[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin-mangrove forest  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Nereusind sa cumpar nici un fel de vietuitoare , si banii destinati acestui scop ,fiind deja in pericol , am cumparat un filtru Hydra aqua pure, din cel putin trei motive ,vroiam o pompa de valuri mica , un skimmer de suprafata, si bineinteles curiozitatea unei tehnologii relativ noua.La prima impresie zic eu ca am fost inspirat ,filtru face ce zice ca ar trebui sa faca, arata bine ,pare robust ,acum ramane de vazut pe termen lung, cam care e povestea.Practic acum merg pe doua sisteme de filtrare in paralel ,cel clasic plus skimmer ,plus rasini amtra,si noul filtru hydra.La prima observatie (dupa 14 zile) skimmerul proteic pare ca nu prea mai are de lucru nici chiar cu aditii de C (vodca+otet+zahar),apa e incredibil de clara,suprafata apei la fel,nici un miros.Poate intr-un tarziu voi reusi sa cumpar si ceva corali sa vad evolutia.Acum am cativa polipi de paly si zoas care par OK.Intre timp am renuntat la elementele din lemn natural, si l-am inlocuit cu o replica de rasina.Si o poza cu filtru(pentru curiosi)
[Thumb - s-l1600.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ia cauta matale pe net si vezi daca se preteaza la apa sarata, sa nu ai surprize neplacute.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Citit, problema este ca sunt unii care spun ca este o trompeta si ca nu are nici un efect ,o prostie chinezeasca ,deci ar trebui sa nu aiba nici un efect ,daca te referi la carbonati si la clorura de sodiu, altii zic ca este OK creste si mentine pH ,eu cred ca problema principala este ca nimeni nu le-a testat propriu zis.In concluzie ar trebui sa se hotarasca cei care comenteaza, are sau nu are vreun efect ,adica vorba aceea -nici n-ajuta da nici nu strica. Despre riscuri, mi le asum, mai ales ca nu am ce pierde , oricum admitand ca efectul de electroliza ar fi real ,eficienta lui nu cred ca merge pana la 98% asa cum sustine producatorul.In alta ordine de idei ,eu cu parerile de pe internet nu prea ma impac , fiind lucrator in laboratoare de aproape 40 de ani,mai am asa o mica idee despre ce inseamna o evaluare corecta a unui proces fizico-chimic , si daca mai pui la socoteala si politicile de marketing ,ramai circumspect , si te apuci sa te lamuresti singur.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ca sa reformulez un pic, vezi daca e COMPATIBIL cu apa sarata. Adica sa nu fie construit din materiale care ruginesc, care sunt atacate de apa sarata, etc.
De eficienta iti dai tu singur seama, asta e alta macare de peste.

Desfa-l si vezi ce e in el, daca are ax metalic fa-l uitat.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Asa zice , ca este pentru -marine and fresh water- ,acum la cat costa ,nu ma astept sa tina o vesnicie, cartusul de cataliza e garantat un an de folosinta ,asa ca am timp sa ma lamuresc,daca e teapa ramane sa-l folosesc ca surface skimmer ,pompa, filtru, eventual la acvariu cu guppy.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Acvariu merge inainte ,nimic spectaculos ,singura modificare este ca am scos skimmerul din functiune, dupa aproximativ doua luni de cand folosesc filtru mai sus mentionat ,practic nu a mai rezultat absolut nimic in cupa skimmerului(nici macar dupa adaus de carbon-vodca).Cu chiu cu vai am cumparat niste corali si macroalge (sper sa pot pune si o poza-nu reusesc sa gasesc acumulator pentru ap.foto)
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Am promis o poza ,dar nu am sa mai postez deocamdata, am hotarat sa schimb bazinul-nimic spectaculos doar ca va fi cu vreo 20 litrii mai mare.Molly s-au dus pe rand ,fara semne de boala, acum nu pot spune daca de batranete sau totusi din cauza salinitatii, cert este ca am hotarat ca in limita bugetului sa revin la Clownfish sau altceva de talie mica.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Dupa lupte seculare am reusit sa incropesc ceva , e drept cam rudimentar (de soimii patriei)dar din pacate cam atat este posibil-bazin 50 litri ,filtru intern tip box ,lumina dennerle reef 36w plus lampa aquazonic 2x15w actinic si supersun.In loc de skimmer un filtru hydra catapure , pompa valuri boyu.De vietuitoare nu sunt multe de spus 2 nemo, un boxing shrimp care s-a ascuns dupa pietre si ce se mai vede ,adica nu prea multe.
[Thumb - DSC03459.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Si mai in detaliu
[Thumb - DSC03458 (2).jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

