[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Circle of Life  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
octavian popesc
Junior member

Joined: 28/02/2011 11:59:26
Messages: 24
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De ce neaparat CO2?!se poate si fara.cred ca toti il stiti pe George Olteanu din buc cu ala mic de vreo 400 l fara CO2.
Dupa mine ai doua variante:1.stilul lui george,fara co2,plante easy-medium(sunt o gramada care se preteaza,prjntre care unele chiar f frumoase).dupa mine,cu o filtrare buna stilul asta nu prea da batai de cap,iti trebuie fertilizare si glutaraldehida
2.stilul lui Victor Zaharia,el are un bazin cam la dimensiunile astea,full luminat+co2,cu colectiea de plante cea mai mare din Ro.poti sa il abordezi si sa ii ceri mai multe detalii
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Din pacate acvariul asta al lui Joey nu a ramas multa vreme asa.
Dar da, asta e solutia, niste plante usoare si niste lemn.

Eu nu i-as zice tocmai acvariu plantat, dar na, recunosc ca se poate spune ca daca un acvariu are plante in el, atunci e acvariu plantat.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 13:15:04




Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Acvariul lui Joey nu a ramas asa, a devenit si mai fain, dar cand si`a refacut decorul in acvariul mare de 7500 litri, a mutat pestii de acolo in acvariul asta, si a scos lemnele cu moss si l-a stricat practic ... Pana la momentul ala acvariul mergea excelent, singura chestie care nu a mers a fost valisneria din spate, pe care a scos`o la un moment dat... Drept ca aia era singura planta "plantata". Dar moss`ul a mers superb

Si ai dreptate, nici eu nu i`as zice neaparat acvariu plantat, ca doar moss`ul e atasat ) dar mno asa l`a numit el ... Ideea e ca poti face ceva foarte simplu care sa fie foarte frumos, adica mie mi`a placut mult cum arata...

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 13:21:51


The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Aici a fost nevoit sa schimbe pentru prima data scape`ul din acvariu, a fost si momentul cand a scos pietrele si plantele din spate...



Aici se vede mai bine acvariul, si mno arata cum il curata and stuff


The Lost World - 2017
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Deci, ca sa fiu foarte clar in ce am spus ca imi dau seama ca nu am fost clar: un acvariu plantat, cu lumina, c02, fertilizare, multe plante si cu plante ceva mai pretentioase decat muschi, java, valisneria etc presupune un efort de intretinere si de bibileala cu atat mai mare cu cat volumul de apa e mai mare.

Numai sa cureti geamul de alge e o treaba in sine la 1000 de litri, eu de ex. nu reusesc sa o fac regulat nici la 300.

Deci asa ceva este pentru acvaristi super-pasionati or, in cate imi dau seama, prietenul lui Silviu nu e genul ala.

Sigur ca poate angaja o firma sa aiba grija de el, sa speram numai ca firma aia o sa faca o treaba mai buna decat au facut cei cu marinul.

De aia mie mi se pare o idee mai buna sa mearga pe ceva low maintenance, adica lemne si plante usoare, eventual fara co2, cu accentul pus pe pesti si nu pe plante.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 13:42:31




rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Deci, ca sa fiu foarte clar in ce am spus ca imi dau seama ca nu am fost clar: un acvariu plantat, cu lumina, c02, fertilizare, multe plante si cu plante ceva mai pretentioase decat muschi, java, valisneria etc presupune un efort de intretinere si de bibileala cu atat mai mare cu cat volumul de apa e mai mare.

Numai sa cureti geamul de alge e o treaba in sine la 1000 de litri, eu de ex. nu reusesc sa o fac regulat nici la 300.

Deci asa ceva este pentru acvaristi super-pasionati or, in cate imi dau seama, prietenul lui Silviu nu e genul ala.

Sigur ca poate angaja o firma sa aiba grija de el, sa speram numai ca firma aia o sa faca o treaba mai buna decat au facut cei cu marinul.

