[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Acvariu 112l - incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Clasicele de la Eheim vin fara medii filtrante. Poate unele oferte (am vazut si asa, cu medii si chiar cu robineti, dar depaseste bugetul).

https://www.aqua-life.ro/eheim-classic-250-filtru-extern-2213-robineti-acvarii-apa-dulce-pesti-plant

Daca te hotarasti la el trebuie eliminat buretele din carbon si, ca mediu filtrant, chiar daca e mai scump, iti recomand Eheim pro.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. Nu este musai sa iei Eheim. Exista si alte filtre la fel de bune. De exemplu mult prea hulitul JBL. In cazul tau un JBL 902 este perfect. In prima faza poti rula cu el asa cum vine daca bugetul nu permite. Ulterior cumperi Supstart pro sau matrix. Gasesti acest filtru cu 520 lei la Horbach sau Maxipet.
Spre exemplu eu am setat acest filtru cu 2,1 kg matrix (3 l) , 100 ml purigen si 3 bureti ( 1 in prefilutru si 2 in primul sertar de jos) Merge perfect.
Printre altele JBL este printre putinii producatori care in manualul de utilizare dau Fluxul de apa corect in conditii de incarcare cu material filtrant si o lungime a furtunelor de 1,5 m. In cazul lui 902 fluxul real este de cca 500 l/h, ceea ce il califica perfect pt volumul acvariului tau. Legenda cu Furtunele de JBL se colmateaza mai repede este falsa. Conteaza f mult ce fel de acvariu ai, cata atentie acorzi mentenatei acvariului ( schimb de apa, etc). Si ca sa nu se creada ca fac reclama gratuita acestor filtre am remarcat de curând noua gama de la Aquael. Sunt deosebite. Exista si recenzii pe net in acest sens.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sunt multe modele de filtre pe piata.. bine inteles,din cate am citit si ce s-a vb pe forumuri,eheim e lider dar pentru bugete mai restranse eu cred ca SUN SUN le depaseste pe multe la capitolul calitate-pret. eu am 2 sun sun care functioneaza de 2 ani si nu am avut nici cea mai mica problema cu ele... bine ..aici nu intra problemele care apar din neatentie la montaj... odata am uitat sa ai pun bucsa de caucuic la pompa, dupa ce am spalat-o si nu stiam de ce facea galagie
eu sunt multumit de ele ... da.... nu sunt asa de silentioase ca si ehemul, dar nu de speriat

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Vlad1211
Junior member

Joined: 23/12/2018 05:51:06
Messages: 9
IP:
Offline

Salut. Eu am un Eheim 250 la un acvariu de 110 litri suprapopulat cu carasi. Face fata fara probleme, cu un litru de siporax, vata perlon si bureti, curatat la 3-4 saptamani. Ca zgomot se aude numai daca ma apropii cu urechea de el. Debitul e bun, filtrul e aproape de acvariu, furtunul de out are maxim 50cm .. insa probleme am cu furtunele, dupa o saptamana sunt murdare si reduc vizibil debitul. Merge si acum de un an si ceva, impecabil.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2020 19:16:51

[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Evident ca este bun E 250. Furtunurile se colmateaza din cauza nr si tipului de pesti, nu pentru ca este Jbl eheim sau SUN SUN. Asta am incercat sa spun si eu.
rs_cata
Junior member

Joined: 10/09/2019 08:01:39
Messages: 12
Location: Sancraiu de Mures
IP:
Offline

multumesc pentru informatii.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:Evident ca este bun E 250. Furtunurile se colmateaza din cauza nr si tipului de pesti, nu pentru ca este Jbl eheim sau SUN SUN. Asta am incercat sa spun si eu.


Nu exista filtrare la care sa nu se colmateze furtunele...indiferent de incarcatura biologca, furtunele se vor colmata mai devreme sau mai tarziu

eu spuneam ca SUN SUN sunt filtre bune si la un pret redus

This message was edited 2 times. Last update was at 18/03/2020 18:44:03


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com