imi place, arata destul de aproape de un biotop dupa mine
zi-mi si mie te rog ce macro alge ai si daca treaba aia ca un copacel din spate e tot alga sau un coral, ca arata f bine

alga rosie cum se cheama, ca-mi place in mod deosebit

merci



Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Ideea cam asta ar fi de biotop(cel putin asa inteleg eu acvaristica).In spate pe fundal este o imagine de gorgonie care e drept ca acum nu arata perfect dar am observat ca algele si coralina in special au o afinitate fata de plastic, apoi am codium sau alga burete cea verde inchis apoi Cryptonemia Crenulata cea rosie ,gracillaria rosie si inca un fel rosu spre violet din pacate nu am reusit sa o identific si caulerpa racemosa.
[Thumb - DSC03456.jpg]

Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Mie unul imi place,e foarte colorat si cred ca asta cautam...imi imaginez asa ceva intr-un bazin de 400-500 de litri si cred ca ar fi fain,acum eu unul nu am fost nici o data fan sps,imi plac mai mult lps si molicunile asa ca spor in continuare
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Multumesc pentru bunavointa,bazinul are 3 saptamani in formatul actual(e drept ca am preluat totul din cel anterior, sper ca in timp ultimile senzatii de artificial sa se estompeze si eventual poate sa mai reusesc ceva achizitii de vietuitoare.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

E fain, sant curios de evolutie in timp
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

E frumos. Deci are vreo 55 de litri . Felicitari, ca stiu cum este sa pui in aplicare un acvariu sarat in provincie . Eu inca sunt in faza de documentare, ca vad ca trebuie o gramada de aparatura sa pastrezi diverse substante in anumite marje. Am impresia ca si corpurile de iluminaat sunt foarte scumpe.
Iti doresc sa ai succes sa nu te dezamagesti!

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Da e un bazin gen dennerle aquascaping ,dar e mai ieftin ,este intradevar un bazin de buget mic, lumina nu costa mai mult decat la un plantat de apa dulce(evident daca nu vrei ceva f.nou si probabil si performant) , cel mai mare of este faptul ca intr-un oras ca Botosani nu gasesti nici macar termen de comparatie ,trebuie sa cumperi totul pe nevazute si de regula la preturi mai mari.Eu acum sincer as fi vrut alti pesti , dar nimeni(vorbesc de magazine online) nu are disponibil aproape nimic ,la fel si cu celelalte vietuitoare. Ideal ar fi sa poti intra intr-un magazin(ca la televizor) sa vezi , sa-ti faci mental un proiect ,sa te documentezi un pic si sa incepi apoi treaba, si evident sa ai suficienti bani .Multumesc pentru apreciere si succes daca hotarasti sa faci un marin.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Am facut schimbul de apa saptamanal si crevetele a binevoit sa iasa un pic de dupa pietre ,asa ca in viteza i-am facut o poza,sincer nu-mi prea place comportamentul excesiv de discret al acestui individ.
[Thumb - DSC03382 5.jpg]

Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Am avut din asta de cateva ori e destul de discret,dar e si agresiv cu alte specii de creveti,am renuntat la specia asta cand am vazut cum lua cina dintr-un debelius cel putin asa fost la mine in bazin

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2020 11:07:27

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Am banuit eu ca e ceva necurat ,era singura vietuitoare care o mai aveau la magazin.Partea buna e ca nu are pe cine agresa,si probabil nici nu va avea(am citit si eu ca este cam violent si fara meniera) dar macar este frumos , pacat ca se tot ascunde.
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Frumos bazinul. Sa iti traiasca!
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com