[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sugestie AI Prime  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

multumiri de info
postez si setarea lui Saxby..care arata cam asa.....



image
 Filename David Saxby AI Setting H26.aip [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 19 Kbytes
 Downloaded:  13 time(s)

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu cum este controllerul nou de la AI, dar eu am lampile AI Sol conectate si controlate de Profilux,
si la Profilux am o setare care se refera la nori, se pot simula aleator nori, se seteaza cat de des sa apara,
sa zicem 15% din timpul total si cat de mult nor sa fie, sa zicem 50% din intesitatea luminii in momentul
in care norul apare. In variantele noi de Profilux, cu lampile lor (dar cred ca si cu alte lampi) se poate chiar ca
norul sa treaca de la o lampa la alta daca ai mai multe lampi instalate, ca si cum norul s-ar misca.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2017 00:07:37


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

archangel82 wrote:Andy Nokes AI Setting June 2016.aip

mie imi place momentan asta ..eu prefer lumina pana mai tarziu ca sa vad si eu ce se mai petrece prin acvariu.
ajung pe la 5-6 acasa si la multe atunci e stingerea....
.eu vreau sa mai vad ceva prin acvariu pana mai tarziu desi ..si asta acum e destul de redusa lumina si o da pe noapte.
voi din cele postate si incercate..care ca place?



Vezi ca aceea este varianta pentru Prime HD (nu a stiut sa interpreteze Royal Blue... in loc de DB e RB).
Incearc-o pe asta (non HD version).
Cam asa ar trebui sa arate:
[Thumb - Screen Shot 2017-03-15 at 09.19.21.png]

 Filename Andy Nokes non HD.aip [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 5 Kbytes
 Downloaded:  4 time(s)

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2017 09:26:01

cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Nu stiu cum este controllerul nou de la AI, dar eu am lampile AI Sol conectate si controlate de Profilux,
si la Profilux am o setare care se refera la nori, se pot simula aleator nori, se seteaza cat de des sa apara,
sa zicem 15% din timpul total si cat de mult nor sa fie, sa zicem 50% din intesitatea luminii in momentul
in care norul apare. In variantele noi de Profilux, cu lampile lor (dar cred ca si cu alte lampi) se poate chiar ca
norul sa treaca de la o lampa la alta daca ai mai multe lampi instalate, ca si cum norul s-ar misca.


Lampile AI au optiunea de weather... unde poti adauga perioada din zi, intensitatea si probabilitatea unei furtuni, dar care pe langa nori simuleaza si fulgerele, ceea ce cred eu ca ii cam sperie pe locatarii acvariului... Pana acum nu am descoperit cum scoti doar fulgerele...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2017 09:37:49

cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

archangel82 wrote:multumiri de info
postez si setarea lui Saxby..care arata cam asa.....



image


Si aceasta este tot varianta de HD... Trebuie sa editezi punctele unde ai DB si sa le aduci aproximativ la aceeasi valoare cu Blue.

Eu folosesc o varianta putin mai "light" a lui D. Saxby facuta de Tony de la D-D Aquarium unde albul este putin mai redus.
Arata cam asa:
[Thumb - Screen Shot 2017-03-15 at 09.18.13.png]

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cazanradudaniel wrote:
kirucd wrote:Nu stiu cum este controllerul nou de la AI, dar eu am lampile AI Sol conectate si controlate de Profilux,
si la Profilux am o setare care se refera la nori, se pot simula aleator nori, se seteaza cat de des sa apara,
sa zicem 15% din timpul total si cat de mult nor sa fie, sa zicem 50% din intesitatea luminii in momentul
in care norul apare. In variantele noi de Profilux, cu lampile lor (dar cred ca si cu alte lampi) se poate chiar ca
norul sa treaca de la o lampa la alta daca ai mai multe lampi instalate, ca si cum norul s-ar misca.