De aia mie mi se pare o idee mai buna sa mearga pe ceva low maintenance, adica lemne si plante usoare, eventual fara co2, cu accentul pus pe pesti si nu pe plante.


De acord cu tine Humbert

Cel mai usor de intretinu si frumos este un semi biotop sau ceva genul cu Pterophyllum altum si 150 de neoni.

Ceva genu, as adauga valisneria nana si niste anubias nana discret.


image

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 14:37:27

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru toate comentariile si sfaturile! Chiar sunt impresionat de atitudinea voastra si va multumesc inca o data.
Am luat notite, am discutat toata dimineata, chiar si cu putin timp in urma, cu multi oameni, mai cu seama pentru partea tehnica.
Mi-am facut un plan, care se refera atit la partea tehnica cit si la cea artistica (scuze Gabi, vor fi si niste casute pe acolo, asta e,
nu m-am putut abtine ) si revin peste putin timp cu ipotezele de lucru dar si cu ceva idei ... care sa fie dezbatute! Inca o data,
multumesc si revin.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 15:25:17


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Vortex

http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/108-filtrering-cirkulation-og-flow/989-kapillar-konveksionsbolger-vorticitet-og-cirkulation-i-akvariet
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu Man wrote:.
cea artistica (scuze Gabi, vor fi si niste casute pe acolo, asta e,.


Asa am avut o presimtire .....
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Silviu Man wrote:scuze Gabi, vor fi si niste casute pe acolo


Ma gandeam si eu la un moment dat ca ar merge niste decoruri facute din lego, bagate intr-un setup.
Cu piese de culoare verde sau maro/bej. Merge si moss-ul prins intre piese.
Si in plus am de la copiii mei vreo 2 galeti de piese.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline



Desi putea sa fie intr-o limba mai ... acatarii multumesc frumos, am inteles perfect principiul vortex.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Recomandarea danezilor este sa folosesti google translate.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, urmeaza partea de concluzii si ipoteze de lucru.

1. Aditia gazelor : fiind un bazin mare si cu o masa semnificativa de apa care nu numai ca trebuie alimentata bine cu CO2 dar si cu oxigen, si trebuie sa fie si bine omogenizata, dupa ce am discutat cu niste prieteni, vreau sa fac doua sisteme. Aditia de CO2 in exteriorul acvariului, dupa principiile enuntate mai sus, tip "Bitanu". Noutatea este aceea ca vreau sa fac acelasi lucru si cu aditia de oxigen! Asadar, vreau sa pun la punct o injectie simultana de CO2 si oxigen, dupa fix aceleasi principii, utilizind butelie de CO2 si butelie de O2. Din cit am inteles, se pot obtine amindoua iar sistemul de injectie nu difera semnificativ. Mai mult, am sunat un prieten care se pricepe la chestii din astea si mi-a spus ca se pot procura distribuitoare de gaz (sper ca am retinut bine termenul) care sa permita un reglaj fin pentru aditia CO2 dar si a O2 dar si distribuirea lor in mai multe puncte. Va fi si acest sistem pentru ambele, dar revin asupra acestui aspect mai jos, la partea artistica. Practic, vor fi doua sisteme de tip Bitanu, unul pentru CO2 si unul pentru O2. Ce urmaresc sa obtin astfel? Nu vreau sa existe valurirea de suprafata, apa va fi mobilizata in masa ei, distribuita in cele doua jumatati ale acvariului prin lilipipe scufundate si orientate dupa principiul Vortex, prezentata de Rodo. Principiul pleaca de la faptul ca gazele difuzate in apa ramin separate, cel putin in cazul CO2 si O2. Ca urmare, administrarea unor cantitati diferentiate care sa satisfaca cerintele plantelor pentru CO2 dar si necesarul de O2 al vietuitoarelor, poate fi determinat si realizat. Daca la CO2 sunt o multime de discutii legat de numarul de bule pe secunda, nu am gasit nici o referire la ... cite bule de O2 pe secunda. Aici e saracie mare in informatii.

