[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Greu de spus , as zice (fara certitudine) ca pur si simplu era suprapopulat cu corali moi, aveam un lobophytum care ajunsese sa ocupe jumatate din bazinul si asa f.mic plus palythoa etc.specii care am inteles ca pot deveni agresive prin eliberarea de toxine ,o alta cauza gen temperatura , calitatea apei nu vad sa fii fost posibila , in asa timp scurt. Ca si observatie personala ar fi aceea ca un bazin mic nu induce o dezvoltare mai redusa a coralilor(un fel de adaptare la spatiu),si nu voi mai repeta greseala asta cu suprapopularea desi e tentant sa vezi cum prospera si capata aspectul acela luxuriant ce ne incanta in mediul natural.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite ce, eu nu cred ca suprapopularea cu corali moi produce asta. Zic asta dupa ce am avut acel cub de 40cm cu un Sarcophyton de 60 cm diametru. Era bine merci si cand i-am dat mai mult spatiu nu a mai fost atat de fericit.

Insa, daca unul din corali este ranit si se infecteaza, poti pati asta.

Eu la mutarea din Feb 19 am avut tank crash. Unul din sarcophytoni se intinsese pe doua pietre, l-am rupt de pe o piatra si am mutat totul.
Unde s-a rupt nu s-a vindecat bine si la vreo saptamana am avut tank crash, cand acest coral de vreo 2-3 kg pur si simplu s-a dezintegrat, lasand in urma o masa purulenta de tesut infectat. In plus, acvaroul mirosea ca o rana cu puroi. Am pierdut toate vietuitoarele din Noemi's reef, inclusiv perechea de clowni alb negru, un Scopas, un goby, creveti, sea fans, un al doilea Sarcophyton masiv.

Cel mai probabil mod in care pierzi un acvariu ca al tau e o perioada in care se ia curentul, apare hipoxia si incep sa moara chestii. Apoi, merg in cascada.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pentru reset, iti recomand un acvariu mai mare, pe la 100-150L.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Ce a fost a fost , din pacate cel mai tare ma streseaza faptul ca in orasul meu de resedinta nu exista nimic in materie de marine si trebuie sa apelezi la tot felul de servicii.Cu acvariul voi continua tot cu unul mic pentru a putea folosi ce mai am prin casa (nu sunt un om cu bani).Stiu ca aceste compromisuri duc de regula la esec ,dar macar stau in priza cu o lume care m-a fascinat dintotdeauna.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai atunci nu-ti ramane decat sa apesi reset.
Arunca nisipul, spala acvariul bine, , freaca piatra cu peria, apoi pune-o in acvariu cu tot echipamentul si cu inalbitor sa sterilizezi tot.
Apoi scoti piatra, o speli bine cu apa de robinet si o lasi sa respire clorul din ea.
Clatesti acvariul si echipamentul, le dai un periaj sa indepartezi mizeria, apoi lasi echipamentul in acvariu cu apa si otet sa decalcifici depunerile.

Apoi clatesti tot, pui nisip de aragonit nou, aranjezi pietrele ca sa minimizezi contactul cu nisip si sa maximizezi suprafata expusa la lumina pentru corali, adaugi echipamentul, apa sarata si niste mancare zilnic si lasi la ciclat. Ideal insamantezi cu bacterii nitrificatoare daca ai.

Si apoi o iei incet de la capat.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Cam asa ma gandeam si eu mai putin acvariu ca de draci l-am crapat cam tare , deja am reusit sa gasesc ceva tot la 35 litri si ii dau drumu.Initial am zis ca renunt dar nu stiu de ce naiba nu pot ,cred ca e un fel de boala ,care tine cam de 50 de ani de cand am primit primul bazin (era un bazin de acumulator electric, ii zicea bac pe atunci) .Multumesc pentru sfat si solidaritate.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Citind aici,imi iubesc din ce in ce mai mult dulcicolele

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Si eu le iubesc , si le-am iubit ,ca aveam vreo 14 ,dar cele marine au o anume fascinatie (cel putin pentru mine) careia nu am putut sa-i rezist.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Cred ca nu mai este nimic de spus in acest topic asa ca se poate inchide , multumesc.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Danila wrote:aveam un lobophytum care ajunsese sa ocupe jumatate din bazinul si asa f.mic


Stai ca mai am eu ceva de zis.
Eu cred ca a fost mana diavolului.

[Thumb - Screenshot_2019-06-17-19-31-28.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Vad ca cineva tot rasuceste cutitul in plaga . Daca tot nu mi-a fost inchis topicul am sa scriu in concluzie ca nu consider ca fost un un esec total .Aproape 2 ani sistemul a functionat s-a dezvoltat si poate chiar ar mai fi mers daca interveneam in control.Acum ca sa explic cat de cat afirmatia am sa fac apel la istoria acvaristicii asa cum am trait-o eu.Se considera ca exista doua mari tipuri de acvarii(acvaristica) 1. decorativ(si comercial as zice eu) in care primeaza aspectul si in care orice este permis(ma refer la mentenanta) si acvariu biotop(un pic cam pretios denumit asa, deoarece practic este aproape imposibil) in care pe primul loc se afla selectia pieselor biologice -asocierea lor observatia etc lucruri plicticoase si si cu un rezultat pe care nu te inghesui sa-l arati musafirilor.Eu am fost atras de cea de a doua categorie (in cazul de fata si ceva mai accesibila financiar) evident ca nu o combat pe prima ,ba chiar e de admirat avantul comercial pe care l-a luat , dar cred eu ca totusi ar mai trebui revenit cand si cand(evident mai rar) si la ideea de biotop -biocenoza -microbiom(poate cei mai in varsta isi aduc aminte zicala- ai bacterii ai acvariu ,vetusta si amuzanta dar dar valabila si astazi la fel ca acum jumatate de secol si de fapt cam de cand e lumea).Ca sa inchei optimist , are cineva asa ceva , mi-as dori pentru noul setup
[Thumb - live-rock-2011-10.jpg]

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com