti trebuie permis CITES ca sa culegi sau sa vinzi fructe de mare, indiferent de locul in care le depozitezi, congelator sau acvariu (congelate sau proaspete).
Eu atat am avut de spus, rog colegul 2timpi sa ma contacteze pe privat cand expira ban-ul pentru feedback negativ, sunt convins ca il va aprecia si ghida pe viitor in interactiunile inter-umane.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com