2. Filtrarea : ne-am hotarit la doua filtre Eheim professionel 2 1200XLT umplute cu Eheim Substrat Pro si doua filtre interne Eheim pe IN. Nu vom avea o incarcatura organica foarte mare, asa ca vor face fata (asta inseamna 24 de litri de material filtrant de calitate). Orintarea flow-ului va fi facut dupa principiul prezentat de Rodo.

3. Scape si plantare : Aici intervin piticii mei Tot uitindu-ma pe diferite sit-uri in cautaterea unei idei, mi-am amintit de un joc pe calculator pe care il juca baiatul meu acum vreo 10 ani : Black and White! Si mi-am amintit de ideea de baza a unui nivel al jocului : doua popoare de primitivi care incercau sa evolueze, traind si cultivind pamintul, taind copaci, construindu-si case rudimentare, etc. la poalele unui vulcan. Asa ca am propus urmatorul scape :

image

Asadar, un vulcan (nu atit de centrat ca in imagine) la poalele caruia convietuiesc doua mici comunitati de omuleti. Casutele vor fi confectionate din nuca de cocos, plantarea va fi progresiva, dinspre vale catre vulcan, mult coral moss, multe Anubias Bonsai, Bucephalandre, Anubias Pangolino, Alternanthera Mini, ... asadar plante care nu necesita o manopera foarte complicata sau frecventa. Un aspect interesant va fi acela ca, la unele casute, vor fi niste mici hornuri prin care va iesi un subtire fuior de CO2 sau O2, ca un fum, gratie unui sistem de distributie (pomeneam mai sus de el) mascat in substrat si alimentat de distribuitoare de gaz din exterior.

OK, sunt multe de discutat, de dimensionat, de calculat. Nu vreau sa ma gindesc la replicile legate de partea artistica
Insa, ce parere aveti de partea tehnica, enuntata mai sus? Asta m-ar interesa in primul rind. Orice sfat, comentariu, critica, circoteala, ... foarte binevenita!

This message was edited 2 times. Last update was at 17/02/2018 16:10:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

rodoselada wrote: Cel mai usor de intretinu si frumos este un semi biotop sau ceva genul cu Pterophyllum altum si 150 de neoni.

Ceva genu, as adauga valisneria nana si niste anubias nana discret.

Din experienta mea cu altumii(F1) bazinul de mai sus imi pare cam mic pentru ei, da merge pentru poze sau perioade scurte dar daca ii cresti dupa o perioada nu se mai dezvolta bine-sa nu uitam ca se maturizeaza la 3 ani ! Si cam pe toti trebuie sa-i cresti nimeni nu vinde adulti(semiadulti sau adolescent mai gasesti), si daca ar vinde pretul ar fi prohibitiv(piata asiatica si cea europeana e plina de hibrizi si degenerati). Au nevoie de un minim de 70cm coloana de apa inaltime, eu am avut 65cm(63 coloana de apa) si nu a fost de ajuns, bazine mari(la 400-500 de litrii nu isi ating potentialul) si apa de calitate-nu sunt scalari ! Iar daca vorbim de salbatici treaba e si mai complicata, de exemplu in Rio Atabapo(unde sunt cei mai mari si frumosi altumi) ph-ul e de 3,4(catedata si sub,au fost masuratori si sub 3) iar temperatura e 30-33 de grade Celsius, fara plante acvatice doar radacini/trunchiuri cazute in apa si langa maluri radacini de plante terestre sau trestie. Deci valisneria nu are ce cauta, annubias ce sa mai vorbim e chiar sacrilegiu fiind si de pe alt continent.
P.S. Silviu iar casute nu te supara au o nota artificiala, tot respectful pentru munca depusa dar..