Lampile AI au optiunea de weather... unde poti adauga perioada din zi, intensitatea si probabilitatea unei furtuni, dar care pe langa nori simuleaza si fulgerele, ceea ce cred eu ca ii cam sperie pe locatarii acvariului... Pana acum nu am descoperit cum scoti doar fulgerele...


La Profilux setarile pentru fulgere simt separat de cele pentru nori. Adica poti sa ai nori si fulgere, sau doar nori sau doar fulgere.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

cazanradudaniel wrote:
archangel82 wrote:multumiri de info


Eu folosesc o varianta putin mai "light" a lui D. Saxby facuta de Tony de la D-D Aquarium unde albul este putin mai redus.
Arata cam asa:


cand ai timp..rog sa postezi si configuratia ce o folosesti tu.
mersi
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

archangel82 wrote:
cazanradudaniel wrote:
archangel82 wrote:multumiri de info


Eu folosesc o varianta putin mai "light" a lui D. Saxby facuta de Tony de la D-D Aquarium unde albul este putin mai redus.
Arata cam asa:


cand ai timp..rog sa postezi si configuratia ce o folosesti tu.
mersi


Pe aceasta o folosesc eu:
 Filename My AI settings (Tony D-D based).aip [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 11 Kbytes
 Downloaded:  20 time(s)

archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

@cazanradudaniel Multumiri.

archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

ca sa nu mai deschid alt topic am sa intreb aici..
am un ATO de la tunze pe baza de magneti...
am curatat senzorul de curand si pus pe pozitie magnetii...

ciudatenia este ca ...chiar daca pun magnetii spate in spate (sticla intre ei) si suportul magnetului perpedicular pe apa...dupa cateva ore magnetul cu senzorul se invarte vreo 10-15 grade....astfel incat senzorul sta inclinat.

vreo idee de ce se invarte magnetul? ei sunt pus spate in spate si alti magneti prin zona n-am. il tot repozitionez..si apoi revine..am mai invartit de cel din exterior dar inca nu i-am gasit pozitia.. dar pana la urma am sa o fac.

aveti vreo explicatie pentru asta?


um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu are niciun sens ce zici tu cu magnetii.

Ai aplicat picioarele de silicon de la 3M pe ambii magneti?

Cat de groasa este sticla si mai exact ce model de magnet ai (Tunze are magnetii vechi cu miez de neodymium, care sunt complet imbracati in plastic si magneti noi de ferita care sunt expusi; in plus, exista magneti standard mai slabi si magneti heavy duty, mai puternici; ca sa fie simplu, exista si doua dimensiuni, cei mici de 4-5 cm si cei de 8 cm diametru).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

um02122 wrote:Nu are niciun sens ce zici tu cu magnetii.

Ai aplicat picioarele de silicon de la 3M pe ambii magneti?

Cat de groasa este sticla si mai exact ce model de magnet ai (Tunze are magnetii vechi cu miez de neodymium, care sunt complet imbracati in plastic si magneti noi de ferita care sunt expusi; in plus, exista magneti standard mai slabi si magneti heavy duty, mai puternici; ca sa fie simplu, exista si doua dimensiuni, cei mici de 4-5 cm si cei de 8 cm diametru).


salut
pana la urma am gasit pozitia..de pe la amiaza nu s-a mai rotit..
magnetul nu este modelul cu picioruse.. atasata poza cu modelul ce-l am.....pe partea ce vine pe sticla e cauciuc. sticla e de 8 cred (sera marin cube 130 - nu am gasit informatia asta la o cautare rapida).
din moment ce nu s-a mai miscat este in regula..cine stie..posibil era o diferenta de vreo juma de cm - e colantat spatele si nu pot sa vad chiar exact..si atunci ca sa ajunga totusi spate in spate unul din ei se deplasa.....cel din interiorul acvariului si prin aceasta miscare se si rotea.



image

This message was edited 3 times. Last update was at 16/03/2017 22:47:24

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uitasem de modelul acesta (eu il am la o pompa 6020).
E posibil sa fie prea slab magnetul pentru grosimea sticlei.
Avantajul este ca acest magnet face si suctiune.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com