[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Atomizor CO2 JBL Proflora  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:eu zic ca rata de dizolvare a CO2 in apa e mai mare cu cat bulele sunt mai mici - oricine poate testa asta folosind doar furtunul de CO2, fara nici un difuzor (1 bula mare pe unitate de timp) vs furtun + un difuzor care sparge aceeasi bula mare in multe bule mai mici (pe aceeasi unitate de timp).
mie de ex. imi scadea ph-ul mai greu cat timp am folosit difuzorul asta de la JBL, a trebuit sa bag mai multe bule

dar ideea ta este excelenta, cred ca merita testat, cine stie ce descoperim - poate ca de la o dimensiune a bulei in jos nu mai conteaza dimensiunea, cine stie, fizica nu e tot timpul intuitiva.

deci cred ca experimentul merita facut, eu sunt curios ce rezultate o sa ai.
este foarte important sa folosesti acelasi acvariu cu aceeasi apa, nu numai acelasi controller.

posibil sa exista o problema legata de diferenta de capacitate a difuzoarelor, adica unele difuzoare incep sa nu mai fie eficiente de la un numar diferit de bule in sus.

adica daca bagi 10 bule pe secunda intr-un difuzor mic o sa iasa bule mari, pe cand un reactor s-ar putea sa poata dizolva in continuare bine chiar si 10 bps

deci testul trebuie facut cu un numar de bps mic, maximum din ce suporta difuzorul de capacitatea cea mai mica pe care il ai.

sper sa se inteleaga ce spun.

practic as testa la 2-3 bule pe secunda, nu mai mult.



normal ca voi testa la acelasi bazin aceeasi apa (kh) - asta n-am specificat pentru ca era prea evident pentru mine
si da, testarea se va efectua respectand specificatiile producatorului








M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Eu unul abea astept testele
[Email] [MSN]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si eu



akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Mie nu mi a placut deoarece pe retur ieseau o gramada de bule + ca acvariul era plin de bule de co2.Momentan am un reactor co2 din filtru de apa(7") la aprox. 3 bule pe secunda mai iasa cate o bula mica pe retur odata cam la 5 secunde.Vreau sa il inlocuiesc cu unul mai mare,asa cred ca voi scapa definitiv de bulele de pe retur.
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Eu am asa ceva pe care il voi monta inapoi
[Thumb - IMG_2223.JPG]

[Email] [MSN]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

un alt coleg care are aceeasi parere despre acest atomizor
zic sa adunam aici impresiile, sa stie lumea

teddy2k wrote:Am inlocuit reactorul intern DIY, care avea dizolvare foarte buna, dar ocupa loc in acvariu, cu un JBL ProFlora Direct. Mult mai ineficient, scoate multe bule in acvariu care formeaza spuma la suprafata.


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/40884.page#p386875



Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Am cumparat si eu unul de la jbl in ideea de a scapa de furtune si alte chesti de prin acvariu - dar intradevar bulele sunt cam mari - mult peste dimensiunea pe care le aveam de la cel intern...
ca si imresie generala cu el parca ph-ul scade mai repede decat inainte ce ma duce totusi la gandul ca este totusi mai bine absorbit in apa ...
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deliabiba wrote:Am cumparat si eu unul de la jbl in ideea de a scapa de furtune si alte chesti de prin acvariu - dar intradevar bulele sunt cam mari - mult peste dimensiunea pe care le aveam de la cel intern...
ca si imresie generala cu el parca ph-ul scade mai repede decat inainte ce ma duce totusi la gandul ca este totusi mai bine absorbit in apa ...



Acceasi problema.

Am luat o mare teapa

Il am de 2 saptamani si scoate niste bule foarte mari.

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com