This message was edited 2 times. Last update was at 17/02/2018 17:20:29

[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Din experienta mea cu altumii(F1) bazinul de mai sus imi pare cam mic pentru ei, da merge pentru poze sau perioade scurte dar daca ii cresti dupa o perioada nu se mai dezvolta bine-sa nu uitam ca se maturizeaza la 3 ani ! Si cam pe toti trebuie sa-i cresti nimeni nu vinde adulti(semiadulti sau adolescent mai gasesti), si daca ar vinde pretul ar fi prohibitiv(piata asiatica si cea europeana e plina de hibrizi si degenerati). Au nevoie de un minim de 70cm coloana de apa inaltime, eu am avut 65cm(63 coloana de apa) si nu a fost de ajuns, bazine mari(la 400-500 de litrii nu isi ating potentialul) si apa de calitate-nu sunt scalari ! Iar daca vorbim de salbatici treaba e si mai complicata, de exemplu in Rio Atabapo(unde sunt cei mai mari si frumosi altumi) ph-ul e de 3,4(catedata si sub,au fost masuratori si sub 3) iar temperatura e 30-33 de grade Celsius, fara plante acvatice doar radacini/trunchiuri cazute in apa si langa maluri radacini de plante terestre sau trestie. Deci valisneria nu are ce cauta, annubias ce sa mai vorbim e chiar sacrilegiu fiind si de pe alt continent.



Cu scuzele de rigoare, era doar un exemple de bazin usor de intretinu fara prea multe plante, cu pesti deosebiti, iar despre dimensiuni banuiesc ca ar avea 65-70 coloana de apa, sunt intru totul de acord cu tine dar tot la fel poate alege niste scalarii deosebeti casa nu aibe batai de cap, sunt totusi 1000L.

OK, sunt multe de discutat, de dimensionat, de calculat. Nu vreau sa ma gindesc la replicile legate de partea artistica
Insa, ce parere aveti de partea tehnica, enuntata mai sus? Asta m-ar interesa in primul rind. Orice sfat, comentariu, critica, circoteala, ... foarte binevenita!


parerea mea e ca e foarte greu de realizat si expus la acea scara, plus sa vedem unde o sa gasesti bolovani pentru vulcanul din mijloc, si altele, va fi on investiti mare, care va esua foarte rapid.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Rodo, e doar o chestiune de perspectiva, nu imi propun sa cladesc un munte. Despre constructia lui, nu e nici o problema, am in curte granit brut cit vreau. Sunt chiar citeva bucati care doar trebuie putin modelate. Cit despre investitie, repet, bugetul nu e o problema. De ce crezi ca va esua foarte rapid?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

M-am referit, din punct de vedere al intretineri lui. Si il complici muuuuult prea mult cu casute cu copaci, tu te-ai uitat atent la prietenul tau il vezi facand asta, cu foarfeca in mana sa tunda la moss, cu cheia de 32 in mana sa schimbe butelia de Co2 sau O2. Daca curge pe undeva apa sa poata rezolva problema in timp util fara sa astepte dupa altcineva?...................................
Eu personal nu-l vad doar uitandu-ma la poze si dezorganizarea totala care e pe acolo prin dulapuri.



Sorryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy...............................
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai asta e ideea, ca a fost total dezamagit de firma care ii asigura intretinerea acvariului si acum vrea sa faca el tot ce trebuie, asa cum trebuie.
De aici a plecat tot proiectul : la naiba cu nesimtitii pe care ii platim degeaba, de acum inainte "do it your self". Treaba mea este sa-l sustin si
sa-l ajut pina deprinde chestiunile de baza sau de rutina. In plus, daca ai suficienti bani si esti dispus sa platesti, buteliile se schimba pe loc, de
catre firme autorizate, fara sa misti un deget. Singura conditie este sa ai butelie de schimb.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 18:23:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si eu sunt contra casute si orice nu`i natural da nah Oricum sunt abonat si astept sa vad ce iese cred ca si un iwagumi ar iesi vain cu multe dealuri si dragon stone de diferite marimi

The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:Si eu sunt contra casute si orice nu`i natural da nah Oricum sunt abonat si astept sa vad ce iese cred ca si un iwagumi ar iesi vain cu multe dealuri si dragon stone de diferite marimi


Stai linistit, schita de mai sus e prima varianta, mai avem doua

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com